• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Seismograma de la Muntele Rosu in timp real!

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
de fapt vad ca a avut loc un eveniment, ca s-a intimplat ceva; la ale noastre vad forma seismogramei, stiu daca a fost in vrancea sau in alta parte, imi dau seama de adincime, pot afla p-s si t ... ma distreaza sa estimez adincimea si magnitudinea la prima vedere ... e pasiune, ce vrei?
 
Dar de fapt care e chestia, ce va spune poza unui tambur ???

Nu cred ca sunt multi \"avizati\" in a le citi dar stii cum e... macar inainte aveai siguranta aia ca puteai sa accesezi acel site pentru a vedea \"ce se mai intampla\". Nu mai zic de cei care aveau deja facut widget cu asa ceva (ca doar greu nu e) si care \"aruncau un ochi\" in orice moment.
Si oricum asa ar fi fost drept si frumos fata de noi , astia multi si prosti. Altfel stam sa luam de bune previziunile lu` ... stim noi cine, pentru ca na, vrem sa stim \"cand va fi\" sau, macar, \"daca a fost ceva azi\".

E o chestie de psihic pana la urma, aici nu e frumos sa te joci cu oamenii ca si cum i-ai da sau i-ai lua jucaria unui copil.
 
Si eu sunt pasionat, recunosc ca ma intereseaza sa vad cum arata pe seismograma un cutremur din Vrancea. E pura curiozitate. :))
 
Trebuie sa fac o precizare: nu stau 24 h/24 cu ochii pe seismograma (pe tambur), evident. Ar fi chiar absurd. Dar, din cand in cand, sa mai arunc un ochi, nu cred ca as fi chiar exagerat, nu ? :))
 
WHAT TF!
Pai pagina aia e de interes national ce parola? Maine poimaine o sa vad pagina Guvernului, a Presedentiei, MI, SIE, SRI si restul parolate, mai mult, daca o sa vreau sa vad soarele o sa bat parola si alte alea.
Pai daca ma enerveaza chiar asa de tare o sa pun la mine in aprop. de Buzau frumos aparatura ca nu sunt perturbat mai de nimic, soseaua principala e la o oarecare distanta si bag un accelerometru, nu e ca la ce arata ei, dar tot e ceva, nu o sa mai vedem astea de 1, dar banuiesc ca cele putin mai mari se vad.
Trebe sa studiez problema :)
O punem de un INFP privat ca cu cel platit din tot felul de subventii, contracte si taxe nu mai merge
 
Nota bene: baieti si fetite de la INFP citeau de zor ce am scris la topicul \"Mari cutremure din trecut\", erau foarte interesati de ceea ce am scris eu acolo. Am reprodus fragmente interesante din lucrarea \"Cavalerii Apocalipsului\" (Paul Cernovodeanu, Paul Binder), cu referire la efectele cutremurelor mari din perioada medievala.

Chestie de corectitudine, deh... :))
 
WHAT TF!
Pai pagina aia e de interes national ce parola? Maine poimaine o sa vad pagina Guvernului, a Presedentiei, MI, SIE, SRI si restul parolate, mai mult, daca o sa vreau sa vad soarele o sa bat parola si alte alea.
Pai daca ma enerveaza chiar asa de tare o sa pun la mine in aprop. de Buzau frumos aparatura ca nu sunt perturbat mai de nimic, soseaua principala e la o oarecare distanta si bag un accelerometru, nu e ca la ce arata ei, dar tot e ceva, nu o sa mai vedem astea de 1, dar banuiesc ca cele putin mai mari se vad.
Trebe sa studiez problema :)
O punem de un INFP privat ca cu cel platit din tot felul de subventii, contracte si taxe nu mai merge

Stai linistit, ca acuma merge din nou, probabil au fost niste teste, de aceea au cerut la inceput user si parola.
http://www.mobotix.ro/ro/camere_supraveghere_js_928.html
Am uitam ...cum se poate afla ip-ul de la aceasta camera, care stie, prin comanda netstat -n, din cmd, nu imi afiseaza decat ip-ul site-ului. Din pacate nu mai are acelasi ip 194.102.60.157
Daca ma ajutati cu aceasta problema :)) ,voi posta si eu ,la randul meu cum puteti vizualiza aceasta camera de la MLR,si nu numai, in timp real, adica fara acel refresh de 1 sec, sau cat o fi el......
 
Probabil ambele de \"productie interna\". Nr.1 in jur de 21.30 UTC, iar Nr.2 la 01.03 UTC.
 
EMSC
Magnitude M 3.1
Region EASTERN MEDITERRANEAN SEA
Date time 2009-07-16 at 00:46:16.0 UTC
Location 34.96 N ; 28.27 E
Depth 65 km
Distances 288 km E Iráklion
 
Probabil ambele de \\"productie interna\\". Nr.1 in jur de 21.30 UTC, iar Nr.2 la 01.03 UTC.
nu sint de \"productie interna\" :))
nu vad prea bine, dar 1 nu pare a fi cutremur, iar 2 este un teleseism
 


Vremea azi la MLR, 16 iul 2009


ora 7:22[attachment=3651:200907/post_1636_1247718172_b8b9fa1f5455b25d5ce1fcc5092f991f.attach] ora:7:35[attachment=3654:200907/post_1636_1247719023_66998b911d7627eeedd8ace2e57c681d.attach] ora: 7:53[attachment=3656:200907/post_1636_1247720101_b5f2f2627f7b31cd2c2056d6906ca6bb.attach]

 


Seism de Vrancea - by SMAS - BSAC - Bucharest


[attachment=3655:200907/post_1636_1247719934_d3e9f9b3dea876cbeff5da0140c3f7aa.attach]


MAG : 1.5
DATE, TIME: 09/07/15, 15:12:12.28
LAT LON: 45.751N / 26.530E
DEP: 0.00 ?
 
Dar ei dau si un fisier digital pe undeva ? Ca daca estimezi adincimea si magnitudinea la prima vedere, dar ei intre timp au schimbat amplificarea unui captor, este alta situatie....
 
Acest hobby este chiar rational in sine, eu ma intrebam daca nu v-a creat o dependenta de ceva bazat mult pe vizual, ca erati suparati si frustrati cand nu mergea ceva la acea camera...De fapt eu cred ca atunci cand va veni cel mare penita va iesi de pe tambur oricum, dar sper ca digital sa nu aiba limitare de prag, bufferul sa fie suficient de mare si sa retina toate istoriile in timp.
 
A nu sever, nu se pune problema sa stak 24h/24 cu ochii pe tambur, sa nu mai dormim noaptea, sa nu mai facem altceva :)) :rolleyes:
Dar sa putem vedea din cand in cand, sa putem salva imaginea si sa nu fie refresh-area stanjenitoare la pagina MOBOTIX, e realist, as zice si eu :hypocrite:.

Cand accesam seismograma pe pagina MOBOTIX, destul de des se da automat refresh, plus ca e mai complicat de salvat un instantaneu al imaginii curente.
 
Un cutremur departat, sa vedem de unde e. :)) :hypocrite: :rolleyes:

E din Taiwan.
 
Acest hobby este chiar rational in sine, eu ma intrebam daca nu v-a creat o dependenta de ceva bazat mult pe vizual, ca erati suparati si frustrati cand nu mergea ceva la acea camera...De fapt eu cred ca atunci cand va veni cel mare penita va iesi de pe tambur oricum, dar sper ca digital sa nu aiba limitare de prag, bufferul sa fie suficient de mare si sa retina toate istoriile in timp.
1. eu nu sint dependenta de camera aia, intr-un fel ma bucuram ca a disparut fiindca au disparut si cei care comentau pe acolo dindu-se mari cunoscatori si inducindu-i in eroare pe cei mai putin avizati.
2. penita nu va sari, pe high va intra in limitare clar, iar pe low va avea o amplitudine maricica, dar deocamdata low nu functioneaza.
3. la estimare m-am inselat rar si cu destul de putin si sper sa ma perfectionez in continuare :))
ti-am zis, pasiunea-i mare :hypocrite:
 
io cred ca chiar e degeaba sa o vezi on-line, ma rog in masura in care nutzi faci firma pirata de pagere...:hypocrite:
in rest ca mai corect ar fi ceva de genu
http://www.geonet.org.nz/earthquake/drums/whz-drum.html
pt. cei ce inteleg ceva e muuult mai mult folositor.
si orishicum se poate vedea la mobotix (traiasca comertzul si reglele lui de aur, traiasca reclama). Asta asha ca instrument didactic...cine e ele si ce vrea ei cu seismografele, cu e cu istoria echipamentelor ma gandesc, dat fiind ca mai is si cele on-line cred io muult mai trendy :)).

pstttttt: si pt tot ochiul planetei unde mai pui, nu ca la noi unde murii capra...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus