• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Doriti sa fiti anuntat de iminenta unui seism?

mda.Ai si tu dreptate.
Cei de la INFP au spus ca vor avea un sistem care sa opreasca lifturile. eu cred ca e o gogorita doar. Nu au cum sa faca asa ceva si sa opreasca sute de mii de lifturi.
Cel mult pot opri curentul electric.
 
Syl tu nu vezi ce se intampla? Cate foarfeci, fese sterile, etc au gasit in pacienti? Ai uitat cazul Ciomu?
La asa ceva ma refeream.

Ei, sa nu starnim polemici. Fara suparare, dar nu e bine sa judeci ceva despre care nu sti...
 
Sunt fapte reale.
Nu poti nega ceea ce se intampla in sectorul sanitar.
Suntem off topic.
 
Nu au cum sa faca asa ceva si sa opreasca sute de mii de lifturi.
Te contrazic. Un simlu receptor radio acordat pe o frecventa anume, care actioneaza un releu care opreste liftul. Voila !!! Poa\' sa fie si miliarde de miliarde de lifturi, tot aia e !! :ack:
 
mda.Ai si tu dreptate.
Cei de la INFP au spus ca vor avea un sistem care sa opreasca lifturile. eu cred ca e o gogorita doar. Nu au cum sa faca asa ceva si sa opreasca sute de mii de lifturi.
Cel mult pot opri curentul electric.
Ar putea prevedea dispozitive care sa blocheze doar inchiderea usilor automate sau preluarea comenzilor daca usile sunt actionate manual. Deci liftul opreste la primul etaj pentru care are comanda si nu mai poate pleca de acolo. Are pentru asta cele 20 de secunde. Nu stiu in ce masura lifturile au o asemenea intrare in logica pentru a fi folosita de dispozitivele INFP. Poate cele mai noi dar cele ordinare de la blocurile noastre nu cred.
Dar mai grav e altceva: ce-i zici omului din lift? \"Iesi din lift dar nu o lua pe scari ca e cutremur!\"? Sau il \"incui\" in lift prin oprirea intre etaje? Unde esti mai in siguranta, in lift sau pe scari?
[quote name=\'Alexe Emil]... Un simlu receptor radio acordat pe o frecventa anume\' date=\' care actioneaza un releu care opreste liftul...[/quote\']si maine apar avertizoare seismice in talcioc. Probabil ca va fi ceva mai complex.
 
Ai dreptate Iepurila.
Nu ma gandeam la un lift performat dintr-o banca ci la ascensoarele care se afla in blocuri.
Lasa ca deschide dl. Emil o taraba si vinde invenii de oprit lifturi.
Casa liftului este cea mai solida zona din cate stiu eu.Este prevazuta sa reziste la vibratiile de fiecare zi.
 
Lasa ca deschide dl. Emil o taraba si vinde invenii de oprit lifturi.
Da eu inca nu v-am observat cunostintele in ale electronicii... ia spuneti-mi voi cate circuite ati facut si proiectat la viata voastra ? :36::ack::35: Cate dispozitive controlate de computer ati proiectat, cati robotei cu auto-navigare cu senzori infrarosu ati proiectat? :harhar::harhar: Poate ma fac de ras si nu stiam... :ack:
 
Tu cate seisme ai prevazut cu ozn-urile tale?
Cand vei face asta iti vom povesti cat de experti suntem si noi:ack:
 
Tu cate seisme ai prevazut cu ozn-urile tale?
Cand vei face asta iti vom povesti cat de experti suntem si noi:ack:
Tu ai idee despre ce vorbesti sau nu mai stii nici tu? :ack: Daca ai uitat, era vorba despre dispozitivele de oprit lifturi, si despre nimic altceva :harhar:
 
Ar fi culmea sa vad robotei tropaind pe scari ca sa opreasca lifturi in caz de seism.
:ack:
 
Ar fi culmea sa vad robotei tropaind pe scari ca sa opreasca lifturi in caz de seism.
:36:
Eu cred ca ai nevoie de un pic de somn... :ack: Acum la modul cel mai serios, aceste dispozitive VOR FI SIGUR 100% niste relee comandate radio pe o anumita frecventa rezervata numai pt. ele. Este foarte simplu. Se primeste semnalul radio, instantaneu se opreste liftul, dupa care automat se da comanda de deplasare la etajul cel mai apropiat. Simplu ca buna-ziua... pot face si eu asa ceva, cu cateva zeci de mii de lei vechi :harhar:
 
Dodo a spus:
Ar fi culmea sa vad robotei tropaind pe scari ca sa opreasca lifturi in caz de seism.
:35:
Eu cred ca ai nevoie de un pic de somn... :ack: Acum la modul cel mai serios, aceste dispozitive VOR FI SIGUR 100% niste relee comandate radio pe o anumita frecventa rezervata numai pt. ele. Este foarte simplu. Se primeste semnalul radio, instantaneu se opreste liftul, dupa care automat se da comanda de deplasare la etajul cel mai apropiat. Simplu ca buna-ziua... pot face si eu asa ceva, cu cateva zeci de mii de lei vechi :36:

incredibil... meriti premiul nobel pentru modestie si inventii de cartier. :harhar:

stau oare si ma gandesc de ce oare mai exista atatia cercetatori, savanti, doctori, etc etc etc.... cand avem insusi inventivitatea in persoana chia langa noi. :10:

acuma serios vorbind... daca tot zici ca esti asa de \"preceput\" de ce nu-ti iei inventiile sub brat si te duci cu ele la targurile de inventii ca poate cine stie (SI ACUM CHIAR VORBESC SERIOS) unele din ele poate chiar sunt bune si le si patentezi. sa nu uitam ca pe vremea lu\' raposatu stateam foarte bine la capitolul inventiilor.
 
acuma serios vorbind... daca tot zici ca esti asa de \\"preceput\\" de ce nu-ti iei inventiile sub brat si te duci cu ele la targurile de inventii ca poate cine stie (SI ACUM CHIAR VORBESC SERIOS) unele din ele poate chiar sunt bune si le si patentezi. sa nu uitam ca pe vremea lu\' raposatu stateam foarte bine la capitolul inventiilor.
Pentru ca nu sunt \"inventii\"... e ca si cum m-as duce si as pretinde ca am inventat becul cu incandescenta...:ack:
 
EarthQuake a spus:
acuma serios vorbind... daca tot zici ca esti asa de \\"preceput\\" de ce nu-ti iei inventiile sub brat si te duci cu ele la targurile de inventii ca poate cine stie (SI ACUM CHIAR VORBESC SERIOS) unele din ele poate chiar sunt bune si le si patentezi. sa nu uitam ca pe vremea lu\' raposatu stateam foarte bine la capitolul inventiilor.
Pentru ca nu sunt \"inventii\"... e ca si cum m-as duce si as pretinde ca am inventat becul cu incandescenta...:harhar:

pana una alta, tot cele \"made in china\", \"e\" mai bune :ack:
 
Nuuuuuuu.
Asta ar mai lipsi sa dormim pe strazi.
Suntem prin zona sau pe www.gfxworld.info
Eu as fi de acord sa se anunte dar ce ne facem cu haosul?
 
Nuuuuuuu.
Asta ar mai lipsi sa dormim pe strazi.
Suntem prin zona sau pe www.gfxworld.info
Eu as fi de acord sa se anunte dar ce ne facem cu haosul?

e cam greu sa anunte asa ceva deoarece nici seismologii nu stiu cand va veni urmatorul seism si ce magnitudine va avea. tot ce pot sa faca este sa-si dea cu presupusul pe baza datelor pe care le au si iti imaginezi ca asa ceva n-or sa ne spuna. eventual ne pot doar linisti ca totul e ok pt ca oricum daca se intampla ceva neprevazut au acoperire prin faptul ca nu au avut certitudine 100% si le dau dreptate.
 
DACA s-ar putea anunta cu adevarat, macar la nivel de zi, cred ca oricine ar raspunde cu DA la intrebare. Te-ai pregati pentru el exact cum te pregatesti pentru o furtuna sau altceva care urmeaza sigur in orele urmatoare. Dar cum la acest moment nu este posibil asa ceva ....
 
Cum te-ai pregati tu, de exemplu, daca astazi la ora 12 ar anunta la radio "Atentie! Acesta este un comunicat! Este 40% posibil ca in urmatoarele 24 de ore sa avem un cutremur in Vrancea de magnitudine cuprinsa in 6 si 7. Va rugam sa va pregatiti si sa nu intrati in panica!"
 
Daca ar anunta ca "exista 40% sanse" ar fi cu totul altceva decat "iminenta" din intrebarea topicului :)
 
Back
Sus