• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

PREDICTIA CUTREMURELOR

Am o durere de cap de vad stele verzi dar inainte de unele seisme mici aveam o altfel de durere.
Nu presimt nici un seism asa ca puteti dormi linistiti:harhar:.
Dodo, te asigur ca stam f. linistiti. Ia o aspirina sau un algocalmin, ceva...:))
 
Emil, pentru cel din 14 mai 205, magnitudinea a fost Ms=5,6 si intensitate maxima VI. Intr-adevar, a fost un seism moderat, dar fara nici un fel d eurmari.
 
Un prim motiv foarte serios pentru care nu putem vorbi de un \"sablon\" universal in predictia cutremurelor, este faptul ca FIECARE ZONA SEISMOGENA ESTE UNICA, in felul ei. Nici o zona seimogena nu seamana una cu alta ca mod de manifestare. Sigur, pot fi unele lucruri comune ca structuri geotectonice, etc. Dar nu se poate aplica un \"sablon\" universal pentru toate zonele unde se produc cutremure. In cazul zonei Vrancea, un prim fapt foarte clar e ca nu o putem compara cu zonele unde se produc cutremure superficiale (de mica adancime). Deci ce au aplicat chinezii in 1975 cu ocazia cutremurului Haicheng (prov. Liaoning) nu va merge in cazul Vrancei. Oricum, tot chinezii au avut un esec groaznic in anul urmator, in 1976, la Tangshan, un cutremur catastrofal care a lovit absolut pe neasteptate, fara precursori evidenti ! In orice caz, nu s-au detectat anomaliile geofizice observate in cazul seismului din 4 februarie 1975. Iata deci ca, din spart, nu putem vorbi de un model universal valabil de predictie seismica, desi unii, care pretind ca fac cercetari stiintifice si masoare tot felul de bazaconii pe care incearca sa le coreleze, chipurile, cu activitatea seismica, sustin contrariul. Dar ma rog, e libertate (oare ???), dansii au dreptul sa faca ce vor, au dreptul sa creada ca prezic cutremurele vrancene, si inca pe baze stiintifice (desi s-a dovedit ca mnealor habar nu au cum se formuleaza, macar, o predictie stiintifica intr-o maniera care sa permita evaluarea riguroasa a acesteia...asa imin fac si eu un site si scriu pe el 4,3 si pretind ca daca va fi un cutremur in Vrancea, va fi de 4,3...ce sa mai, rad si curcile negripate din poiata...:)):)))...Revenind la zona Vrancea, spuneam ca e clar ca nu poate fi comparata cu multe dintre celelalte zone seismogene ale lumii pentru care se (mai) efectueaza, in prezent, cercetari de predictie; fiindca respectivele cerceteri de predictie se refera exclusiv la cutremure crustale, de mica adancime. Zona Vrancea ar putea fi comparata, eventual, cu zona cutremurelor intermediare din Hindu-Kush (Asia Centrala)-care afecteaza Afghanistanul si Pakistanul, sau cu cea din Columbia. Chiar si in aceste conditii, tot sunt multe elemente care individualizeaza Vrancea si nu se regasesc in alte locuri unde s emai produc cutremure de adancime mare.
BTHW, dupa cutremurul de la Kobe din Japonia (17 ianuarie 1995), s-a pus foarte serios problema renuntarii la programul lor national de predictie, in favoarea sistemelor de avertizare \"cu tinta precisa\" (in caz de tsunami) si, mai ales, pentru implementare aunor masuri care sa combata efectele seismului. Asta e situatia, predictia seismica este, la ora actuala, un subiect nerezolvat; nu se pot prevedea cutremurele, ne place sau nu...:10: Personal, le-as recomanda visatorilor de a asa-zisa Romanian Scientific Artifacts sa termine cu prostiile, c anu vor ajunge dansii sa prezica seismele vrancene. In orice caz, nu in masura in car eimi vin cu baliverne si povesti si traznai care fac sa cotcodaceasca de ras toate orataniile din poiata :)) Mnealor pretind ca sunt oameni de stiinta. Ha ! Cica, fiti atenti, curbeaza razele laser si stimuleaza gravitatia ! Bai, sunt mortali. Pe bune ca ma prapadesc de ras. Pe 20 decembrie 2005 anuntau pe site-ul lor ca au detectat, prin pretinsele lor masuratori de la Ploiesti, nu stiu ce fluctuatii si au zis ca vine un cutremur vrancean de peste 6 grade !!!! :12:)) :12:)))))))))) 3 zile mai tarziu, au declamat nonsalant ca \"ei nu stiu, prefera sa taca si sa vaza\"...Mda, cum s-ar zice, DACA TACEAU, FILOZOFI RAMANEAU...:))
La mijlocul lui ianuarie, caraghiosii aia au pretins ca ce au masurat dansii la Ploiesti avea legatura cu seismul din Grecia (Marea Ionica) din 8 ianuarie 2006 ! M-am stricat de ras, nu altceva ! Radeam si hohoteam cu lacrimi...:12:))) Mai nou, am intrat si eu pe forumul lor sa vad ce traznai mai emana creierii dansilor. Fiti atenti aici ce prostii, voi reproduce un fragment din raspunsul unui individ de la asa-zisa rsa :



Moderator
Posts : 2
Location : N/A
Posted : 21.03.2006 06:14:37
Rezerva seismica reprezinta energie seismica acumulata de-a lungul timpului in zona seismica Vrancea. Energia seismica provine din actiunea mareica a lunii care ridica scoarta terestra cu 30-40 cm la o singura trecere. Energia seismica corespunzatoare care ar trebui eliberata, astfel incat sa nu mai avem cutremure mari, ar trebui sa fie corespunzatoare unui seism de 4,63 grade Richter zilnic. Este posibil ca un cutremur sa aiba o valoare comparabila cu valoarea rezervei seismice. Diferenta intre falii a fost in 1977 de 11 metri iar acum este de 17 m.


Sunt de coma baietii de la rsa, mortali, ce mai ! Daca chiar cred in prostiile astea, inseamna ca sunt complet dusi cu pluta, sorcova sau orice altceva. E clar ca au luat-o rau de tot pe aratura si spun prapastii !!!!! Las la o parte treaba cu \"daca e in fiecare zi cutremur de 4,6 nu mai vine ala mare\", ceea ce e o pura ABERATZIE ! Rsa-istul zice ca \"...un cutremur sa aiba o valoare\" !!!!! :12:))))))))))))))))))))))))))))))))) Bai savantilor de la RSA, un cutremur nu poate avea o valoare !!!!! :)))))))))))))))))))))))))) E clar ca sunt pe dinafara maimutzoii astia, sunt complet afoni, cred ca le stiu pe toate dar au aratat cam ce stiu si ce invart...
Jale, ce mai ! Cand se abereaza in halul asta, e tragi-comedie ! :))) Demult nu ma mai distrasem in halul ala ca atunci cand am citit replica RSA-istului :)) Mortala, ce mai...
 
Nu mai scrie post asa lung ca ametim pana citim. Nu e frumos ii critici pe cei de la rsa aici, in felul acesta.
 
Nu voi uita niciodata ce s-a intamplat in seara zilei de 12 dec 2005 :)) Asa ceva e mai mult decat pura coincidenta !
 
Nu mai scrie post asa lung ca ametim pana citim. Nu e frumos ii critici pe cei de la rsa aici, in felul acesta.
Imi pare rau, Dodo, dar nu pot fi de acord cu aberatiile lor ! Auzi, \"DIFERENTA INTRE FALII\"...Ma intreb daca oamenii astia chiar rationeaza un pic ? Una este inovatia stiintifica, alta e ABERATZIA, Dodo...:)) Cand oamenii aia spun prostii de genul acesta...nu pot sa resimt decat, cel mult, mila. Sau sa imi inchipui ca vor sa se distreze si o fac din amuzament.:)) Va sa zica, diferenta intre falii e acum de 17 m, iar in 1977 era de 11 m :12:)) Las la o parte ca in Vrancea nu e vorba de o falie, se invata si la geografia de a 9-a ca seismele vrancene nu au loc in scoasta terestra (primul invelis al Pamantului), ci in partea superioara a mantalei, draga Dodo...:)) Nu, Dodo, eu la ABERATZII monumentale nu pot sa nu reactionez. De fapt, cel mai bine ar fi sa ma amuz copios, ca e sanatos sa fiu jovial, vesel...
Okey Dodo, nu mai scriu posturi lungi. Voi zice doar da sau nu :)) Stiti poanta cu varianta prescurtata la Scrisoarea III:
-Tu esti Mircea?
-Nu.:10:
 
Nu voi uita niciodata ce s-a intamplat in seara zilei de 12 dec 2005 :10: Asa ceva e mai mult decat pura coincidenta !
Emil, degeaba...:)) Sustii ca au prevazut cutremurul din 13 dec ? Sa fim seriosi...:)) E cazul sa spun ce inseamna o predictie stiintifica clara, care sa poate fi evaluata ? :)) Nu, e frumos ca uneori sa ne facem iluzii ca au aparut inventatorii minune, dar uneori se mai intampla si coincidente. Probe, nu iordane...:)) Discutam o data cu prof. Marmureanu despre tipii de la rsa. Omul a stat de vorba cu ei, nu e deloc inchis la nou...A incercat sa le spuna ca Vrancea e mai complicata, nu e o falie ca in Turcia sau California, dar tipii o tineau pe a lor. Parerea mea e ca niste oameni care sunt in stare sa emane astfel de aberatii nu au cum sa ajunga sa prevada cutremurele vrancene; dumnealor nu inteleg de fapt ce se intampla in Vrancea, nu pricep ca Vrancea nu e falia San Andreas, nu pricep ca 300 de cutremure de 4,6 nu ne scapa de un cutremur catastrofal, nu vor sa inteleaga ca razele laser nu se curbeaza. E bine sa fim deschisi la nou, dar cand se vine cu astfel de aiureli naucitoare, da-mi voie, Emil, sa fiu foarte rezervat. Asa zic si eu ca DE MAINE SE DESFIINTEAZA GRAVITATIA ! Poftim ! Asa imi vine mie sa proclam :12:) Spune-mi si mie ce cutremur au prevazut oamenii aia ? Au prevazut cumva cutremurul din 27 octombrie 2004 ? Pe cel din 14 mai 2005 ? Asa zic si eu ca in dimineata zilei de 6 martie 2006 latrau maidanezii la noi la bloc. Si ce-i cu asta ? Inseamna ca am prevazut cutremurul numai prin aceasta simpla afirmatie ? Repet. Care \"DIFERENTA INTRE FALII\" ??? Ce prostii indruga si astia...Isi dau aere de mari prezicatori, dar in realitate nu sunt decat niste visatori care cred ca au dat lovitura vietii lor. De tectonica placilor au auzit dansii ?? Ca energia acumulata si eliberata in Vrancea nu provine, in nici un caz, de la atractia mareica de la fiecare trecere a Lunii...Sa fim seriosi. Sigur, e libertate, poti sa ii crezi pe cuvant. Dar permiteti-mi si mie sa nu fiu de acord cu astfel de aberatii si sa le consider niste ineptii demne de un ras copios si sanatos ! Am terminat pe moment. Dodo, nu am facut decat sa imi exprim o opinie. Atat si nimic mai mult. Daca tu chiar iei in serios alegatiile dansilor, f. bine. Dar am si eu dreptul sa consider ca dansii nu fac decat sa spune prostii cat roata carului, sa abereze in nestire fiindca altceva nu stiu sa faca !
Cica masoara energia acumulata in Vrancea la 2 zecimale precizie. Valoare masurata :12: Se potriveste ?? Nu, bine, trecem pe valoare corectata. Nici asta nu se potriveste ? Bu, atunci s-o potrivi asa-zisa rezerva seismica. Eu ma distrez grozav, de fapt. Ca sunt doar niste prostii :12:))
 
Okey Dodo, nu mai scriu posturi lungi. Voi zice doar da sau nu :)) Stiti poanta cu varianta prescurtata la Scrisoarea III:
-Tu esti Mircea?
-Nu.:))

Nu te lua dupa Dodo la faza asta. Fiecare sa scrie ce si cat vrea (de fapt ideea este sa adunam intr-un singur loc cat mai multa informatie) iar cine nu poate citi mesaje lungi poate sa le citeasca si pe bucatzi, cu pauze.
 
A, nu Alex, fireste ca nu mai iau. :)) Doar ca mi-am expus o parere, poate mai transanta, asupra unor lucruri cu care nu pot fi de acord. Repet, eu nu sunt deloc un incuiat, sunt deschis la tot ce e nou. Nu sunt deloc un moshulica, am doar 29 de ani jumate si imi place sa cred ca nu sunt prea batran :))) Dar nu pot, Alex, chiar nu pot sa iau in serios aberatii ca cele exemplificate. Dar fiindca e mai sanatos sa fiu jovial, prefer sa ma amuz pe socoteala lor. Fiindca sunt chiar amuzante. Stii, le privesc chiar cu detasare. Cum spuneam, e mai sanatos asa. Nu puteam sa nu reactionez la faza cu \"diferenta intre falii\"...Sau cu \"valoarea cutremurului\"...:)) Hai ca-i nostim. Stii, Alex, cand am citit prima oara acest raspuns al domnului de la rsa, mi s-au descretit fruntile si am inceput sa hohotesc, cu lacrimi, nu altceva...:))
Acum, serios vorbind, INOVATZIA nu inseamna si nu scuza ABERATZIA. Ca asa imi iau si eu libertatea sa proclam ca de maine nu mai exista gravitatie, si se inlocuieste cu altceva :12: Nu, e chiar amuzant, pe bune :10:))
Dar lasand gluma la o parte, lucrurile sunt totusi prea serioase. Mai glumim noi, dar sunt unele lucruri care nu trebuie bagatelizate.
 
Nu voi uita niciodata ce s-a intamplat in seara zilei de 12 dec 2005 :)) Asa ceva e mai mult decat pura coincidenta !

Povesteste aici la ce te referi, ca sa inteleaga toti vizitatorii
 
Zice ca le-ar fi crescut nu stiu cum asa zisa lor rezerva seismica de la 5,5 la 6,0 si ca asta inseamna ca au prevazut cutremurul. Hm, imi pare rau, dar nu pot lua de buna asa ceva, din mai multe puncte de vedere. Si nu doar din acela ca un cutremur de 5,2 nu e acelasi lucru cu unul de 6,0 ! Sau cand spun enormitatile pe care le debiteaza, nu prea ma incurajeaza sa le dau credit. Predictia seismica e ceva complex, oricum. Si controversat. N-au reusit japonezii si stiu unii care debiteaza prostii. Repet: inovatia nu inseamna aberatie ! Si sa nu imi tot vorbeasca mie de deformarea cadrului spatio-temporal, si alte bla-bla-bla-uri, incropite asa, la intamplare. Auzi, dansii pretind ca au curbat razele laser !!!! :))
Sincer, mie imi place sa ma amuz. :)):)) Dar totusi unele lucruri sunt prea serioase ca sa fie abordate cu niste aberatii. De la cineva care se pretinde a fi om de stiinta, cercetator, ma astept la un limbaj mai riguros, oricum, si sa nu vina cu prostii. Un cutremur nu poate sa aiba o valoare, cutremurul nu e o expresie matematica, clar ! Dar nu asta e cel mai grav in baiguielile rsa-istilor... Sorry ca raman la fel de transant, dar nu pot sa nu reactionez :12: Nu scapam de cutremur catastrofal daca avem in fiecare zi seism de 4,6 ! :10: Vrancea nu e o falie, fiindca seismele mari au originea in mantaua terestra, acolo unde nu se mai poate discuta despre falii, care sunt rupturi/dislocari ale scoartei terestre !!! Ce-i aia \"Diferenta intre falii a fost in 1977 de 11 m, iar acum e de 17 m\" ???? Ce e asta ???? Ma intreb si eu...
Repet, e frumos sa ne gandim la inovatii senzationale, si e de dorit sa speram la inovatii stiintifice de mare prestigiu. Dar nu cu aberatii monumentale, scuzati-ma. Asta este. Dodo, nu am nici o obiectie daca ii admiri pe dansii si daca le dai crezare. Dar imi mentin dreptul de a nu fi de acord, de a dezaproba aberatiile pe care acei domni le debiteaza. Inchei reluand o idee anterioara: de la un om de stiinta serios ne asteptam la un limbaj cat de cat riguros, sau macar sa dovedeasca ca stapaneste domeniul sau, nu sa imi vina cu aberatii care nu fac altceva decat, eventual, sa starneasca hazul. Asa ca, Dodo draga, orice ai zice, imi mentin aceasta opinie. Si daca e cazul o sa o repet in continuare. :))
 
:)) cata rautate!!!:))
Daca sorin ar scrie si el cu pasaje ar intelege si Dodo ceva dimineata cu ochii lipiti de somn.
Invidiosilor:ack:
 
:13:Eu am spus ca nu e frumos sa ii critici atat de rau pe un alt forum, ca sa nu se gandeasca la invidie sau rea credinta.
Sorin, oamenii citesc si in final selecteaza singuri informatiile serioase si aiurelile.
Sorin si eu am auzit la tv ca unii cercetatori au reusit sa curbeze lumina(am scris mai mult despre chestii din astea pe www.gfxworld.info , la sectiunea paranormal).
Nu spun ca cei de la RSA au reusit asa ceva dar se poate.
Nu stiu cine sunt cei de la RSA si nu am citit ce scriu ei acolo asa ca nu aveam de unde sa stiu cat de credibili sunt.
Era normal sa le dam o sansa sa isi dovedeasca predictiile.
In zona Vrancea nu sunt falii ci sub placi.Este o mare diferenta.
Te-am prins dl sorin moshulica, ai spus ca ai vorbit cu dl Marmureanu.
Sa ne povestesti si noua ce gandeste el despre Vrancea.
 
Da, Dodo draga mea, m-am intalnit de 4 ori pana acum cu dnul prof. Marmureanu. Ce am vorbit cu dansul...eeee:harhar::)):harhar: Ce dai sa zic ??? Un ecler, ceva ?:))
 
Pana una alta, draga Dodo, nu au dovedit nimic. Nici n-ar putea, cu enormitatile pe care le debiteaza...:)) Ce-i aia \"Diferenta intre falii a fost de 11 metri in 1977, iar acum e de 17 metri...\" ?????:12: Vin si eu si zic ca Soarele se invarte in jurul Pamantului, poftim...:)) Auzi, \"deformarea cadrului temporal\"...Se deformeaza timpul....:)):harhar: Serios vorbind, tocmai asta e, cutremurele de mare adancime nu pot fi prevazute pe baza a cine stie ce anomalii geofizice pe care ei le-ar detecta. Procesele, draga Dodo, se petrec la o foarte mare adancime, asa ca nu se deformeaza nici scoarta terestra, si nici nu stimuleaza naivii aia gravitatia :)) Sigur, daca oamenii vor sa se amuze, si sa ii distreze si pe altii, eu iti marturisesc, Dodo, ca ma distrez copios pe socoteala lor. Pai daca se pretind oameni de stiinta, sa inteleaga clar CE INSEAMNA O PREDICTIE STIINTIFICA, si sa lase prostiile...:12: Dar, cum e bine sa ne mai putem amuza de ceva, ca sa uitam de belele, e sanatos sa radem. Cine rade copios traieste mai mult...:10::harhar:
Dodo, iti voi spune cu ce ocazii l-am intalnit pe prof. Marmureanu. Ai numai putintica rabdare, vorba lui nenea Iancu, ca n-au intrat zilele in sac...:12:
 
Hm!
Foarte urat din partea ta , sa ne tii in tensiune:ack:
Explica ce e cu deformarea timpului, caci nu am priceput.
Daca vreau eu o sa spun ca diferenta intre falii e de 25 de m:harhar:

Hraparet ce esti!:)) Vrei sa dau faliment cu eclerul tau?:))
 
Hm!
Foarte urat din partea ta , sa ne tii in tensiune:ack:
Explica ce e cu deformarea timpului, caci nu am priceput.
Daca vreau eu o sa spun ca diferenta intre falii e de 25 de m:harhar:
Si eu spun ca peste 10 minute se va produce un cutremur de 6,9 grade pe scara Richter in zona Vrancea la 115 km adancime, na...:)):harhar::)):harhar:
Pai tipii de la rsa pretind ca se bazeaza pe deformarea cadrului spatio-temporal. Sincer sa fiu, mie mi-ajung bazaconiile debitate de mnealor...Dar totusi e sanatos sa fac haz, sa uitam de necazuri, nu-i asa, draga Dodo ? :))
 
Am mai citit de faptul ca timpul se comprima.
Am scris ceva pe gfx despre constanta Schumann.
Sper ca am retinut bine numele.
 
Chestia asta oricum n-are nici o legatura cu cutremurele,mai bine zis cu predictia cutremurelor.
 
Nu am pretentia ca pot prezice seismele.Am remarcat insa ca la unele cutremure ceva se intampla, mai bine spus am o durere de cap ciudata.
Nu este o regula dar ceva este.Poate este ceva cu presiunea atmosferica, poate o altceva.Nu stiu exact ce si cum dar este o durere de cap atipica.
Bineinteles ca nu imi iau catrafusele sa ies in strada, deoarece au fost seisme de 2-4R.
 
Back
Sus