• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Jurnal de (ne)fumator

Bogdan

Administrator
Înscris
10 Dec 2012
Mesaje
2.899
Scor reacție
2
Fumatul dauneaza grav sanatatii!
Sau, ma rog, asta incearca nu stiu ce directiva europeana sa ne faca sa credem. Dar nu vreau sa vorbesc despre asta aici.

Sunt fumator \"serios\" de pe la 14 ani. Si acum am 29 si putin. Cum s\'ar spune, fumez de peste jumatate de viata. Pana acum, media este undeva in jurul a 20 de tigari pe zi. Poate, putin mai mult (am avut perioade cand fumam 60 de tigari pe zi).
Pana acum, nu am avut tentative serioase sa ma las. Pur si simplu nu gaseam motivatie.
Sotia mea este medic. De cand suntem impreuna ma bate la cap sa renunt. Imi descrie pacienti de-ai ei cu cancer pulmonar, cu insuficiente respiratorii si cu alte boli de plamani. Din punctul ei de vedere, toti fumatorii sufera de asa ceva. Din punctul meu de vedere, ea ii vede doar pe cei care ajung la medic (oare cat or insemna in procente, din totalul fumatorilor?), asa ca e normal sa fie bolnavi. Ca doar nu s-o duce la medic un om sanatos...
Cam asta este istoria.
De vreo 10-15 zile, sotia mea lucreaza pentru nu stiu ce program national ce \"lupta\" pentru renuntarea la fumat. Se folosesc si ceva medicamente tintite (e, uite, ca exista si medicamente pentru renuntarea la fumat) dar si consiliere psihologica si alte metode specifice.
Apropo, daca stiti pe cineva care vrea sa renunte si nu poate, dati-mi un semn si va pun in legatura imediat.
Asa ca, mai de nevoie (\"presiunea\" facuta de sotia mea), mai de voie (am luat acceptul sa-mi cumpar ceva daca renunt la fumat) m-am hotarat sa ma las.
Ieri seara am fost si am facut documentele, m-am inscris in program (la analizele initiale mi-a \"iesit\" un monoxid de carbon in aerul exhalat IMENS) si am inceput in dimineata asta cura cu Nicorete plasturi (nu am vrut alte medicamente deocamdata).
Asa ca, sper ca tigarea de aseara sa fie ultima fumata.
Deja a inceput sa am manifestari de sevraj. Nu mai stiu ce sa fac cu mainile, nu imi gasesc locul pe scaun, simt nevoia intensa sa trag un fum. Dar gustul nicotinei mi-a facut gura amara (nu reusesc sa inteleg, ori simt nicotina absorbita prin piele, ori este un alt simptom al sevrajului) si rezist in continuare. Deocamdata :D
Si, mi-am pus ca desktop fotografia asta, sa-mi aduc aminte care-i motivul pentru care m-am lasat :unsure:
D100_3956_imgb.jpg

Bogdan
 
Rontaie si tu un stix, o grisina, un ciubuc ca sa ai o preocupare:unsure:
Nu stiu cat succes vei avea. Cred ca intai de toate trebuie sa te joci mental cu ideea, sa iti aduci argumente pro si contra , sa te intelegi de ce fumezi, ce iti va lipsi daca te lasi de fumat si apoi sa ai contraargumente la toate ideile si reactiile ce vin.
Eu iti doresc bafta dar fumatorii pe care ii stiu au lasat brusc tigarea fara interventii din afara.
 
Şi dacă o laşi de unul singur/una singură, brusc şi fără să te împingă cineva, tot la fel te simţi ca Bogdan. Nu mai ştiu dacă-mi era gura amară, dar ţin minte că brusc aveam timp pe care nu ştiam cu ce să-l umplu, că nu mai aveam ce să fac cu mâinile şi că pofteam la o ţigară.

Din propria experinţă pot spune că pofta nu dispare - cel puţin la mine nu a dispărut nici după cinci ani de când n-am mai pus nicio ţigară în gură - şi sunt momente în care ai întinde mâna după pachetul cuiva şi ai lua o ţigară ca şi cum n-ai mai fi fumat de jumătate de oră. Tot mă mai surprind uneori stând între fumători şi trăgând în piept cu sete câte fumul lăsat de ei.

Spor, Bogdane! Să auzim numai de bine!

P.S. Bogdane, ce ai de gând să faci când o să-ţi cumperi jucăria aia? Să împuşti fumătorii cu ea?
 
Bogdane, multa bafta! Iti tin pumnii! Daca treci de primele 5 zile scapi de toate simptomele de sevraj. Hmmm... ma pui pe ganduri, cred ca e momentul sa fac si eu pasul asta...
 
Alex, daca vrei, o rezolvam pentru ajutor.
In programul respectiv, pe langa Nicorete mai intra si 2 medicamente cu efecte foarte bune pentru slabirea dependentei de fumat. Si, daca vrei, pana in decembrie sunt bani pentru proiectul acesta. Apoi, depinde de alt buget, si e cam cetoasa treaba...
Nocti, nu o sa trag dupa fumatori, ca nu e bine. De principiu, aia e arma de killer. Asa ca o sa trag la poligon....
 
Hmmm... uite cum o sa fac: maine nu mai fumez nici o tigara. Iar poimaine o sa ma hotarasc daca o sa continui asa sau daca o sa apelez la medicamente. Trebuie sa vad cum rezist prima zi si pe urma vad ce fac mai departe.
 
:D vezi ca maine e vineri.
Sambata si duminica nu pot decat sa-ti dau din nicorete-ul meu :unsure:
 
Sfat, dacă-l accepţi.

Termină-ţi toate ţigările şi nu mai cumpăra un pachet, altfel rişti să intri într-un cerc vicios: \"Hai că nu pot să arunc pachetul, că am dat bani pe el, că bla, bla, bla... Hai că mai fumez o ţigară şi după aia gata...\"

La serviciu sau oriunde te duci nu accepta oferta celor care ţi-ar putea oferi o ţigară. Dacă crezi că rezişti între ei când se fumează, atunci du-te cu ei (asta în cazul în care nu fumaţi în birou). Dacă nu, atunci ieşi când îţi vine, dar plimbă-te undeva unde n-ai ţigări.


La Alex mă refeream pentru prima zi de nefumat.
 
Sa revenim...
E din ce in ce mai nasol. Am luat o guma de mestecat.
Cel mai nasol e ca apare ideea ca \"hai sa mai fumez una, doar nu am fumat pana acum, nu o fi foc\".
 
Bogdan, iti tin pumnii stransi si tie ! :D :unsure: :unsure: :harhar:
 
Îţi ţin pumnii, Bogdane, dar asta e cea mai periculoasă fază. Vocişoara aia care îţi zice: \"Ia o ţigară acum, că n-o fi foc.\"

Nu mai trebuie să-ţi spun că nu-i deloc bine să iei înlocuitori de ţigară (Nicorette) şi în acelaşi timp să şi fumezi.


Rămâne acum să vii şi să-mi spui că-s invidioasă, pentru că vocile vorbesc numai cu tine.
 
Eu o sa fac stocuri de ciocolata amaruie si maine cred ca numai de-aia o sa mananc :D
 
Alex, daca reusesti, iti fac o super-cinste cu un SUPER-ECLER sau o SUPER-AMANDINA, ce vrei tu ! :unsure: :harhar: :32: :D :unsure:
 
Să nu ţi se facă rău, Alex! Eu am încercat cândva, demult, demult, să mânânc patru ciocolate chinezeşti din alea mari, dacă le mai ţii minte, în hârtie aurie, de seara până a doua zi la prânz şi numai bine nu m-am simţit. :D
 
Alea chinezesti erau dulci, pe cand eu sunt innebunit dupa ciocolata amaruie :D
 
Nu pot sa comentez nimic, am 45 de ani de fumat neintrerupt, dar cu niste amendamente:
-nu fumez noaptea, cand ma scol, cand ma culc, sau pe stomacul gol;
-am o ratie fixa de 10 tigari pe zi, le depasesc doar la ocazii deosebite;
-dimineata si seara=o cana cu lapte indulcit cu miere+paine prajita cu unt;
-control pulmonar la 6 luni.
Bunicul a fumat, tata nu, eu da, copii nu, nepotii.............
 
Back
Sus