• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

De unde ai apa in caz de catastrofa?

Un truc mic pentru a pastra apa mult timp ste sa se puna o crenguta de busuioc in recipient. Nu schimba nici gustul apei :hypocrite:

Bogdan
 
Argintul este un antibiotic grozav. Dar trebuie ca vasul in care este pastrata apa sa fie din argint...
Totusi, argintul nu are influenta asupra metalelor din apa si asupra chimicalelor anorganice....
 
mi-am amintit un film- un trib nu avea sursa de apa si mergea km intregi ca sa ia cativa stropi de apa. facusera un fel de cavitate in pamant si puneau un vas unde se condensa apa. traiau undeva in Africa. nu este o solutie satisfacatoare pentru noi care suntem obisnuiti cu apa dar este mai buna decat nimic.
in bucuresti sunt multe lacuri si la o adica fierbi apa si o folosesti asa...sau nu se poate?:ack:
o cutie, un vas improvizat si cateva crengute din pomi te ajuta sa fierbi putina apa pentru caz de maxima urgenta.
uiti de gust si alte alea....te adaptezi pe cat posibil situatiei.
 
Argintul este un antibiotic grozav. Dar trebuie ca vasul in care este pastrata apa sa fie din argint...
Totusi, argintul nu are influenta asupra metalelor din apa si asupra chimicalelor anorganice....

eu stiam ca oxidul de argint este foarte bun pentru apa si ma gandesc ca poti pune si diverse obiecte din argint intr-un vas. se pare ca nici apa imbuteliata nu este la standard asa ca ....
 
in bucuresti sunt multe lacuri si la o adica fierbi apa si o folosesti asa...sau nu se poate?:ack:

Nu te sfatuiesc. Fierberea distruge doar microorganismele si ceva substante organice. Dar mai exista nitriti, cloruri, metale si alti n poluanti stabili care nu dispar decit prin tratare chimica. Asa ca NU BEA APA DIN LACURI !!!!
 
:ack: in caz de maxima necesitate apa se poate folosi in diverse chestii. nu mai stiu cum...dar cred ca se poate improviza in filtru de nisip, se fierbe bine si se poate folosi in diverse ocazii.
eu ma gandeam la un caz extrem...:ack:
 
eu ma gandeam la un caz extrem...:ack:
Nici atunci macar sa n-o bei. Probabil ca poluantii n-or fi in cantitate suficient de mare ca sa-ti povoace pe loc vreun necaz (desi unii au efecte rapide dind diverse tulburari digestive). Eu n-as risca. As rabda mai bine. Intr-un oras e imposibil sa nu gasesti apa.
In legatura cu argintul, Bogdan are dreptate. Este antibiotic si inca unul foarte bun si destul de rapid. Explicatia este simpla: ionii de argint (care sint pozitivi) se fixeaza pe membrana celulara a bacteriei(care e negativa) si-i impiedica dezvoltarea. Ionii de argint pot patrunde si prin membrana fixindu-se pe ADN-ul bacteriei, inhibindu-i procesele biochimice de hranire.
Acelasi lucru il fac si ionii de cupru (Cu++).
 
trebuie neaparat un vas de argint? nu se poate folosi si un pahar(recipient) in care sa pui obiecte din argint?
 
trebuie neaparat un vas de argint? nu se poate folosi si un pahar(recipient) in care sa pui obiecte din argint?

Ba da. Pe principiul asta se bazeaza unele filtre de apa, frigidererele, masinile de spalat si aspiratoarele. Tehnologia se numeste nanosilver, daca nu ma insel. Ionii de Ag sint pusi intr-o matrice ceramica ( sau de alt fel) de unde sint eliberati controlat astfel incit concentratia lor sa nu depaseasca o anumita limita.
Ce discutam noi aici nu e o metoda de a purifica apa, ci doar de a indeparta mocroorganismele. Pt indepartarea suspensiilor se folosesc filtre mecanice (nisip) dar de aici incolo nu mai putem face nimic. E nevoie de reactivi care precipita metalele si care oxideaza subst organice; apoi se mai face o clorinare sau o ozonizare a apei. E destul de complicat daca tinem cont ca orice exces de reactiv duce la poluarea apei cu acea substanta. E o treaba de finete. Asa ca n-ai nici o sansa sa purifici apa din lac pentru a o consuma.
 
Acum imi dau seama ca poti folosi o apa oricit de poluata ar fi daca o fierbi si vaporii rezultati ii condensezi intr-un vas rece. Aceea ar trebui sa fie apa 100% (cel putin asa zice teoria...)Procedeul se numeste distilare.
 
:ack:
super idee:rolleyes:
eu am baut apa din lac si nu am patit nimic dar era lac de munte. ciudatenia era ca totul se depunea pe fund(daca spalai ceva) si nu isi schimba gustul:angel:
problema era ca ...era foarte rece si m-am ales cu..\"galci\".:ack:
 
eu am baut apa din lac si nu am patit nimic dar era lac de munte. ciudatenia era ca totul se depunea pe fund(daca spalai ceva) si nu isi schimba gustul:angel:

Hai mai Dodo, ca ma omori! Tu compari un lac de munte cu lacurile Bucurestiului? Pai tu cred ca nici nu visezi ce e in ele.
Nu e ciudat, e vorba de densitate si de lipsa curentilor.
 
Evident ca nu comparam lacurile din Fagaras cu lacurile Bucurestiului, ar fi culmea...:ack: :ack:
 
eu am baut apa dintr-un lac mic si nu era din Fagaras :ack:
Era Retezat.
In Bucuresti sunt lacuri mari cu izvoare naturale...gen Herastrau.
Stiu ce este in lacurile din Bucuresti..am vazut si cai morti, caini, etc...
 
Oricum, eu cand eram mic si rural am invatat ca sa nu beau apa din urma de bou, urs sau cerb, ca asa ma voi si preface, nu stiu daca astfel am evitat ceva rau sau nu !!!
 
asta am invatat si eu dar in Retezat asa era. apa nu avea gust ciudat si era foarte limpede.
 
Acum imi dau seama ca poti folosi o apa oricit de poluata ar fi daca o fierbi si vaporii rezultati ii condensezi intr-un vas rece. Aceea ar trebui sa fie apa 100% (cel putin asa zice teoria...)Procedeul se numeste distilare.

Un mic amendament. Daca este poluata cu reziduri petroliere, distilarea nu se va face pe foc, ci doar la soare. Daca distilarea se face pe foc nu se poate controla temperatura, si riscul ca parte din reziduurile petroliere sa se evapore/condenseze este foarte mare.
Cum spuneam pe undeva pe la inceput, un filtru cu osmoza inversa curata aproape sigur orice fel de apa. Sau un filtru mecanic (nisip+carbune+vata medicinala) combinat cu fierberea apei da de asemenea rezultate bune.
 
Totusi este o problema cu apa distilata... ca sa fie perfect potabila are nevoie si de niste saruri pe care le pierde in procesul de distilare. Aceste saruri se gasesc la farmacie, cele mai bune se cheama chiar Electrolit si sunt in pliculete ca de ness care se pot dizolva in apa distilata.
 
un varf de cutit de sare gema la un litru de apa face minuni. Dar varf de cutit, nu o lingura :ack:
 
Back
Sus