• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Avertizoare seismice

@ Bogdan: il citesc acuma =))
@ Alex: Mw ce inseamna? Ca de magnitudine stiu ca Richter se ocupa :12:.

Cutremurul de atunci a fost unul maricel, dar nu ca in 77. Marmureanu zicea ca va fi mai mare decat in 77 :12:
 
Inca ceva: cutremurul poate veni oricand. Un avertizor seismic iti da 15 secunde (la Iasi) in care sa poti face ceva. 5 secunde sunt mancate de cat iti ia sa constientizezi alarma. Deci... nu ii prea vad rostul.

M-am gandit si eu sa imi iau un avertizor seismic de la Fotonsas. De cand ma tot gandesc la asta au fost 2 cutremure si tot nu mi-am luat. De ce? Pentru ca eu personal sunt de parere ca daca stii in orice moment ce ai de facut in caz ca incepe un seism, indiferent unde te-ai afla, riscurile sa patesti ceva scad dramatic. Daca nu stii ce ai de facut risti ca atunci cand auzi alarma sa te panichezi si sa sari pe geam de la etaj. Not good!

Pe de alta parte m-am saturat rapid sa tot stau cu ochii in semafoare, seismograme live si alte de-astea si tot timpul sa fiu stresat \"daca vine un cutremur ce ma fac?\". Consider ca oricum imi risc viata de mii de ori mai mult mergand in fiecare zi pe motor prin Bucuresti comparativ cu a pati ceva intr-un cutremur. Asa ca m-am linistit, ma bucur de fiecare moment pe care il traiesc dar pe de alta parte stiu exact ce am de facut in caz de seism, indiferent de locul in care m-as afla.
 
@ bogdan: cred ca o sa continui si maine, sint 35 de pagini :12:. Cu toate ca vad GeoX si Alex par sa aiba incredere in fotonsas. Ma gandesc foarte serios sa-mi transform apartamentul intr-o statie \"de bloc\" :12:
 
Nu e vorba de incredere ci daca functioneaza gramada de sarme sau nu. Si cat de folositor poate fi sau nu raspunsul pe care il obtii de la gramada de sarme. :12:
 
@ Anda: Prin sms si prin posta se poate in orice localitate :12:
 
hmmm, eu ma refeream la altceva. e util doar pt buc, doar acolo ai cele 25s. la iasi, pina trimit aia sms, pina vine, (eu primesc sms si la 5 ore dupa ce au fost trimise si nu mai sint de actualitate...) pina iei tel (daca-l ai linga tine sau nu vb pe el sau nu ai altceva de facut) pina il deschizi, ti s-au dus secundele, te trezesti in plin S. deci mi se pare inutil sa platesti un serviciu de genul asta. eu in locul tau nu m-as mai gindi la asta, ci m-as concentra pe ce am de facut ca sa limitez pierderile si sa ca-mi salvez viata. dar daca tu te simti mai linistit cu un abonament la foton sau cu un detector de unda P, nu te lua dupa ce zic eu.
 
Ai mare drptate :12:. Nu m-am gandit la faza cu sms-ul :12:. E un scenariu simpatic oricum, sa ma chinui sa citesc sms-ul in timp ce ma zgaltaie P-ul =))
 
P-ul nu face nimic rau. Ideea e ca intre P si S sunt vreo 15 secunde si, in cel mai bun caz, apuci sa realizezi ce scrie in SMS in acelasi timp cu venirea P-ului. Deci destul de inutil. Oricum, la ce infrastructura sclipitoare au retelele de telefonie mobila...n-ar fi deloc de mirare sa primesti SMS-ul dupa cutremur:D
 
Eu mi-as fi cumparat daca era available si pentru Iasi. Dar nu e. Ma voi multumi cu avertizare prin SMS =)). O sa-mi cumpar zilele astea si un telefon separat doar pt alerta de cutremur

De altfel, i-am intrebat pe cei de la fotonsas (ca sa ma asigur, era si logic de altfel). Sa presupunem ca avertizoarele seismice ar fi disponibile si pt Iasi. Multi aii au zis ca avertizorul incepe sa tziuie in acelasi timp cu unda P. Da, dar in acelasi timp cu unda P cand se simte in Vrancea. Pana la Iasi mai terc cateva zeci de secunde pana sa ajunga. In total este vorba de vreo 35 de secunde, nu de 15, cat ar insemna momentul de cand simt unda P si pana cand vine unda S. Deci practic ar fi o chestie buna. Ma refer la asta de la fotonsas, nu astea de apartament =)).

Si inca ceva, am inteles ca semaforul seismic are o probabilitate de 80-85%. It\'s better than nothing :ack:
 
Este aici printre voi, macar unul care are avertizor antiseismic?
Da, avem membrii cu avertizor de la Fotonsas. Din pacate, daca ei nu spun ca au, eu nu le pot divulga numele.

[quote name=\'\"cristi_b_1\'\'] Si inca ceva\' date=\' am inteles ca semaforul seismic are o probabilitate de 80-85%. It\'s better than nothing :bigsmile: [/quote\']
Bullshit =))
 
Parerea mea e ca cele mai bune avertizoare sint cele de la fotonsas.

In primul rand ca ei sint singurii din tara care ofera avertizarea priviind posibilitatea producerii unui cutremur in vrancea in urmatoarele zile (semaforul seismic - prognoza riscului seismic). Iar acest serviciu este disponibil prin abonament tuturor celor din tara (nu numai pt Bucuresti).

O vreme acest serviciu a fost gratuit si disponibil publicului larg si in acea perioada pe mine cel putin m-au convins de profesionalismul lor.

Mie personal chestia asta mi se pare absolut geniala pt ca daca esti informat cu cateva zile inainte, poti \"sta cu ochii pe avertizor\" acele cateva zile, poti avea grija sa nu intrii in cladiri care nu-ti inspira incredere ca ar rezista la un seism mai mare, poti chiar sa iti iei cateva zile concediu si sa pleci intr-o zona mai sigura in caz ca se anunta unul mare - si eu sincer sper ca in cazul unui cutremur puternic, ca tot e vorba sa se intample fie pina in 2011 fie pina in 2014, sper ca cei de la fotonsas ar anunta ca urmeaza sa fie unul mare si sa nu faca prognoze optimiste ca apoi isi aiba abonatii morti pe constiinta... mai ales ca abonatii morti nu mai platesc... iar potentialii abonati care ar vrea sa-si faca abonamente masiv dupa un cutremur mare, speriati fiind de eventualele replici, daca ar afla ca nu s-a anuntat cutremurul mare nu vor mai avea incredere sa-si ia avertizoare.

In al doi-lea rand sistemul de avertizare al celor de la fotonsas este direct catre abonati prin radio-paging (unde radio). Astfel ei nu au intarzieri in trimiterea informatiei si nici pierderi. Nu mai depind de retelele de telefonie mobila care oricum se blocheaza la fiecare cutremur, asa cum functioneaza ceilalti care trimit prin SMS. Oricum, chiar cand nu este cutremur de multe ori diferite retele de telefonie au temporar diverse probleme. Din pacate serviciul asta e disponibil numai pt Bucuresti, pt celelalte localitati e la fel ca si ceilalti doar prin SMS.

Dar oricum parerea mea e ca daca e sa cumperi un avertizor mai bine e tot de la fotonsas decat de la altii (chiar daca e numai prin SMS pt provincie), pt ca de aceasi bani cei de la fotonsas ofera si accesul la semafor (cu prognoza priviind riscul producerii unui seism in urmatoarele zile), ceea ce nimeni altcineva nu ofera.

Si nu in ultimul rand parerea mea e ca sint cei mai profesionisti (dovada fiind faptul ca fac aceste prognoze seismice si din cate stiu sint singurii care le fac). Doar sa vinzi niste avertizoare nu cred ca implica prea multe cunostiinte in domeniu, dar sa faci prognoze seismice e clar ca numai niste foarte buni profesionisti sint in stare sa o faca. Dar asta este doar ceea ce cred eu, e opinia mea personala.
 
\'TRAISTE OIAN\' pid=\'29477\' dateline=\'1255528242\' a spus:
Este aici printre voi, macar unul care are avertizor antiseismic?
Da, avem membrii cu avertizor de la Fotonsas. Din pacate, daca ei nu spun ca au, eu nu le pot divulga numele.

Eu am si as dori sa iau legatura cu toti posesorii de avertizoare de la Fotonsas, membrii ai acestui forum, pt a discuta niste aspecte.
Ii rog sa ma caute pe \"privat\" daca nu vor sa se expuna aici.
 
Eu am avertizor de la fotonsas. Motivele - exact cele enuntate de Bubulina.
 
\'TRAISTE OIAN\' pid=\'29477\' dateline=\'1255528242\' a spus:
Este aici printre voi, macar unul care are avertizor antiseismic?
Da, avem membrii cu avertizor de la Fotonsas. Din pacate, daca ei nu spun ca au, eu nu le pot divulga numele.

Si inca ceva\' date=\' am inteles ca semaforul seismic are o probabilitate de 80-85%. It\'s better than nothing :bigsmile: [/quote\']
Bullshit =))

E o rusine sa ai avertizor? :ack:.

Also, how do you know it\'s bullshit? Adica, nu sint deloc naiv, si nici credul (sint exact opusul). Dar o explicatie logica m-ar ajuta mult =))
 
Salut bubulina,
De cand folosesti serviciul \"semafor seismic\"? S-au adeverit prognozele celor de la fotonsas? Ma voi abona si eu, dar as vrea si parerea celor care folosesc acest serviciu.
Multumesc =))
 
E o rusine sa ai avertizor? =)).

Also, how do you know it\'s bullshit? Adica, nu sint deloc naiv, si nici credul (sint exact opusul). Dar o explicatie logica m-ar ajuta mult =))

Nu este o rusine, dar nu pot face o afirmatie in numele unui membru de aici. Si nici nu pot spune date pe care le-am aflat in discutii private.

Referitor la chestia cu zimbrul ala american, parca iti dadusem la citit un topic despre IRSA si semaforul lor. Nu stiu ce parere ai tu, dar parerea mea referitoare la semafor mi-am exprimat-o :ack:
 
Back
Sus