• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

De unde ai apa in caz de catastrofa?

... si ce iese se cheama ser fiziologic :ack:
 
Un mic amendament. Daca este poluata cu reziduri petroliere, distilarea nu se va face pe foc, ci doar la soare. Daca distilarea se face pe foc nu se poate controla temperatura, si riscul ca parte din reziduurile petroliere sa se evapore/condenseze este foarte mare.

Reziduurile petroliere distila primele, pina in 80-85 C. Acea fractiune se arunca. Apa distila la 100 C, deci dupa ce in apa impura nu mai sint reziduuri. Ce discutam aici e doar asa, de dragul discutiei, e teorie. Eu n-as bea apa asta (in parte si din lipsa electrolitilor) dar as folosi-o pt spalat pe miini sau pt curatarea ranilor.
 
Cateva idei de cazane solare.
Unul folosit la barcile de salvare, pe mare.
survival-still.gif

Unul folositor oriunde.
fig15-1.jpg

Alt model.
fig15-2.jpg

Alt model
solar_still-SM.gif

Apa din pamant. Daca esti in desert, poti folosi apa poluata (chiar si urina) si s-o distilezi.
sunstill.gif

Si schita
ywasolar.jpg

Alta schita
claypot_still.jpg

Ceva mai stilizat
Solar-Still-View-2.jpg

Acum, sursa este vegetatia
index075b.png
 
Mi-a sosit purificatorul :D
Abia astept sa-l testez :unsure:
 
Asa.... cum arata si primul test...
Asa arata in cutie
SUNP0093.jpg

Cu toate cele montate
SUNP0096.jpg

Si impachetat
SUNP0098.jpg

Are vreo 300 grame (mai mult sigur nu are).
Am si facut primul test cu apa de la robinet. Eu nu pot suporta apa de la robinet din Bucuresti. Dupa trecerea prin filtru, daca faci abstractie de un iz de carbune activ, juri ca e apa de munte.
NOTA. Daca o sa cumparati si voi ceva similar CITITI INSTRUCTIUNILE :D. Eu m-am trezit ca in primul pahar de apa am numai pulbere de carbune activ (am citit ulterior instructiunile si scria ca primul litru filtrat nu se bea, din cauza carbunelui :unsure: )
 
Peste tot baga doar chestia cu aproximativ 200 galoane de filtrat, dar nu baga durata de viata.
Oricum, din cate imi dau seama, durata de viata ar trebui sa fie lunga. Carbunele activ este capabil o mare perioada de timp, iar membrana ce face osmoza de asemenea.
Dar nu ar strica sa se inlocuiasca filtrul periodic, chiar daca nu si-a facut norma de filtrare...
Parerea mea.
 
carbunele activ nu-i activ chiar asa de mult timp, i se infunda porii destul de repede :D
 
Pai, cred ca i se infunda, daca este intr-un mediu contaminat.
Dar daca filtrul este gol, fara flux chiar de aer, se mai poate intampla?
 
nu pateste nimic daca sta nefolosit, poti sa-l tii oricit. dar dupa ce filtreaza o anumita cantitate de apa, se imbicseste si trebuie inlocuit
 
Back
Sus