• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Noul forum cutremur.net

Inca o chestiune dscoperita recent care oarecum ma deranjeaza. Dupa ce postez sa zicem 50 de seisme,reply dupa reply daca mai vreau sa le editez nu ma mai lasa deoarece limita maxima admisa pe postare este de 10, si nu ma lasa sa fac modificarea respectiva. Nu stiu daca s'a inteles exact ce zic. In mod normal eu nu pun mai mult de 7,8 cel mult pe postare, insa se aduna si cele postate anterior si cred ca de asta nu ma mai lasa sa le editez.
 
Pentru Alex si Bogdan:

http://rankings.big-boards.com/ (spune si platformele pe care ruleaza, paginile 2+ in special)

Cand m-am referit la ''forum mai micut'', nu m-am gandit la marime neaparat desi ar putea sa creasca destul in curand, mai ales daca vor aparea evenimente deosebite. Cutremur.net este cel mai vechi si singurul forum de cutremure romanesc, practic reprezinta comunitatea pasionatilor de cutremure din Romania, daca mai este unul, nu conteaza. Aspectul forumului si modul in care e conceput conteaza mult din punctul meu de vedere si acord un bonus vbulletinului.

Nu zic ca mybb nu e bun sau ca e urat, mi-am spus doar punctul de vedere. In fond, nimic n-ar conta pentru utilizatorul fidel si pasionat de cutremure daca aici este locul in care gaseste informatiile, persoanele potrivite si prietenoase. :)
 
Noi am mai fost pe mybb, acum cativa ani, si a fost viabil pana au aparut unele probleme la varianta de atunci, care probleme nu au fost rezolvate la acel moment. Cand m-am inregistrat eu aici, pe 11 martie 2006, asa il stiu ca era :) Daca nu ma inseala memoria, au trecut 6 ani si 9 luni de atunci :D
In orice caz, personal sunt multimit de varianta asta, cum spunea intra mai repede postarile de cutremure de la EMSC, nu mai am treaba :D Din punctul meu de vedere, nu conteaza ce rating-uri se dau pentru varianta asta sau pentru altele. Cat timp merge bine, dar si la costuri acceptabile (fiindca, sa nu uitam, sunt si niste costuri aici, ne place sau nu ne place), atunci e ok ! Nu cred ca exista o solutie care sa indeplineasca 100% toate criteriile: cost, estetica, functionalitate. Incercam sa gasim o solutie optima pentru conditiile actuale.
 
In plus, se pare ca pe varianta asta avem o securizare mai buna la costuri mai mici. Stiti bine ce probleme am avut in ultima vreme. Stiti toti cum ma chinuiam zilnic sa sterg spammerii, stiti ce porcarii apareau la status-uri, era nebunie, in fiecare dimineata ma luam cu mainile de cap cand vedeam ce aiureli apar, si nu puteau fi oprite. Vreau sa va spun ca la un moment dat am oprit inregistrarile pe forum, in disperare de cauza. Deci nu e deloc usor, sunt conditii si conditii...
 
In plus, nu as compara cutremur.net cu alte forumuri. In ce ma priveste, nu tin cu dintii de estetica :p Ma intereseaza sa fie functional, mai robust in ceea ce priveste problemele de securitate care ne-au tot chinuit in ultima vreme, si toate astea la costuri totusi decente, cat de cat. Dar tinem mai mult la functionalitate si securitate in conditii de mentinere a costurilor la un nivel acceptabil. E cel mai important lucru, dupa parerea mea.
 
Se pare ca este o problema cu postarea de video (nu se afiseaza). Am incercat numai de pe youtube, ce-i drept. Noroc ca exista posibilitatea de stergere a postarilor, ca altfel ramaneau postarile "empty" :d
 
Sa vedem.

[video=youtube]
Codul folosit
Cod:
[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MVxeoScIneY[/video]
 
Merge. Eu am postat aseara un clip la Ce muzica mai ascultam, clip de pe youtube, si a mers fara probleme.
 
Mai am o rugaminte, puteti sa mai cresteti numarul admis de caractere in semnatura cu 16 unitati :D ? Limita vad ca acum e de 255.
 
Dar ce semnatura vrei sa-ti tragi, ady, de nu ti-ajunge ? :p Semnatura, prin excelenta, trebuie sa fie mai scurta asa... :p
Limitarile astea au si ele un rol, ady, nu sunt asa fara rost. Stii bine ce probleme pot avea si forumurile...
 
Stii tu ce semanatura avea pe celalalt forum :D :)) Oricum nu e nici o problema, eu doar vroiam sa stiu daca se poate sa nu, atata tot.
 
Mey, eu nu sunt prea incantat de semnaturile care includ cod html, pot fi destul de usor exploatate de tot felul de "goange". Crede-ma ca stiu ce spun...
 
Chiar vroiam sa va sugerez o anumita prudenta in includerea unor semnaturi bazate pe html, la cate atacuri sunt prin Internet, codurile acelea pot induce vulnerabilitati suplimentare, nu e chiar de gluma. Doar stiti ce probleme am avut. Ady, sezi frumos, nu am nimic cu semnatura ta, vroaiam doar sa fim mai prudenti de acum inainte. Stiti bine ce ma mai chinuiam sa sterg spammerii, erau ceva de groaza, in fiecare dimineata ma luam cu mainile de cap cand vedeam ce porcarii apareau...:102::102::102::death::death::mad::mad:
 
forumul nu permite by default utilizarea HTML in postari sau in semnatura. este un mare risc de securitate pe care nu vrem sa ni-l asumam.
 
Ai vazut, Ady ? Asta e situatia, nu cred ca e moarte de om daca nu ai semnatura aia rotitoare... :p :p :p Nu mai vrem probleme de securitate, iar codurile html prin excelenta induc brese de securitate fiindca pot fi exploatate de diverse chestii. Crede-ma, stiu ce spun.
 
Am inteles, sa traiti :p In afara de problema cu editarea topicurilor nu am mai semnalat nimic in neregula.
 
Acum vad ca e vizibil insa se pare ca admini de pe youtube au sters acel video.
 
Back
Sus