• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Doriti sa fiti anuntat de iminenta unui seism?

Multumesc mult, Emil...zica Dodo ce-o vrea, e clar ca inca nu e realist sa se dea sfoara asa nitam-nisam ori de cate ori unui savant i se pare ca se misca anormal. De fapt, asta vroiam si eu sa spun, dar Dodo o tine pe a ei...:ack::harhar::harhar::36::35::10:
 
E usor de zis, \"trebuie sa stim\". Tu crezi ca e asa simplu ? Generezi haos si dezorganizare, si pana la urma fenomenul nu se intampla. Sau, si mai sinistru, sta lumea 3 luni pe campuri sau prin parcuri, dupa 3 luni se intoarce in case si in noaptea urmatoare se cutremura !!!!
Si, de fapt, ce sa stii ? Ca un anumit cercetator crede ca se misca anormal pamantul, si de aici, gata, vine cel mare ? Mai important e sa stii cum sa te comporti in caz de Doamne-fereste. Deci intai asta, si pe urma, daca se pun toate lucrurile la punct...Cine isi asuma riscul sa dezorganizeze toata viata economica si sociala pe baza unei ipoteze care poate nu se confirma ???? Si, intre timp, Dodo, pe cand tu stai pe camp sa astepti cutremurul, vin hotii si iti sparg casa ! :ack::harhar::harhar::harhar::36::harhar:
 
Suntem niste fricosi. Asta e adevarul de fapt.:ack:
 
Suntem niste fricosi. Asta e adevarul de fapt.:35:
Intelegi, Dodo, ce se precizeaza in Codul deontologic, etic al seismologilor europeni ? Repet si de 1000 de ori daca e cazul...:ack::harhar::harhar::harhar::36: E f. simplu sa zici ca sa iasa pe post cutare seismolog si sa zica in vazul si auzul intregii populatii ca i se pare ca e ceva nefiresc in Vrancea. Si inca ceva. Cutremurele vrancene foarte slabe sunt inca dificil de localizat cu precizie cat mai buna intr-un termen de ordinul orelor sau chiar al catorva zile. Poate sa fie replici care scapa neobservate, sau microseisme care sunt considerate replici dar de fapt nu sunt. Intelegi dificultatea si complexitatea problemei ?
 
Toti gresesc: medici, meteorologi, politicieni, etc
Eu imi asum acest risc dar vreau sa stiu.
 
Si daca nu se poate ? Daca incertitudinea e prea mare ? Tocmai aceasta incertitudine te impiedica pe tine sa stii. \"A sti\" inseamna, la urma urmei, precizie, si nu indoiala ! :ack:
 
Nu se poate 100%. Cat se poate? Care e procentul?
 
Nu se poate 100%. Cat se poate? Care e procentul?
Dodo, iti repet ca nu exista un model universal de predictie seismica. Gandeste-te ca e o diferenta majora fata de meteorologie. Nu poti avea acces direct la sursa fenomenului, sa vezi ce se intampla acolo. Modelele actuale se bazeaza pe informatii obtinute indirect, pe baza de inregistrari. Si, nu in ultimul rand, tu chiar ai vrea sa te agiti de pomana pt un cutremur de 5,5 grade, de ex. ?
 
Eu nu ma agit nici pentru 6 sau chiar 7, dar ma gandesc la cei care locuiesc in case cu bulina, ma gandesc la multe.
De multe ori te gandesti la cei apropiati mai mult decat la tine.
 
Eu nu ma agit nici pentru 6 sau chiar 7, dar ma gandesc la cei care locuiesc in case cu bulina, ma gandesc la multe.
De multe ori te gandesti la cei apropiati mai mult decat la tine.
E corect si asta, dar nu poti sa agiti lumea degeaba cat timp nu stii daca vine un 6,5 un 5,8 sau un 7,4...S-ar putea foarte bine ca urmatorul cutremur major sa contrazica o buna parte din conceptiile modelelor actuale. Iti dai seama, Dodo, de asta ? :ack:
 
Stii povestea cu drobul de sare.Mai bine stam si ne uitam decat sa luam masuri.
 
Ce intelegi, Dodo, prim masuri ? Sa iasa Marmureanu la TV si sa zica ca i se pare ca vine un cutremur mare ? Stii ce a patit in 2002 ? Eu eram in vacanta/concediu in august, venisem in tara (pe vremea aia lucram in Olanda la Eindhoven la Univ. Tehnica). Fusesera mai multe cutremure vrancene la inceputul lui august 2002 (2 august 4,9 grade la 150 km adancime, 3 august 4,2 la 150 km, etc). Si, la o conferinta de presa, Marmureanu a afirmat citez \"s-ar putea ca zilele urmatoare sa aiba loc un cutremur in jur de 6...poate 6-6,3 poate 5,7 sau 6...ne bazam pe anumite fluctuatii ale campului electric si magnetic terestru evidentiate la mai multe observatoare din tara...Nici o problema, nu e catastrofa, nu se intampla nimic la 6,2...Ganditi-va ca in 1990 la 30 mai primul cutremur a avut 6,7 si nu s-a intamplat nimic grav, nu a fost dezastru\" A doua zi, titluri de o schioapa, catastrofice, in chenar negru VINE CUTREMURUL DE 6,2 GRADE SI PICA BUCURESTIUL !!!! ...in tabloide de 2 bani, dar si in ziare cu pretentii de seriozitate. Cutremurul nu s-a produs, dar ulterior i s-a cerut demisia lui Marmureanu, desi e clar ca presa a rastalmacit spusele domniei sale. Omul a zis \"s-ar putea....in baza unor perturbatii mari ale campului electromagnetic terestru constatate la Vrancioaia si la alte statii din tara...\" Da, draga Dodo, a fost scandal mare ! Sa stii ca si eu as vrea sa stiu, dar gandeste-te ca nu se poate. Gandeste-te ca s-ar putea ca urmatoarele cutremure importante sa infirme partial modelele actuale. Si atunci ce ne facem ????:ack::harhar::harhar:
Eu cred ca mai important ar fi ca, intr-adevar, populatia sa fie cat mai riguros informata despre cutremure, in general, dar in special despre cutremurele din Romania, despre posibilitatile actuale ale stiintei, dar si despre regulile esentiale de comportament in caz de cutremur.
 
Dodo, sa zicem ca ai o anumita boala care iti pune viata in pericol. nu stii cand, dar la un moment dat este POSIBIL (deci nu sigur) sa mori. Vine medicul la tine si iti propune o operatie: 60% sanse sa te faca bine si sa mori de batranete, si 40% sanse sa mori pe masa de operatie... tu alegi operatia nu? :ack:
 
hm.Nu ma gandeam la asa ceva.Marmureanu este directorul INFP nu seismograf sau consiliu.
Este un om nu o institutie, chiar daca o reprezinta.
Eu ma gandeam sa puna la ei pe site un fel de predictie cum faceau cei de la Fotonsas, cu probabilitatea de produce in procente .

Cei care au haos in loc de creier aleg moartea!
 
Si aia e prostie. Ce faceau aia e ca scriau 50% 3,9 pt urmatoarele 24 de ore. Curata prostie, Dodo, nu te supara. Las la o parte faptul ca 3,9 e o magnitudine super-banala si ca oricum nu poti sa simti la Bucuresti un cutremur vrancean de 3,9. Plus ca dansii pretindeau ca prevad din Romania cutremure din Asia, alta aberatie. Dodo, comunitatea stiintifica serioasa are si ea regulile ei. Aia sunt firma privata, si vor sa isi vanda piuitorile la 60.000 de dolari abonamentul !!! :ack::harhar::harhar: Ai tu 60.000 $ ??? :36::harhar::35::harhar:
 
Lasa-i, o sa ne prindem ca vine cutremurul ca o sa ni se opreasca gazele fara preaviz. Doar aia de la gaze au sistem automat de inchidere, nu?
Dar va trebui sa ne tragem \"avertizor seismic\" :ack: cu flacara de veghe
 
:clapping:Iepurila!
Daca au astia defectiuni pe conductele de gaze sarim cu parasuta de pe bloc:rolleyes:.
Problema este alta:Cine sta de garda la aragaz?:ack:

Syl tu nu vezi ce se intampla? Cate foarfeci, fese sterile, etc au gasit in pacienti? Ai uitat cazul Ciomu?
La asa ceva ma refeream.
 
Sunt constient ca e posibil sa se produca alarme false. Ei si? Oricum masurile pe care le-as lua in 20 de scunde daca as sti ca va fi cutremur nu m-ar costa prea mult. Cine sta de garda la aragaz? O instalatie cu flacara de veghe si sirena daca se stinge. Sau un manometru sensibil ca presiunea e destul de scazuta. Oricum mi se pare mai decent decat un program care face ping la 100 de calculatoare din Vrancea sa vada cate au picat.
 
Back
Sus