• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Preziceri, prezicatori si predictii

Aia vor s? panicheze lumea.....rusinica nu se face asa ceva! Cei ce n.au acces la site.uri specializate si aud la TV toti incompetentii care vorbesc numai prostii se vor panica imediat! Iar prostia aia de site ar?ta si anul trecut seism major in Romania si n.a fost nimic! Asa ca nu.s buni de crezut!
 
E frapant ca presa declara site-ul respectiv drept "cel mai cunoscut sistem de monitorizare seismica". Sigur, presa romaneasca este penibila in materie de cutremure, stiam asta. Aseara madam andreea esca de la ProTv s-a facut de ras in public, ati vazut toti de ce. Insa chiar nu imi dau seama pe ce baza fac astfel de afirmatii, cu asa-zisul sistem de monitorizare seismica. Habar nu au ce e aia monitorizare seismica. Si in seara asta madam esca(tologia) s-a facut rau de ras, nu ma mira la persoane de teapa ei. Nici celelalte televiziuni nu sunt mai breze, dimpotriva. Ghita Tv (Romania Tv) decreteaza ca un cutremur vrancean de 3,9 grade este, citez, PUTERNIC.
 
http://www.evz.ro/cutremurele-din-r...zician-roman-despre-seismele-din-vrancea.html

Mai nou, ziarul Evenimentul Zilei preia aiurelile unui zanatic cum ca seismele recente ar fi fost induse artificial de catre o putere straina. Pretinsul fizician sustine ca nu ar fi normal ca in Vrancea sa se produca si cutremure crustale. Asa-zisul fizician e prost ca noaptea, saracul. Bre nene, constantin antohi din Iasi, daca esti prost ca noaptea, taci din gura sa nu rada lumea de tine. Uite-te bre pe istoricul cutremurelor din Romania si vezi ca in Vrancea au fost si cutremure crustale, e drept mult mai mici decat cele de adancime mare, dar exista si astfel de cutremur. E plina tara asta de tolomaci care se dau in stamba.


E prost rau, saracul, ce mai. Evident, a bagat iar faza cu HAARP. :devil::devil::devil:
 
Da, ProTv-ul s-a facut urat de tot de ras. Rusine ProTv! Rusine andreea esca! Unii pentru rating fac niste tampenii uluitoare. Nu dau 2 bani pe asa-zisul rating al ProTv. Sigur ca au indicat site-ul ala de duzina, world-earthquakes sau nu stiu cum, o fituica online de duzina, de o penibilitate absoluta; detinatorii site-ului respectiv sunt niste nulitati ambulante, de fapt niste sarlatani ordinari.
 
Eu nu am sa ii inteleg niciodata pe astia care tot iscodesc si invoca site-uri dubioase cu tele-previziuni seismice pentru toata lumea, din Romania pana in Japonia si din Chile pana in Papua-Noua Guinee. Pe langa faptul ca autorii respectivelor "previziuni" nu au nici o legatura cu seismologia nici macar la nivel de amator, e clar pentru oricine ca sunt complet irelevante, cata vreme in Papua-Noua Guinee in fiecare an se produc cutremure de magnitudini 6,0+. Prin urmare sa pretinzi nu stiu ce palmares in previzionat cutremure in toata lumea, invocand PNG si alte zone foarte active seismic, e o aiureala pe care orice om rational ar trebui sa o sesizeze.
 
Si inca ceva. Sarlatanii aia de la world-earthquakes aduna 36-38 de ani la 1977 si acum le da 2015, invocand cutremurele cu magnitudini egale sau mai mari de 6,5 grade. Dar, dar vedeti ca noi am mai avut alte doua cutremure puternice, cu magnitudini cert mai mari de 6,5 grade (indiferent de scara de magnitudine aplicata), dupa 1977: 1986 cu 7,0 si 1990 cu 6,7. Oare de ce domniile lor nu aduna 36-38 de ani la 1986 sau la 1990 ? Fiindca le-ar iesi altceva si nu ar mai putea face trafic, sarlatanii aia nenorociti. Iata deci ca e periculos sa te joci asa de simplist cu statistici, care exista, e drept, fara sa tii cont de fenomenele seismice ca atare, de specificul zonei Vrancea. Simpla adunare a unui numar de ani poate duce la rezultate inselatoare, foarte periculoase din ambele perspective in ceea ce priveste urmatorul cutremur vrancean puternic. Se cam stie ca la 30-40 de ani putem avea un cutremur de 6,5-6,7+, dar atat, mai mult ar trebui totusi tinut cont de niste fenomene specifice, de conditiile fizice si de tectonica zonei, nu asa...
Se vede ca aia sunt pe dinafara, nu sunt credibili nici macar la nivel de amatori. Auzi, "cel mai cunoscut sistem de monitorizare seismica din lume". Cine i-a decretat asa cred ca e dus cu sorcova.
 
Wowwwww....unul care se uita prima data pe world etc ce credeti ca observa? Oamenii ai prezis exact toate marile cutremure! Au scos panaramele bulinele alea negre care arata cutremurele "ratate" de ei...!:)) penibil...
 
Nu tin sa mai fac aprecieri despre site-ul ala de sarlatani, fiindca i-as face reclama. Reclama negativa tot reclama e; am vorbit suficient despre aia.
 
Back
Sus