• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Doriti sa fiti anuntat de iminenta unui seism?

OK, sa presupunem ca "exista 80% sanse", sau, de ce nu "90% sanse".
Cum te-ai pregati?
 
DACA ar fi iminent (adica DACA s-ar cunoaste sigur, nu procente) atunci cred ca as gasi o modalitate de a evita locuri periculoase precum cladiri vechi sau subrede. Desigur ca discutia nu e simpla si intrebari sunt multe, fiecare din ele dand nastere la o alta dezbatere: daca mi-as asuma sau nu riscul sa intru sa iau actele si lucrurile de valoare din casa; daca afecteaza sau nu activitatea zilnica, daca toti ceilalti se panicheaza si apar probleme etc... Dar personal as vrea DACA ar fi posibil sa stiu cu 24 de ore inainte ca va urma un eveniment cu potential de catastrofa. Cred ca mi-ar da sanse mai mari de salvare. Sunt insa convins ca la acest moment este imposibil. Stiu ca singurele sisteme care pot alerta un asemenea eveniment sunt cele care se bazeaza pe diferenta de timp intre ajungerea unui semnal radio versus ajungerea undelor seismice. Dar acestea nu pot decat sa te ajute sa inchizi gazele sau sa fi treaz in loc sa dormi.... oricum alta discutie :)
 
Pai exista www.alertacutremur.ro dar care spre surprinderea mea costa, si nu putin!
Si exista si "semaforul" care ar trebui sa arate...rosu.
Pe asta n-o dau la Realitatea: ca dl Ponta ar face bine sa subventioneze aplicatiile astea 2 sa fie gratis pt tot poporul, ca de consolidat tot nu consolideaza nimic!
 
executivule, dnul Copy-Paste are alte preocupari, mult mai "inalte". Daca doresc sa fiu anuntat ? Sigur ca mi-as dori, dar intrucat lucrul asta nu e posibil intr-un orizont de timp prea decent, nu mizez pe asta.
 
Pai cu cat am citit mai mult cu atat mai intrigat sunt, cei de la alertacutremur zic ca-s afiliati cu IRSA care e non-profit, dar ei totusi vor sa scoata un profit mai mult decat frumusel. Chiar sunt curios ce ruda de nedemnitar e in spatele operatiunii...
 
Nu cred ca o sa afli prea curand. :D Oricum atentia mediatica e in alta parte acum...
 
Senzational ! :devil::devil: Cutremur de magnitudine 14 ! =)) =))
 
Senzational! Nu stiam ca silicoanele pot produce cutremure de asemenea magnitudine. Au fost multi "raniti" ? :p

GeoX a spus:
Senzational ! :devil::devil: Cutremur de magnitudine 14 ! =)) =))
 
marekyo a spus:
DACA ar fi iminent (adica DACA s-ar cunoaste sigur, nu procente) atunci cred ca as gasi o modalitate de a evita locuri periculoase precum cladiri vechi sau subrede. Desigur ca discutia nu e simpla si intrebari sunt multe, fiecare din ele dand nastere la o alta dezbatere: daca mi-as asuma sau nu riscul sa intru sa iau actele si lucrurile de valoare din casa; daca afecteaza sau nu activitatea zilnica, daca toti ceilalti se panicheaza si apar probleme etc... Dar personal as vrea DACA ar fi posibil sa stiu cu 24 de ore inainte ca va urma un eveniment cu potential de catastrofa. Cred ca mi-ar da sanse mai mari de salvare. Sunt insa convins ca la acest moment este imposibil. Stiu ca singurele sisteme care pot alerta un asemenea eveniment sunt cele care se bazeaza pe diferenta de timp intre ajungerea unui semnal radio versus ajungerea undelor seismice. Dar acestea nu pot decat sa te ajute sa inchizi gazele sau sa fi treaz in loc sa dormi.... oricum alta discutie :)

Si totusi, nu ai raspuns. TU cum te-ai pregati?
 
Bogdan, e greu de spus ce as face exact. Sunt lucruri general valabile si unele contextuale. E cert ca asa cum am spus as cauta sa iau cu mine acte si alte bunuri mici dar necesare (nu o sa te apuci sa cari televizorul :) ) Pe de alta parte e posibil sa te afli in situatia de a ajuta o ruda mai in varsta care poate nu are acces la aceasta informatie.

Poate as anunta vecinii sa decuplam blocul de la reteau de gaze pentru urmatoarele 24 ore.. si altele... in general as cauta sa ma asigur ca fac ce se poate face pentru mine si cei apropiati....

Concret.. e greu de spus in ce ar consta... admit ca sub impulsul stresului de moment deciziile se pot modifica... admit si ca un astfel de anunt ar putea crea un mic haos.. de.. nu suntem toti japonezi :)



bogdan a spus:
marekyo a spus:
DACA ar fi iminent (adica DACA s-ar cunoaste sigur, nu procente) atunci cred ca as gasi o modalitate de a evita locuri periculoase precum cladiri vechi sau subrede. Desigur ca discutia nu e simpla si intrebari sunt multe, fiecare din ele dand nastere la o alta dezbatere: daca mi-as asuma sau nu riscul sa intru sa iau actele si lucrurile de valoare din casa; daca afecteaza sau nu activitatea zilnica, daca toti ceilalti se panicheaza si apar probleme etc... Dar personal as vrea DACA ar fi posibil sa stiu cu 24 de ore inainte ca va urma un eveniment cu potential de catastrofa. Cred ca mi-ar da sanse mai mari de salvare. Sunt insa convins ca la acest moment este imposibil. Stiu ca singurele sisteme care pot alerta un asemenea eveniment sunt cele care se bazeaza pe diferenta de timp intre ajungerea unui semnal radio versus ajungerea undelor seismice. Dar acestea nu pot decat sa te ajute sa inchizi gazele sau sa fi treaz in loc sa dormi.... oricum alta discutie :)

Si totusi, nu ai raspuns. TU cum te-ai pregati?
 
Decuplezi gazele, iei cu tine acte, si te duci unde?
 
Bogdan, ai mixat doua situatii diferite. Am spus ca actele le iei si pleci (oriunde vrei tu timp de 24 ore numai sa nu cada casa pe tine) daca se anunta iminenta in urmatoarele 24 de ore iar inchisul gazelor se referea la cazul in care ai pager de la IRSA si te beep-aia noaptea in timp ce dormi caz in care nu pleci nicaieri, decat daca esti fericit si stai la casa, la parter :).

Sigur ca poti decupla gazele si in primul caz cand s-ar anunta cu 24 ore inainte; dar nu asta am spus in afirmatia anterioara.

Dar de ce vrei sa afli asa cu exactitate ce as face? Incerci sa imi arati ca nu prea as avea ce face? Cam asta simt :)
 
Eu ma refeream exact la situatia in care aflii cu 24 de ore inainte ca este foarte probabil sa fie seism.
Nu incerc sa arat ca nu prea ai ce face, efectiv doar vreau sa stiu ce ai face tu daca stii asta. OK, am aflat, iei actele si te duci... oriunde?
Adica, te duci in parc? Ce faci acolo, in eventualitatea ca vine seismul "cel mare" si casa ta este praf?
Pleci din oras? Ai ceva pregatit? In cat timp crezi ca poti pleca din oras, tu si 80% din locuitorii acelui oras? Daca reusesti sa pleci din oras, vine seismul, casa ta este praf, ce faci mai apoi?
Si lista poate continua, in functie de raspunsuri.
 
Mmmm... pai atunci te intreb si eu; ce alegi intre:

- a nu fi anuntat si a pica (Doamne fereste) casa pe tine si
- a fi anuntat, a iti lua actele si a te duce in parc salvandu-ti viata iar casa se va face praf cum spuneai?

Pana la urma singurul lucru pe care il poti face intr-o situatie catastrofica este sa incerci sa iti salvezi viata, nu?
 
OK, acum, ce ai face daca s-ar anunta nu cu 24 de ore inainte ci cu 7 zile.
Dar cu 30 de zile?
Dar cu 1 an inainte?
 
Sunt curios si ce ai allege tu:

- a nu fi anuntat si a pica (Doamne fereste) casa pe tine si
- a fi anuntat, a iti lua actele si a te duce in parc salvandu-ti viata iar casa se va face praf cum spuneai?

Legat de ultimele tale intrebari, deja te duci in situatia curenta: stim ca va urma un cutremur mare in urmatoarea perioada dar nu stim cand. Ce poti sa faci? Pai e alta discutie: daca poti iti cumperi casa solida :) daca poti consolidezi ce ai :) si asa mai departe. Dar sunt atat de multe scenarii posibile incat nu cred ca are rost sa le discutam aici. In fond am plecat de la titlul "daca doriti sa fiti anuntat de iminenta unui cutremur" si cu puncta si GeoX iminenta inseamna perioada imediat urmatoare. Iar raspunsul meu este ca DA. Si se pare ca si autoritatile au gandit intr-un final asa, din pacate tehnic nu se poate decat cu cateva secunde inainte :

http://www.antena3.ro/romania/mihne...de-avertizare-privind-cutremurele-231865.html

Ce vom putea face? POATE ceva mai mult decat fara acel anunt. Parerea mea...
 
Nu confunda avertizarea cu predictia. Sistemul respectiv este de avertizare privind un fenomen in desfasurare. A anunta cu cateva minute, ore sau zile inainte...tine de predictia pe termen scurt si foarte scurt.
 
Ca si termeni si intelesuri nu le-am confundat; ma concentram insa mai mult pe ideea de ce poti face in timpul ramas.. mai scurt sau mai lung...
 
Back
Sus