• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Doriti sa fiti anuntat de iminenta unui seism?

Dodo

New member
Înscris
14 Ian 2005
Mesaje
3.275
Scor reacție
0
Am deschis acest topic separat, chiar daca se tot discuta pe aceasta tema.
Sa presupunem ca seismologii au niste date care anunta un seism. Nu se poate stii exact luna, ziua si ora.
Predictia lor este de 60-70%. Ati dori sa fiti anuntat din timp?
Ce ati face in acest timp, ce masuri de prevedere v-ati lua?
 
Fac public raspunsul meu, draga Dodo, ca sa nu fie loc de indoieli: DA, DAR NUMAI DACA PROBABILITATEA DE CONFIRMARE A PREDICTIEI IN TERMENUL STABILIT (1-2 SAPTAMANI, de exemplu, sau cateva zile, eventual) ESTE MAI MARE DE 95 % !!!! :)):17::)):17:
 
Stii foarte bine ca nu se poate intampla asa ceva?
Hai sa facem mici scenarii.
Daca se anunta ca exista posibilitatea unui seism mare in viitoarele 30-40 de zile si locuiesti intr-o cladire nesigura ce ai face?
Te-ai muta la prieteni, corect?
Ti-ai lua masuri de prevedere si nu ai sta tot timpul speriat.
Unii oameni sunt foarte speriati de asa ceva, iar pentru ei ar fi ceva extrem de linistitor.
In loc sa faca depresii sau sa stea mereu cu sabia deasupra capului ar avea incredere si mai mare in INFP. O sa ne anunte cand intram in perioada critica asa ca pana atunci pot dormi linistit.
 
Fireste ca mi-as lua anumite masuri, Dodo, nu sunt absurd. Dar mai vreau sa iti spun ca inca de pe acum am grija sa am mereu in minte locurile sigure din casa, sa existe un loc precis in care stiu ca gasesc lucruri de baza, ca am in permanenta aparatul de radio portabil cu bateriile incarcate, idem si lanterna, etc. Am dat jos de sifonierul mare din hol niste valize uriase (care daca ar cadea ne-ar bloca trecerea sau ne-ar lovi in cap) si le-am dus in balcon, etc,etc...:)):17::)):17::)):17:
 
Dar te intreb eu pe tine, Dodo ? Ce faci dupa 3 alarme false ? O mai iei in seama pe a 4-a ? :)):harhar::)):harhar: Sigur, din prudenta ar trebui sa o iei. Practic insa, se creeaza o problema de credibilitate.:))
 
Stiu ca aceste predictii nu pot fi de 100%. ATATA TIMP CAT STIU ESTE TREABA MEA DACA AM INCREDERE SAU NU.
In felul acesta mi se da posibilitatea sa aleg ce fac.

Daca mergi la un doctor si te tratezi de o afectiune ai sanse 100% sa te faci bine? NU!
Depinde de tine si de organism cum reactioneaza.
 
Problema e ca daca se anunta public posibilitatea producerii unui cutremur major intr-un anumit interval si apoi acesta nu se produce, ce se intampla, Dodo ? :)) Repet, ramane problema credibilitatii, si a faptului ca, deocamdata, a vorbi despre predictia unui cutremur pe termen scurt sau iminent e o utopie.
 
Sau, bun, sa zicem ca nu se difuzeaza public informatia, se anunta anumite categorii socio-profesionale. Iti dai seama ca totul se va transforma in isterie, se va difuza din om in om \"stirea\", toti o iau la sanatoasa si se creeaza un haos infernal. Si la urma, seismul nu se produce. Si atunci, ce garantii sa avem sa data viitoare se va confirma ?
 
Este ceva sigur 100% in aceasta lume?
Vrei sa stii inainte cu riscul de a nu se intampla sau dupa cand nu mai poti face nimic?
Faptul ca nu se anunta anumite lucruri ne obliga sa o luam pe un drum fortat.Nu ni se da posibilitatea de a alege.
Unde este dreptul meu ca om?
Gresim cu totii in fiecare zi. Nu am pretentia ca cei de la INFP sa fie Dumnezeu dar vreau sa mi se dea posibilitatea sa aleg.
 
Sorin nu cred ca toti romanii sunt isterici. Cei care nu stiu sa se controleze au o problema pe care nu o putem rezolva noi.
Nu am tipat la nici un seism indiferent cat de tare m-am zguduit si nu am alergat pe scari.
Nu ma intereseaza ce fac altii. Ca mine sunt milioane de oameni in tara asta.
Vreau sa stiu ca sa pot lua masuri din timp.Poate am o biblioteca care nu e sustinuta in perete si nu imi gasesc timp sa o ancorez bine. Daca stiu ca vine ceva o trec acest lucru la prioritati.
Sunt multe chestii marunte pe care ar trebui sa le facem dar neglijam.
 
Din pacate, nu e realist sa dai sfoara in tara de cate ori unui a i se pare ca se apropie un cutremur. Au fost esecuri mari (cu consecinte economico-sociale de proportii) si in cazul unor eruptii vulcanice despre care se credea ca sunt iminente, si totusi nu s-a intamplat nimic. Ce sa mai vb. de cazul cutremurelor. Exista, de altfel, un Cod de Etica stabilit la nivelul organizatiilor seismologice europene, conform caruia o predictie stiintifica nu se face publica imediat ce este emisa, ci, daca exista argumente cat de cat care sa o sustina, se infomeaza autoritatile care singure sunt indreptatite sa ia masurile cuvenite.
 
sorin ai dreptate. De aceea am spus asa:se stie ca suntem in perioada critica de seisme majore(cei 18-20 de ani, stim ca seismele din tara x ne pot afecta sau nu, observam tot felul de anomalii magnetice sau de alt tip,etc) si cand exista un cumul de informatii dam o predictie.Nu putem cere nimanui o predictie de 100%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sa fie clar asta!
Cine nu intelege acest lucru ar trebui sa caute explicatii in evenimentele aviatice: de ce unii au scapat si altii nu!Sunt cazuri in care un singur om a scapat.
Sunt mii de cazuri in istorie care exemplifica ceea ce spun.Citeste si link-ul pus de Alex cu povestea lui Sorin Crainic.
 
Dodo, eu cred ca mai important ar fi sa stii cum sa te comporti in caz de Doamne-fereste ! Sa nu fugi pe scari, sa nu intri in lift, sa inchizi imediat aragazul, sa te departezi de obiectele de mobilier greu care pot cadea, etc. O predictie viabila e ceea care implica producerea evenimentului in maxim o saptamana, astfel incat lumea sa nu fie nevoita sa stea pe campuri sau prin parcuri prea mult timp, in conditii de frig, ploaie, nionsoare de exemplu. Dar repet, cred ca mai importante sunt informarea populatiei despre cum trebuie sa se comporte in caz de..., precum si unele pregatiri pentru obiective sensibile. Exercitiile periodice extins ela intreaga populatie, cum sunt cele pe car ele fac anual japonezii pe 1 septembrie, ar fi foarte utile. Nu poti sa iesi sa fugi care incotro de fiecare data cand i se pare unuia ca e ceva anormal, dar exista inca multe indoieli...Cin eplateste consecintele economice si cine da socoteala pentru problemele de credibilitate ?
 
Tu nu vezi ca ne comportam ca oile? In loc sa fim stapani pe situatie stam la voia intamplarii.
Dumnezeu ne da dar nu ne baga si in traista.
Daca eu o sa traversez zilnic prin loc nepermis sansele sa ma trozneasca o masina sunt de 99%.
Daca insa imi impun sa urmez anumite reguli in clipa in care sunt in pericol Cineva acolo Sus ma va pazi.
De aceea spun ca si in cazul seismelor ar trebui sa nu mai fie atata secretomanie.
Daca eu stiu ca am in familie pe cineva speriat de bombe, isteric, bolnav de inima il trimit in vacanta ca sa poata dormi linitit/a.
In loc sa tremure zilnic cand apare cate o stire aiuristica in presa, sta calm in alta parte.
Ar fi culmea acum sa plecam cu totii de la servici prin parcuri.
 
Dodo, in calitate de carcotas-sef (sic :)):harhar::)):harhar:) imi mentin parerea. Dupa 3 esecuri, nu mai crede nimeni, eventual doar o minoritate. Si ce facem atunci ? Ceea ce vreau sa accentuez e ca nu oamenii de stiinta trebuie sa aiba sarcina alarmarii populatiei, ei doar trebuie sa informeze autoritatile si acestea, de la caz la caz, vor decide masurile de urmat. Fiindca altfel se creeaza haos, jafuri, dezordine...:))
 
Am citit de curand ca cei de la INFP au un aparat care nu stiu ce face si ca vor avea posibilitatea sa opreasca lifturile, sa anunte anumite intreprinderi, etc.
Vor opri liftul in toate blocurile din Bucuresti?
Pai daca se opreste liftul vor fugi toti ca nebunii pe scari.
 
Tin minte ca in 1987 a circulat un zvon de cutremur, era prin aprilie. Toti vecinii mei de bloc au stat noaptea afara, radeam de ei de ma prapadeam :)):harhar::)):harhar:
 
Am vazut ce a fost in SUA, dupa Katrina. Peste tot aceleasi imagini.
Hotii si criminalii ies la suprafata.
Predictii nu se dau asa ca ce mai conteaza 3 esecuri?
Vreau sa vad si sa aud ca sunt esecuri decat sa stau in colovie de aur.
Atata ne protejeaza sensibilitatea si mai stiu eu ce, incat suntem tinuti la distanta.
Daca noi nu am fi INFP, guvernul, presedinte, etc nu ar exista.
Piramida nu poate exista fara baza.
 
Daca era un seism in timp ce te amuzai copios ce ai fi gandit?
 
Ti-am zis cum se pune problema, cum e treaba cu acel Cod Etic al seismologilor europeni (deci care e ideea).
 
Back
Sus