• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Avertizoare seismice

cristi_b_1

New member
Înscris
29 Sep 2009
Mesaje
79
Scor reacție
0
Salut,
Am gasit pe net niste firme, institute, Dumnezeu mai stie ce-s astea, care vand tot felul de avertizoare seismice.
http://www.fotonsas.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=28&Itemid=38
http://www.lamit.ro/ro/sistem-avertizare-cutremur.htm
http://www.seisme.ro/order.html
A cumparat cineva asa ceva? Exista vreo autorizatie prin care pot unii sa vanda chestii de genul asta? Mie nu-mi inspira mare incredere, si m-ar ajuta si parerile voastre, in special daca ati achizitionat asa ceva.
Mersi :12:
 
bine ai venit la noi cristi!:12:
fotonsas vinde avertizoare si ei cu siguranta sint autorizati pt asta dar sistemul lor de avertizare e valabil doar pt bucuresti si au un abonament maricel zic eu.
cit despre celelalte firme nu stiu ce sa zic, imi vine sa si rid.
de ex: Dispozitivul avertizeaza cu 30-60s inainte de producerea unui cutremur, in functie de epicentrul seismic si distanta la care va aflati de acesta, compozitia solului etc . aici chiar nu am vazut care este principiul dar nu pare ca ar fi o statie de monitorizare in vrancea. atunci de unde intervalul ala urias de 30-60s? mi se pare o gogorita bine ambalata
al treilea link, prezinta un avertizor care detecteaza inceputul undei P cind ea deja a ajuns la tine. din momentul ala mai ai 15-18s pina la sosirea undei S, daca esti pe faza. mai importanta mi se pare faza cu inchiderea gazelor, dar pretul mi se pare mare.
asa ca sincer, daca ar fi sa aleg, as alege foton (n-as fi crezutca spun vreodata asta :12: )

abia acum vad ca esti din iasi. chestia cu foton nu te ajuta cu nimic.
 
In afara de Foton, celelalte se bazeaza pe \"detectarea\" P-ului.
 
Buna Anda, multumesc :12:. Cum as putea verifica aceste site-uri? Sa zicem ca fotosas e pe bune, dar celelalte? N-as vrea sa platesc 1250 de euro si sa-mi vina inapoi un ceas cu cuc. :12:. Cum pot verifica autorizatiile acestor firme, breveturile, nu stiu, orice care sa-mi mareasca doza de incredere (care in acest moment este extrem de mica) =)).

Salut Bogdan =)). Cum adica \"in afara de foton, celelalte se bazeaza pe \"detectarea\" P-ului\"? Credeam ca toate asemenea dispozitive se bazeaza pe detectarea undei P.
 
Salutare cristi_b_1 si bun venit pe forum iti zic si eu =)) :12: :12:
Sistemul de avertizare de la foton se bazeaza, in esenta, pe diferenta intre timpii de sosire ai undelor P si S pentru Bucuresti, care diferenta este cvasiconstanta pentru cutremurele adanci vrancene. Atentie, valoarea respectiva a diferentei este valabila numai pentru Bucuresti, de aceea sistemul este prevazut pentru Bucuresti.
 
Diferenta de timp dintre sosirea undei P si sosirea undei S pt Iasi e de aprox. 15 secunde, lucru calculabil si \"testat empiric\" la cutremurul din aprilie :12:
Singurul demn de incredere, care a avut parteneriat cu INFP-ul si beneficiaza de atestare din partea lor e fotonsas.
 
Salut Bogdan :12:. Cum adica \\"in afara de foton, celelalte se bazeaza pe \\"detectarea\\" P-ului\\"? Credeam ca toate asemenea dispozitive se bazeaza pe detectarea undei P.

Salut,
Am avut o exprimare defectuoasa :12:
Sistemul de la Fotonsas contine senzori in Vrancea si terminale (pagere) dedicate pentru Bucuresti.
Celelalte 2 sisteme contin un accelerometru care declanseaza o alarma cand se depasesc anumite praguri. Dar senzorul este in aceeasi locatia cu sistemul de avertizare.
Ca o comparatie, sistemul de la fotonsas iti da cateva secunde in plus fata de celelalte 2 (diferenta dintre P in Vrancea si P la tine).
 
Si inca ceva. Sistemele vandute de cele 2 firme (altele decat Foton) sunt concepute pentru alte zone seismice (in special California) nu pentru Vrancea.
Documentele pe care le insirui tu, in cazul in care exista, pot fi din SUA sau alte tari.
 
in concluzie, nu te ajuta nici unul din avertizoarele prezentate.
 
Personal, nu as formula-o chiar asa.
As spune ca daca esti un om atent la ce se intampla in jur, nu ai nevoie de un aparat care sa-ti spuna ca a sosit P-ul.
Sau care sa-ti spuna ca trece o basculanta pe la fereastra dimineata la 3 :12:
 
Deci practic unda P o simt pe pielea mea. Unda P e aia care te face sa sari in sus nu? :12:. Si unda S e cea de orizontala?

Daca ce am spus mai sus e adevarat, de ce sa cumpar un aparat care imi zice ceva ce eu simt oricum? Am I missing something?

Edit: Anda, nu ma ajuti deloc :12: =)) =))
 
:12: ba tocmai ca te ajut sa nu dai banii aiurea :12:
aia e unda P si deci nu ai nevoie de un aparat sa-ti spuna ca a sosit =))
 
Buna, si imi pun iar intrebarea. De ce se vinde un aparat care sa-mi spuna chestia asta? Se poate face vreo confuzie intre unda P si basculanta lui Bogdan? :12:. Sau aparatul respectiv tziuie cand dupa P urmeaza ceva nasol tare? I don\'t get it :12:.
 
Pentru ca exista cerere.
Oamenii, in general, sunt niste fiinte foarte complicate. De exemplu, P-ul unui seism de 4-5 nu prea se simte de un om activ. Sau de unul care doarme. Dar oamenii se sperie cand vine S-ul unui astfel de seism. Si atunci s-a inventat acest aparat care face scandal in astfel de situatii.
Cel putin asa cred eu.
 
Pentru ca se cumpara:whistling:
Ideea e ca unda P o simti atunci cand urmeaza un cutremur moderat sau puternic, iar in functie de cat de puternic resimti primul soc, cel vertical, iti cam poti da seama daca urmeaza un \"valeu, mama\" sau un \"hutza hutza\" ca in aprilie anul asta. Asta cel putin din cate stiu eu, pentru ca nu am prins 77-le, iar cel mai puternic cutremur amintit e cel din 2004:D
 
Clar, nu mai dorm... Astept P-ul.

@ Arkan: Eu mai tin minte un cutremur inainte de 90. Stiu ca stateam in zona Garii atunci, si, din cate imi aduc aminte cazuse un balcon de la un bloc de langa vama veche. Eu asa retin, s-ar putea totusi sa ma insel si sa fi vazut acel balcon cazut cu alta ocazie. Eram destul de mic oricum pe vremea aia :12:
 
Este posibil sa confunzi unda P cu vibratia unui camion care trece pe strada. De asemenea, este posibil sa confunzi unda P cu unda S a unui seism mai mic (seismul fiind mic, nu simti P-ul dar simti S-ul). Cand se zgaltaie casa nu mai stai sa analizezi daca e P sau S. Aceste confuzii le poate face si un avertizor seismic pentru unda P.

Cutremurul dinainte de 90 de care vorbesti este cel din 86.

Data, ora: 30.08.1986, 21:28:37 GMT / 31.08.1986, 00:28:37 ora RO
Magnitudine Mw: 7,1
Adancimea: 131,4 km

A fost la adancime mai mare, s-a simtit mai puternic in zona Moldovei iar la Chisinau un bloc s-a prabusit (spun unele surse) desi in Bucuresti nu s-au inregistrat avarii grave. Durata perceperii miscarii seismice a fost si ea destul de mare, de 120 de secunde. Probabil cutremurul la care se asteapta Marmureanu se va simti la Iasi asemanator (sau [putin] mai puternic) cu cel din 1986.

Tu personal nu ai avea motive de ingrijorare dupa cum spuneam in celalalt topic pe subiectul blocului in care stai. Probleme cred ca ridica cladirile vechi, neintretinute.
 
Back
Sus