• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Comentarii la seismele zilnice din Romania

Totusi anul asta am avut deja 9 cutremure de magnitudini intre 4,0-4,9 numai in primele 3 luni ale anului, si daca raportam acest numar la media anuala de 10-14 cutremure de magnitudini 4,0-5,0, rezulta ca nu e chiar ceva iesit din comun.
 
Oricum, chiar daca vine un cutremur din clasa magnitudinala 4 nu inseamna mare lucru. E chiar in fleac, de fapt toamna se numara bobocii seismici mai relevanti asa. :D Ce se coace vara se culege toamna. :)) Desi nici chiar la toamna nu vad posibil ceva major, dar, sigur, s-ar putea sa mai simtim cate ceva, asta e acum, ce vreti, sa nu mai miste chiar deloc ? :) Nici chiar asa.
 
Geo, cum a fost activitatea cam cu 1 an inainte de cutremurele din 1940, 1977 si 1986? 1990 e un secundar + un 6-6,7 poate aparea oricand...deci iese din discutie. Ma refer la cutremurele mari si la care avem date, adica cele 3..poate totusi exista vreun sablon...
 
Pai au fost cutremure moderate, in cazul 1940 activitatea s-a intensificat inca din 1938, a continuat in 1939 si a atins punctul culminant in 1940. In cazul 1977 activitatea a inceput sa creasca inca din 1973, a continuat in 1974 iar la 1 octombrie 1976 s-a produs ultimul cutremur moderat inainte de cel major. In cazul 1986 a existat seismul din 1 august 1985, moderat, evident.
 
Nu stiu cat de mult seamana, dar in ultimul an activitatea a crescut vertiginos, ce-i drept in ultimele 3 luni s-a redus considerabil...
 
Eu nu vad nimic alarmant. Dupa cutremurul din 6 octombrie 2013 a existat o frecventa mai mare a seismelor de magnitudini peste 4,0, pana la 3 aprilie 2014. A fost pauza din vara lui 2014, in noiembrie 2014 s-a produs cutremurul crustal din zona MARASESTI-PANCIU, intre 22 decembrie 2014-29 martie 2015 a existat iar o perioada cu mai multe cutremure, acum s-a mai linistit din nou. Sa vedem la toamna.
 
6 octombrie 2013 - 29 martie 2015 activitatea a fost extrem de intensa, cel putin comparativ cu standardele dupa '90, trebuie sa recunosti...intradevar, tinand cont de faptul ca de 3 luni nu am avut nici macar un 4, e foarte posibil sa fi fost doar alarma falsa.
 
Perioade cu activitate crescuta am mai avut in 1999, 2001, 2004-2005. In 2005, de exemplu, s-au produs 3 cutremure cu magnitudini intre 5,2 si 5,6 pe scara Richter.
 
In perioada 1990-1999 a fost ceva mai multa acalmie, exceptand anul 1992. In orice caz, atunci au lipsit si cutremurele moderate de magnitudini 5,5+. Din 1999 s-a revenit la normal, totusi. Am avut seisme de magnitudini 5,5+ in 1999-2000-2001, 2004-2005, 2009, 2013-2014. Sa vedem cum mai continua.
 
Si la nivel micro ce avem?


GeoX a spus:
Ce se poate spune e ca exista o alternanta a perioadelor de intensificare a activitatii seismice cu perioade de calm relativ, atat la nivel micro, cat si macro. Am spus mereu asta, la topicul cu maxime si minime.
La nivel macro avem succesiunea a doua tipuri de perioade:
a) perioade cu activitate intensa, in care se produc:
-cel putin 2 cutremure de magnitudini MGR 6,5-6,7+ la un interval mai mic de 14-15 ani, si unul sau ma multe cutremure de magnitudini in jur de 6,0-6,2 la interval mai mic de 10 ani

b) perioade de stabilitate relativa, in care se produc:
-doar cutremure moderate de magnitudini 5,5-5,7 si, eventual, cate un cutremur de magnitudine in jur de 6,0, cu intervale mai lungi de 10 ani intre evenimentele de magnitudini 6-6,2.
Scuze, la mesajul asta voiam sa dau replica...

Eu cred ca e destul de evident in ce perioada ne-am aflat dupa 1990 pana acum. In cei 25 de ani trecuti de la ultimul cutremur puternic din 30 mai 1990 (MG=6,7), in Vrancea s-a produs un singur seism de magnitudne 6,0 la 27 octombrie 2004, eveniment departe de clasa celor puternice.
Cred ca aceasta alternanta de perioade din cele 2 tipuri este destul de evidenta.

P.S. De ce nu merge sa imi sterg un comentariu?
 
Pai la nivel micro avem micile alternante de perioade de crestere cu perioade de scadere, pentru seisme de magnitudini 4,0+. Nu imi fac probleme existentiale daca o sa fie un cutremur de magnitudine ML 4,0-5,0 in perioada urmatoare, nici daca nu o sa fie, nici daca vine un cutremur de 5,5+ la toamna in octombrie-noiembrie. Deocamdata ceva major este improbabil, pe termen scurt si chiar mediu. Mai vedem ce se intampla spre toamna.
 
Anul trecut au fost 4 luni si vreo 20 de zile fara cutremure de 4,0+ in Vrancea. Deci in cazul de fata 3 luni fara 5 zile chiar nu e un motiv de drama existentiala. Cine face din tantar armasar pentru atata lucru, stiind totusi ca au mai existat perioade de 4-5 luni fara cutremure de 4+ si fara sa se intample ceva deosebit (a se vedea cazul 18 octombrie 1994-9 martie 1995), sa fie sanatos/oasa, sa se duca in padure si sa stea de vorba cu Mosul Padurii, eventual cu Martina & puii. :devil::devil::devil:=))=))=)) 9 cutremure cu magnitudini de 4,0-4,9 in primele 3 luni ale anului, raportate la media anuala a Vrancei de 10-13 cutremure de magnitudini 4,0-5,0, justifica foarte bine si cateva luni de calm relativ. Pana acum, crustalele din 2-3 iunie dar si cele din 17 iunie s-au dovedit a nu avea nici o semnificatie deosebita pe termen scurt. Cred insa ca Vrancea va incepe sa isi revina din luna august, probabil din a doua jumatate a lui august, si astept cu interes lunile "propice" octombrie-noiembrie.
 
Ce epicentru ciudat... Haios de ciudat mi-as putea permite sa spun, cel putin prin prisma cunostintelor mele legate de epicentrele seismice... :)

Eveniment nr. 3
INCDFP Reteaua Seismica Nationala: cutremur in Moldova-granita cu Romania 23 iunie
23.06.2015 08:37:01 UTC 47,80N 27,34E adancime 4 km ML=2,4
Obs.: seism minor crustal (superficial) in Moldova-granita cu Romania: sud-est lac Costesti

O mai fost vreodata vreun seism in acea zona? P.S. A recunoscut chiar si GeoX ca influenta barajelor de acumulare asupra tectonicii crustale de foarte mica adancime este discutabila...:9:
 
Nu e neobisnuit. Chiar si anul trecut au mai fost ceva cutremure in zona de platforma moldoveneasca in vecinatatea granitei. Nimic nefiresc. O banalitate.
 

09.06.2015 04:57:25 UTC 45,55N 26,38E 138 km ML=3,9
16.06.2015 23:18:49 UTC 45,52N 26,33E 142 km ML=3,6
26.06.2015 20:26:19 UTC 45,50N 26,39E 133 km ML=3,9


O usoara concentrare pe zona GURA TEGHII-GURA SIRIULUI. Sa vedem ce face baba mai departe. Ralucaaaaa....te semnalizeaza matusa, ti-am zis eu. :p =)) :D :devil: Si n-ai vrut sa ma crezi. :D
O succesiune interesanta de cutremure grupate spre GURA TEGHII si cu orientare dinspre G.T. spre G.S. (GURA SIRIULUI).
 
Deocamdata, cutremurele din clasa de magnitudini 3,5+ s-au concentrat oarecum pe flancul vestic, si mai ales spre capatul de SV, intre GURA TEGHII si GURA SIRIULUI, judetul Buzau. Miscarile predomina, asadar, in partea din Muntii Buzaului. Sa vedem ce mai misca, se apropie si deja celebra luna august, care are si ea niste tabieturi dpdv. seismic.
 
Este interesant ca in zona GURA TEGHII nu prea s-au produs cutremure moderate de magnitudini 5,5+, cel putin nu in ultimii cel putin 100 de ani si ceva. Aici au fost insa localizate cele doua cutremure puternice de la 6 octombrie 1908 (MGR=6,8 h=125 km) si 31 august 1986 (MGR=7,0 h=131 km). Deci la GURA TEGHII treaba e cam asa: cand se rupe, se rupe, nu prea se incurca "matusa" cu fleacuri de 5,5-5,7 grade pe scara Richter.
 
GeoX a spus:
Este interesant ca in zona GURA TEGHII nu prea s-au produs cutremure moderate de magnitudini 5,5+, cel putin nu in ultimii cel putin 100 de ani si ceva. Aici au fost insa localizate cele doua cutremure puternice de la 6 octombrie 1908 (MGR=6,8 h=125 km) si 31 august 1986 (MGR=7,0 h=131 km). Deci la GURA TEGHII treaba e cam asa: cand se rupe, se rupe, nu prea se incurca "matusa" cu fleacuri de 5,5-5,7 grade pe scara Richter.
Oare s-o rupe iar gura babei, dupa 3 decenii...? N-ar fi un inceput prea incurajator, caci am vorbi atunci despre o prima etapa din ceva mult mai amplu. Si mai are un obicei ciudat gura asta, in afara de a sari direct dintr-o extrema de magnitudine in alta si de a zgandari Fagarasul: cuvintele ei ies zgaltaite, nu leganate. Adica perioade scurte de vibratie cu acceleratii mari. Ajung mai greu la Dunare si nu baga in rezonanta blocurile flexibile, dar fac avarii urate chiar si la case din caramida de mica inaltime.

O intrebare, asa de curiozitate: la 1738, tot Gura a fost cea care a clantanit?
 
Da, marele cutremur din 1738 a fost de un tip diferit de cele din 1802/1940, respectiv 1838/1977. A avut niste manifestari mai deosebite, dupa cum a remarcat si Sever, care a atras atentia asupra faptului ca toata lumea s-a concentrat mai mult pe 1802, 1940, respectiv 1838, 1977, dar ca efectele foarte complexe, inclusiv spre Transilvania, ale cutremurului din 1738 au fost mai putin studiate. S-au remarcat distrugeri majore la Buzau dar si in interiorul Curburii, la Brasov, efecte catastrofale in Moldova la Iasi si in nord la Putna, dar si in sudul tarii in Oltenia, mai ales in Valcea la Horezu, precum si la Bucuresti. Se pare ca face parte din grupul seismelor mari din Muntii Buzaului, cu focare la adancimi intre 120-140 km. Dupa 8 ani, s-a produs cutremurul puternic din Fagaras-Campulung de la 7 decembrie 1746, de tipul celui din 1916.
Este de remarcat ca dupa cutremurul major din 1738, toate seismele ulterioare din Muntii Buzaului au fost semnificativ mai mici, nedepasind MGR=7,0: 1790, 1829, 1894, 1908, 1986. Ion Atanasiu il aprecia ca fiind comparabil, ca marime, cu cel din 1940: de altfel in cataloage apare cu Mw 7,7 sau MGR 7,4-7,5.
 
Cutremurul crustal de azi-noapte din zona ADJUD (Vrancea) pare a fi avut sursa spre capatul nordic al segmentului de falie rupt la 22 noiembrie 2014, cand, dupa cum stim, a avut loc cel mai puternic cutremur crustal produs in Vrancea in ultimii 120 de ani (ML=5,7). La vremea respectiva am remarcat faptul ca distributia replicilor a fost orientata in mod semnificativ spre nord, ceea ce sugera ca procesul de rupere din seara zilei de 22 noiembrie 2014 s-a realizat de la sud spre nord, pe segmentul vrancean al prelungirii faliei Peceneaga-Camena.
 
Back
Sus