• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Pariuri seismice

Revin cu un noi pariu ,de data aceasta mai indraznet :D . Pana in data de 9/10 mai (+/- o zi) avem un cutremur in vrancea cu un minim de 4.5 si maxim 5.5 spre 6.
 
Ai mai pus de un 5 si ceva la Nereju parca, 110-130 km, si...nimic :32: Si nu ti-am dat 2 (doi). :32: Acum nu te mai iert :D :76: Ori vine cutremurul de 5 grade, ori capeti un 2 :D
 
Io asa zic, ca de data asta am dreptate, sunt cam 70 % sanse sa avem ceva. Dar tu pregateste stiloul sa treci nota in catalog, ca nu se stie..... :D
 
Ramane de vazut. Pregatesc eu stiloul, gata sa scrie un....2 (doi).
 
ady24 link a spus:
Revin cu un noi pariu ,de data aceasta mai indraznet :32: . Pana in data de 9/10 mai (+/- o zi) avem un cutremur in vrancea cu un minim de 4.5 si maxim 5.5 spre 6.

Ady...a venit !!! Un 2, evident! :D :D :76: :32: :32: :32: :10: :12:
 
Bag si eu un pariu. Cutremur in Vrancea cu magnitudinea ML=2,7-3,5 pana duminica dimineata.

:D :D :76: :32:
 
GeoX link a spus:
Ady...a venit !!! Un 2, evident! :D :D :76: :32: :32: :32: :10: :12:

Mai ai rabdare, inca 4 ore pana la 12 noaptea :) Nu te grabii :32:
 
2-ul ti-l iei oricum, chit ca acum sau la miezul noptii :D
 
hai sa va tin de urit p-aici..... un 4-4,5 pina la sfirsitul lunii mai. daca nu se adevereste, ne vedem la intilnire sa-mi preiau 2-ul :D
 
GeoX link a spus:
Bag si eu un pariu. Cutremur in Vrancea cu magnitudinea ML=2,7-3,5 pana duminica dimineata.

:D :D :32: :32:

Mi-a iesit pariul, chiar in "dublu exemplar": cutremur vineri seara de 3,6 grade, cutremur aseara 2,8 grade. :76: :32:
 
Pana miercuri dimineata, cutremur in Vrancea cu magnitudinea ML=3,0-3,9.
 
A fost un 2,8 aseara. Oricum, in 2012, slabe sanse ca Vrancea sa dea macar un cutremur de magnitudine 5. Nici pomeneala de 5,3-5,4 grade ca in 2011. S-ar putea ca in 2013 sa vina un cutremur de 5,0-5,2 grade. Asta e, merge greu treaba in Vrancea, v-am zis ca nu misca asa usor. E cale lunga, lungaaaa...
 
Cutremur de magnitudine in jur de 4,0 pe scara Richter, cu epicentrul in zona NEREJU, pana luni la pranz.
 
Sa pregatesti berea. Vad ca ai ce ai cu 7,7-le ala, desi conditii pentru asa ceva nu sunt. Deh, fizica, fizica, Cutremurul e un fenomen esentialmente fizic, si ca orice fenomen fizic are nevoie de niste conditii pentru a se produce. Or, conditiile astea sunt mai complicate.
O sa te pun sa imi dai berica... :bwelcome:
 
Pana vineri avem un minim de 4 maxim 5 grade,zona Gura Teghii , adancimea focarului intre 120 si 150 km.
 
Voi face un pariu pentru termen mai lung: cutremur cu MGR intre 4.8 ... 5.5 in luna noiembrie 2012. Adancime 140 ... 160 km, undeva la N-V fata de Vrancioaia. Posibil precursor al cutremurului mare de tip A care ar trebui sa se produca in mod normal (ciclic) intre sfarsitul lui 2012 si 2015.
 
Pe glob:

Perioada Iulie-August: Cutremur foarte puternic de M7.0+. Posibil in: Indonezia, China, Chile, Turcia
 
Desi nu mi-as dori, stiu ca nu scapam de el. Pariez pe un 7+ pana la sfarsitul lui 2014 in Vrancea. Pana atunci, Domn' doctor Oprescu, puneti biciu' pe cei cu consolidarile, si dati-i viteza! Nu vreau s-aud de prabusiri! (ce frumos visez...)
 
Back
Sus