• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Jurnal de (ne)fumator

Un lucru bun, pana acum, este ca nu am asociat niciodata cafeaua cu tigarea. Stiam ca o sa-mi fie greu cand m-oi lasa, asa ca nu le-am asociat. Dar beleaua este ca am asociat tigarea cu masa (dupa fiecare masa, ca siesta, fumam o tigare).
Si acum e nasol dupa ce mananc...
 
Bleah, bleah :unsure: Azi n-am fumat. Problema este ca se pare ca am variatii de tensiune, eu obisnuit cu 16 acum se pare ca sunt pe la 11 (maxima). Bag cafea dulce sa nu lesin. :D
 
Nici eu nu am asociat cafeaua cu tigara, deoarece de vreo 10 ani nu beau cafea decat accidental, o data la cateva luni.
 
Alex, daca n-ai fumat pana acum, e bine :D :unsure: Tine-o tot asa ! :harhar: Uite ce am pentru tine: :unsure:
[attachment=1256:200810/post_52_1224841910.attach]
 
Hai sa zic si eu punctul de vedere a unei fumatoare :D
Ideea este in felul urmator, cel putin la mine se aplica:
- fumez pentru ca imi place si fumez pentru ca am observat ca lucrurile importante se spun, sau se gandesc, la o mica pauza de tig.
- de lasat? de lasat o sa in momentul cand altcineva va face parte din mine pentru ca, daca mie imi este indiferent ce fac cu viata mea, cu sufletul din mine nu pot fi indiferenta pentru ca el depinde de mine si nu eu de el.
Si uite cam asta e logica de femeie fumatoare. :unsure:
 
Da... continuam cu diverse chestii: ma ustura nasul, ma ustura ochii de parca as fi racit (nu sunt). Imi simt gatul, gura uscate, si ba sunt agitat, ba am momente de somnolenta. Sa vedem ce o sa fie mai departe... ce imi place sa fac experimente pe mine! :D
 
Eu incerc sa nu ma gandesc la tigari/fumat.
CA idee, e mai usor decat ieri. Dar beneficiez de aport de nicotina :D
 
fa si tu ceva ce te tine concentrat si te face sa uiti de bîzdîci
 
:unsure: harnicutule... cred ca asta e solutia, sa va tineti creierele ocupate, desi subconstientul inca lucreaza :D
 
Sorine, aveti toti dreptate, dar nu uita ca si fumator si nefumator poate sa ai un accident ( exceptiile intaresc regula!) si atunci si eu si tu adio de la statistici,cercetari si retineri frustante!
Ceea ce nu a spus nimeni, este ca fumatul da dependenta, un mare fumator spunea ca cel mai usor este sa te lasi de fumat (cazul lui=se lasase de 100 de ori!).
Si eu ca si Elenyka spun ca tunci cand va veni la Buzau un nepo(a)t(a) il voi respecta si \'\'poate\'\' ma voi lasa de fumat!
 
Ideea este ca daca nu pentru noi astia \"batranii\" in alde fumatului barem pentru cei din jur. Eu cred ca este o motivatie mult prea suficienta pentru a te lasa. SAU: exemplul cel mai graitor pentru mine este tata. De un revelion acum vreo 3 ani a zis \"oameni asta\'i ultima tigara pe care o fumez, eu dupa ora 12 nu mai fumez\" si chici ce... n\'a mai fumat. Acum e un om \"sanatos\" :unsure:
In alta ordine de idei, daca mai ai un comanion de viata cum am eu, care fumeaza la randu lui atunci e mai greu. Personal am incercat sa nu mai fumez, nu am rezistat decat 3 zile. Casa era in continuare plina de fum, cafeaua de dimineata nu puteam sa o beau in liniste si pace decat in fum. Asa ca... pana la aparitia primului mostenitor :D:worthy::unsure::worthy: vom continua sa ne simtem bine\'
 
Alex, tensiune 16?! E normal aşa ceva?

Eu le-am asociat întotdeauna pe doamnele ţigări cu cafeluţa, de fapt cu cafeluţa am început mai repede decât cu ţigările. Când am renunţat la ţigări cafeluţa am păstrat-o. Oricum, în general eu am tensiune 11 cu 6, deci pot să o consum liniştită.

Elenyka, sper să te poţi abţine când se anunţă primul moştenitor că are de gând să apară între voi. Am cunoscut femei care se minţeau singure că pot să se lase şi când prindeau ocazia furau mai mult de o ţigară. Pe de altă parte mi s-a părut foarte responsabilă atitudinea unui domn care a urmat un tratament să se lase de fumat înainte de a se apuca de lucru la moştenitor :D
 
Nasa mea de casatorie este fumatoare inraita. Si are 2 copii. Dar in momentul in care afla ca a ramas gravida (la ambii) nu a mai fumat pana cand i-a intarcat.
 
Alex, tensiune 16?! E normal aşa ceva?

Da, dupa 2 pachete de tigari, somn 4 ore / noapte si 2 l de cola... :D

Eh, oricum, la cola am renuntat in proportie de 70%, acum nu mai fumez, am inceput sa am grija de programul de somn... na, schimbari majore.

P.S. N-am stare. Imi vine sa fac bungee-jumping.
 
Da, teoretic ai dreptate. Depinde de vointa fiecaruia. Vom vedea, momentan e in progress :D teoretic.
 
\'Noctilucent\' pid=\'17096\' dateline=\'1224855405\' a spus:
Alex, tensiune 16?! E normal aşa ceva?

Da, dupa 2 pachete de tigari, somn 4 ore / noapte si 2 l de cola... :D

Eh, oricum, la cola am renuntat in proportie de 70%, acum nu mai fumez, am inceput sa am grija de programul de somn... na, schimbari majore.

P.S. N-am stare. Imi vine sa fac bungee-jumping.


Dacă vrei să te omori, poţi încerca să te tai înceţişor cu lama. Te poţi manifesta artistic urmărind efectuarea unor tăieturi cât mai armonioase, prin care să-ţi exprimi cât mai bine spiritul creator.

Acum, lăsând gluma la o parte, e bine că ai grijă de programul de somn. Dacă ai reuşi să laşi şi ţigările ar fi foarte bine. Mai ai nevoie de tine în bună stare de funcţionare nişte ani de-acum înainte. :unsure:
 
Back
Sus