• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Jurnal de (ne)fumator

sa ai putere sa rezisti tentatiei primele zile. sotul meu a renuntat dintr-o data, pur si simplu a zis ca nu mai fumeaza si asa a fost. vreo 5-6 zile a tot avut pofta iar apoi a uitat de tigari. si sint 3 ani si ceva de atunci...
ai luat o hotarire inteleapta, bravo tie!!! eu una te sustin :D
 
Sa nu credeti ca in decursul timpului nu am incercat tot felul de metode si ortodoxe si mai putin ortodoxe, si medicamente (Champix de la Pfizer), plasturi si Nicorette, dar nu m-am putut lasa!
Si ca sa si radeti, bunicul Gheorghe tusea de mama focului pe la vreo 60 de ani si bea zinic un litru de rachie; toti i-am spus ca o sa moara si a murit tusind si cu sticla la capul patului la.....:D...90 de ani!
Iar cehii daca ai 40 de ani de fumat, dovediti cu chitante, facturi, acte,etc. automat......:unsure:......te pensioneaza!
 
Champix-ul e distrbuit in Ro de Glaxo (parca).
Ultima noutate in domeniu.
Efect mai are si Zyban (tot al lui Glaxo).
Si, ca o paranteza, si Nicorete-ul e tot al lui Glaxo.
Coincidenta sau nu, acestea 3 sunt suportate de statul roman in campania in care sunt si eu.
Acum, sa revenim. Am mai pus jumatate de plasture de Nicorete. Dar as manca o tigare cu tot cu pachet, taraba si cladirea in care se vand...
 
cred ca problema ta e ca inca gindesti ca un fumator...:D
 
Alea chinezesti erau dulci, pe cand eu sunt innebunit dupa ciocolata amaruie :unsure:

Aşa de repede ai uitat, monşer? Erau din alea mari, cu hârtie aurie, care se găseau în două sortimente: fie dulci, cu lapte, fie amărui, era o mică diferenţă pe ambalaj cred, detaliul acesta chiar nu mi-l mai aduc aminte. Însă alea la care mă refeream eu erau versiunea amăruie. Nu că le-aş fi vrut eu amărui, dar alea s-au găsit. Dulci mereu erau alea mici în formă de lingouri, care costau 63 de lei cutia, precum şi alea mici cu ambalaj cu roşu şi albină pe ele, care costau 6 lei.
Acu\' că ai zis de amăruie, mi-ai făcut poftă de o amăruie cu portocale. :D
 
O sa va cresca glicemia!!!:D:harhar::unsure:
PS. Iar chestia ca marii fumatori fac cancer pulmonar este o gaselnita, cum naiba sa traiasca microbii si virusii in smog?:unsure:=)):harhar:
 
Cancerul nu se face de la bacterii...:D :unsure: :unsure:
In schimb, chimicalele continute in tutun favorizeaza degenerescenta maligna si multiplicarea necontrolata a anumitor celule, cauzand formarea de tumori ! :harhar: :32: :32:
 
Cancerul nu se face de la bacterii...:unsure: :harhar: :32:
In schimb, chimicalele continute in tutun favorizeaza degenerescenta maligna si multiplicarea necontrolata a anumitor celule, cauzand formarea de tumori ! :32: :32: :32:

Favorizeaza, dar nu formeaza, mai citeste cercetarile americane!:D:clapping::unsure:
 
Sigur ca exista forme de cancer la care anumite infectii virale ar avea rol favorizant. Nu este si cazul cancerului bronhopulmonar, la care fumatul are un rol foarte important. Chimicalele continute in tutun altereaza tesutul si cauzeaza modificari la nivelul acestoram antrenand, in timp, formarea de tumori la nivelul plamanului. Fumatul cauzeaza nu doar cancer pulmonar, dar are rol major si in declansarea altor maladii respiratorii cronice, cum ar fi bronhopneumopatia cronica obstructiva, bronsita cronica si mai ales emfizemul pulmonar. Emfizemul pulmonar inseamna pierderea elasticitatii plamanului, in timp conduce la insuficienta respiratorie si, in final, la moarte prin ceea ce se cheama CORD PULMONAR CRONIC, in sensul ca din cauza afectiunii pulmonare, sufera si inima. Imi pare rau, DG, dar nu ai dreptate...
Incidenta afectiunilor pulmonare de tipul celor mentionate este foarte ridicata in special in randul fumatorilor. Nu spun ca absolut toti fumatorii mor de cancer. Departe de mine asa ceva. Dar nici nu putem trece cu vederea aceste probleme...
 
Eu cred ca ar trebui sa ii incurajam, si pe Alex, si pe Bogdan, sa nu mai fumeze, sa incerce sa se lase si sa nu cedeze \"ispitelor\"...:D :unsure: :unsure:
In fapt, fumatul nu are rol important doar in declansarea afectiunilor pulmonare mentionate anterior, dar si in boli cardiace. Asta e. Daca ne gandim la ce chimicale contine tutunul, de fapt fumul de tigara, e normal sa existe consecinte severe pentru sanatatea omului.
 
puteti sa va certati cit vreti, dar e clar ca fumatul nu face bine. cine fumeaza :D o face pe pielea lui, stiind ce risca. :unsure:
 
Asa e, Anda :D Fumatul e boala sigura, mai devreme sau mai tarziu :unsure:...cu consecintele de rigoare...:unsure:
 
Eu cred ca ar trebui sa ii incurajam, si pe Alex, si pe Bogdan, sa nu mai fumeze, sa incerce sa se lase si sa nu cedeze \\"ispitelor\\"...:unsure: :unsure: :harhar:

si nu doar pe ei...:32: dar daca Alex nu vrea, nu putem noi sa ne bagam sa-l punem la dezfumatoreala :D
 
:D inseamna :unsure: :unsure: :harhar: :32: Asta e situatia :32:
 
ne vor sari fumatorii in cap ca ne-am pus cu gura pe ei... si ca le reamintim ca fumatul NU ADUCE NIMIC, DAR NIMIC!!! BUN...:D
 
Fumatul aduce asta: :D :unsure: :unsure: :harhar: :32: :32: :32:
 
oare? si mancarea tot aia aduce sosolin,.....si bautura../..si poluarea..si seismele....si stresul...si nervii....si...lista continua.
 
daca sint atit de multe de ce sa nu reduc ce se poate??? :D
 
Mai, mai, mai, dar incercati sa ganditi putin \"out of the box\"
Daca fumatul nu aducea nimic bun, de ce fumeaza oamenii?
In alta ordine de idei, aseara am pus jumatatea aia de Nicorette... si, coincidenta sau nu, am stat cu ochii in tavan pana pe la 5-6 dimineata... apoi m-a luat somnul...Si in tot timpul asta ma gandeam ca daca fumez o tigare, nimeni nu stie...
Totusi, sunt bucuros ca am mai mult de 24 de ore fara tigare. Si parca dorinta nu mai este la fel de mare...
 
Back
Sus