• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Luna plina

Nu stiu nimic despre acest seism.
Am gasit pe net ceva despre asta cred, dar nu am dat prea mare importanta.
Pai a fost demult, Dodo...Un exemplu tipic de cutremur local, de fapt o secventa inregistrata pe durata mai multor saptamani, mai multe cutremure care s-au resimtit la Busteni si Sinaia cu intensitati de la IV la VI grade pe scara Mercalli !!! Eu am simtit socul principal (ML=5,1 I=VI adancime focala 15 km) !!! :)):))
 
Am gasit!
despre asta vorbesti nu-i asa?
Bucegi
Dodo, seria de cutremure a avut loc in luna mai 1993. Au fost peste 200 de cutremure locale, superficiale, la adancimi de 5-15 km, corelate cu o falie crustala orientata SE-NV, pe directia Busteni-Sohodol-Zarnesti. De-a lungul timpului, s-au mai semnalat cutremure locale in lungul acestei falii, dar foarte slabe. Cutremurul din 23 mai 1993 (ML=5,1 I=VI adancime=10-15 km) a fost, intr-adevar, cel mai puternic seism local produs in zona. Totusi a fost vorba despre seisme tectonice. Prin aparitia lor in secventa, cutremurele de la Busteni-Sinaia seamana foarte bine cu seismele fagarasene, care, de asemeni, au aceasta particularitate. De altfel, acea falie se afla oarecum la \"regiunea de intalnire\" a celor 2 regiuni seismogene majore, VRANCEA si FAGARAS-CAMPULUNG. Falia a fost evidentiata mai demult prin studii geotectonice si apare pe harta tectonica a Romaniei. Cutremure mai slabe s-au mai produs in zona in august 1995 (soc principal pe 27 spre 28 august 1995, ML=3,9 si I=IV la Busteni-Sinaia). Intr-adevar, evenimentele seismice locale din Bucegi sunt foarte rare, dar nu imposibile. Au mai fost si inainte de 1990, dar la magnitudini mici (3-4 grade, cel mult).
 
Am gasit!
despre asta vorbesti nu-i asa?
Bucegi
De altfel, aparitia \"in secventa\" pare a fi o caracteristica si a altor cutremure superficiale, nu doar din FAGARAS, dar si a celor din BANAT, MARAMURES, etc.
 
Sunt de acord cu ceea ce spui dar in acelasi timp stiu ca in zona muntilor Bucegi exista o zona energetica foarte puternica.
In acea zona exista si tot felul de pesteri si coridoare mai mult sau mai putin explorate.
Unii dintre noi cauta raspunsuri stiintifice la tot ce momentan este considerat paranormal.
Aseara ma uitam pe National Geographic( au un program de testare ADN) si dupa ce au scormonit toata lumea, au facut mii de teste au ajuns la concluzia ca Adam exista, el s-a nascut undeva in Africa( pe langa Etiopia), avea trasaturi oarecum africane, si el este stramosul tuturor barbatilor din ziua de astazi.
Au facut o increngatura dar baza pleaca din acest Adam care se pare ca a trait acum 60.000 ani.
Unii o considera pierdere de timp, caci ar fi fost mai simplu sa credem Biblia in loc sa facem multe teste care ne dau acelasi raspuns, cunoscut de mii de ani.
 
Fratilor, e cumva Luna plina zilele astea ??? :)):harhar::)):)):))
 
Ce luna plina e pe cer....si un cer senin; pacat ca e cam frig afara.
 
Da, e f. luminoasa si mi-a picat net-ul din cauza ei.:))
A murit si cablu tv:ack:
Dodo e in pestera si Dunarea se revarsa , luna straluceste de parca arde cerul,etc:ack:
 
Dodo, fii atenta ca ultimul cutremur vrancean de peste 5,0 a fost in decembrie anul trecut, si de obicei se cam repeta o data la 4-6 luni. Asa ca fii pe faza Dodo, ca de obicei...:)):harhar::)):harhar::)) Nu spun ca va fi neaparat acum. Dar cum Dodo e speriata de Luna plina, o atentionez sa nu se sperie mai mult de orice branci. :)):harhar::12::10:
 
Razi de mine?:))
Cata rautate:ack:Era luna plina aseara si eram ca in pestera:ack: si tu razi?
 
Dodo, fii atenta ca ultimul cutremur vrancean de peste 5,0 a fost in decembrie anul trecut, si de obicei se cam repeta o data la 4-6 luni. Asa ca fii pe faza Dodo, ca de obicei...:36:: Nu spun ca va fi neaparat acum. Dar cum Dodo e speriata de Luna plina, o atentionez sa nu se sperie mai mult de orice branci.

nu speria fata degeaba, ca atunci era zi si marti, si 13, si ora 14:16 daca nu gresesc. probabil pleca seismul in caraibe si a vrut sa ne ureze craciun fericit mai devreme. ar fi fost de preferat o felicitare, dar facea mult pe drum :ack:

oricum acum se pare ca ramane acasa si de-aia nu ne-a mai urat nimic, a preferat varianta cu felicitarea dupa ploaia de critici primita in decembrie :harhar:
 
Nu am reusit sa fac o poza ca lumea dar...asta e.
E o luna plina afara de te ia cu fiori. Straluceste tabla de la blocul de alaturi ca in 2004.
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmm:ack:
 
DA
Nu-mi place nici mie deloc cum arata luna acum afara; este ora 01.22 si cand ma uit la luna asta plina care straluceste parca mai mult decat de obicei ma ia cu fiori!!!
hmmmmmmmm Doamne fereste!
 
acum nu trebuie sa ne panicam. tocmai a troznit Albania un pic.
 
intradevar e mai lucioasa decat zilele trecute, cel mai probabil datorita faptului ca s-a curatat atmosfera de praf, de la ploile de zilele trecute.

oricum seismul vine cand vrea el asa ca va preocupati dijiaba:biggrin:
 
La ce ploaie de mini seisme a fost in jurul nostru ar fi fost ciudat sa nu miste si la noi un pic.
a miscat si Vrancea un pic....asta pentru ca nu conteaza daca e luna plina.....
 
Astfel de cutremure au fost si in perioade in care nu era Luna plina...asa ca nu se poate corela. Treaba interesanta e ca mai toate cutremurasele vrancene mici s-au \"mutat\" cumva in partea mai de sus, 70-100 km adancime. In partea mai de jos, 100-150 km adancime, e un soi de lacuna seismica. Care se tot prelungeste...:harhar:
Da, admiram si eu aseara frumusetea de Luna plina. O placere sa te plimbi intr-o astfel de noapte sub clar de Luna :harhar: Apropos, aseara au urlat si maidanezii de la noi de la bloc, Nu ca ma laud, dar cam in 3 sferturi din cazuri (am contabilizat), de cate ori urla in halul ala ca aseara, e si cate un cutremur vrancean, de 3 sau mai mult. Sigur, puteam zice ca au urlat la Luna sau de foame. Catea in calduri nu era prin zona :biggrin:, iar de flamanzi sigur nu erau, ca le da lumea sa pape suficient. Ca unii sunt chiar grasutzi...:biggrin:
 
La mine cantau greierii asa ca nu m-am panicat.
Era un concert ca nici vrancea nu a indraznit sa ii deranjeze pe marii cantaciosi.
 
Back
Sus