• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Pariuri seismice

Pana la finele lui 2013 va fi un cutremur 5.5-6.1 pe valea Timocului.
 
Fac si eu un pariu pe un termen mai lung. In perioada 2016-2022, in zona Vrancea se va produce un seism de magnitudine M[sub]GR[/sub]=6,75-7,00, cu epicentrul in Muntii Buzaului, zona GURA TEGHII (aproximativ 45,50 grade latitudine Nordica, 26,50 grade longitudine Estica), si la o adancime focala de 120-145 km. Intensitatea maxima a seismului va fi de VIII pana la VIII-IX grade pe scara Mercalli (cu deosebire la Buzau si in interiorul arcului carpatic, in zona Intorsura Buzaului, similar seismului din 1986). Intensitatea cutremurului la Bucuresti va fi de VII pana la VII-VIII grade pe scara Mercalli.
De asemenea, in intervalul 2021-2026 se va produce un alt seism vrancean, cu magnitudinea in jur de M[sub]GR[/sub]=6,5-6,7, cu epicentrul in Nord-Estul Muntilor Vrancei (aproximativ 45,75 grade latitudine Nordica, 26,70 grade longitudine Estica), la o adancime de 80-110 km. Intensitatea maxima a seismului va fi de VII-VIII pana la VIII grade pe scara Mercalli in zona epicentrala, si de cel mult VI-VII la VII grade in Bucuresti.
 
Pana luni(inclusiv) avem un cutremuras in vrancea cu magnitudine locala cuprinsa intr 3.5-4
Adancimea focarului undeva intre 90 si 130 km, zona NEREJU.
 
ady24 link a spus:
Pana luni(inclusiv) avem un cutremuras in vrancea cu magnitudine locala cuprinsa intr 3.5-4
Adancimea focarului undeva intre 90 si 130 km, zona NEREJU.
Partial,l'am nimerit, a venit mai devreme decat ma asteptam

Detalii despre cutremur
Regiune ROMANIA - Vrancea
Latitudine 45.51N
Longitudine 26.34E
Adancime 127 km
Magnitudine ml=4.1
Intensitate epicentrala II
Orase apropiate Covasna (40km),Valenii De Munte (44km),Sacele (52km),Targu Secuiesc (56km),Buzau (56km)
 
A fost la SIRIU, nu la NEREJU, asa ca...:98: :12:
 
Am zis partial, deci e mai bine decat deloc :98:
 
Pariez pe un cutremur in jur de [font=comic sans ms, cursive]6[/font] langa Caspica sau Caucazul de Nord in septembrie 2012.
 
E pura speculatie, Am auzit de site-uri din astea care tot propovaduiesc asa-zise previziuni, alambicate si oricum nefundamentate. In ce ma priveste, nu iau in seama astfel de "previziuni", care oricum nu au nici o baza reala.
 
Oare sa pariez si eu pe un El Salvador ? :98:

GeoX, pariurile astea nu au nicio miza, propun ca cei care o dau in bara cu pariurile sa piarda un anumit numar de like-uri iar cei care nimeresc sa castige like-uri. Ce ziceti ?

Hai sa mai pun un pariu:
Preconizez un 6.6+ in Aleutine in urmatoarele 60 de zile.
 
Cutremur cu magnitudinea in jur de 3,0 in Vrancea, adancime 110-140 km, pana la 30 septembrie. :98: :12: :12: :D
Va dati seama in ce hal de neputinta e Vrancea daca am ajuns sa pariem si pe cutremure de 2,9-3,0 grade :D ;) :26:
 
Atentie...se inchid usile ! Urmeaza statia....
hm, de aici sunt 2 posibilitati.

1:

Urmeaza statia GURA TEGHII cu peronul...pe partea dinspre Muntii Vrancei sau cu peronul pe partea dinspre Muntii Buzaului;

2:

Urmeaza statia NEHOIU-SIRIU...

As prefera ca "statia" sa vina cat mai repede, in maxim 3-4 zile, altfel se poate tensiona un pic si ar putea veni de peste 4,5 grade. Daca vine in 2-3 zile,probabil ca nu va trece de 3,5-4 grade.
 
pariez pe 06.10.2012 pe seara ....4.8 --- sa vedem dc. voi avea intuitie :98:
 
Cutremur de magnitudine peste 3,5, posibil 4-5, in zona Gura Teghii-Lopatari sau Nehoiu-Siriu, la adancime cuprinsa intre 115-145 km, pana la sfarsitul saptamanii.
 
Cutremur de 5.6 in Vrancea in maxim 2 saptamani si 7+ in lume in maxim 2 zile :98:.
 
Eu pariez pe termen mai lung adica pentru luna octombrie, pentru un seism perceptibil pentru zona Bucurestiului, adica undeva intre 4.7 si 5, ca focar il vad in zona muntilor Buzaului mai exact in Siriu. Sa vedem acum cine pe cine :98:
 
mgabriel link a spus:
Pe glob:

Perioada Iulie-August: Cutremur foarte puternic de M7.0+. Posibil in: Indonezia, China, Chile, Turcia

iar am avut dreptate :98:

7.7 Marea Okhotsk pe 14 aug
7.6 in Filipine pe 31 aug,
7.3 in El Salvador pe 27 aug,
Costa Rica 7.6 pe 5 Sept


Alt pariu:

Octombrie / Noiembrie 2012: Peste 7.0 in Turcia / India / China / Grecia
 
Filipine nu e chiar Indonezia. Dar ce conteaza acest detaliu ...Ce mi-e Filipine, ce mi-e Indonezia. Geografia, bat-o vina...
 
GeoX link a spus:
Filipine nu e chiar Indonezia. Dar ce conteaza acest detaliu ...Ce mi-e Filipine, ce mi-e Indonezia. Geografia, bat-o vina...

Cam tot aia e :98:
 
Toata lumea pune pariu pe cutremure, eu pun pariu pe lipsa de cutremure.
Nu va fi niciun 7.0+ pe glob pana la sfarsitul lunii. :98:
 
Back
Sus