• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Pariuri Seismice

GeoX a spus:
Epicentrul nu poate sa fie adanc, pentru ca, prin definitie, epicentrul e proiectia la suprafata a focarului. In rest, puteti sa asteptati cutremur de 6+ pana poimarti in Vrancea, cat timp nu se intampla ceva pe flancul de vest, coroborat cu cresterea seismicitatii regionale la sud-est de Marea Neagra, nu vine nimic semnificativ nici la noi. Na ca a venit un 3,5 ca sa nu va mai agitati atat, v-am zis ca am mai vazut perioade din astea.

Ok. Multumesc pentru corectie. Adancimea focarului atunci... :)
 
Cristivs a spus:
Avand in vedere micul blocaj din Vrancea corelat cu accelerarea activitatii din zona Schela, incep sa retraiesc filmul din 2013. Nu inseamna neaparat ca va fi identica situatia de acum cu cea de atunci, dar as paria si eu pe un 5,0-5,7 MGR pana la finalul lui noiembrie, hai sa zicem si primele 5-10 zile din decembrie... Epicentrul va fi unul destul de adanc (130-160 km) pe flancul vestic sau central-vestic, pe la PIETRELE INSIRATE. De fapt, cel mai mult mizez pe tata PIETRELE dar pe locul doi ca sanse e si matusica Ralucai: celebra tanti Gura. :D

Deocamdata nu s-a intamplat nimic notabil la Galati. Microseisme cum tot s-au tot intamplat vara asta.
BabaV a miscat slabut de tot, tot pe partea estica, nu la foarte mare adancime si intr-o zona relativ ocolita in ultima vreme.
Muraturile alea de prin 2013 de pe vest si 150km adancime ar cam trebui totusi vanturate (ca sa nu pocneasca butoaiele).

Stiu ca ziceti ca sunt cu doagele lipsa dar si azi-noapte babaV s-a miscat in coincidenta cu Caucazul. Cam tot ce e pe est (si de adancime mica merge pe caucaz).
Asta de 3.5 nu suspenda pariul de mai sus.

Cutremurul din Afganistan face pariul ceva mai interesant.
 
danezia a spus:
Cristivs a spus:
Avand in vedere micul blocaj din Vrancea corelat cu accelerarea activitatii din zona Schela, incep sa retraiesc filmul din 2013. Nu inseamna neaparat ca va fi identica situatia de acum cu cea de atunci, dar as paria si eu pe un 5,0-5,7 MGR pana la finalul lui noiembrie, hai sa zicem si primele 5-10 zile din decembrie... Epicentrul va fi unul destul de adanc (130-160 km) pe flancul vestic sau central-vestic, pe la PIETRELE INSIRATE. De fapt, cel mai mult mizez pe tata PIETRELE dar pe locul doi ca sanse e si matusica Ralucai: celebra tanti Gura. :D

Deocamdata nu s-a intamplat nimic notabil la Galati. Microseisme cum tot s-au tot intamplat vara asta.
BabaV a miscat slabut de tot, tot pe partea estica, nu la foarte mare adancime si intr-o zona relativ ocolita in ultima vreme.
Muraturile alea de prin 2013 de pe vest si 150km adancime ar cam trebui totusi vanturate (ca sa nu pocneasca butoaiele).

Stiu ca ziceti ca sunt cu doagele lipsa dar si azi-noapte babaV s-a miscat in coincidenta cu Caucazul. Cam tot ce e pe est (si de adancime mica merge pe caucaz).
Asta de 3.5 nu suspenda pariul de mai sus.

Cutremurul din Afganistan face pariul ceva mai interesant.

Parca usor usor se apropie ceva.
1. Afganistan ieri
2. Vestul Turciei ieri
3. Grecia in aceasta dimineata

Vrancea a dat doua cutremure de 3,3 si 3,5 respectiv.
Devine destul de tensionata, stresanta, dar si interesanta situatia.

Sper sa ramana totul cat se poate de plictisitor. Asa de plictisitor incat sa ii dam nota 5.
 
Vestul Turciei nu are treaba cu Vrancea. Conteaza: segmentele centrale si estice ale faliei Nord-Anatoliene, posibil falia Est-Anatoliana, decrosarile din nord-vestul Iranului, eventual si nordul Iranului. Intr-un context mai mare, am putea avea in vedere si estul Iranului. A se vedea situatia din 2002-2004:

3 martie 2002 Hindu Kush 7,4
1 mai 2003 Estul Turcie-BINGOL 6,4
15 iulie 2003 Dorsala Carlsberg 7,6
26 decembrie 2003 Iran SE, BAM 6,6
27 octombrie 2004 Vrancea 6,0


Vestul Turciei NU are treaba cu Vrancea.
 
ESTUL TURCIEI, NU VESTUL!!!

http://cutremurnetforum.sd4.eu/showthread.php?tid=23

1-s2.0-S1040618208003558-gr1.jpg


Toata partea de la est de Dorsala Andrusov, pe NAF.
 
GeoX a spus:
15 iulie 2003 Dorsala Carlsberg 7,6
26 decembrie 2003 Iran SE, BAM 6,6
27 octombrie 2004 Vrancea 6,0
[/b]

Parca seismul de pe Carlsberg din 2003 a "directionat" tensiunile mai spre est, deci Vrancea nu prea a fost afectata... De fapt seismul din 2004 din Vrancea a venit mai degraba ca reactie la cel din Sumatra tot din 2004, chiar daca cel din Sumatra a fost dupa Vrancea, dar Vrancea a dat un seism nu foarte mare pentru ca Dorsala Carslberg a directionat tensiunile spre est. Gresesc?

danezia a spus:
Deocamdata nu s-a intamplat nimic notabil la Galati. Microseisme cum tot s-au tot intamplat vara asta.

Doar am simtit eu ca activitatea din ultimele zile de la Schela e usor neobisnuita, spre deosebire de asta vara cand acele microseisme despre care vorbeai nu apareau in roiuri, precum s-a intamplat in ultima duminica si pe 18 octombrie. Acum a urmat ceva de peste 3 MGR, seism despre care aveam o oarecare presimtire ca va veni. Sa vedem daca da si Vrancea macar un 5,0 MGR subcrustal. A trecut totusi ceva de la ultimul seism vrancean subcrustal care a avut loc pe data de 29 martie 2014...
 
Un mic pariu extern.
Urmatorul cutremur major din chile (M7.5) ar putea sa apara in zona Vallenar-Antofagasca cu magnitudinea potentiala de M8.5-M9.

Sunt sanse bune ca seismul sa fie precedat de 1-2 cutremure moderate (M6-M7) cu rol de precursor.
 
Pariez pe un cutremur de 3,5-4,5 in Muntii Buzaului pana la finalul saptamanii avand in vedere activitatea seismica din ultima perioada din Fagaras si din Muntii Buzaului...
 
Cristivs a spus:
Pariez pe un cutremur de 3,5-4,5 in Muntii Buzaului pana la finalul saptamanii avand in vedere activitatea seismica din ultima perioada din Fagaras si din Muntii Buzaului...

A venit mult mai repede... :))
 
Cristivs a spus:
Cristivs a spus:
Pariez pe un cutremur de 3,5-4,5 in Muntii Buzaului pana la finalul saptamanii avand in vedere activitatea seismica din ultima perioada din Fagaras si din Muntii Buzaului...

A venit mult mai repede... :))

:banana:banana:banana E ceea ce si-au dorit si fetele vesele...=))=))
 
GeoX a spus:
Cristivs a spus:
Cristivs a spus:
Pariez pe un cutremur de 3,5-4,5 in Muntii Buzaului pana la finalul saptamanii avand in vedere activitatea seismica din ultima perioada din Fagaras si din Muntii Buzaului...

A venit mult mai repede... :))

:banana:banana:banana E ceea ce si-au dorit si fetele vesele...=))=))

Cand nu-si doresc ele asa ceva? Mai ales Raluca ce o mai doreste pe Matusa... Si cand nu sunt ele vesele? :))
 
Da, Raluca pariaza de obicei pe Matusa. =)) :devil::))
 
Cine e Matusa,mai? :) Am vazut la tv o emisiune unde domnul Marmureanu si madam Ghiorghiu spuneau ca anul aceste e posibil sa fim dansati bine .Sigur,madam Ghiorghiu era ferma in a sustine ca a primit mesaje cum ca anul acesta o sa fie cutremurul cel mare.Eu m-as risca sa pariez ca nu prea cred:). Oare de cati ani tot vine acest cutremur major? :)
 
Marmureanu nu putea spune asa ceva. Poti indica sursa ?
 
GeoX a spus:
Marmureanu nu putea spune asa ceva. Poti indica sursa ?
Poate m-am exprimat eu defectuos.Nu a spus ca o sa fie sigur,ci ca exista posibilitatea ca sa apara unul.Ce sursa sa iti dau ,ca m-am uitat la tv. Pana acum domnul Marmureanu nu a zis ca exista posibilitatea ca sa fie unul asa repede,ci dadea niste intervale de 20 -30 de ani...Sau am inteles eu gresit?
 
Ai inteles gresit. Nu putea sa spuna ca vine un cutremur major. In acelasi timp, nu sunt incantat de formulari vagi,ambigue, de genul "am auzit la tv, nu stiu exact, ca ar fi zis...". Sunt adeptul preciziei sau al unei rigurozitati acceptabile, nu pot sa raspund la lucruri vagi.
 
Sau a spus ceva de genul "in eventualitatea unui cutremur major, consecintele ar fi...alea, alea si alea". La imprecizie nu am ce sa spun. Sursa, contextul exact...
 
Gata cu off-topicul, si mai ales cu cel bazat pe "am auzit la tv, candva, zicea cineva ceva, dar nu mai stiu exact", fara precizarea sursei si a contextului. Pariez totusi pe un cutremur vrancean cu magnitudinea ML > 4,5 dar mai mica de 5,5 grade pana la sfarsitul lunii martie. Magnitudinea cea mai probabila ar putea sa fie de 4,8-5,1 grade. Cam e timpul pentru cutremurul anual. Chiar si in perioadele de stabilitate, asa cum e cea pe care o traversam acum, tot se mai produce cate un cutremur pe an cu magnitudinea mai mare sau egala cu 4,8 grade. Un fleac, oricum.
 
Back
Sus