• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Jurnal de (ne)fumator

Eu am revenit la starea dinaintea inceperii acestui thread. Adica sunt iar fumator.
Astept sa-mi fac iar curaj, sa-mi imaginez iar 338 la umar si sa incep din nou ;)
 
NU POT SA CREEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEED!!!
N-ar fi mai bine sa-ti imaginezi niste plamini negri, o tuse siciitoare si alte probleme de genul asta? ;) =))
 
;) asta nu e problema... ca eu sunt mai negru de felul meu... iar de tusit, bag acum la greu... ca m-a prins o raceala...
 
Zici tu?
Pai, ce, ai fi vrut sa-i fac concurenta lui Cabral?
 
Acu\' Bogdan a mărturisit, oare Alex, dacă tace, înseamnă că a revenit şi el la vechile obiceiuri?
 
eu cred ca nu. cred ca e pe la 7-8 tigari pe zi.;)
 
Stiintific vorbind, nicotina iese din organism in 3 zile. \"Oamenii de stiinta\" zic ca nicotina este una dintre substantele care pot trece de nu stiu ce bariere in creier. In aceeasi categorie intra si cocaina si de aceea este foarte greu sa te lasi. Numai ca cercetatorii mai sus amintiti au uitat ca de cocaina te lasi cel mai usor. Daia e si scumpa. In schimb alte substante sunt muult mai ieftine si accesbile sa poata fi consumata si de amarati. Si mult mai puternice.
Dar sa revenim la nicotina. Daca rezisti 3 zile fara nicotina, esti curat ca unul care nu a fumat niciodata din punct de vedere al concentratiei sanguine sau din tesuturi. Problema nu este substanta ci si gestul asociat drogului. Deci 2 obiceiuri asociate sunt mult mai greu de depasit.
Si sa nu uitam: Nu nicotina ne omoara. celelalte substante incepand cu gudronul si terminand cu lista de 1500 de substante toxice, nocive sau cum vreti sa le numiti.
Daca ai reusit posibil sa fii mai multumit cu plamani curati. Eu prefer iarba...lui Michidutza.
 
Sunt la a doua tentativa.
Am 4 zile fara tigare... dar cu plasturi :harhar:

Bogdan
 
Eu încă rezist eroic! Mai bine de cinci ani şi jumătate au trecut de când am pus în gură ultima ţigară!! (şi nu, n-am dat foc la etajeră cu ea).
 
bun, a trecut o luna de cind ai inceput tentativa nr2. acum in ce stadiu esti?
 
:harhar: tentativa 2 a tinut fix 6 zile :rolleyes:
Sunt la tentativa 3, cu Champix. Astazi este a 14-a zi de tratament.
Fumez mai cu scarba, si sub jumatate din numarul de tigari.
Efecte secundare acceptabile (crampe in primele zile, apoi constipatie usoara, gust metalic omniprezent, cateva reprize de dureri de cap).
Partea nasoala e ca s-a taiat ratia de pileala. As bea o bere cu tot cu cutie, plasticul din lada si raftul pe care sta.

Bogdan
 
:harhar: las ca trece si asta si o sa poti sa lingi o berica. dar de ce nu ai voie sa bei?
 
Din combinatia Champix+alcool rezulta pinguini roz pe sifonier si elefantei albastrii pe semafor.

Bogdan
 
am inteles :harhar: si bulinute, picatele, punctulete pe creieras. saracutul de tine...(dar ai incercat sa vezi daca e chiar asa? :rolleyes: )
 
Back
Sus