• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Universul si tainele lui

mm1001, folosesti o premisa gresita, anuma ca tot ce e oficial e fals,si ca tot ce nu ar fi oficial ar fi si adevarat. Neoficial "se spune ca", "se aude ca" ar veni un cutremur urias care ar rasturna cu totul relieful Romaniei, da ? Conform premisei tale, neoficialul e 100% adevarat, prin opozitie cu oficialul care e 100% fals, nu ? Uite unde duce premisa ta pe care o consider exagerata, nefundamentata, trasa de par bine de tot.
 
mm1001 a spus:
Intrucat am ramas cu o deformare profesionala ce ma impinge mereu sa verific sursele de informare am ajuns sa \"stiu\" lucruri pe care -asemeni voua- nu le credeam posibile.

Dă un singur exemplu despre care o chestie pe care o "știi" și pe care nu o credeai posibilă. Poate vei fi uimit să afli că și vreunul din noi îți împărtășește crezul, în acea problemă.

Like I already said: am citit și citesc foarte (și nu exagerez) mult despre tot ce înseamnă paranormal, corpuri energetice, chakras, NDE, mistere, UFO, paleoastronautică, științe spirituale (da, sunt pasionat și de astrologie, îți fac interpretarea hărții natale, dacă dorești), Yoga (+ multe alte concepte orientale), Kaballa, și cam tot, absolut tot ce incită mintea. Dar caut să le judec eu însumi, nu să le iau servite de alții. N-am plecat de la nicio idee preconcepută, dimpotrivă, am vrut să mă conving eu însumi despre ce "idei" au circulat și mai circulă în lume, idei care fac zestrea asta spiritual-științifică a omenirii. Cu cât știi mai multe, cu-atât mai bine, ăsta a fost "ghidul" meu călăuzitor. Și cred că vorbesc acum, cu tine, în cunoștință de cauză.
Niciodată n-am susținut că le cunoaștem deja pe toate sau că le vom cunoaște vreodată, dar când vine vorba între a decela fantasmele de realitate, o pot face, în virtutea a ceea ce se știe până la acest moment.
Aseară, pe NatGeo, parcă, era ceva legat de uragane. Făcuseră niște calcule și dădeau niște informații interesante: ploile dintr-un uragan obișnuit (mediu) ar însuma cca. 20 milioane de bazine olimpice umplute, energia unui astfel de uragan fiind egală cu detonarea câte unei bombe de 100 megatone la fiecare sfert de oră (pe toată durata uraganului). Etc. etc. Realizezi, cred, ce energii sunt implicate acolo. Ei, bine, mintea mea refuză să creadă bazaconia aceea ce-o susții tu și anume că niște antene care aruncă doar câteva scântei (dar nici atât, măcar) în ionosferă, ar putea crea fenomene de această anvergură. Chiar dacă, să spunem că ar face-o indirect, adică doar ar da un impuls, nu văd cum ar putea-o face, fiindcă ionosfera e una, iar atmosfera joasă e alta. Ce să mai zic de producerea de cutremure, la adâncimi ce depășesc înălțimea ionosferei... Încă o dată, îți cer să judeci singur, lasă-i p-ăia de pe siturile alea, că unele le vizitez și eu și > 98% sunt lunatici. ;)
 
Am verificat, si-ti spun drept: putini au scapat "cu fata curata" din verificarea mea. E normal, suntem oameni, gresim usor. Meseria mi-a impus sa aplic teoria in practica si "practica' sa si functioneze. Am facut o adevarata scoala a vietii din asta si am constatat lucruri pe care nici nu pot sa le spun fara sa deranjez pe unii si pe altii, de aceea ma abtin sa le mai zic.
Aveti dreptate toti cei care spuneti ca pe net se pot intalni tot felul de fantasmagorii, de speculatii, de dezinformari, de aiureli si aiuriti. Unii dintre ei au rezistat totusi, verificarii mele. Imi scot palaria in fata lor si a oricarui meserias. Da' meserias, nu pârât!
Vrei un exemplu? Consider ca am tulburat destul atmosfera acestui forum -fara voia mea- si nu vreau sa persist in greseala asta; subiect inchis. Forumul asta e bun, imi place cum arata, cineva munceste de-adevaratelea aici, respect munca altora, hai sa ramana asa.
 
mm1001 a spus:
Vrei un exemplu? Consider ca am tulburat destul atmosfera acestui forum -fara voia mea- si nu vreau sa persist in greseala asta; subiect inchis. Forumul asta e bun, imi place cum arata, cineva munceste de-adevaratelea aici, respect munca altora, hai sa ramana asa.

Păi, acum ce faci? Ne lași așa, neterminați? ;)

Aceste cuvinte ne doare. Nouă, provocările ne place.

PS: măcar zi-mi mie pe PM.
 
Am fost coleg cu mai multi braileni dar unul mi-a ramas intiparit in memorie. Didi Filoti, nu mai sunt sigur ca exact asa era si in buletin, il tin minte Didi. De la 13 ani a fugit de acasa si s-a descurcat pe cont propriu. Inainte de a deveni student a facut si o usoara puscarie pe la minele de aur. Nu stiu daca mai traieste. Auzindu-l vorbind mereu de "felinare sparte", shuriu, presa si altele, am intrebat la un moment dat ca ce are cu felinarele, cu iluminatul public. Bineinteles ca s-a distrat foarte tare... Avea un suflet extrem de mare si de bun. Nu a rezistat prea multi ani la facultate deoarece se facea prezenta si pentru absente se exmatricula. El trebuia sa munceasca pentru ca sa traiasca si sa se intretina la facultate. Ar fi o probabilitate prea mica sa-l fi cunoscut, ursa?

Nu crezi ca acest subiect cu tenta umana de Brailita se incadreaza foarte bine la "Universul si tainele lui"?
 
Hai sa mai revenim si la tainele Universului :rolleyes: ;)

Asteroizii care contin apa inghetata reprezinta un fenomen comun


Prezenta apei inghetate pe asteroizi ar putea fi un fenomen mult mai comun decat se credea anterior, potrivit celor mai recente cercetari, alimentand astfel teoria potrivit careia aceste corpuri ceresti au adus pe Pamant ingredientele esentiale ale vietii, relateaza The Daily Telegraph, in editia electronica.

Hotnews
 
mm1001 a spus:
Inainte de a deveni student a facut si o usoara puscarie pe la minele de aur. Nu stiu daca mai traieste. Auzindu-l vorbind mereu de \"felinare sparte\", shuriu, presa si altele, am intrebat la un moment dat ca ce are cu felinarele, cu iluminatul public. Bineinteles ca s-a distrat foarte tare... Avea un suflet extrem de mare si de bun.

Ar fi o probabilitate prea mica sa-l fi cunoscut, ursa?

N-am avut asemenea anturaj. Am fost băiat liniștit, cu alte înclinații decât șuriele sau alte ghizlomele, cu un anturaj și prieteni deosebiți.

O fi avut el, Didi ăsta, suflet mare, dar trebuia secondat și de un comportament ca atare.

A fost odată Brăila renumită pentru cuțitarii ei și pentru fetele foarte frumoase. Acum, ce să zic, se pare că nu mai are a se lăuda nici măcar cu astea, fiindcă se pare că la Craiova s-au adunat toate jigodiile criminale, iar de fete, ce să spun?... la prostul gust, vulgaritatea, prostia, superficialitatea și mârlănia, ce sunt răspândite printre tinerele românce (pițiponcismul, adică, într-un cuvânt), e greu să mai vezi frumusețe. Și frumusețea asta e o stare. Geaba vezi o frumușică precum o păpusă, dacă-i proastă de îngheață apele sau are feminitate ioc. Evident, nu generalizez, mai sunt și excepții, extrem de puține, din păcate. Vorbim, cum spuneam de generațiile ":pro... știi și câștigi".


On topic:
Asteroizii au fost "suspectați" demult ca agenți purtători ai vieții, conform ipotezei panspermiei. Iată cum unei ipoteze îi vine în ajutor o dovadă.
 
Mi-a placut discutia de mai sus. Indiferent de catalogarile facute de unii si de altii. Totul este relativ.
Mai importanta decat apa aflata in asteroizi gasesc ca este apa de pe Luna.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/8359744.stm

Acum cine are timp sa citeasca, recomand cartea lui Ingo Swann - Penetration.
In vara acestui an, ne-am mutat cu biroul intr-un centru de afaceri. Am posibilitatea sa vad Luna de cand rasare pana apune. Am avut surpriza sa vad in mai multe seri de vara Luna PLINA cu tenta de culoare verde (si nu eram in birou, eram afara). Observatia am verificat-o si cu o alta colega care mi-a confirmat tenta de culoare verde.
Luasem cartea initial ca fiind SF. Eram gata sa ii acord o doza de realitate pentru cercetarile facute impreuna cu Hal Puthoff. Dupa care am incadrat-o la capitolul realitate posibila/alternativa in momentul in care a mentionat culoare/praful verde de pe Luna. Pentru ca in realitatea mea relativa sincronicitatea e prea mare.

A mai vazut cineva vreodata Luna avand culoarea cu tenta de verde smarald?
 
Aschiuta link a spus:
A mai vazut cineva vreodata Luna avand culoarea cu tenta de verde smarald?

Eu, nu. Și mă uit la Lună de ceva vreme. De vreo 36 de ani, că pe la 8 mi-a picat cu tronc astronomia, care, din păcate, pe vremea mea nu se mai făcea la liceu. Cum lumina Lunii este reflexia celei primite de la Soare, asta înseamnă că e lumină albă, cu tentă gălbuie. Alte culori ce par a radia dinspre Lună sunt, de fapt, datorate altor fenomene. La orizont, Luna și Soarele apar mai mari și roșii datorită refracției luminii. PAR mai mari, în realitate nu sunt (se poate verifica). Când tu vezi Soarele/Luna la orizont, ele deja au apus/răsărit. Tot de aceea apare și culoarea roșie. La fel și la eclipsele de Lună, apare Luna roșiatică. Verdele sau alte culori bănuiesc că ar putea fi date de la poluanții din atmosferă. Eventual, întreabă AICI.

PS: și lui Schiaparelli i s-a părut că vede rețele de canale și drumuri pe Marte și, în realitate, era vina instrumentului slab de observare. Cu atât mai ușor de păcălit e ochiul uman (apropo și de iluzia optică sus amintită).
PPS: când mai ai senzația că vezi Luna verzuie, ia-ți un reper de lumină albă, altfel poți fi păcălit la fel cum sunt aparatele foto păcălite la White Balance. Dacă ai lumini portocalii pe stradă, e firesc să ți se pară tenta luminii Lunii mai rece. :D
 
aseara, intr-o conferinta televizata, NASA a anuntat descoperirea unei gauri negre care tocmai se formeaza. ea are varsta de numai 30 de ani si este o ramasita a supernovei SN 1979C. este situata in galaxia M100, la 50 de milioane de ani-lumina de noi.
Descoperirea a fost facuta de catre telescopul Chandra, care detecteaza sursele de razeX
 
"gaura neagra aflata la 50mil ani lumina in varsta de numai 30 de ani" ?
Cam ciudata masurarea varstei. Nu crezi?
Cam asta-i strirea pe la Tv-uri si prin ziare. Aberatie mai mare nu am auzit de ceva timp.
 
eu cam asta am inteles din conferinta lor. ca un astronom amator a descoperit supernova in 1979 si ca acum, asistam la o aglomerare de materie neagra care duce la formarea unei gauri negre. banuiesc ca virsta de 30 de ani se refera la anii nostri, nu la virsta ei reala.
 
Da, aşa e, vârsta e cea dată de la data observării evenimentului (supernova) + durata distanţei parcurse de lumină până la noi. Adică, în acest moment, ea are 50 mil. de ani + 30. Ea s-a format acum 50 mil. + 30 ani, dar noi abia acum 30 ani am vazut fenomenul. Probabil că e muuult mai mare sau cine știe ce s-a mai întâmplat acolo. Deh, distantele astea cosmice! Practic, când privim la stele, noi vedem întotdeauna trecutul.

anda, gaura neagra e altceva decât materia neagră, adică nu este formată din aşa ceva. Materia neagră e un concept (deocamdată nedovedit, poate doar indirect, dar promite) devenit clasic în fizica/cosmologia modernă, care explică formarea galaxiilor şi a tuturor celor ce sunt formate din materie obişnuita. Pe de altă parte, expansiunea necontenită a Universului este explicată prin existenţa energiei întunecate, care s-ar opune gravitaţiei materiei obişnuite şi acţiunii dark matter.
S-au făcut simulări pe computer şi s-a observat că fără influenţele materiei negre galaxiile n-ar fi capatat aceste forme minunate pe care le au (respectiv spiralate), ci ar fi apărut ca forme coalescente, chiar neregulate.
De cealalta parte, nu se poate explica expansiunea necontenită a Universului, care, chipurile, ar fi trebuit să fie frânată de gravitaţie. Ei, şi-aşa s-a inventat energia întunecată, care ar fi dominantă "cantitativ", proporţia fiind de 75/20/5 procente energie întunecată/materie neagră/materie obişnuită. Ceea ce îi face pe cosmologi să creadă că Universul va sfârşi prin dezintegrarea până şi a celei mai mici particule constitutive de materie. Bine, peste vreo 20 mld. de ani. :D

Sunt multe de spus despre ele. Se pot urmări emisiunile de popularizare a ştiinţei de pe Discovery: rulează acum documentare ale lui Hawking, unul interesant al lui Morgan Freeman etc.
 
Back
Sus