• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

A reusit si Vrancea sa dea un 2,9, un chitait de 3 parale, mare minune, cu cat efort pentru o caragata din asta amarata:

27/05/2015 23:51:33 cutremur in Zona seismica Vrancea, judetul Buzau, localizat manual.Coordonate: lat 45.5492; lon 26.5819.Magnitudine: 2.9, adancime: 122km.


=))=))=))=))=)):))

5602b50679e3970c50af1b42653aaffd.jpg


Ha, ha, ha! Ba da slaba mai e, de abia sufla batranica, saraca. Sarmanii alarmisti de duzina, cobe penibili care croncane in nestire fara rost, ca sa faca si ei ceva.
 
Cred ca va trebui sa asteptam toamna ca sa mai vedem ceva grupari de evenimente in Vrancea si, eventual, un cutremur cat de cat perceptibil, probabil in octombrie-noiembrie. De ceva mare sau chiar si unul de 6,0, nu acum, mai discutam probabil peste alti 4-5 ani asa...In perioada urmatoare mai pot sa apara doar evenimente mai izolate asa, fara tendinta de grupare in termen scurt. Poate cate un 4,0-4,2 izolat, discret asa, imperceptibil practic. Mai vedem in octombrie-noiembrie. Stiti doar ca si in 2013 a fost marele cutremur de la granita Iran-Pakistan la 16 aprilie, dar Vrancea a miscat abia la 6 octombrie.
In plus, Vrancea poate avea perioade de 20-30 de ani fara cutremure de 6,0+, necum 7,0+. Nu inteleg de ce lumea nu accepta ca putem sa nu avem nici macar un 6,0 pana in 2024 ??? Nu spun ca sigur asa se va intampla, dar spun ca exista si aceasta posibilitate, iar probabilitatea ca pana in 2024 sa nu avem nici macar un cutremur de magnitudine 5,9-6,0 nu e chiar mica. Sa stiti ca au mai fost situatii de genul asta, chiar nu inteleg de ce unii nu vor sa le accepte, cu tot dinadinsul. Sa fim cu picioarele pe pamant, sunt lucruri care evolueaza pe TERMEN LUNG, nu pe termen scurt.
 
De exemplu, intre 1740 si 1778 nu au existat cutremure de magnitudini peste 6,0 sau cu intensitati maxime mai mari de VI, VI-VII grade pe scara Mercalli. Se mai pot gasi si alte exemple in acest sens. De aceea ma surprinde neplacut incapatanarea unora care resping categoric ideea ca Vrancea poate avea o perioada lunga fara sa dea nici macar seisme de magnitudini 6,0. Ne aflam in continuare in aceeasi perioada de stabilitate care a inceput dupa 1990, se poate sa dureze pana in jurul anului 2020 sau chiar pana mai tarziu. Avand in vedere intervalul deja destul de lung care a trecut de la cutremurul de magnitudine 6,0 din 27 octombrie 2004, timp in care in Vrancea nu s-a mai produs nici un cutremur de magnitudine mai mare de 5,7 grade, rezulta foarte clar ca seismul din 2004 nu a schimbat mai nimic in starea Vrancei, care ramane in continuare stabila si nu intra in faza de intensificare. Doar se succeda niste maxime relative cu magnitudini ML=5,5-5,7, atat. Dar nici pomeneala de intensificare. Vedem ca nici pe jumatatea estica a faliei Nord-Anatoliene nu sunt probleme majore. De fapt cam toata falia Nord-Anatoliana practic doarme, e aproape moarta. Si asta spune multe, impreuna cu starea actuala, stabila, a Vrancei.
Desigur, ne uitam mai departe la ce se intampla in est, vedem ce evenimente mai apar, ce tensiuni se mai propaga si cat de repede, ce cutremure mai apar in Vrancea, fireste, chiar si seismele mici si moderate pot avea uneori anumite semnificatii.
 
In cateva zile se implinesc 25 de ani de la ultimul cutremur vrancean care poate fi considerat, cat de cat, semnificativ (MGR=6,5+): cutremurul din 30 mai 1990 (MGR=6,7). Cutremurul din 2004 nu poate fi considerat ca fiind semnficativ dupa standardul Vrancei, oricum. Din perspectiva alternantei perioadelor de intensificare a activitatii seismice cu perioadele de stabilitate/calm relativ (in ciuda unor maxime relative de 5,5+ mai mult sau mai putin regulate), pe noi ne intereseaza numai cutremurele vrancene cu magnitudini MGR in jur de 6,5 sau peste aceasta valoare-prag. Este evident ca, deocamdata, Vrancea pare a continua cu faza de stabilitate relativa post-1990. Anul 2015 nu a adus nici o schimbare semnificativa in regimul seismic vrancean, si este posibil (nu neaparat si sigur) ca aceasta perioada foarte frumoasa, foarte favorabila, sa se prelungeasca pana in jurul anului 2019. Mai vedem, in functie de ce se intampla pe plan global, regional dar si local, intern Vrancei.
 
Cel mai probabil, daca e sa vina un moderat de 5,5+ foarte adanc anul asta, ar putea sa fie in toamna, octombrie-noiembrie. Nu prea ar mai fi sanse de un cutremur de 5,5+ la 140-160 km adancime luna asta. Cutremurele de acest tip vin, de obicei, pe fond de crestere, relativ rapida, dar asta depinde de la caz la caz. E mai putin probabil sa apara brusc ceva foarte adanc pe un astfel de fond general de scadere a activitatii seismice de aproape 2 luni, aprilie-mai.
 
01.05.2015 21:30:06 UTC 45,61N 26,56E 135 km ML=2,9
02.05.2015 20:29:25 UTC 45,70N 26,58E _99 km ML=2,8
04.05.2015 05:00:24 UTC 45,60N 26,46E 119 km ML=3,5
06.05.2015 21:21:06 UTC 45,49N 26,26E 131 km ML=2,6
08.05.2015 03:27:13 UTC 45,63N 26,42E 109 km ML=3,2
08.05.2015 17:40:29 UTC 45,56N 26,43E 110 km ML=2,8
10.05.2015 18:39:51 UTC 45,62N 26,62E 136 km ML=3,0

17.05.2015 10:16:34 UTC 45,48N 26,29E 145 km ML=3,4
17.05.2015 13:52:40 UTC 45,66N 26,52E 152 km ML=3,4
20.05.2015 23:26:42 UTC 45,57N 26,21E 147 km ML=3,3
22.05.2015 13:49:20 UTC 45,62N 26,47E 138 km ML=3,2
23.05.2015 00:50:46 UTC 45,61N 26,53E 129 km ML=3,0
27.05.2015 20:51:33 UTC 45,55N 26,58E 123 km ML=2,9


Ia priviti cum incepand din 17 mai, pe fondul unei activitati seismice oricum scazute in ultimele 2 luni, magnitudinile ultimelor cutremure vrancene subcrustale a luat-o frumusel pe tobogan in jos. Scadere de activitate in frecventa evenimentelor, dar si scadere progresiva in magnitudinea cutremurelor. Se duce in jos activitatea, la un nivel minim practic.
Cam asta e Vrancea acum: Cobori in jos, Luceafar bland, Alunecand pe-o raza...:D
Se duce spre minim, este o tendinta clara de reducere semnificativa a seismicitatii vrancene. Oare a obosit baba dupa activitatea din perioada 22 decembrie 2014-29 martie 2015 ???? Cred ca trebuie sa asteptam, din nou, perioada august-noiembrie. Atunci ar fi posibil sa avem o noua crestere de activitate.
 
Un 3,3 care nu schimba mare lucru, pare un eveniment izolat care doar intrerupe panta descendenta a magnitiudinilor, in rest nu e nimic deosebit.
 
Evident, nu avem pauza de minim 15 zile fara cutremur de magnitudine ML 2,8-3,0+. Asa ca, din nou, rasuflam usurati, spre ciuda alarmistilor de duzina. :D Baba e mai inteleapta decat toti golanii aia alarmisti, croncanitori care cobesc in nestire de aproape 11 ani cu vine in sus, vine in jos, vine la stanga, vine la dreapta, vine pe cap, vine pe nu stiu unde... =)) =)) =))
 
Dupa crustalul de azi din judetul Brasov, sa vedem daca se hotareste pana la urma si baba sa ne mai dea un amarat de 4,0+. Asa de Doamne-ajuta acolo, ca ni s-au cam lungit urechile de cat am asteptat. =))=))=)):)):)):)) Pe final de luna mai asa, o gagalice de mila pentru cutremurofani. :D
Poate de la unchiu' Pietrele, ca de la matusa Gura...hm, cam greu. Sau sa zica ceva si mos Nereju, cine stie...:));))
 
danezia a spus:
11vns7n.jpg



Parerea mea e ca baba ne va scuti deocamdata de ceva prea relevant (insa poate genera ceva mai interesant peste 2-3 luni. Ochiometric eu vad o ciclicitate, insa sta in puterea mintii umane sa vada icoane in cartofi si reguli in procese aleatorii. Poate in weekend fac si ceva mai stiintific decat mazgalelile astea sa ma lamuresc daca e sau nu asta miezul activitatii seismice ceva mai dubioase din 2011 incoace.

Poate or mai fi din astea de 4- 4.5 prin martie, insa tot zic ca ar trebui 2-3 luni de liniste serioasa pana cand sa incepem noul ciclu.


In fine, cred ca am mirosit destul de bine situatia (pana la urma). Poate merit si eu o bere.
Am trecut de 4 si ceva prin martie si ulterior prin aprilie am ramas in teritoriul lui 3.5-3.9 si in mai (dupa 4 mai ca sa fim mai exacti) am trecut in teritoriul inferior lui 3.5.
Tendinta general de scadere e una destul de vizibila si ne indica ca intradevar am intra intr-o perioada de activitate mai putin turata.

Din ce am observat baba are tentinda de a da cate un 3.5/3.6 asa de control chiar si in perioadele de minima activitate. Asa ca nu e de sarit in sus la primul 3.5.
E posibil sa ne astepte o vara lunga si plictisitoare.

Pana la concediu de vara, mai avem de trecut iunie/inceputul de iulie si aici m-as feri un pic inainte de a declara pax-seismic (blat de final de campionat).

In perioada pentru care Geox a bagat datele pe forum (1982-prezent) perioadele astea mai linistite au avut prostul obicei sa dea cate un 4.5-5.5 (in special in intervalul 30-60 de zile de la scaderea activitatii sub 3.5). Au fost destule cazuri in care o liniste din asta a generat cate un cutremuras perceptibil. Poate am timp in weekend sa vad mai exact % in care astfel de ralantiuri au fost urmate de ceva perceptibil.
 
Pana in toamna e putin probabil sa mai fie ceva moderat. E posibil sa miste un pic in octombrie-noiembrie, ca de obicei. In rest, fleacuri nesemnificative. Ceva mai maricel, macar ca in 2004, poate in jurul anului 2020 sau dupa 2020. Daca o continua asa, inseamna ca ritmul e mult mai lent decat putea sa fie, asa ca nu sunt sanse de ceva semnificativ decat poate peste 4-5 sau chiar 10 ani incolo.
 
Pentru cei care asteapta musai cutremur de 6+ in Vrancea in viitorul relativ apropiat: chiar si cutremurul din 2004 a fost precedat de activitati crescute in Turcia si Iran. Pana nu cresc tensiunile regionale, nu vine nici macar un 5,9-6,0 ca in 2004. Sorry pentru toti alarmistii, dar asta e situatia. Cat despre un cutremur mai puternic, de 6,5-6,7+, avand in vedere ca acum se pune problema de cutremur primar, nu de cutremur secundar, pai fara tensiuni regionale mari chiar nu are cum sa vina. Mai asteptam vreo 5 ani, poate 10-15 ani asa. Asta daca nu se intampla ceva neasteptat, brusc si semnificativ, la nivel regional. Eu nu vad semne in acest sens. Asa ca mai e timp sa ne pregatim. Poate mult mai mult timp decat cred unii si altii. Sa mai zica cineva ca nu suntem baftosi, dar baftosi cu carul, nu gluma. Sunt niste motive geotectonice pentru treaba asta.
 
GeoX a spus:
Pana in toamna e putin probabil sa mai fie ceva moderat. E posibil sa miste un pic in octombrie-noiembrie, ca de obicei. In rest, fleacuri nesemnificative. Ceva mai maricel, macar ca in 2004, poate in jurul anului 2020 sau dupa 2020. Daca o continua asa, inseamna ca ritmul e mult mai lent decat putea sa fie, asa ca nu sunt sanse de ceva semnificativ decat poate peste 4-5 sau chiar 10 ani incolo.

Stai un pic sa treaca luna iunie si dupa aia mai discutam (si in functie de cum merge noul ciclu ce pare intradevar un pic mai centrat pe toamna lui 2015 decat cel tocmai incheiat ce s-a suprapus mai mult cu toamna14/iarna15). Cine stie, poate chiar de aici sare iepurele si apare ala de 5.

In fine, deocamdata nu cred ca e de amanat pentru 2020 doar pentru ca aprilie si mai au fost luni mai lente (era oarecum de asteptat sa fie din punctul meu de vedere). Vedem mai intai ce vor aduce urmatoarele saptamani si ulterior urmatoarele lui.
 
Ceea ce am vrut sa spun e ca toata lumea merge musai pe varianta apocaliptica, nu vor sa accepte faptul ca Vrancea a avut si perioade de 25-35 de ani fara cutremure cu MGR 6,0+ sau 60-100 de ani fara 7,0+. Nu spun ca asa va fi si acum, dar prea se reped toti numai la varianta cea mai rea.
Eu imi mentin parerea. Fara o intensificare semnificativa a activitatii seismice la nivel regional, sunt sanse foarte mici sa avem un cutremur vrancean puternic de magnitudine 6,5+ in viitorul relativ apropiat. Au trecut deja 25 de ani de la cutremurul din 30 mai 1990 (MGR=6,7), deci e clar ca nu poate sa vina decat un cutremur primar. Dar un cutremur primar nu vine asa usor, Vrancea se rupe greu, foarte greu, nu se intrunesc asa usor conditiile pentru un cutremur primar. Practic e obligatoriu sa existe si niste tensiuni regionale semnificative. Deocamdata avem ceva la nivel global, a se vedea evolutiile din Oceanul Indian si din Asia din perioada 2012-2015. Dar mai dureaza pana ajunge ceva si "pe strada noastra". Eu cred ca "inca nu a intrat circul seismic pe strada noastra", necum sa "mai bata si la usa".
 
Sa vedem, in principiu nu putem exclude un cutremur moderat, dar sa vedem cand. Ultimul cutremur subcrustal de 5,0 a fost pe 29 martie 2014.
 
Daca nu ma insel, in secolul XX a existat un singur cutremur vrancean subcrustal moderat de magnitudine MGR=5,5 in luna iunie: cutremurul din 8 iunie 1903. El a fost insa urmat, in toamna, de un cutremur ceva mai maricel: seismul din 13 septembrie 1903 (MGR=6,0-6,3), resimtit pe o arie destul de larga in cea mai mare parte a tarii dar si pe la vecini. Sa vedem daca totusi vine ceva in luna asta. Nu mare, nu cred in ceva periculos acum. Dar, e drept, a tot miscat pe placa Asiatica, sa vedem cum si cand reactioneaza un pic si baba.
 
Mea culpa. A mai fost si cutremurul din 24 iunie 1940, ML=5,5 adancime 115 km. Asta nu inseamna ca trag vreo concluzie anume, nu.
 
Sunt destul de multe microseisme crustale care insotesc cele doua socuri principale din zona SIHLEA-RAMNICU SARAT, de magnitudini totusi mici, 2,1 si 2,4 grade. O astfel de secventa ar fi fost oarecum tipica pentru un soc principal crustal de magnitudine peste 4,0-4,5 asa. Nu ma astept totusi la ceva mare imediat, dar sa nu uitam ca de peste 2 luni nu am mai avut cutremur subcrustal de 4,0+, ultimul fiind cel de magnitudine 4,9 produs la peste 140 km adancime pe 29 martie. Nu exclud sa avem totusi un cutremur subcrustal de magnitudine peste 4,0 sau poate chiar ceva de genul 4,8-5,2; de 5,5+, hm, e discutabil acum, Vrancea isi intensifica de obicei activitatea incepand din a doua jumatate a lui august culminand uneori in octombrie-noiembrie. In secolul XX am avut doua cutremure moderate de magnitudini 5,5 in luna iunie: seismele din 8 iunie 1903 si 24 iunie1940.
 
GeoX a spus:
Sunt destul de multe microseisme crustale care insotesc cele doua socuri principale din zona SIHLEA-RAMNICU SARAT, de magnitudini totusi mici, 2,1 si 2,4 grade. O astfel de secventa ar fi fost oarecum tipica pentru un soc principal crustal de magnitudine peste 4,0-4,5 asa. Nu ma astept totusi la ceva mare imediat, dar sa nu uitam ca de peste 2 luni nu am mai avut cutremur subcrustal de 4,0+, ultimul fiind cel de magnitudine 4,9 produs la peste 140 km adancime pe 29 martie. Nu exclud sa avem totusi un cutremur subcrustal de magnitudine peste 4,0 sau poate chiar ceva de genul 4,8-5,2; de 5,5+, hm, e discutabil acum, Vrancea isi intensifica de obicei activitatea incepand din a doua jumatate a lui august culminand uneori in octombrie-noiembrie. In secolul XX am avut doua cutremure moderate de magnitudini 5,5 in luna iunie: seismele din 8 iunie 1903 si 24 iunie1940.

O situatie interesanta cea recenta, Ramnicu Sarat e clusterul meu crustal preferat. Sa vedem cum chitaie in continuare (insa chitaie foarte intersant). Am intrat deja pe frumosul teritoriu (30-60 de zile de la ultimul 3.5) in care se petrec cu destula frecventa talente Vrancene perceptibile (insa de multe ori nu se intampla nimic remarcabil si plictiseala tine luni de zile, asta e viata... cutremurele nu pot fi prezise)

Avem si incepand cu 29 mai o mica accelerare ce ma face sa cred ca poate, poate ma fac si eu cu o bere si avem un perceptibil mai serios (4.8-5.5) in iunie. Deocamdata prognoza e buna in weekend asa ca cel mai probabil o sa fiu la tara la capsuni si cirese. Daca cumva se intampla un miracol si am vreo cateva ore la dispozitie m-as arunca la o prognoza pt iunie:
% ca nu depasim 3.5
% ca nu depasim 4.0
% ca nu depasim 4.8
% ca nu depasim 5.5

Asa cum zice si GeoX pe termen scurt nu prea se intrevad probleme, insa inca de prin 1999/2000 lucrurile par sa fie un pic mai tensionate in Vrancea. Faptul ca perioada post 1999 a fost al naibii de diferita de 91-99 a pacalit cam pe toata lumea, si mai toata lumea s-a cam fript atunci cand a venit vorba de prognoza urmatorului mare cutremur Vrancean (inclusiv Radulian). Probabil ca perioada de scandal intens (1999-2004) a alarmat pe multi (aia 5 ani au fost tare dubiosi, foarte diferiti de deceniul precedent si foarte diferiti de ceea ce se intampla in ziua de astazi).

Pe de alta parte nici abordarea Marmurenistica nu mi se pare mai ok, baba e imprevizibila, face tot timpul ceva curios si interesant (chiar si cand doarme si sforaie linistita).

Sa vedem ce se intampla in continuare la Ramnic...
 
Back
Sus