• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Pariuri Seismice

Eu pariez tot pe un 6+, pana la sfarsitul anului. Motivele nu sunt deloc stiintifice. Ma gandesc doar ca situatia politica e tensionata, situatia politica internationala e la fel (rusii ) si, conform legilor lui Murphy, trebuie sa se mai intample ceva.
 
Cristivs a spus:
Pariul meu este ca in martie o sa avem cel putin doua cutremure de 4,5-5,0 MGR, dar in restul anului nu cred ca o sa avem vreun cutremur mai mare de 5,4, poate prin octombrie-noiembrie, sa mai vina un 5,7-5,8, cel mult, dar nu 6,2 sau 6,8 cum am auzit mai sus...

Pana acum sunt in grafic... Mi-a cam iesit pariul pe luna martie... :d
 
Poate. Intai sa ne cunoastem si dupa aia mai vedem... :p

P.S. Multumesc! :*
 
S-au cunoscut deja... Vom avea un nepotel ;))
Eu pariez ca nu vine unu de peste 6,5 anul acesta. :)
 
Mentin pariul cu cutremur moderat in Vrancea pana la sfarsitul primavarii. Activitatea seismica vranceana din primele 3 luni ne sugereaza posibilitatea unui cutremur subcrustal moderat (ML > 5,0 sau ML=5,5+); sanse mai mari ar fi ca acest eveniment sa se produca la o adancime foarte mare, mai jos de 135-140 km, dar sa vedem. Ma bazez pe fluctuatiile de activitate subcrustala din ultimele 6 luni dar si pe activitatile crustale oarecum intensificate. Nu ma astept totusi la ceva periculos, doar la ceva usor perceptibil, deci un eveniment pe care ar putea sa il simta mai multa lume. Ceva in genul seismelor din 1999, 2000, 2001, 2005, 2009 sau 2013 (ML=5,5-5,7) sau poate ca seismele din 2011 (ML=5,2-5,4).
 
nelu a spus:
S-au cunoscut deja... Vom avea un nepotel ;))
Nu si-n realitate...:9:

GeoX a spus:
Nu ma astept totusi la ceva periculos, doar la ceva usor perceptibil, deci un eveniment pe care ar putea sa il simta mai multa lume. Ceva in genul seismelor din 1999, 2000, 2001, 2005, 2009 sau 2013 (ML=5,5-5,7) sau poate ca seismele din 2011 (ML=5,2-5,4).

Sau poate chiar si 2004? Sa nu uitam ca au trecut mai bine de 10 ani de la acest seism si "cica" la 10 ani AR TREBUI(deci nu neaparat, recunosc) sa vina un seism in jur de 6,0...
 
Nu neaparat. Perioada asta e mai propice pentru cutremure subcrustale de magnitudini 5,0+ sau 5,5+, cam de 5,5-5,7 grade ML.
 
Parerea mea pentru anul 2015:

Una din urmatoarele:
1) Nu mai urmeaza nimic peste 2013/2014 (nimic peste 5,7)
2) Vine direct ceva peste 6,5.
3) Posibil sa se produca si ambele, adica ceva 5,0-5,7 pentru inceput urmat de 6,5 sau peste (nu peste 7).

Mizez pe 1 sau 2, greu sa aleg doar una.
 
Cutremur de magnitudine 4,0+ in urmatoarele 48 de ore in regiunea Vrancea. Mentin si pariul cu seism moderat pana la sfarsitul primavarii. Sunt unele activitati crustale care sugereaza niste tensiuni undeva in profunzime, tensiuni care pot duce la un cutremur de magnitudine mai mare de 4,0, dar ceva destul de banal totusi, care ar putea sa fie greu sesizabil.
 
Eu merg totusi pe un interval de 48 de ore. E o parere personala, bazata pe evolutia seismicitatii vrancene subcrustale, pe seismicitatea crustala din ultimele zile, dar si pe situatia din regiunea mediteranean-asiatica, inclusiv recentele cutremure moderate de pe Dorsala Oceanului Indian.
 
Reactivam putim sectorul de pariuri in speranta ca Vrancea nu imi strica apele si nu da un 3.5 si un pic pana maine poimaine.

Avand in vedere ca dupa 4.5 de pe 7 octombrie, nu au fost decat sforaieli prin camara babei nu ar fi deloc exclus ca sa se intample ceva perceptibil prin noiembrie (aprox 5 +/- 0.5). Sa zicem intre 1nov si 15 decembrie cu ceva mai multa incredere pentru 7-21nov.

Pariul se bazeaza pe tendinta subcrustalului de a genera (dupa o perioada mai calma) un cutremur perceptibil cam la 30-60 de zile de la primul cutremur mai marisor (4si ceva) care intrerupe perioada de calm... in special daca un astfel de cutremur de 4 si ceva nu o trezeste pe baba din sforait (reactia seismica ulterioara nu trece de 3.5).
 
Ok, un mic update la pariul de mai sus... mai ales ca babaV nu s-a mai suparat pe mine si tine cu ipoteza mea deocamdata.
In principiu cu cat perioada de constipatie tine mai mult cu atat cred ca magnitudinea potentiala a unui posibil perceptibil/moderat ar putea creasca treptat.

Pana la sfarsitul lui octombrie nu cred ca putem atinge M5
Pana la mijlocul lui nov magnitudinea potentiala ar putea fi de M5.2-M5.5
Sfarsitul lui nov/inceputul lui decembrie ar putea aduce magnitudini potentiale apropiate de M6

Ipoteza e valabila doar in conditiile actuale de mentinere a linistii depline in bucataria babeiV.

O revenire treptata a activitatii seismice prin frecvente cutremure de 3.5-4 si de 4+ (ce depaseste in durata 7-15 zile) anuleaza cele doua pariuri de mai sus.
 
Avand in vedere micul blocaj din Vrancea corelat cu accelerarea activitatii din zona Schela, incep sa retraiesc filmul din 2013. Nu inseamna neaparat ca va fi identica situatia de acum cu cea de atunci, dar as paria si eu pe un 5,0-5,7 MGR pana la finalul lui noiembrie, hai sa zicem si primele 5-10 zile din decembrie... Epicentrul va fi unul destul de adanc (130-160 km) pe flancul vestic sau central-vestic, pe la PIETRELE INSIRATE. De fapt, cel mai mult mizez pe tata PIETRELE dar pe locul doi ca sanse e si matusica Ralucai: celebra tanti Gura. :D
 
Epicentrul nu poate sa fie adanc, pentru ca, prin definitie, epicentrul e proiectia la suprafata a focarului. In rest, puteti sa asteptati cutremur de 6+ pana poimarti in Vrancea, cat timp nu se intampla ceva pe flancul de vest, coroborat cu cresterea seismicitatii regionale la sud-est de Marea Neagra, nu vine nimic semnificativ nici la noi. Na ca a venit un 3,5 ca sa nu va mai agitati atat, v-am zis ca am mai vazut perioade din astea.
 
In 2013, cutremurele din zona Galati au avut magnitudini mai mari, pana la 3,9 grade. Acum nu e asa.
 
GeoX a spus:
Epicentrul nu poate sa fie adanc, pentru ca, prin definitie, epicentrul e proiectia la suprafata a focarului. In rest, puteti sa asteptati cutremur de 6+ pana poimarti in Vrancea, cat timp nu se intampla ceva pe flancul de vest, coroborat cu cresterea seismicitatii regionale la sud-est de Marea Neagra, nu vine nimic semnificativ nici la noi. Na ca a venit un 3,5 ca sa nu va mai agitati atat, v-am zis ca am mai vazut perioade din astea.


Si iata ca a venit un cutremur de 7,5 grade Richer la sud-est de Marea Negrea... in Afganistan - chiar pe fondul discutiilor de azi dimineata.

Sper sa nu produca nimic semnificativ in Vrancea.
 
Eu ma refeream totusi la Turcia, faliile de decrosare de la granita Iran-Turcia, estul faliei Nord-Anatoliene sau chiar la falia Est-Anatoliana.
 
Back
Sus