• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Pariuri Seismice

GeoX a spus:
Ai inteles gresit. Nu putea sa spuna ca vine un cutremur major. In acelasi timp, nu sunt incantat de formulari vagi,ambigue, de genul "am auzit la tv, nu stiu exact, ca ar fi zis...". Sunt adeptul preciziei sau al unei rigurozitati acceptabile, nu pot sa raspund la lucruri vagi.

Mai,cred ca a spus ca e posibil sa vina,nu ca vine, deci nu-i pun in carca ceva ce nu a spus:) , asa ca nu te mai zbarli la mine degeaba:)


GeoX a spus:
Gata cu off-topicul, si mai ales cu cel bazat pe "am auzit la tv, candva, zicea cineva ceva, dar nu mai stiu exact", fara precizarea sursei si a contextului. Pariez totusi pe un cutremur vrancean cu magnitudinea ML > 4,5 dar mai mica de 5,5 grade pana la sfarsitul lunii martie. Magnitudinea cea mai probabila ar putea sa fie de 4,8-5,1 grade. Cam e timpul pentru cutremurul anual. Chiar si in perioadele de stabilitate, asa cum e cea pe care o traversam acum, tot se mai produce cate un cutremur pe an cu magnitudinea mai mare sau egala cu 4,8 grade. Un fleac, oricum.

Eu pariez ca lampile tale dansatoare nu vor avea muzica propice,deci nexam cutremur :))).Daca e 4,5 sau 5 la adancime mare,nu-i bai,dar daca e la suprafata...e cam bai.Si daca o sa se lase cu dans,pariez ca iti trag o ciomageala daca scap cu viata de numa ,numa:)
 
Buna seara,

Imi cer scuze anticipat daca mesajul meu va parea jignitor, insa citesc de mult timp forumul, abia azi mi-am facut cont, special pentru a posta acest mesaj.
De la bun inceput o sa spun ca multa lume apreciaza ceea ce faceti, felul cum sunt explicate fenomenele si timpul pe care il alocati acestui fenomen de interes general.
Ciudat (sau nu) este faptul ca pana acum cateva luni, se remarcau multi utilizatori care isi expuneau parerile, ceea ce facea ca discutiile sa fie extrem de interesante, prin calitatea dialogului si a parerilor expuse. Din pacate, observ si va asigur ca nu sunt singura (sunt o gramada de cunostinte care urmaresc forumul , vizitatori sau utilizatori si au aceeasi parere cu a mea) ca din acel loc al dialogului constructiv, acest forum a devenit jurnalul unei singure persoane, un veritabil monolog al acesteia, care in mod evident se considera aproape atotstiutoare si detinatoare a devarului absolut in materie de cutremure si de Vrancea. Mai mult, daca vreun umil membru indrazneste sa emita vreo parere diferita sau sa contrazica respectiva persoana, are parte de o adevarata tirada de mesaje menite sa "omoare "din fasa respectivele idei.
As putea spune ca unele mesaje ale lui Geox, caci despre el este vorba, sunt cu adevarat isterice, atunci cand unul dintre muritorii de rand indrazneste sa publice timid un mesaj , poate mai neavizat.
Acest lucru s-a intamplat la adresa multor utilizatori, ca Danezia, Cristivs, degetica etc., care am constatat ca nu mai posteaza nimic, din pacate pentru noi...
S-a ajuns, asa cum spuneam, sa citim toti blogul lui Geox, care, desi pare ca este un cunoscator bun al fenomenelor, totusi a ajuns ca datorita unor previziuni reusite si datorita volumului impresionant de mesaje postate sa monpolizeze absolut toate discutiile, mai putin cele referitoare la sarbatorile crestine, maxime si cugetari.
De multe ori apar mesaje care par a fi ca raspuns la o conversatie, dar in realitate, discutiile nu sunt purtate decat de Geox cu Geox, de exemplu cele in care ne anunta ca ii pare rau, desi noi cretinii vrem sa vina un cutremur catastrofal si sa murim toti, el, atotstiutorul ne anunta ca nu vine nimic, si n-avem decat sa murim de ciuda, dar nimeni niciodata nu a spus aici ca ar dori sa vina un cutremur...ar insemna sa aiba grave probleme mentale...ca sa nu mai spun ca aceste fraze se repeta obsesiv.
In concluzie, acesta nu este un mesaj de denigrare a lui Geox, sau de minimizare a meritelor sale evidente, dar umila mea parere este ca si atunci cand esti superior altora in a intelege niste fenomene, nu este politicos sa ii faci pe asa-zisii parteneri de discutie sa se simta prost pentru ca au dat poate un mesaj mai neavenit sau pentru ca au zis ca au auzit nu stiu ce la tv. Un om inteligent este in primul rand diplomat si nu-si atrage antipatii gratuite pe un forum.
Va doresc mult succes in continuare! sper ca acest mesaj sa duca la reluarea discutiilor adevarate pe forum si la incetarea monologului si a comentariilor acide la adresa sarmanilor membri! probabil o sa ma blocati pe acest forum, dar atata timp cat e democratie, mi-am permis sa-mi spun si eu parerea.

p.s. se observa si pe grupul aferent de facebook aproape acelasi comportament.
 
Iti urez bun venit pe forum desi mesajul contine efectiv jigniri la adresa mea, nu doar "pare". Sunt obisnuit cu astfel de iesiri, chiar si mai agresive, din partea celor care prezic in fiecare zi mari cutremure...cum trec 3 zile fara un cutremur mic, cum gata, crapa Vrancea. Daca ai citit ceea ce postez, ai vedea ca intr-adevar la lucrurile astea sunt alergic, nu eu sunt cel isteric, Zoe, ci cei care au o voluptate de a profeti zilnic cutremure catastrofale. Deci ai gresit tinta cu "iesirile isterice". Daca e sa detest foarte mult ceva, detest zvonistica, prostiile si fatalismul ieftin care nu ajuta cu nimic si fac mare rau. Punct, altceva nu mai am sa spun. Imi vad mai departe de treaba, perfect constient ca nu multumesc pe toata lumea, ar fi si absurd asa ceva. Nu voi ramane insa indiferent la zvonistica si la abordari catastrofiste care, evident, fac mare rau. La fel ca si fatalismul mioritic conform caruia gata, vine si o mierlim cu totii, nu e nimic de facut. Exista totusi viata si dupa cutremur, vorba acelei emisiuni de la ProTv. Ne bucuram ca ne urmaresti, poti sa ma jignesti si mai rau, au facut altii mult mai mult, am fost acuzat chiar ca provoc panica, ma rog, oamenii sunt diferiti. Am terminat off-topicul. Doar te rog sa nu mai umpli forumul cu off-topicuri.
 
Si ca sa revenim la topic, nu mai vreau sa incalc chiar eu acest principiu al mentineri pe topic, m-am referit la faptul ca in primavara asta am putea avea totusi unul dintre cutremurele vrancene cu aparitie anuala, insemnand un seism subcrustal de magnitudine ML=4,8+. Un fleac pentru care nu trebuie facut din tantar armasar.
 
La acest topic fiecare dintre noi pariaza, simbolic, pe un cutremur de o anumita magnitudine intr-un anumit interval, pentru o zona specificata. Nimeni nu e obligat sa isi justifice pariul, exista zone de prezentare si de discutii pe teme serioase, la obiect, Adica cine vrea justifica, cine nu nu. Nu este topic de comentat despre declaratiile diferitelor personalitati din domeniul seismologiei. Sa incercam totusi sa nu amestecam lucrurile. Nu cred ca e nelalocul ei aceasta recomandare/rugaminte. Am mai spus si aladata, aici nu se fac predictii, oricum. Si nici chestiunile legate de vizionari, clarvazatori si alte prostii de genul asta nu ne intereseaza.
 
Revin cu pariul meu, cutremur in Vrancea cu magnitudinea ML > 4,5 pana in prima parte a primavarii. E vorba de un cutremur tipic pentru Vrancea, dintre cele cu aparitie anuala.
 
Back
Sus