• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Avertizoare seismice

In primul rand trebuie mentionat ca nu exista, inca, o aplicatie de alerta cutremur lansata de INFP. Ceea ce a aparut este in teste. Nu sunt purtatorul de cuvant al INFP, dar acestia au anuntat doar ca se lucreaza la un asemenea sistem. Singurul sistem functional care exista acum este disponibil pentru ISU, iar anumite obiective cu risc (gen centrala de la Cernavoda) sunt conectate la un sistem de intrerupere "a activitatii", a energiei electrice si gazului metan.
Trebuie din start spus faptul ca un sistem perfect functional inca nu s-a inventat pe niciunde in lume. Sistemele de alerta nu se bazeaza pe predictie.
Mai adaug ca panica nu ajuta cu nimic. Cei cuprinsi de panica chiar daca ar sti ca urmeaza cutremurul, cu 1-2 minute inainte, prea multe nu vor reusi, ba din contra, pot intampina probleme de sanatate, sa faca infarct inainte sa vina cutremurul, iar cutremurul sa nu produca in sine pierderi de vieti omenesti.
Voi reveni pe seara, cu ceva raspunsuri, in masura in care pot si stiu sa dau aceste raspunsuri, in calitate de membru al acestui forum si amator al fenomenului, nimic mai mult.
 
Mai sus este un calcul pur demonstrativ, particularitatile le da mediul de propagare pe care cei de la INFP il stiu din inregistrarile pe care le au.
Pozitia primelor 3 statii care detecteaza seismul am considerat-o la ~30km de epicentru (si aceasta distanta este relativa)
Totul in calculul de mai sus este relativ.
 
@Mojo, pentru ce statii sunt calculate exemplele. Primele statii se afla de obicei in primii 20 km, mai putin inainte de 1970, cand statiile erau la ceva distanta,parca cea mai apropiata la Focsani.

Pentru cutremurul* de ieri avem distanta** si timpii de sosire ai undei P la primele 3 statii (conform emsc):
BISRR: 20 km** - unda P a ajuns la 19:40:56.325
PLOR: 33 km** - unda P a ajuns la 19:40:56.354
MLR: 34 km** - unda P a ajuns la 19:40:56.422

**La aceste distante, fata de epicentru, mai adaugam 119 km - fata de hipocentru.

*19:40:38.87 - declansarea cutremurului de ieri in sursa

@Mojo, daca poti realiza un calcul si pt acestea ar fi bine.

Trebuie mentionat faptul ca in momentul in care unda P ajunge la aceste doua-trei statii, este trimis un mesaj de analiza in sistem si dupa cateva secunde (aici nu stiu exact daca sunt 3 secunde sau mai multe) este emis semnalul de alerta. Mai adaug ca prin SMS apar intarzieri datorita retelei, de asta ziceam de varianta online sau aplicatie.


Calculul este destul de complex, dar in linii mari principiul pe care te-ai bazat este corect.
Undele au directivitate difuza. Deci unda primara isi incepe propagarea odata spre statiile seismice de deasupra, dar in acelasi timp, de la sursa, acestea se deplaseaza si pe diagonala spre alte zone. In momentul in care unda primara a ajuns la suprafata la statii, in acelasi timp unda este in deplasare prin manta si crusta spre zona X.
 
Era vorba de principiu.
Calculul corect il pot da cei care detin informatiile necesare pentru acest calcul.
Vroiam doar sa arat ca in functie de adancime si de localizarea seismului timpul pana la sosirea undei S poate varia semnificativ pentru Bucuresti. Cu cat locatia pentru care se calculeaza acest timp este mai departata de epicentrul seismului aceasta diferenta scade.


@Nelu : zi-mi pentru ce oras sa fac calculul (aproximativ)
O sa fac un excel cu formule ca sa mearga mai repede daca mai vrea si altcineva un alt calcul.
 
Nu am o preferinta. Pentru un oras care ar fi afectat. Iasi, spre exemplu.

In principiu pt Bucuresti se doreste o atentionare de aprox 25 de secunde inaintea undei S.
 


Pentru seismele centrale adanci si cele din capatul de NE, Bucurestiul are intradevar ~25 secunde de la avertizare la aparitia undelor S, insa, pentru cele adanci din capatul de SV timpul scade sub 20 de secunde.
 
Cam asta ar fi timpul optim pentru seismul de ieri, in cazul in care sistemul de alerta s-ar comporta bine. Aproximativ 31 de secunde pentru Iasi, pentru un cutremur vrancean intermediar, venit din zona central sud-vestica (Buzau).
 
Salut tuturor! Urmaresc acest forum de mult timp, dar nu am simtit nevoia sa imi fac simtita prezenta.

De aceasta data, insa, as dori un sfat cu privire la avertizoarele seismice de la fotonsas. Vreau sa cumpar unul, pe care sa il tin doar acasa. E mai indicat sa imi iau un avertizor pentru locuinte sau pager-ul portabil este la fel de eficient?

Multumesc anticipat!
 
Salut si bun venit pe forum. Eu nu am asa ceva, nici nu am considerat necesar sa dau bani celor de la firma respectiva, este marketingul lor, dar am sa ii rog pe cei care au sau care au fost abonati la firma respectiva sa mai intervina cu ceva detalii. Inteleg ca esti din Bucuresti ? Pentru ca sistemul lor e numai pentru Bucuresti. Plus ca, personal, mi se pare cam scump...dar, repet, e politica lor comerciala. Ideea e sa nu se confunde cu aplicatia dezvoltata de infp in proiectul lor. Despre sistemul celor de la foton stiu insa ca a dat si rateuri, adica le-a piuit oamenilor pentru cutremure chiar mici, sub 4,8 grade...din punctul meu de vedere, e complet nelalocul lui sa sperii lumea, si mai ales cu alarme sonore, pentru evenimente care abia se simt sau care nu se simt deloc. Dar asta e doar parerea mea.
 
Multumesc pentru raspunsul prompt!

Ideea e ca stau intr-o casa veche, in zona Unirii, care a fost expertizata in 2011 si incadrata in clasa II de risc seismic. Nu e a mea, stau cu chirie, deci nu o pot consolida eu. Problema este ca exista riscul sa cada plafoanele. M-am gandit ca un avertizor ar fi bun, sa am timp sa ajung sub tocul usii, sa nu ma prinda cutremurul in pat, mai ales noaptea.
Exista totusi un avertizor bun sau m-as putea abona prin Android la una dintre aplicatiile de care ati vorbit pana acum pe forum? Ma gandeam ca e mai rapid prin radio decat prin internet, care da si rateuri mai des.
 
Pe moment, poti sa incerci aplicatiile gratuite la care a pus nelu link, sunt realizate ca parte a unui proiect al infp. Eventual notificarea de pe twitter, oricum. Sigur ca daca vrei sa te abonezi si la foton, e ok, dar pana atunci, poti incerca si astea.
 
Multumesc! Am sa le incerc si am sa vad pe viitor daca ar fi cazul sa imi iau si un avertizor de la fotonsas.
 
uzimus a spus:
Multumesc! Am sa le incerc si am sa vad pe viitor daca ar fi cazul sa imi iau si un avertizor de la fotonsas.

eu le-am cumparat alor mei (stau intr-un bloc cu bulina in zona Armeneasca-Mosilor) un avertizor pe baza de pager, cel cu alarma puternica. Problema e ca urla la toate cutremurele de 4.8+ si a mai dat si alarme false (chiar la cateva de 4.5 sau 4.6) la cutremure care nici nu s-au simtit.

avertizorul arata pe pager 4.8 sau 5.5, insemnand ca acel cutremur a fost fie de peste 4.8 fie peste 5.5.. din pacate, are acelasi sunet la ambele si display-ul de la pager este extrem de slab alimentat si nu ai cum/timp sa vezi daca este cutremur de peste 5.5.

din experienta parintilor, iti spun ca avertizorul respectiv creaza mai multa panica.. dar in general a dat alarmele corecte; e pacat ca nu au diferite alarme pentru magnitudini diferite, deci.. asteapta-te ca la orice cutremur de peste 4.8 sa auzi alarma.
 
Sistemul celor de la irsa/fotonsas a dat si multe ratauri, in sensul ca a piuit fara nici un fel de cutremur, nu neaparat cu cutremur sub pragul lor...oricum prea mic pentru o chestie cam piperata ca pret. In ce ma priveste, nu m-am abonat la fotonsas si nici nu o voi face.
 
am auzit de la cineva ca a dat un rateu chiar azi. cutremur peste 4,8 in jur de 8 dimineata...
 
Buna ziua,

As vrea sa stiu, daca se poate, de la ce magnitudine in sus se primesc mesaje de la aplicatia de avertizare seism, instalata prin Twitter? mi-am instalat-o si eu acum cateva zile si nu am primit absolut nimic pana acum!Multumesc anticipat.
 
In general, se transmit pentru cutremure cu estimari initiale de magnitudine 4,4-4,5 in sus. Pentru 3,9-4,1 nu, mai ales cand e la adancime mare.
 
Back
Sus