• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Doriti sa fiti anuntat de iminenta unui seism?

Daca era un seism in timp ce te amuzai copios ce ai fi gandit?
Stiam ca nu poate sa fie fiindca nu a avut loc PRIMA RUPERE...:)):harhar::)):harhar::)):harhar::)):harhar:
 
Deci asteptam prima rupere care din cate am priceput eu a fost in 2004!!!!
Asa am inteles din ce ati explicat voi.SUPER!!!!!!!!!!!!!
:))
Daca imi pica net-ul sa nu te sperii, a fost un seism major si Dodo emite de sub daramaturi pe ultra scurte.Va trebui sa ai rabdare pana ma reconectez:harhar:
 
Dodo: \"PRIMA RUPERE\" ESTE UN CUTREMUR CARE POATE SA FIE RELATIV MIC, DAR CARE IN TERMEN DE 2-3 ZILE NU E URMAT DE NICI UN FEL DE REPLICA, LA ADANCIMEA LA CARE S-A PRODUS ACEL CUTREMUR. :)):tongue: Seismul din octombrie 2004 a avut replici, dar foarte slabe (2-3 grade, cel mult), LA ACEEASI ADANCIME !!!!!! :))
 
Ce inseamna asta? Daca e la aceeasi adancime? E bine sau e rau?
 
Dodo !!!! :)) Deci: PRIMA RUPERE este un seism ce poate sa fie relativ mic, sa zicem de 4-5 grade pe scara Richter, care nu e urmat in 2-3 zile de replici (chiar si f. slabe) LA ACEEASI ADANCIME !!!! DACA APAR ACELE REPLICI (CARE TB. SA FIE LA ACEEASI ADANCIME SI POT SA FIE SI F. SLABE DE EXEMPLU 2,0), IN INTERVAL DE 2-3 ZILE, INSEAMNA CA E PUTIN PROBABIL SA MAI URMEZE ALTCEVA. DACA NU AVEM REPLICI (cutremure mici LA ACEEASI ADANCIME) IN INTERVAL DE 2-3 ZILE, INSEAMNA CA E PROBABIL CA SISTEMUL SA SE RUPA, DECI CA A FOST UN PRECURSOR !! :))
 
Da, am banuit eu ceva de cand vuia presa ca nu au fost replici si ca cei de la INFP nu prea se bucura.
Am inteles.Merci.
E clar acum, vine dar nu se stie cand.:))
 
Nu a avut replici de 4 grade care sa fie simtite de oameni. Dar replici foarte foarte slabe (2-2,9) au aparut pana la urma, cam la 12-24 de ore, la 95-105 km adancime. Deci nu a fost PRIMA RUPERE...:))
 
Prima rupere cat de mare ar trebui sa fie? Cam cate grade?
 
Prima rupere cat de mare ar trebui sa fie? Cam cate grade?
Deci: PRIMA RUPERE este un seism ce poate sa fie relativ mic, sa zicem de 4-5 grade pe scara Richter

Iar treaba cu anuntatul public (sau fie si a numai anumitor categorii sociale) este O MARE TAMPENIE !!! :)) Sute de atacuri de cord, panica generala, oameni morti prin calcare in picioare (stim cu totii de acea intamplare de anul trecut cand, parca, era o multime de mii de siiti care se rugau, a anuntat unul ca e bomba si de fapt nu a fost nimic si au murit sute de oameni pur si simplu calcati de ceilalti). :)) Nu m-as mira ca nr. victimelor sa fie mai mare decat al unui seism adevarat :))
 
Lipsa de educatie si de informatie duce la panica.
Va aliati impotriva mea???????????? Carcotasilor!!!!!!!!!!!!
Shame:ack:
 
Poll: Ati dori sa fiti anuntati de imineanta unui seism chiar daca predictia nu este de 100%?
nu vad unde scrie DUPA EDUCAREA SI INFORMAREA CORECTA A INTREGII POPULATII... :))
 
Sorinel e si el tot populatie si stie!
Daca el stie altii de ce nu stiu?:))
 
deci pana la urma iti dai seama ca greseala e in educare/informare (informare despre cutremure in general, nu dpdv al predictiilor), nu ca nu se anunta ca e posibil sa fie cutremur in 2 saptamani... :))
 
Sa te intreb ceva. Tu crezi ca sorinel, sau eu, sau tu vom lua mobila in bocceluta si ne mutam pe strada in caz ca se anunta un seism? Crezi ca vom urla ca apucatii? Crezi ca vom sari pe scari cate 5 trepte ca sa iesim din cladiri?
Iti raspund dupa ce vei comenta.
 
Sa te intreb ceva. Tu crezi ca sorinel, sau eu, sau tu vom lua mobila in bocceluta si ne mutam pe strada in caz ca se anunta un seism? Crezi ca vom urla ca apucatii? Crezi ca vom sari pe scari cate 5 trepte ca sa iesim din cladiri?
Nu, dar vecinul de alaturi isi va omora familia, dupa care se va sinucide, vecinul de langa el va sari pe geam in capul altuia :)) , Xulescu se va muta in strada, iar un numar modest de sute de mii de oameni vor urla ca apucatii si vor sari pe scari nu cate 5, ci cate 500 de trepte :)) A, ca noi facem parte din acei 2% cu capul mai pe umeri, asta e altceva, dar te asigur ca suntem o minoritate foarte minora :))
 
Am fi facut si noi la fel daca nu am fi stiut.Ce-i drept eu am avut noroc de parinti cu capul pe umeri care nu au tipat niciodata desi le era teama.
 
Nu am avut rabdare sa citesc tot topicul. Eu zic c apb trebuia pusa daca prognoza ar avea sanse de reusita ca si prognoza meteo (asta are parca 80% pt 24 ore, si apoi descreste procentul cu cat creste perioada de tmp)..
 
La meteo vrem predictii chiar daca ei zic tornade si afara e soare si frumos.
De seisme insa ne temem.
Nu le dam voie celor de la INFP sa ne anunte ca ne panicam.
 
Pai e ca si la meteo. Adica ei sa zicema anunta o temp de 20 si or sa fie 22 sa zicem. Doar nu a anuntat nimeni la meteo in mijlocul veri ca or sa fie -10 grade si de fapt au fost 35.... Asa si cu cutremurul, ca ei o sa anunte sa zicem un cutremur de 6.5 dar el va fi doar de 6 grade nu mi se pare o nenorocire asa mare.
 
ca ei o sa anunte sa zicem un cutremur de 6.5 dar el va fi doar de 6 grade nu mi se pare o nenorocire asa mare.
Ai dreptate, numai ca nu ai luat intervalul care trebuie. Sa anunte sa zicem un cutremur de 7,5 si sa fie doar d 7 grade ar fi o catastrofa :ack:
 
Back
Sus