• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Perspective in evolutia seismicitatii vrancene pe termen scurt, mediu si lung

Intrebarea finalului de an cred ca e daca se va valida sau nu statistica de mai sus, cea cu perioadele de 18 ani.
Exact, conform acelei statistici in ultimii 600 de ani pe influenta placii asiatice am avut cel putin un cutremur notabil. Practic mai sunt 3 luni in care s-ar mai putea intampla ceva semnificativ in Vrancea conform acelei statistici. Oricum, uneori seismul a aparut la finalul perioadei si chiar in ultimele luni (octombrie-noiembrie). Sa vedem ce se va intampla pana la finalul anului.
 
Exact, conform acelei statistici in ultimii 600 de ani pe influenta placii asiatice am avut cel putin un cutremur notabil. Practic mai sunt 3 luni in care s-ar mai putea intampla ceva semnificativ in Vrancea conform acelei statistici. Oricum, uneori seismul a aparut la finalul perioadei si chiar in ultimele luni (octombrie-noiembrie). Sa vedem ce se va intampla pana la finalul anului.
Greu de spus. Sa vedem ce se mai intampla cu seismicitatea crustala din partea estica a tarii. Fagaras-Campulung inca nu are activitate notabila. Au fost miscari pe falia Intra-Moesica anul asta, totusi.
 
Greu de spus. Sa vedem ce se mai intampla cu seismicitatea crustala din partea estica a tarii. Fagaras-Campulung inca nu are activitate notabila. Au fost miscari pe falia Intra-Moesica anul asta, totusi.
Mersi pentru raspuns! Si aceste miscari pe falia Intra-Moesica pot influenta zona Vrancea?
 
Mersi pentru raspuns! Si aceste miscari pe falia Intra-Moesica pot influenta zona Vrancea?
Cutremurele crustale NU cauzeaza cutremure de adancime, nu au cum dpdv. fizic, ai cutremure crustale cam peste tot dar nu ai cutremure adanci peste tot. Dar sunt anumite aliniamente tectonice in lungul carora se pot amplifica anumite tensiuni din cauza miscarii blocurilor tectonice si a tensiunilor interne din Vrancea. Cand se propaga stress tectonic in lungul acestor linii tectonice, cauza este o dinamica a unor placi si microplaci tectonice, iar Vrancea poate uneori sa raspunda la aceasta dinamica. Cutremurele sunt efecte, NU cauze.
 
Back
Sus