• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Discutii diverse despre cutremurele din Romania

De la ce este acel huruit care se aude inainte de cutremure?
Uneori asa fac centralele termice cand dau drumul la abur.
Zgomotul care insoteste cutremurele este, de regula, mai net in zonele de munte sau acolo unde scoarta e constituita, in stratele sale superficiale, din roci mai dure. Poate fi cauzat de miscarea/ruperea rocilor. In orase, zgomotul poate avea si o cauza oarecum \"artificiala\",dat de miscarea brusca a peretilor, etc. Zgomotul este, de regula, foarte puternic in cazul cutremurelor superficiale. Acolo, dislocarea se petrece la mica adancime, si adesea se aude un zgomot ca un tunet sau ca o explozie, Dodo !!!! De exemplu, in cazul cutremurului fagarasan din 1916, se consemneaza ca s-au auzit un zogmot extrem de puternic, ca de tunet, cu pana la cateva secunde inainte chiar de inceputul perceptibil al cutremurului.
 
Tata spunea ca cu cateva secunde inainte de cutremurul din \'77 s-a auzit un zgomot ca si cum ar fi trecut tancuri pe strada. Cutremurul l-a trait la etajul 3, intr-un bloc cu 4 etaje din Berceni.
 
in \'77 era un huruit afara de te lua cu frig.
S-a oprit odata cu seismul.
 
Magnitude ML 3.3
Region ROMANIA
Date time 2006-03-22 at 14:03:57.7 UTC
Location 45.8 N ; 26.81 E
Depth 80 km
Distances 31 km W Focsani (pop 105112, local time 16:03)
34 km W Marasesti (pop 11768, local time 16:03)
3 km NW Reghiu (pop 2677, local time 16:03)
O banalitate care pe Dodo ar trebui sa o lase rece...:)):))
 
:))
Cei de la USGS nici nu s-ai sinchisit sa il puna, numai EMSC l-au anuntat.
 
Pai stau foarte cuminte ca oricum nu am ce face :))
Alex a enumerat acolo o lista cu rezistenta blocurilor la seisme si \"mi-a criticat betonul\" :)).
Cand seismul e noaptea esti cam buimac si nu prea stii ce se intampla dar ziua e chiar ciudata senzatia.
In \'90 am avut impresia ca primul \"sut\" o sa arunce camera in strada cu tot cu mine dar nu s-a intamplat nimic.
 
A dat si USGs seismul din 19 martie ca fiind 4.1R si adancimea 147km.
Mult le-a trebuit sa afle:ack:
 
A dat si USGs seismul din 19 martie ca fiind 4.1R si adancimea 147km.
Mult le-a trebuit sa afle:ack:
E lasa, Dodo, nu te infuria acum. Oricum INFP da 4,3 ...:)):)) Asa ca stai cuminte...Mai bine citeste ce am scris despre cutremurul din 1940.
:)):10::))
 
Sa stii ca am citit tot ce ai scris pentru ca e foarte interesant.
 
Sa stii ca am citit tot ce ai scris pentru ca e foarte interesant.
In acel post am incercat sa pun cap la cap, sintetic, cam tot ce am citit eu despre acel cutremur (carti,articole de pe Net, etc.). Oricum, in cazul celui de la 1977 lucrurile au fost destul de diferite, fenomenele precursoare nu s-au manifestat deloc in aceeasi forma ca in 1940. Voi scrie la topicul despre cutremurul din 1977, numai ai putintica rabdare, vorba lui nenea Iancu :)):))
 
Eu am scris ce am simtit in \'77.
Sa stii ca foarte putini din ceio mari isi aminteau de seismul din \'40.
Mama imi spunea ca atunci era sa ii cada cosul de la casa in cap.
A luat-o bunica in brate si au iesit afara(stateau la casa cu curte) si la un pas in urma lor a picat cosul de pe casa.
Oricum mama imi povestea ce stia de la bunica caci era prea mica ca sa inteleaga ce se intampla.
In \'77 a inteles ce este un seism.
 
[
Mi-a parut mie ca am ameteli azi noapte cand ma uitam la tv dar nu se misca lustra deloc.
astea sunt cutremure pereche?
Etajul asta de adancime nu mai are lacuna seismica?
[/quote]
Dodo, aia a fost doar o replica micutza, nesemnificativa. Nu cutremur-pereche. Diferenta de magnitudine e prea mare ! In al doilea rand, lacuna seismica se refera la un ANUMIT PRAG MINIM DE MAGNITUDINE, Dodo...:)) Adica, in acel etaj de adancime, nu se mai produc cutremure cu magnitudinea peste acel prag minim. :))
 
PRAG MINIM DE MAGNITUDINE?
Nu inteleg, cred ca m-a batut soarele in cap.
 
PRAG MINIM DE MAGNITUDINE?
Nu inteleg, cred ca m-a batut soarele in cap.
E foarte simplu, Dodo :)):)) Cand nu se mai produc cutremure cu magnitudinea, de pilda, peste 5,0 intr-un anumit etaj de adancime in care in perioada anterioara au existat astfel de evenimente, inseamna ca in acel etaj asa-numita seismicitate naturala de fond sau de \"background\", Dodo, scade si se formeaza o asa-numita lacuna seismica sau gap seismic. De pilda, din 1997 nu s-au mai produs cutremure de 5,0 sau mai mult in jurul adancimii de 120 km. Au fost doar cutremure de 4. Cutremurul din 27 octombrie 2004 s-a produs, oarecum, la marginea \"de sus\" a acestei lacune seismice, Dodo ! :)) Iti pot da exemple de cutremure de 5 si peste 5,0 din ultimii 9 ani si constati ca toate s-au produs la 130-170 km adancime, iar mai sus de 130 km, ioc, draga Dodo...:))
 
M-ai ametit.:))
Astept sa imi desenezi si sa ne faci rezumat pe etaje de adancime.
 
M-ai ametit.
Astept sa imi desenezi si sa ne faci rezumat pe etaje de adancime.
Dodo, eu am trasat de mana o diagrama, cutremurele mici in raport cu adancimea (adica de la 4,0 in sus). Si se vede lacuna seismica pentru cutremure d ela 5,0 in sus. Acuma insa, Dodo draga, n-am timp de explicatii. :)):)) Ma pregatesc de eclipsa !!! Am si ochelarii pregatiti, dar sunt pregatit sa vad si pe net webcasturile, de la nasa si de unde mai transmit...Asa ca, Dodo, ai putintica rabdare, vorba lui nenea Iancu. :))
 
Stii, am vazut la televizor o astroloaga care a spous ca nu e bine sa te uiti deoarece exista un flux de energie negativa care influenteaza.
Dodo nu mai are ochelari de eclipsa si nu merge sa se zgaiasca pe cer:ack:
Am vazut in \'99 si nu a fost nimic spectaculos:ack: desi toti spuneau ca va fi ceva deosebit de interesant.
 
Stii, am vazut la televizor o astroloaga care a spous ca nu e bine sa te uiti deoarece exista un flux de energie negativa care influenteaza.
Dodo nu mai are ochelari de eclipsa si nu merge sa se zgaiasca pe cer:ack:
Am vazut in \'99 si nu a fost nimic spectaculos:ack: desi toti spuneau ca va fi ceva deosebit de interesant.
Eu nu iau in seama tot ce spun asa-zisele astroloage, individe dubioase...Suntem totusi oameni seriosi. Asa ce, nu te uiti la Luna de frica ca iesi noaptea din casa, Dodo ?:))
 
Ma insel eu sau la un moment dat a fost un seism la 2 zile dupa ecliupsa?
In 2004?
Nu mai stiu ce fel de eclipsa a fost dar parca de luna:13:

Dodo admira luna de la fereastra:17: nu trebuie sa iasa in strada:harhar:
 
Back
Sus