• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Discutii diverse despre cutremurele din Romania

Si crezi ca nu pot avea nici o legatura cu Vrancea?
Nu spun ca un seism in pakistan zguduie obligatoriu Vrancea dar totusi o \\"deranjeaza\\".
Un cutremur de 5 grade in Pakistan nu poate influenta Vrancea, Dodo ! Gandeste-te ca in 1999 in nord-vestul Turciei s-au produs 2 cutremure catastrofale, pe 17 august si 12 noiembrie (7,2-7,4 grade), fara vreo urmare asupra Vrancei ! Si toata lumea era ingrozita ca gata, vine beleaua cea mare si la noi ! Dodo, in Pakistan sunt mereu cutremure, in Vrancea sunt mereu cutremure. A face astfel de corelatii si a le considera si probate, e cam mult.
 
Turcia se afla chiar la imbinarea din placi.La fel Japonia, Grecia,etc.
Ma gandeam ca Pakistanul poate e pe subplaci.

Eu imi imaginez aceste placi ca pe un top de hartie dezordonat.Gresesc?
 
Turcia se afla chiar la imbinarea din placi.La fel Japonia, Grecia,etc.
Ma gandeam ca Pakistanul poate e pe subplaci.

Eu imi imaginez aceste placi ca pe un top de hartie dezordonat.Gresesc?
Dodo, sigur ca e valabil si acel principiu al tectonicii globale, si nu e exclus ca un cutremur major intr-o zona sa contribuie (oarecum ca \"picatura car eumple paharul\") la declansarea mai timpurie a unui eveniment intr-o regiune seismogena apropiata. Dar acest lucru se poate intampla doar daca respectiva zona este foarte tensionata, foarte incarcata...Cutremurele mici chiar nu trebuie luate in seama, nu se pot influenta. Repet, Dodo: in Pakistan sunt mereu cutremure, uneori chiar intermediare (pana la 250-300 km adancime), in Vrancea sunt mereu cutremure.:)):))
 
Cum stim daca un seism incarca o zona sau o descarca?
 
Dodo a spus:
Cum stim daca un seism inca o zona sau o descarca?

Nu poti sti asa ceva. Mai ales in cazul Vrancei, unde cutremurele se produc la adancimi mari. De fapt, un seism nu incarca o regiune...:))
 
Cutremurul de ieri a fost de 4,4 grade pe scara Richter, iar adancimea focala 147 km.
 
:13:hmmmmmmmmmmmmmmm
De unde am eu informatia ca unele seisme incarca si altele descarca?
Parca Marmureanu a spus asta candva...
Probabil ca dormeam cand l-am auzit si am facut un ghiveci din ce a spus.:))
 
Cutremurul de ieri a fost de 4,4 grade pe scara Richter, iar adancimea focala 147 km.

Sorin, tu de unde iei informatiile? Vreau si eu :)) EMSC l-a dat ca fiind de 3,5 Ms iar INFP ca 4 Mw...

Edited: sorry, sorin, am citit acum toate mesajele si m-am lamurit:)
 
sorinsov a spus:
Cutremurul de ieri a fost de 4,4 grade pe scara Richter, iar adancimea focala 147 km.

Sorin, tu de unde iei informatiile? Vreau si eu :)) EMSC l-a dat ca fiind de 3,5 Ms iar INFP ca 4 Mw...

Edited: sorry, sorin, am citit acum toate mesajele si m-am lamurit:)
Vezi ca daca te uiti acum apare cu 4,4 grade. INFP da 4,3...
 
:))
Pana la proba contrarie te cred.
Ce parere ai de cei cu bannerul RSA?
 
Mda.eu l-am rugat pe Alex sa puna banerrul lor ca sa ii putem verifica.
Nu stiam prea multe despre ei si credeam ca sunt ca cei de la Fotonsas.
Sa nu uitam totusi ca Terra face parte dintr-un mare angrenaj si ca intr-un fel sau altul exista interactiuni.
Energie exista pretutindeni chiar daca noi nu o constientizam in amanunt.
 
Concluzia este ca un seism nu poate fi prevazut stiintific dar poate fi simtit de cei hipersensibili, de cei care au capacitati extrasenzoriale, de fiecare dintre noi daca se cunoaste indeajuns de bine.
Exista Ceva ce pe unii ii ocroteste iar pe altii nu.
 
Mda.eu l-am rugat pe Alex sa puna banerrul lor ca sa ii putem verifica.
Nu stiam prea multe despre ei si credeam ca sunt ca cei de la Fotonsas.
Sa nu uitam totusi ca Terra face parte dintr-un mare angrenaj si ca intr-un fel sau altul exista interactiuni.
Energie exista pretutindeni chiar daca noi nu o constientizam in amanunt.
Da, dar sa vii cu chestii din astea...Auzi, diferenta intre falii....!!! :)))))
:)))) Plus ca a zice ca daca avem zilnic un cutremur de 4,6 nu vor mai fi cutremure mari e o ineptie de proportii !!! Sorry, dar asta e situatia...
 
Asta asa este , dar noi nu aveam de unde stii cine sunt cei de la RSA si trebuia sa ii testam cumva.
Seisme se produc zilnic in lume, cu predilectie in arcul de foc al Pacificului, falia San Andreas si peste tot unde exista frictiune intre falii, acolo unde se intalnesc.
poate cu mii de ani in urma in Vrancea erau seisme de 6 R zilnic dar acum este altceva.
 
Asta asa este , dar noi nu aveam de unde stii cine sunt cei de la RSA si trebuia sa ii testam cumva.
Seisme se produc zilnic in lume, cu predilectie in arcul de foc al Pacificului, falia San Andreas si peste tot unde exista frictiune intre falii, acolo unde se intalnesc.
poate cu mii de ani in urma in Vrancea erau seisme de 6 R zilnic dar acum este altceva.
Eu le urmaresc site-ul de mai mult timp. Dansii pretind ca prezic cutremurele, scriu pe site 4,2 n-shpe zile si apoi cand se produce unul de 4,3 cica l-au prezis. Uitand ca in Vrancea cutremure de 4-4,5 se produc aproape lunar ! Iar o predictie nu inseamna in nici un caz ce fac ei acolo. Faza cu curbarea razelor laser pe care o sustineau dansii e \"de coma\"!!! :))) :)):)) Cica \"campuri gravitationale stimulate\" si ca pe baza lor evalueaza pretinsa rezerva seismica a Vrancei cu 2 zecimale, la 6,49 !!!!De ce nu 7,01 ??? :)))
 
Nu sunt impotriva noului, e inovatiei, in general. Dar cand se rezuma la aberatii, lucrurile devin chiar tragicomice ! :))
 
De la ce este acel huruit care se aude inainte de cutremure?
Uneori asa fac centralele termice cand dau drumul la abur.
 
Back
Sus