• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Jurnal de (ne)fumator

mda! beleaua vietii mele! vreti proba de inconstienta? ma aveti pe mine! fumez de la 18 ani si am 35 acum. au fost perioade cand am fumat si 2 pachete pe zi: \"bravo\" mie, acum...ma limitez unde la 15 tigari dar ar cam fi cazul sa le limitez la 0!! de ce? pai un BPOC, pai recomandarea cardiologului care mi-a spus ca e suficient stressul, n-ar mai fi nevoie si de fumat :) credeti ca nu stiu unde se poate ajunge? ei da! tata a murit la 44 de ani de cancer pulmonar.
m-am trezit eu intr-o dimineata si m-am intrebat cati ani implinesc: erau 25 pe atunci si am decis pe loc ca ma las si nu am simtit nevoia sa mai pun tigare in gura o zi...doua...trei. si era sambata si eram cu prietenii si ei fumau si au inceput sa ma bazaie : ca nu vreau? ca nu o sa rezist! am aprins una si mi s-a facut rau pe loc. chestia asta chiar m-a enervat!! fumasem atat si de la o tigare sa mi se faca rau? si am mai tras una si inca una....daca ma intrebati ce consider a fi cea mai mare prostie din viata mea, va raspund: asta, tigara aia!
cand am fost diagnosticata cu BPOC nu mi-a mai trebuit tigara...de data asta s-a apucat barbati-miu sa faca misto:ack:
de atunci am tot incercat: pastile, picaturi, guma, tigari medicinale....nimic! nici macar frica nu mi se mai face :30:
dar cumva, cumva trebuie sa le las ... asa ca imi propun sa le scad: cu trei pe zi! de maine!
Nocti....sper sa ajung sa te rog sa imi \"imprumuti\" si mie semnatura ta :27:
 
urasc genul de prieteni care in loc sa te sustina te imping spre prostii.
iti tin pumnii sa reusesti si la cum te stiu eu, voi vedea in curind doua semnaturi asemanatoare :):clapping::30:
 
Şi pe mine mă îmbia lumea când m-am lăsat. Închipuie-ţi că eu în prima zi de nefumat m-am dus la serviciu şi lumea se mira că nu fumez. Încă nu ştiam ce să fac cu timpul din pauzele de fumat şi mai ieşeam afară cu colegii şi se tot găsea cineva care să-mi întindă pachetul să iau. Eu însă m-am ţinut tare şi de când le-am lăsat, una n-am mai aprins. Pofta însă nu dispare. Am şi acum momente în care îmi vine să iau o ţigară ca şi cum n-aş mai fi fumat de puţină vreme.
 
Am observat si eu aceasta \"bunavointa\" a prietenilor, cred ca e un fel de invidie ......\" iar te-ai lasat mah de fumat? de data asta cat o sa te mai tina, ia dracq acuma o tigara si nu te mai chinui atat\"
 
Ma tot intreb, cat o sa mai fumez, pana cand, desi in aproape fiecare zi ma gandesc sa le las, dar raman doar cu gandul, si nu fumez deloc mult, doar vreo 30-35/zi :) .
Am un coleg la servici, care isi trage pauze mereu de tigara, ma imbie si pe mine cu celebra fraza: \'\'mergi la o tigara?\'\' si bineinteles ca nu astept a doua invitatie si ne prezentam la locul de fumat, nu fumam una, ci vreo doua-trei. Spre deosebire de mine, el are momente cand se lasa de fumat, asa din senin, cate 5-6-7 luni, apoi tam nesam se apuca din nou. L-am intrebat de multe ori, de ce renunta la fumat si mai ales de ce se apuca din nou, iar raspunsul lui e ca asa simte, sa le lase, si tot asa sa se apuce iar, din senin.
Sper ca intr-o zi sa pot renunta la fumat definitiv, deis imi place sa fumez, trebuie sa renunt la viciu, asta pana nu va fi prea tarziu.
Pentru cine doreste sa se lase de fumat, gasiti cartea scrisa de Allen Carr, eu recunosc ca nu am citit-o. :30: sau acest site-forum: http://www.stopfumatul.ro/forum/index.php
Lectura placuta!
 
Eu am spus ca am redus nr. la 10 tigarete/zi, dar asta datorita crizei si cresterii preturilor la tigari!
Daca mai continua mult asa, imi voi cultiva tutun in gradina!
 
Mie nu mi-a fost foarte greu sa ma las de fumat. Am fumat timp de 23 de ani si in ultima vreme ajunsesem la 2 pachete pe zi. M-am lasat pur si simplu fara nicorette sau cine stie ce mununatii. Mi-am zis ca de maine nu mai fumez si acum am ajuns la 7 luni de cand m-am lasat. Singura problema a fost ca la inceput am pus cateva kg in plus, dar cu timpul am inceput sa le dau jos. Nu am avut probleme de sevraj sau mai stiu eu ce. Prima saptamana a fost oarecum mai grea, mai ales dupa ce mancam simteam nevoia sa fumez. Acum mai visez noaptea ca fumez, lucru care stiu ca se intampla celor ce se lasa de fumat.
Si pe mine ma imbiau colegii la inceput cu cate o tigare dar am rezistat tentatiei si bine am facut. Parca imi sta mai bine cu 6 milioane lunar in buzunar decat daca i-as fi transformat in fum.
In concluzie lasatul de fumat nu mi se pare cine stie ce lucru de nearealizat si nici macar mare chestie de vointa nu e.
 
23 de ani de fumat??? de la citi ani fumezi, inconstientule? :113:
 
Cu toate ca am avut si am ocazia sa fumez oricand, nu am pus tigarea in gura niciodata si nici nu am degand sa o fac. Ma uit la taca'miu si bravo lui ca a avut ambitia de a se lasa de tigari, are vreo 2 ani jumate de cand nu a mai fumat. :113:
 
e o treaba buna ady, eu una te felicit! :113:
 
Back
Sus