• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Urmatorul seism vrancean

Alexe Emil

New member
Înscris
30 Mar 2006
Mesaje
112
Scor reacție
0
A trecut foarte mult timp, 3 saptamani de inactivitate aproape totala de la ultimul seism mai puternic (3,5 parca ), perioada de inactivitate destul de suspecta si mai ales de durata foarte mare. Parerea mea este ca urmatorul seism vrancean va avea peste 5,5 grade Richter si va avea loc in maxim o saptamana :ack:
 
Ia nu mai specula aici, ma musiu...:ack::harhar: Stii doar parafrazarea lui Murphy:VINE CAND NICI NU TE GANDESTI ! :harhar::harhar::36::harhar::35::36::10::35:
 
Ai visat azi noapte ca va fi seism sau ai ghicit in cafea?

Ai cumva impresia ca seisme de 5.5R sunt asa dese precum ai tu chef?
 
nu va faceti griji ca nici el nu crede ce spune. :ack: :harhar::biggrin:
 
Bai, eu cred. Mi se pare normal sa fie asa. Ce spun statisticile?
 
Bai, eu cred. Mi se pare normal sa fie asa. Ce spun statisticile?

sa stai linistit, ca zona seismica Vrancea nu se ia dupa statistici. :ack::biggrin::harhar::biggrin::36:
 
Pai stau linistit in bloc ceausist din prefabricate, de 4 etaje, orientat pe directia est-vest si \"testat\" in 1977. Oricum la gradul 5,5 nu e cazul sa ne facem probleme.
Bineinteles ca statisticile nu ne spun nimic exact dar asta nu inseamna ca nu spun nimic
 
Care e faza cu orientarea pe directia est-vest a blocului?

PS. Si eu stau intr-un bloc de prefabricate de 4 etaje, construit in \'78....si ca orientare ar fi NE-SV.
 
:biggrin:Lolllllllll
Suntem tari daca reusim sa prezicem seisme indiferent de metoda.Ne fura japonezii daca ne vad:biggrin:
Luna plina nu e asa ca nu stiu ce sa spun....
Blocurile din prefabricate sunt f solide.Faza e sa nu ne prinda seismul pe la servici ca e de rau cred...:ack:
 
Blocurile din prefabricate sunt f solide.Faza e sa nu ne prinda seismul pe la servici ca e de rau cred...:harhar:
Pentru seismele vrancene sunt chiar indestructibile. Bineinteles, fortele sunt imense, imi povestea bunica-mea ca in 77 ieseau scantei de la imbinarile dintre placi, asa de mare era stressul. Totusi, sunt extrem de solide. Mi-am studiat blocul destul de aproape si spatiul dintre placi pare a fi cel care \"salveaza\". Acolo se vad crapaturi si spatii libere, ceea ce cred ca inseamna ca la seisme majore imbinarile sunt ca niste articulatii, permitand placilor de beton sa se \"roteasca\" ca pe niste balamale, mentinand astfel acceleratiile la nivel de plafon in limite acceptabile.

Ontopic acuma, pun pariu iar cu sorin, pe ce delicatesa vrea el, ca in maxim DOUA spatamani va fi un 5.5+. Am extins perioada la 2 sapt. pt. orice eventualitate. :ack:
 
:biggrin:Lolllllllll
Suntem tari daca reusim sa prezicem seisme indiferent de metoda.Ne fura japonezii daca ne vad:biggrin:
Luna plina nu e asa ca nu stiu ce sa spun....
Blocurile din prefabricate sunt f solide.Faza e sa nu ne prinda seismul pe la servici ca e de rau cred...:harhar:

daca la lucrezi la parlament n-ai de ce sa-ti faci griji. :ack:
 
Doamnelor si domnilor,
Ma bag si eu in seama. :ack::harhar::36::32: Nu e obligatoriu sa avem cutremur de 5 chiar acum, sau anul asta. Voi posta la activitatea seismica tipica, si veti vedea exemple de ani in care in Vrancea nu s-a produs nici un cutremur de cel putin 5,0. Asa ca nu e cazul sa vindem pielea ursului din padure, domnu\' Emil :harhar::harhar::35::10:
 
lolllllllllllll
Lasa sorin ca il ivita Emil pe Earthquake la un suc si il pune sa tropaie de 5R:harhar:
 
Nu este neaparat vorba numai de perioada, ci si de MAGNITUDINEA seismelor. Mda, ce sa zic, 2,5 !!! :ack: Nu se elibereaza prea multa energie asa. Vorbeam de peste 3,5. Imi mentin parerea :harhar:
 
Problema ca seismele foarte mici, in special cele de la f. mare adancime, nu apar acolo. Sunt cutremure f.f. mici, de 2 grade, cel mult 3,0 produse, de exemplu, la adancimi foarte mari, 150-160 km si car enu apar in aceste date.
 
of, of, mai, mai... :ack::36::35::10::harhar:

cand \"e\" prea multe seisme nu e bine ca cica s-ar apropia ala \"micu\"...

cand \"e\" prea putine seisme tot nu e bine ca cica s-ar apropia ala mai mic...

oare cum o fi mai bine ?

revenind la subiect : cutremure cu magnitudini cuprinse intre 0.1 si 2.9 grade au loc in fiecare zi, doar ca cei de la emsc nu le trec pe site si asta e tot. practic ar insemna sa treaca bulina peste bulina de cateva ori pe zi, degeaba.
 
Back
Sus