• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Noul forum cutremur.net

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Inca nu este functional 100%, mai este de lucru mult la el, dar functiile de baza merg.

Ca metoda anti-spam: noii useri inregistrati pot raspunde la topicurile existente dar nu pot crea topicuri. Ca sa poata deschide topicuri noi trebuie sa fi scris 5 raspunsuri la topicurile existente.
 
Alex a spus:
Inca nu este functional 100%, mai este de lucru mult la el, dar functiile de baza merg.

Ca metoda anti-spam: noii useri inregistrati pot raspunde la topicurile existente dar nu pot crea topicuri. Ca sa poata deschide topicuri noi trebuie sa fi scris 5 raspunsuri la topicurile existente.

Sper ca sa functioneze mai bine.
Am doua observatii:
- metoata anti-spam ar fi buna, cu conditia ca cele 5 raspunsuri sa fie moderate !!!!
- pentru utilizatorii de pe vechiul forum nu se poate lua ca si criteriu email-ul ???
 
email-ul este un criteriu, de-asta cand vad ca s-a inregistrat cineva care avea cont dincolo ii ridic manual restrictiile. din pacate procedura nu poate fi automatizata deoarece cele doua baze de date (de la vechiul si noul forum) nu sunt compatibile.

cele 5 raspunsuri nu sunt moderate manual ci sunt verificate automat daca contin sau nu spam. in cazul in care contin spam userul este blocat automat.
 
am preferat verificare automata pentru ca la moderarea manuala trebuie sa fie un moderator online ca sa verifice mesajele. daca e un cutremur si nu e nici un moderator online sa poata fi postate mesaje chiar si de catre noii useri fara sa astepte moderarea.
 
Vei muta vechile subiecte aici sau raman doar in arhiva?
 
Alex a spus:
am preferat verificare automata pentru ca la moderarea manuala trebuie sa fie un moderator online ca sa verifice mesajele. daca e un cutremur si nu e nici un moderator online sa poata fi postate mesaje chiar si de catre noii useri fara sa astepte moderarea.

Pe vechiul forum doar echipa de "baza" avea dreptul la postare de subiect nou la cutremure (new post). Eu ma refeream la faptul ca moderarea manuala ar avea avantajul unei selectii calitative a postarilor. De ce sa nu fie un sistem, de exemplu, in care ,daca moderatorii apreciaza un numar de postari, atunci, si numai atunci sa fie permisa postarea nerestricionata (eventual) . Oricum, e doar o sugestie, dar cred ca s-ar impune si o moderare manuala.
 
o sa caut o solutie cum sa implementez treaba asta intr-un pas ulterior. momentan lucrez la functiile forumului, la integrarea lui cu portalul de stiri de pe prima pagina, instalarea interfetei in limba romana si un sistem automat de back-up.
 
Ok, nu este chiar grabnica chestia cu moderarea. Spor la treaba si sa fie un rezultat cat mai bun.
 
raluca a spus:
Vei muta vechile subiecte aici sau raman doar in arhiva?

Pentru moment toate subiectele vechi raman la arhiva. Este posibil sa gasesc o solutie de a importa in forumul nou toate discutiile din cel vechi.

Problema cu forumul vechi este ca cei de la Invision, firma care l-a produs, nu reusesc sa rezolve niste probleme grave de securitate care au fost de fapt si motivul pentru care site-ul nu a functionat timp de aproape o zi si ceva. Din cauza faptului ca nu primim in timp util o rezolvare a acestor probleme suntem fortati sa trecem pe o platforma noua. Unul din avantaje ar fi ca sectiunile site-ului (pagina principala de stiri si forumul) vor fi acum doua entitati separate. Daca o sectiune este sparta si nu mai functioneaza, va functiona cealalta. Un alt avantaj este ca noul forum este mai bine securizat si ofera mai multe optiuni in ceea ce priveste administrarea si utilizarea lui.

Stiu ca este o solutie de compromis, in sensul ca nu exista momentan o solutie de importare a discutiilor din vechiul forum in noul forum, stiu ca este un inconvenient faptul ca toti userii trebuie sa se inregistreze din nou, dar din pacate nu mai putem continua sa folosim produsele IPB. Spre exemplu mi-au trimis un patch care sa rezolve problema de securitate. L-am instalat iar efectul patch-ului a fost ca forumul a crapat din nou. E clar ca l-au facut in graba si nu au apucat sa-l testeze cum trebuie. Dar la banii pe care ii dadeam pentru asta, nu se justifica. Daca problema de securitate nu a putut fi rezolvata suntem expusi in sensul ca forumul respectiv poate fi spart din nou.
 
Alin Todor a spus:
Ok, nu este chiar grabnica chestia cu moderarea. Spor la treaba si sa fie un rezultat cat mai bun.

Multumesc, sper ca totul sa fie functional (chat, mesaje private, backup, tema noua, limba romana) la inceputul saptamanii (probabil luni sau marti), dupa care o sa caut o solutie la problema de care spuneai tu.
 
In primul rind: felicitari pentru pasul facut si spor la treaba ! cred ca mai sint multe detalii de pus la punct.
despre partea anti-spam cred totusi ca macar validarea noilor useri sa fie facuta manual. daca au ceva important de spus probabil va fi despre un cutremur care tocmai a avut loc, caz in care poate folosi sectiunea aceea de la "Marturii si experiente personale" unde pot posta si cei nelogati. Ca ror veni vorba de aceasta sectiune, parerea mea este ca va fi folosita pentru spam
Cei care au cont aici, pot sa posteze fara probleme iar cei care nu au cont (ar putea sa-si faca) probabil nu sint interesati decit sa citeasca. Aici cred ca trebuie facut un compromis (ori ramine free si exista sanse sa se faca spam ori nu e free dar nici spam). Astfel s-ar degreva munca de moderare pe acel subiect.

Mai am o intrebare legata de marimea fisierului pentru avatar : se poate mari macar la 150k? de exemplu, as dori sa-mi pastrez avatarul de pe forumul vechi dar are 107kb 100X100px. Se poate micsora dimensiunea imaginii (150X150px) in favoarea marimii fisierului?
 
Deocamdata vad ca se misca bine, felicitari lui Alex pentru efortul depus.
 
As mai avea o propunere.
Cred ca ar trebui explicat undeva regulile de "buna purtare" referitoare la postari, pentru a se evita situatiile neplacute. Si, apropo, oricine poate face gresli. Ar trebui sa existe o posibilitate ca si utilizatorii obisnuiti sa pota sa-si stearga o postare proprie.
 
exista un timp in care poti sa-ti editezi proriul post. cit despre sters.... eu nu as fi de acord. daca , chiar se impune, cred ca se poate apela la un moderator.
am vazut forumuri facute praf din cauza asta.
 
Alin Todor a spus:
As mai avea o propunere.
Cred ca ar trebui explicat undeva regulile de "buna purtare" referitoare la postari, pentru a se evita situatiile neplacute. Si, apropo, oricine poate face gresli. Ar trebui sa existe o posibilitate ca si utilizatorii obisnuiti sa pota sa-si stearga o postare proprie.

La celalat forum exista posibilitatea de a edita topicul mai tot timpul, aici nu stiu daca exista acea limita,cat despre sters nu prea cred ca se poate acest lucru, asta ar insemna ca toti sa fim moderatori .

 
microv69, am modificat limita de avatar, e crescuta la 200k. un post poate fi modificat timp de 30 de minute de cand a fost publicat. daca vrei sa il stergi complet folosesti butonul "semnaleaza" (report) si ceri in felul asta unui moderator/admin sa il stearga.

referitor la reguli, eu ma ocup mai mult de partea tehnica, dar parerea mea este ca regulile de bun simt sunt cele de baza. in cazul unor probleme punctuale, cred ca geox ar putea explica mai multe. o sa vad daca am facut un regulament in forumul vechi si daca pot sa il import aici.
 
multumesc.

despre reguli si regulament: poate ar trebui sa fie afisat si sa existe o bifa cum ca s-a luat la cunostinta la momentul inregistrarii pe forum. Un felm de agreement ca ai citit si esti de acord cu regulile acestui forum.

inca ceva: se poate pune calea care apare sus si in partea de jos a paginii? intreb asta pentru ca , in cazul unei pagini lungi, cu multe raspunsuri, dupa ce le citesti si vrei sa mergi un nivel in spate sau chiar in Home, ar trebui sa defilezi iar pagina in partea de sus ca sa selectezi unde sa mergi.
 
propunerile au fost notate, ramane sa caut solutii la ele de indata ce forumul functioneaza cum trebuie :)
 
Ar mai fi interesant daca ar merge sa importi topicurile imporante cu multe vizualizari de pe vechiul forum.
 
poate ar fi bine sa discuti si cu alex/sorin/anda/bogdan sa recreati topicurile intr-o ordine mai clara, mai usor de urmarit. sint multe cu cam acelasi continut. posturile cred / sper sa poate fi importate ulterior.
 
Back
Sus