• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Siguranta blocurilor

Pentru Bucuresti, blocurile de inaltime pana in 4 nivele inclusiv sunt mai bune pentru ca au sanse mai mici sa intre in rezonanta, perioada lor proprie e mai departata de perioada miscarii pamantului, care in cazul seismelor vrancene e de 1,4-1,5 secunde la Bucuresti. Sigur ca mai conteaza si alti factori, acceleratiile maxime ale miscarii pamantului, dar...ca idee, blocurile P+4 sunt bune pentru Bucuresti. Nu spun ca toate celelalte vor pica, Doamne-fereste, daca sunt proiectate si executate bine si daca nu s-au facut interventii neautorizate in interiorul lor, taieri de pereti etc., nu ar trebui sa fie lucruri grave. Pana la urma, comportamentul cladirilor la seism e dictat de o multitudine de factori. Dar, revenind la exemplul dat, nu cred ca e ceva grav, iar eventualele avarii in cazul unui cutremur major nu ar trebui sa conduca la colaps.
 
Am inteles , din cate m-am documentat eu sunt situat in balta alba un acceleratia pamantului este de 240-250cm.s

Sincer nu stiu exact sa fac difereta corecta intre acceleratia mea de exemplu de 240-250cm/s si una de 300 cum ar fi in pantelimon?

Clar ca este mai bine dar exista o diferenta mare in timpul unui seism de peste 7?
 
Acceleratia si perioada miscarii sunt importante, intr-adevar. Oricum, o acceleratie de 250 cm/sec la patrat ar corespunde, daca nu ma insel, cu o intensitate de VIII grade pe scara Mercall. La acest grad de intensitate, cladirile obisnuite pot suferi unele avarii, totusi mai ales in conditiile in care sunt de inaltime joasa, aici in Bucuresti, este improbabil colapsul. A, da, pot fi stricaciuni, dar important e ca nu colapseaza. Asta trebuie sa retii.
 
Ms mai mai linistit putin :)) sincer nui problema de stricaciuni dar nu vroiam sa ma trezesc cu vecini peste mine in dormitor:D
 
Da, dar lumea trebuie sa fie atenta si la surse potentiale de accidentare in interiorul locuintelor, in timpul unui cutremur. Nu cade blocul...dar cad obiecte suspendate grele, se poate rasturna mobilierul, iti pierzi echilibrul daca esti pe scara. Asta se intampla la intensitate VIII, chiar daca nu cade blocul.
 
Ana BM a spus:
TMDA a spus:
Ana BM a spus:
TMDA a spus:
Ana BM a spus:
Draga TMDA, si eu stau intr-un bloc incadrat la U2, etaj 3 din 3, construit prin 50, din caramida. Desi am sunat la vreo 2 din lista expertilor avizati (cea pe site-ul primariei) sa intreb ceva mai multe informatii, nu m-a lamurit niciunul. Ambii erau batrani si au dat numai raspunsuri evazive...deci practic U2 ar fi Risc 2...nu prea rau, dar nici prea roz...tu ce parere ai?

Vorbesc de U2 pe vechile liste de incadrare. Ai cautat acolo sa vezi unde se incadreaza imobilul in care stai? Esti sigur/a ca este pe caramida deoarece daca este bloc ar trebui sa fie pe beton. Nu pot sa-ti dau un raspuns cat de rau sau bine este nefiind expert in domeniu. U2 presupune rezitenta la un cutremur de 7 grade si ceva dar cu posibile avarieri ale structurii de rezistenta. Ce pot sa-ti spun este sa te uiti sau sa afli ce s-a intamplat dupa fiecare seism major din '77 incoace cu blocul in care stai. Poate a fost consolidat dupa '77 sau poate nu a fost necesar acest lucru!? La fel poate afli ce s-a inatmplat dupa '86, '90 si 2004 !?. Eu de baza locuiesc intr-o vila (ds+p+2e) din caramida construita in perioada interbelica dar supraetajata dupa nationalizare. In '77 una dintre fatade a luat-o la vale si a fost proptita cu doua blocuri de beton.De atunci toate seismele majore de care am spus mai sus nu au provocat decat fisuri in tencuiala cum era de asteptat mai ales ca nici unul nu a fost la fel de violent ca cel din '77.

Lista de incadrare tocmai a fost modificata pe 16.10.2013. Vad ca acum au pus la gramada cladirile incadrate pe U. Inainte erau puse pe capitole pe U1, U2, U3. acum sunt toate la gramada intr-un tabel si cu "U-ul"respectiv pus in dreptul adresei in ultima coloana. Cat priveste blocul in care locuiesc, acesta este sigur din caramida, toti peretii sunt din caramida (asa se vede si in boxele de la subsol) si din ce pot observa in casa si pe scara, inclusiv la subsol, are grinzi. De consolidat nu a fost consolidat niciodata, stiu asta de la vecini, iar avariile produse in 77 au fost la niste pereti despartitori care s-au fisurat, s-au "gaurit" partial, si au mai cazut de pe acoperis niste cosuri de la gurile de aerisire de la camerele de spalatorie. In rest fatada si balcoanele care sunt putin iesite in afara, sunt intacte si nerenovate. Regimul de intaltime este s+p+3. Un vecin mi-a mai zis ca inainte era pe U3, si apoi a aparut pe U2. Nu stiu pe ce baza fac reclasificarile, pentru ca nu cred ca a venit nimeni sa investigheze, banuiesc ca le fac si dupa "ureche" dupa cum au ei chef, dupa cat de vechi e blocul, poate chiar si in functie dezona, complexul de blocurile in care locuiesc eu, fiind pe calea ferentari, nr.72 :p
Asta este lista de pe site-ul PMB actualizata dupa cum spun ei la 16.10.2013.(mai sa fie .... de ce oare nu-i cred!?http://cutremurnetforum.sd4.eu/images/icons/smile.gif ):
http://www.pmb.ro/servicii/alte_inf...lor_exp/docs/Lista_imobilelor_expertizate.pdf
Vezi daca te regasesti undeva pe ea. Citeste ce scrie deasupra tabelului si o sa vezi ca sunt mai multe categorii. Blocul in care stau a ramas la categoria U2 (e posibil sa fie cam varza la interior dupa un seism major dar v-a ramane in picioare) si l-am gasit pe lista.

Si eu tot la U2 ma regasesc. Insa nu stiu ce sa cred despre experizarea lor...cum si daca a fost facuta. Dubios lucru ca au updatat ieri lista, la scurt timp dupa cutremurele dublete....

Au schimbat data si cam atat :). In schimb eu zic sa stai linistita daca il gasesti la U2. Ar trebui sa fie ceva de vre-o 8 grade ca sa incepi sa-ti faci probleme. In prinicipiu blocurile de locuinte sunt de cateva tipuri si uneori este suficient un model si constatarile dupa un seism major ca sa poti sa-l incadrezi la o categorie sau alta. Sigur a fost expertixat la un moment dat si blocul tau. Ce s-a intamplat in '77 a fost relativ normal pt ca zidurile de umplutura se misca diferit fata de structura si apar fisuri sau in unele cazuri mai cad si bucati din ele. Atata timp cat structura ramane intacta blocul nu se va prabusi si chiar si atunci cand este avariata sansele sa se prabuseasca blocul sunt foarte mici. Ce trebuie sa ai grija in caz de Doamne fereste sunt obiectele care pot pleca la plimbare sau cadea prin casa. Evita sa ai chesti inalte si grele pe peretii de Nord sau Sud.

Intrebare la modul general pt admin sau cine cunoaste. De ce nu se simte unda P in blocul in care locuiesc et. 6 din 7?
 
TMDA a spus:
Ana BM a spus:
TMDA a spus:
Ana BM a spus:
TMDA a spus:
Vorbesc de U2 pe vechile liste de incadrare. Ai cautat acolo sa vezi unde se incadreaza imobilul in care stai? Esti sigur/a ca este pe caramida deoarece daca este bloc ar trebui sa fie pe beton. Nu pot sa-ti dau un raspuns cat de rau sau bine este nefiind expert in domeniu. U2 presupune rezitenta la un cutremur de 7 grade si ceva dar cu posibile avarieri ale structurii de rezistenta. Ce pot sa-ti spun este sa te uiti sau sa afli ce s-a intamplat dupa fiecare seism major din '77 incoace cu blocul in care stai. Poate a fost consolidat dupa '77 sau poate nu a fost necesar acest lucru!? La fel poate afli ce s-a inatmplat dupa '86, '90 si 2004 !?. Eu de baza locuiesc intr-o vila (ds+p+2e) din caramida construita in perioada interbelica dar supraetajata dupa nationalizare. In '77 una dintre fatade a luat-o la vale si a fost proptita cu doua blocuri de beton.De atunci toate seismele majore de care am spus mai sus nu au provocat decat fisuri in tencuiala cum era de asteptat mai ales ca nici unul nu a fost la fel de violent ca cel din '77.

Lista de incadrare tocmai a fost modificata pe 16.10.2013. Vad ca acum au pus la gramada cladirile incadrate pe U. Inainte erau puse pe capitole pe U1, U2, U3. acum sunt toate la gramada intr-un tabel si cu "U-ul"respectiv pus in dreptul adresei in ultima coloana. Cat priveste blocul in care locuiesc, acesta este sigur din caramida, toti peretii sunt din caramida (asa se vede si in boxele de la subsol) si din ce pot observa in casa si pe scara, inclusiv la subsol, are grinzi. De consolidat nu a fost consolidat niciodata, stiu asta de la vecini, iar avariile produse in 77 au fost la niste pereti despartitori care s-au fisurat, s-au "gaurit" partial, si au mai cazut de pe acoperis niste cosuri de la gurile de aerisire de la camerele de spalatorie. In rest fatada si balcoanele care sunt putin iesite in afara, sunt intacte si nerenovate. Regimul de intaltime este s+p+3. Un vecin mi-a mai zis ca inainte era pe U3, si apoi a aparut pe U2. Nu stiu pe ce baza fac reclasificarile, pentru ca nu cred ca a venit nimeni sa investigheze, banuiesc ca le fac si dupa "ureche" dupa cum au ei chef, dupa cat de vechi e blocul, poate chiar si in functie dezona, complexul de blocurile in care locuiesc eu, fiind pe calea ferentari, nr.72 :p
Asta este lista de pe site-ul PMB actualizata dupa cum spun ei la 16.10.2013.(mai sa fie .... de ce oare nu-i cred!?http://cutremurnetforum.sd4.eu/images/icons/smile.gif ):
http://www.pmb.ro/servicii/alte_inf...lor_exp/docs/Lista_imobilelor_expertizate.pdf
Vezi daca te regasesti undeva pe ea. Citeste ce scrie deasupra tabelului si o sa vezi ca sunt mai multe categorii. Blocul in care stau a ramas la categoria U2 (e posibil sa fie cam varza la interior dupa un seism major dar v-a ramane in picioare) si l-am gasit pe lista.

Si eu tot la U2 ma regasesc. Insa nu stiu ce sa cred despre experizarea lor...cum si daca a fost facuta. Dubios lucru ca au updatat ieri lista, la scurt timp dupa cutremurele dublete....

Au schimbat data si cam atat :). In schimb eu zic sa stai linistita daca il gasesti la U2. Ar trebui sa fie ceva de vre-o 8 grade ca sa incepi sa-ti faci probleme. In prinicipiu blocurile de locuinte sunt de cateva tipuri si uneori este suficient un model si constatarile dupa un seism major ca sa poti sa-l incadrezi la o categorie sau alta. Sigur a fost expertixat la un moment dat si blocul tau. Ce s-a intamplat in '77 a fost relativ normal pt ca zidurile de umplutura se misca diferit fata de structura si apar fisuri sau in unele cazuri mai cad si bucati din ele. Atata timp cat structura ramane intacta blocul nu se va prabusi si chiar si atunci cand este avariata sansele sa se prabuseasca blocul sunt foarte mici. Ce trebuie sa ai grija in caz de Doamne fereste sunt obiectele care pot pleca la plimbare sau cadea prin casa. Evita sa ai chesti inalte si grele pe peretii de Nord sau Sud.

Intrebare la modul general pt admin sau cine cunoaste. De ce nu se simte unda P in blocul in care locuiesc et. 6 din 7?

Multumesc pentru raspuns TMDA! Ca fapt divers, ieri am fost sa imi fac asigurarea obligatorie pentru apartament - si a trebuit ca cei de la birou sa sune la seful lor sa intrebe daca fac asigurari pe U2 :p. Cica in general nu s-ar mai face. Dar mi-au facut pana la urma..deci imi pot repara peretii in caz de necaz ! Si lasand gluma la o parte... Ca sa iti raspund si eu la intrebare, desi nu imi era adresata, nici eu nu am simtit P-ul, in blocul unde locuiesc, la niciunul dintre ultimele 2 seisme. Banuiesc ca nu am simtit pentru ca aici solul este o argila, pana pe la 6 metri (stiu asta de la niste prieteni geologi care au facut niste foraje pentru un studiu geotehnic prin zona), iar forma blocului este pe lung - 4 scari si regimul de inaltime mic, orientat pe Est-Vest.
 
Salut!

E cineva care imi poate clarifica tipurile de blocuri? Ma intereseaza mai exact tipul "din prefabricate" si tipul "pe cadre". Vad ca se vorbeste de structura formata din "stalpi si grinzi"... asta apartine atat blocurilor din prefabricate cat si celor pe cadre sau doar unuia din cele doua tipuri?

Mai concret: stau intr-un bloc din '94 de pe Dinu Vintila (straduta cu IGP-ul de langa statia de metrou St. cel Mare) si inainte de asta am stat intr-unul din alea cateva blocuri de garsoniere din zona Fac. de constructii (mai exact, pe Inginerilor-Tei, in spatele cantinei). Ambele blocuri sunt de acelasi tip (sper sa-mi clarifice un expert care e acest tip) si pe care il descriu astfel: blocuri de 8-10 etaje, cu grinzi vizibile la interior, in sensul ca apar ca o streasina deasupra unui perete despartitor mai subtire, iar la exterior fatadele blocurilor sunt din placi prefabricate, delimitate clar prin rosturi vizibile. Deci sunt blocuri "din prefabricate" sau "pe cadre"?! Si care tip e mai rezistent la cutremure?

Multam!
 
Blocurile "pe cadre" sunt cele cu stalpi si grinzi, care reprezinta structura de rezistenta. In general acestea au peretii din BCA sau caramida, dar pot avea si unii pereti din beton (cred ca se numesc diafragme).
Blocurile din prefabricate au fost construite doar din placi de beton armat, care erau turnate la fabrica, aduse apoi pe saniter si sudate unele de altele.
 
sergiu_psc a spus:
Blocurile "pe cadre" sunt cele cu stalpi si grinzi, care reprezinta structura de rezistenta. In general acestea au peretii din BCA sau caramida, dar pot avea si unii pereti din beton (cred ca se numesc diafragme).
Blocurile din prefabricate au fost construite doar din placi de beton armat, care erau turnate la fabrica, aduse apoi pe saniter si sudate unele de altele.

deci, blocurile pe care le-am descris sunt "pe cadre" (chiar daca au si ele o parte "prefabricata" si anume fatada formata din placi). iar blocurile din "prefabricate" nu au grinzi si stalpi vizibili la interior, corect? mersi!
 
GeoX a spus:
Eu as alege blocul din placi prefabricate. Si eu locuiesc intr-un astfel de bloc, in Bucuresti. Blocul este construit in 1974-1975, a trecut cu bine si prin marele hop din 1977...

ai vreun argument logic in favoarea alegerii tale? faptul ca tu locuiesti intr-unul din prefabricate e irelevant. ca si faptul ca "a trecut cu bine" prin cutremurul din 1977; 99,9999% din blocurile tarii existente in 1977 au trecut cu bine de cutremurul ala.
 
Testarile/incercarile realizate de expertii de la INCERC sunt suficiente ? Nu cred ca totusi o intamplare ca astfel de blocuri s-au dovedit, in general, a avea un comportament mai bun la cutremurele vrancene. Nu inseamna ca trebuie puse la zid alte tipuri de blocuri, nu asta am vrut sa spun, Doamne-fereste. Nu se pune asa problema.
 
GeoX a spus:
Testarile/incercarile realizate de expertii de la INCERC sunt suficiente ? Nu cred ca totusi o intamplare ca astfel de blocuri s-au dovedit, in general, a avea un comportament mai bun la cutremurele vrancene. Nu inseamna ca trebuie puse la zid alte tipuri de blocuri, nu asta am vrut sa spun, Doamne-fereste. Nu se pune asa problema.

au o anumita insemnatate, dar nu sunt suficiente. din simplul motiv ca si in cazul asta, ca si in alte cazuri de fenomene naturale, nu se pot reproduce conditiile de cutremur (cel putin la noi, in Romania). asa ca ne aflam pe un teritoriu in cea mai mare parte necunoscut. asa ca ce teste or face ei acolo... prea putin conteaza, atat timp cat nu simuleaza cutremurul (cum am vazut ca fac japonezii, intr-un filmulet dintr-un link postat pe aici)
 
Despre aceste blocuri din prefabricate s-a spus ca le sufla vantul, ca se desrpind placile din imbinarile lor si ca n-ar avea nici o sansa. Ei, si totusi au cam trecut destule "examene".
 
GeoX a spus:
Despre aceste blocuri din prefabricate s-a spus ca le sufla vantul, ca se desrpind placile din imbinarile lor si ca n-ar avea nici o sansa. Ei, si totusi au cam trecut destule "examene".

asta nu demonstreaza ca sunt mai bune decat cele pe cadre sau altele.
 
Sa inteleg ca pe pagina primariei se poate gasi descrierea blocurilor de pe o anumita strada? interesant nu stiam. Poate Sever sa stie daca exista bloc de 8 nivele din 1960 construit din prefabricate in Bucuresti, Sistemul fagure este comun la structurile cu pereti portanti.
Spui ca ai studiat problema inainte sa cumperi acest apartament; ce te-a facut sa cumperi intr-un imobil construit inainte de aparitia normelor de proiectare din 1963?
 
mai baieti si fete (sau invers, ca sa fiu politicos)... cred ca va faceti prea multe griji majoritatea. adica exceptand pe cei care stau in blocuri cu bulina sau mai vechi de anii '60 cat si pe cei care au suspiciunea ca la parter s-ar fi afectat structura de rezistenta de catre agenti comerciali... restul n-ar tb sa va temeti ca pica blocul la un cutremur ca ala din 1977. cum s-a mai zis: mai degraba sa aveti grija cum aveti mobila si alte lucruri atarnate prin casa, pt a nu cadea pe voi si a va rani.
 
Ai dreptate Tonka1979. Am tot zis si in alte topicuri ca ma tem nu de caderea blocului, cat a mobilierului si a unor obiecte suspendate care imi pot periclita capul...Am tipat mereu si pe tema asta...
 
Locuiesc intr-un bloc de 10 etaje finalizat in 1987. Este situat in rondul de la Mihai Bravu intersectie cu Dristorului (blocul cu BRD , Raiffaisen, Regina Maria la parter). Este construit din grizi si cam 1/3 din pereti sunt din beton, restul din Bca. In ce categorie constructive se incadreaza (monolit, cadre etc.) si cat de sigur este?
 
Este vorba despre acest bloc.
 

Atașamente

  • bloc.jpg
    bloc.jpg
    258,7 KB · Vizualizări: 25
Back
Sus