• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Site-ul INFP

Servim coliva intru pomenirea...:hypocrite: :biggrin:
 
Asadar, de aproape 2 zile, INFP nu mai exista pe net, nu mai trasnmite date la centrul seismic euro-mediteranean EMSC de la Strasbourg, e mort dpdv informational ! EarthQuake, tu ce parere ai de asta ??? Este oare admisibil sa nu aiba o solutie de rezerva, alternativa, pentru o situatie critica ?? O solutie de avarie, ceva, pentru asigurarea conectivitatii ! Au sediu super-lux, dar in rest...:hypocrite::ack::biggrin::ack: Eu zic ca sunt depasiti, ce mai ! Si asta in conditiile in care nu s-a produs nici un cutremur mare ! Iti dai seama, EarthQuake, ce se va intampla in situatia producerii unui seism vrancean resimtit in toata tara si la vecini, deci, atentie, EarthQuake, nu neaparat un cutremur catastrofal, ci un seism de magnitudine sa zicem 6,5 !!!!???!!!
Daca nu mai transmite date nici la EMSC, e clar ca sunt la pamant ! Poae chiar la subsol !
 
Cred ca le-au mancat soarecii cablurile !!! :hypocrite::harhar::biggrin::harhar::harhar::harhar::harhar::harhar::harhar::harhar:
 
Au inceput, vad sa transmita din nou date la EMSC (am gasit cateva mesaje cu sursa BUC). Totusi, pentru publicul larg, site-ul e in continuare indisponibil ! Deh, oameni platiti si din taxele noastre, ale tale, EarthQuake, ale mele, ale tale, Alex, ale tale, andy...:hypocrite::worthy::biggrin::worthy:
 
Da, desi astazi INFP a transmis cateva mesaje de teleseisme la EMSC, site-ul e in continuare inaccesibil. Fara comentarii ! Unde e rea credinta si neputinta, nu mai e loc de discutie ! :hypocrite::ack::biggrin::ack:
Nu e cazul sa ii mai luam in seama. Sa ia lectii de la canadieni ! :harhar:
 
INFP este posibil sa trimita acele informatii la EMSC prin fax. Asa se facea pana in 1999 si inainte de fax se transmitea prin telex.
 
Eram sigur ca infp-ul nu va aparea.bataie de joc:ack:.Oricum e interesanta activitatea seismica din E Turciei,zona Caucaz si mai ales seismul din Mare Neagra care a avut loc la 100Km adancime!!!.Mag apare cu? dar bulina rosie e destul de mare:whistling:
 
Ce sa ceri de la INFP? Timpu trece... leafa merge... noi cu drag muncim! :hypocrite::harhar::biggrin:
 
Bineinteles ca site-ul infp e in continuare inaccesibil. Ce pretentii sa ai...:hypocrite::harhar::biggrin:
 
Eram sigur ca infp-ul nu va aparea doar e si duminica:harhar::hypocrite:
sa vd de maine incolo poate rezolva si ei probl.Cu toate ca nu prea au ei interes:ack:
 
INFP e in continuare absent ! :harhar::harhar: Cine prepara coliva ??? :hypocrite::harhar::biggrin::harhar::harhar:
 
Avand in vedere importanta acestui institut, care dupa parerea mea este mai mare decat cea a ministerelor, oare de ce nu a beneficiat de la inceput de legatura la internet din partea Serviciului de Telecomunicatii Speciale? S-ar incadra dupa parerea mea in categoria celor care ar putea beneficia de STS.

Le-au dat o legatura prin Politehnica si nici macar nu exista un back-up, in cazul in care pica linia prin Politehnica sa iasa prin alt provider.

Ma rog, totusi pentru a proiecta astfel de solutii trebuie sa ai cel putin o facultate. Aia mintala.
 
Am inteles ca statiile telemetrate au inceput sa retransmisa date, dar ca treaba va mai dura. De pilda, site-ul www.infp.ro nu este accesibil de la Comandament (sala seismografelor), dar este accesibil din birouri. Plus ca transmisiile de la statiile telemetrate se fac pe alte porturi decat cele standard. Cica tipii de la politehnica si de la infp lucreaza de zor...:hypocrite::harhar::biggrin::harhar:
 
E asa de greu sa te duci la un magazin Romtelecom... si sa faci un contract de internet... si sa iei modemul ADSL... si sa-l lipesti la o linie telefonica... sa ai internet cand pica legatura prin Politehnica... foarte greu... ingrozitor!
 
Noi aici avem modem ADSL in custodie, al Romtelecomului de fapt.
 
A revenit online ! Imi dau recompensa...:biggrin::harhar::harhar::harhar::hypocrite:
 
I sa vedem: ma autorecompensez cu un TORT CU CIOCOLATA!!!!:harhar::harhar::harhar::harhar::hypocrite::hypocrite::biggrin::hypocrite:
 
Da... au reusit intr-un final. Dupa 3 zile de offline...
 
Eu ma pregatesc sa-mi pap tortul...:harhar::harhar::hypocrite::hypocrite::biggrin:
 
:harhar::harhar::harhar: Evcident, ia-l tu pe tot! :harhar::ack::harhar: Da\' oricum il meritzi!:hypocrite::biggrin::biggrin:
 
Back
Sus