• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Urmatorul seism vrancean

statistica, prin definitie, foloseste o cantitate mare de date, pe care in cazul asta nu le avem. iar cum vrancea nu stie matematica, eu cred ca urmatorul va fi complet atipic. :))


Perfect de acord. Nu cred ca a existat vreun context similar pentru oricare din cutremurele vrancene anterioare. Cred ca o sa ramanem surprinsi de ce o sa analizam dupa eveniment.
 
Sfinte Sisoe! 2 minute a durat ala din 1802? De curiozitate, asta din 25 aprilie cat a durat? Si ala din \'86? Ca ala din \'77 am inteles ca ar fi durat aproape un minut. Nu ar trebui sa se dea coordonatele cutremurelor si cu durata? Sau poate le dau si nu stiu eu sa le citesc?
 
Nu va infierbantati cu privire la durata de acum 200 de ani. Ceasornicele digitale de atunci se miscau chiar cu degetele ! Desi magnitudinea a fost mare, pentru ca s-a simtit in alte tari la mari distante, cuvantul minut avea alta semnificatie in mintea celor de atunci si nu au stat ei cu ochii pe vreun ceas, cati aveau asa ceva ? Si unele nici nu aveau gradatii de minute..
 
Cutremurele dpdv instrumental dureaza foarte mult, minute daca nu chiar 10-15 minute. De resimtit resimtim doar o mica parte, cea mai puternica. In 77 am inteles ca s-au resimtit aprox 32 secunde, sa ma corecteze cineva daca am inteles gresit.
 
Ceea ce este interesant de vazut este daca urmatorul cutremur vrancean semnificativ va fi sau nu precedat de un seism puternic in estul Turciei... :)) :hypocrite: :rolleyes: :rolleyes:
Turcia, deci si partea sa estica, nu a mai avut un seism de magnitudine peste 6,0 cam demult. Ultimul cutremur mai important in Turcia s-a produs la 1 mai 2003, in zona orasului Bingol, din estul Turciei (magnitudine 6,4). De atunci, Turcia este in \"pauza\" seismica relativa. Cat o mai tine ? :p :)
 
Turcia ca Turcia da cam multa galagie pe zona asta Turcia-Grecia-Iran-Xkistan-Hindu...unu mare si ne-ar da brinci, parca asha era teoria, da parca si cand numa biziiie deranjeaza.Ce zicetzi?
Apoi nu de alta da pe 01-02 deja se gadila si pe la noi cam avansat...
 
Activitatea la noi nu e sugestiva, nu e anormala acum. In ideea ca nu se vad semne de instabilitate.
 
Back
Sus