• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Noul forum cutremur.net

Bine ne-am regasit in noul forum :) Am venit si eu...doar nu credeati ca scapati de cicalelile seismice zilnice pe care eu le numesc pompos buletine seismice :D :D He, he !
Da, voi incerca sa creez treptat topicurile corespunzatoare celor existente in forumul vechi. Eventual voi pune referinte sau trimiteri pentru a indica o continuare a discutiei pe un topic specific...sa vedem.
 
ela ppl! sper sa nu mai pice acu :D
pe de alta parte rog nu datzi drumu la creare topic new ahsa fara admin approve ca va intra in craci...asta ie sfatu meu.
ca daq ie cineva cu idei bune se poate face, da daq apar chestii libere se va stufoshi ca politica la noi...
 
Speram ca toate functiile sa fie complet disponibile saptamana viitoare. Acum vedem cum merge, mai cautam optiuni in legatura cu topicurile deschise in forumul vechi.
 
In legatura cu editarea in 30 minute,...putintica rabdare. Se rezolva, dar asteptati nitel, sa vedem cum merg lucrurile. Avem pe agenda si asta, si chestiunea cu discutiile din topicurile vechi. Vom vedea zilele astea, nu e graba. :)
 
Imi place noua platforma, foarte usor de navigat si citit. Mai exista si solutia phpbb, foarte customizabila si cel putin la fel de friendly sau, cea mai buna solutie, vbulletin. Cred ca detin o licenta vbulletin 4, daca este nevoie. Sau daca s-ar dori ultima versiune, as fi dispus sa contribui si eu la achizitionare.
 
Pai MyBB este copy&paste din vBulletin :)) are cam 70% din ce ofera vBulletin, la fel de stabil si de secure.

p.s. la semnatura singurul tag bbcode permis este
 
Este si nu este. Customizarea, suportul si updateurile legate de securitate sunt mai slabe/rare. Am ''mesterit'' o perioada cam toate platformele de forum si am sesizat usurinta de a admina, instala moduri si celelalte lucruri. Deasemenea si migrarea de pe ipb pe vb mi s-a parut mai simpla.

Oricum solutia e buna si din punctul meu de vedere in conditiile in care este gratuit (chiar daca e personal as folosi softul mybb pentru un forum mai micut).
 
Mie imi place mai mult asta. Acum, sa nu ziceti ca sunt subiectiv, carcotas si ca ma indoi dupa cum bate vantul :D :D Pe varianta veche de pana acum, cand postam cutremurele de la EMSC, era un format care nu imi permitea sa le pun asa cum erau in sursa, trebuia sa deschind un pop-up aditional cu formatare de Plain Text, si era un pic mai incomod. Forumul actual imi permite sa pun cutremurele de la EMSC in formatul initial, fara nici un pop-up suplimentar si fara sa stau sa ma mai chinui sa formatez textul, care lua ceva timp. Se posteaza mai rapid cutremurele, si din punctul asta de vedere sunt multumit :D
 
Alex,
Cei vechi suntem alaturi de tine!


Si o rugaminte: sa-mi deschida cineva topicele de dincolo!
 
GeoX a spus:
Mie imi place mai mult asta. Acum, sa nu ziceti ca sunt subiectiv, carcotas si ca ma indoi dupa cum bate vantul :D :D Pe varianta veche de pana acum, cand postam cutremurele de la EMSC, era un format care nu imi permitea sa le pun asa cum erau in sursa, trebuia sa deschind un pop-up aditional cu formatare de Plain Text, si era un pic mai incomod. Forumul actual imi permite sa pun cutremurele de la EMSC in formatul initial, fara nici un pop-up suplimentar si fara sa stau sa ma mai chinui sa formatez textul, care lua ceva timp. Se posteaza mai rapid cutremurele, si din punctul asta de vedere sunt multumit :D

Asta pot si eu sa o confirm, treaba merge mult mai repede asa, e incomaprabil mai bine, Singura chestiune ce ma "nemultumeste" este ca timpul de editare este prea scurt. Sper sa se rezolve si acest mic inconvenient.
 
Timpul de editare a fost crescut la 120 de minute.
 
DG, iti trimit un mail acum. :) Cred ca stiu despre ce e vorba.
 
S-a rezolvat totul!
Va multumesc din suflet!
Al vostru,
DG.
 
DG, citeste mailurile :) Ai 2 mailuri de la mine :D
 
Alexanderson a spus:
Oricum solutia e buna si din punctul meu de vedere in conditiile in care este gratuit (chiar daca e personal as folosi softul mybb pentru un forum mai micut).
Depinde ce intelegi prin "forum mai micut".
Intradevar, pana pe la versiunea 1.4, au fost ceva probleme de performanta la comunitatile mari, insa peste jumatate din ele se datorau resurselor hardware insuficiente sau mod-urilor si plugin-urilor puse aiurea, iar inca aproape jumatate se datorau SQL-ului.
In prezent, platforma myBB "duce in spate" forumuri de milioane de postari/utilizatori si mii de vizitatori simultan fara probleme.
 
Dupa cum spuneam, din punctul meu de vedere e ok acum. Nu vreau sa carcotesc neaparat in legatura cu forumul vechi, dar aveam unele probleme cu formatarea cutremurelor de la EMSC, trebuia sa deschid o fereastra intermediara si era mai greoi. Alte probleme erau la inserarea hartilor de la EMSC, ca ma impiedica sa mai bag text dupa...Sigur ca m-am adaptat treptat, dar in varianta asta imi e mult mai comod sa postez cutremurele de la EMSC :D :D Intra mult mai repde...:25:
 
Back
Sus