• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Fotografii diverse

nu e locul de discutii de genul asta aici, dar tu ursa, ai mai vazut Dunarea asa de mare?
 
Nu, în 2006 n-a ajuns la bănci și terase. Acum, sunt în apă. Oricum, pentru oraș nu e absolut niciun pericol. Pericol e pe diguri; pot fi inundate unele sate din județ. Alt pericol este și la digurile Insulei Mari a Brăilei. Tot or s-o scape acolo, dacă nu acum, în viitorul apropiat. Dunărea își va recupera terenul furat de oameni...

EDIT: foto șterse de user.
 
ultima e bestial de ironica :clapping:
 
curcubeele de azi. dedicate lui USGS-istul :clapping:
 
Awesome rainbows ,Anda !
clapping.gif


Buna Dimineata! sau o varietate de zorele pitice (Ipomoea Tricolor,var.)
[attachment=13312:iulie2010 068.jpg]

[attachment=13313:iunie2010 358.jpg]

[attachment=13314:iulie2010 079.jpg]
 
Epiphillum Oxypetalum(pipa olandezului sau regina noptii),Cactusul cu o frunza
[attachment=13352:iulie2010 202.jpg]

[attachment=13353:iulie2010 203.jpg]

[attachment=13354:iulie2010 206.jpg]

Cactusul infloreste pe timpul noptii de aici si numele.
[attachment=13355:iulie2010 226.jpg]

[attachment=13356:iulie2010 230.jpg]

Alte varietati au culoarea rosie, cea mai obisnuita sau roz.
[attachment=13357:iulie2010 233.jpg]
 
roz am si eu. si rosie dar a ta parca e mai frumoasa ca ale mele
 
Va eram dator cu niste poze...cele cu floricele mai asteapta, dar nu le uit nici pe alea, acum m-am gandit sa pun cateva de prin Galati. O sa incerc si o minicritica, sa spun ce-i bine si ce-i rau la fiecare, dar daca simtiti nevoia sa ma contraziceti/completati/faceti vreo critica, nu ezitati. In materie de fotografie accept foarte usor parerile :clapping:

[attachment=13371:vedere de ansamblu din gradina botanica.jpg]
Ce e bine: expunerea e ok pentru cat de multa lumina era, cromatica e destul de vioaie (putea fi si mai si). Ghiveciul in fata si turnul in spate dau impresia de spatiu.
Ce e rau: incadrarea putea fi un pic alta, am doi subiecti in fotografie si (ceea ce poate fi si bine si rau), dar iti cam fug ochii de la unul la altul si turnul centrat monopolizeaza atentia. Se putea si fara partea aia de fantana arteziana din stanga, mergea un crop.

[attachment=13372:turnul tv vazut din gradina botanica.JPG]
Ce e bine: incadrarea poate fi ok. Zonele intunecate nu-s prea intunecate, cele foarte luminoase nu-s foarte luminoase (desi puteau fi un pic mai).
Ce e rau: Copacul si stalpul de electricitate care polueaza peisajul si "ataca" subiectul. Poza e mai degraba soft.

[attachment=13373:turnul tv vazut de pe bac.JPG]
Ce e bine: se pot identifica ceva "linii" care conduc spre subiect, atragand atentia asupra lui. Incadrarea e buna spre foarte buna. Faptul ca am prins blocurile din dreapta scoate in evidenta marimea turnului.
Ce e rau: subiectul e, well, deviat de la verticala (adica stramb!). Puteam indrepta poza fara cine stie ce efort. Cerul e prea mov si prea "plat" pentru gustul meu.

[attachment=13374:statuia lui IC Bratianu, la Elice.jpg]
Ce e bun: Subiectul scos in evidenta. Expunere ok.
Ce e rau: Subiectul e orientat spre stanga, deci trebuia incadra in dreapta. E similar cu situatia in care zborul pasarii e orientat spre stanga si trebuie incadrat in dreapta (daduse cineva exemplu pe aici). Tenta un pic verzuie, balans de alb deficitar.

[attachment=13375:spectacolul dunarii.jpg]
Ce e bun: incadrarea imi place mult in situatia asta. Tind sa zic ireprosabil.
Ce e rau: expunereaaaa! Cromatica! (aici ma doare-n camera, nu poti cere prea multe de la un bridge)

[attachment=13376:sculptura confluente de manuela siclodi pe faleza.jpg]
Ce e bun: Incadrarea, cromatica, expunerea - aproape foarte bune! Culori vii, subiect scos in evidenta.
Ce e rau: Nu da impresia de "spatialitate" pe cat as fi vrut, zgomotul vizibil chiar si la rezolutia asta, pentru carcotasi.

[attachment=13377:Nemo in acvariul complexului muzeal.jpg]
Ce e bun: incadrarea e decenta
Ce e rau: zgomot mult. E destul de snapshot poza, dar a iesit bine.

Cam atat pe moment :clapping:
 
arkan a spus:
Ghiveciul in fata si turnul in spate dau impresia de spatiu.

Te înșeli. Senzația de spațialitate nu e dată de acele chestii pe care doar TU le știi să sunt spațial distanțate. Fotografia este 2D, iar ceea ce o face pseudo 3D, adică îi dă spațialitate sunt LINIILE. Linii virtuale, pe care ochiul le interpretează ca spațiu tridimensional (vezi prima lecție din linkul de mai jos sau AICI, AICI ori, și cu linii curbe, AICI ). Dacă vrei, e ceva ca proiecțiile în arhitectură, dacă știi la ce mă refer. Pe de altă parte, subiectele prezentate sunt departe de a fi atrăgătoare... din păcate. :clapping: Îmbucurător e că ți-ai analizat pozele.

Cu riscul de a-l supăra pe dl. admin, o să dau link la un site simpluț, cu 10 lecții FUNDAMENTALE de fotografie. Chiar dacă el e generos și poate găzdui pe server orice snapshot, poate există și useri care vor să arate și altceva. http://www.morguefile.com/docs/Classroom
 
nu se supara nimeni pt linkuri, ursa. pune-l te rog si la topicul despre tehnica
 
Eu zic ca nu ma insel :clapping:
De acord cu ce-ai zis despre linii dar, desi nu ma pricep la arhitectura, ma pricep la o chestie care se cheama teoria perceptiei vizuale a lui Marr. Daca pui intr-o poza un puf de papadie si un...turn tv, sa zicem, puful fiind in fata turnului si dimensiunile in fotografie ale celor doua elemente fiind similare, creierul tau va percepe senzatia de distanta inca de inainte de a constientiza tu acest lucru. Mai multe, aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Depth_perception si aici despre formarea schemelor http://en.wikipedia.org/wiki/Visual_perception#The_cognitive_and_computational_approaches
Asta, psihologic, nu fotografic vorbind. Fotografic, desigur, ai dreptate.
Multumesc pentru linkuri :clapping:
 
Teoria aia e valabilă în realitatea înconjurătoare. E adevărat, creierul percepe spaţialitatea în... spaţiu, graţie celor 2 ochi. Închide unul şi... pa, spaţialitate! Se schimbă complet lumea! Din păcate, fotografia e 2 D şi trebuie folosite anumite şmecherii pentru a păcăli creierul şi nu numai, fiindcă sunt implicate şi emoţiile în foto.
De aceea spuneam că TU, fiind la locul faptei, ŞTII că în SCENA TA (atenţie, nu în poză!) anumite elemente apăreau frumos. Mai rămânea să le faci să apară la fel şi în poză. Majoritatea fotografilor de ocazie gândesc aşa, mulţi fac poze cu tot felul de amintiri de vacanţă (de care au fost impresionaţi datorită conjuncturii), dar care pe alţii, efectiv, îi lasă rece... De ce? Fiindcă starea, atmosfera n-au fost transmise prin poză. Dacă mai sunt şi simple snapshoturi, fără a respecta vreo regulă foto, e şi mai acut sentimentul de... nimic. Recomandarea mea e ca atunci când faceţi poze să vă puneţi în locul altuia, ca şi cum aţi privi poza făcută de altcineva, detaşaţi. Aaaa, şi încă ceva: cu cât o poză e mai simplă (nu aglomerată, încărcată cu tot felul de copaci, crenguţe, cabluri, coşuleţe, turnuleţe etc. etc.) cu atât are mesajul mai clar şi mai de impact. Evident, numai să existe aşa ceva... :clapping: Lecţiile de pe morguefile au destule guidelines-uri pentru a ajuta un amator cu bunăvoinţă să facă poze de calitate.
 
Ranunculus Asiaticus
[attachment=13497:iunie2010 093.jpg]


Planta se mai numeste si "Piciorul cocosului" datorita aspectului de gheara al rizomului.
[attachment=13498:iunie2010 095.jpg]


[font="'Lucida Sans Unicode"]Se inrudeste cu banala Rostopasca sau cu Floarea Broastei.[/font]
[font="'Lucida Sans Unicode"][attachment=13499:iunie2010 113.jpg]
[/font]

[font="'Trebuchet MS"]Este foarte apreciata, in anumite regiuni cum ar fi cele din Israel este sub protectie.[/font]
[font="'Trebuchet MS"][attachment=13500:iunie2010 117.jpg]
[/font]

Acum plantele au murit si rizomii sunt lasati sa se" odihneasca"; incercam sa o stimulam in toamna.
[attachment=13501:iunie2010 201.jpg]
 
[font="'Century Gothic"]Un buchet de trandafiri pentru sarbatoritii zilei[/font]
band.gif

[attachment=13502:iunie2010 276.jpg]
 
ma omori elf! de unde ai cumparat Ranunculus Asiaticus? sint extraordinar de frumoase.
 
anda a spus:
ma omori elf! de unde ai cumparat Ranunculus Asiaticus? sint extraordinar de frumoase.

Rizomii i-am cumparat primavara devreme de la Praktiker ,Real,Kaufland ,depinde,nu stiu daca se gasesc si toamna.Florile sunt deosebite, de preferat sunt si mixt-urile de culori.
smile.gif
 
merci. o sa caut si eu. chiar mi-au placut
 
Pun si eu o poza cu cerul in flacari in minutele premergatoare unui apus:

[attachment=13534:fire in the sky.jpg]

inaintea unei furtuni:

[attachment=13535:IMG_0177.JPG]

si... iata cine ma trezeste pe mine in fiecare dimineata:

[attachment=13536:foto2.jpg]
 
Back
Sus