• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (2)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
SYL a spus:
De la un grad la altul \\"puterea\\" cutremurului creste de 10 ori, adica un cutremur de 7 grade e de 10 ori mai puternic decat unul de 6 grade...
SYL, o diferenta de nuanta: AMPLITUDINEA CRESTE DE 10 ORI DE LA 7,0 FATA DE 6,0, DAR ENERGIA ELIBERATA CRESTE DE 32 DE ORI !!!!! UN CUTREMUR DE 7,0 ELIBEREAZA O ENERGIE DE 32 DE ORI MAI MARE DECAT UNUL DE 6,0 !!!!

Faza cu 32x nu o stiam...f interesant. :ack:
 
iar a murit yahoo de inima rea.:35:
Ce-ai Dodo ? Iar te-ai sculat stramb ? :ack::harhar::harhar: Ia culca-te tu la loc...:36::harhar::10::51::12::10:
 
Alex a spus ca au probleme mari Yahoo dar nu vor sa recunoasca.
A scris mare si cu rosu pe pag de start de la gfxwold.
Poate lucreaza la servere si depinde unde ai cont.
Al meu zice\" try again later\".
 
Dodo, ca sa fiu sincer acum vreo cateva saptamani am avut si eu probleme cu accesarea contului, nu puteam intra \"din prima\", acum insa totul e chiar OK, merge perfect ! :ack::32::harhar::32::36::35::38::10::17::51:
 
nu sufar ca nu merge dar altii chiar au nevoie de el.
eu prefer msn:32::ack:
 
nu sufar ca nu merge dar altii chiar au nevoie de el.
eu prefer msn:32::ack:
Dodo, probabil fac oamenii niste schimbari ceva...Pai uite ca si la Yahoo Groups se fac periodic modificari. Eu sunt owner la 2 astfel de grupuri si membru in alte cateva (atat generale, cat si pe topicuri sp[ecifice, de cutremure, computere, etc.). Sunt owner la grupuri gazduite la Yahoo pe care le tin pentru colegii de clasa de liceu si cei de serie de facultate. Si, intr-adevar, cand fac baietii modificari, se intampla ca temporar sa nu mearga.
:17::17::10::10::32:
 
a dansat si Iranul un picutz de vreo 5r.
40KM DEEP...
YAHOO IAR A MURIT DE CALDURA
 
Dodo, vezi-ti de treaba si lasa Iranul...:ack::harhar: Trebuie sa vedem, e musai, cand va dansa VRANCEA !!!!! VRANCEA ne intereseaza, Dodo, nu Iranul !!! :harhar::harhar:
 
Alex, multzumesc frumos...:ack::biggrin::10::38::51::35::32::36:
Dupa cum cred ca vedeti, Alex a pus figura pe car ei-am trimis-o eu cu ceva timp in urma, imagine care reprezinta modelul cel mai larg acceptat pentru geotectonica regiunii Vrancea. Revin cu comentariu la sectiunea Cutremure, ne mutam acolo...:harhar::harhar:
 
Sorine, ce se mai aude cu poza aia de ziceai ca o posteaza Alex de cateva zile...aia cu Vrancea ?
 
De poza aia vorbea Sorin, si e deja pe site
 
Mi-a zis ceva Sorin, Alex poti pune linkul exact aici ?
Si inca o intrebare, dc cu Mozilla FIrefox nu o vad, doar cu IE ?
 
Minuneee. vad poza si in Firefox, dar e mica rau...la fel e si in IE, nu inteleg nimic.
 
Salutare!!!

Mai este cineva pe aici sau e timpul... si toata lumea a plecat ....:ack:
 
Sorinas, nu stim daca e sau nu timpul. :ack: Desi, personal, daca e sa fie ceva, cred ca va fi mai incolo, prin august pana in octombrie-noiembrie. Vroiam insa sa va spun ca mai tarziu voi deschide un topic special la sectiunea Cutremure, In tara, in care voi trece in revista ipoteze actuale in legatura cu viitorul cutremur vrancean puternic (M>6,7). E vorba doar de aprecieri ale unor cercetatori, concluzii ale unor articole stiintifice pe care am avut norocul sa le citesc :36::32::35::32::10::10::51: Tot acolo voi scrie despre o ipoteza relativ recenta referitoare la succesiunea cutremurelor vrancene, si anume rolul de \"triggering\" al unor socuri moderate sau importante pentru cutremure ulterioare. Se pare ca exista totusi o influenta, de exemplu seismul din 1977 a avut rol de \"triggering\" pentru evenimentul din 30 mai 1990, acesta din urma a avut rol declansator pentru seismul mai slab din 31 mai 1990, etc. Aceste influente se explica prin tendintele de redistribuire a tensiunilor in mediul litosferic de origine al cutremurelor. De altfel, teoria (in seismologie), conform careia unele cutremure contribuie cumva la cresterea tensiunilor in mediul lor focal, a fost deja confirmata pentru unele zone seismice, si se pare ca si in Vrancea ar fi valabila (partial). Ramane inca de studiat mai in detaliu, si viitorul cutremur puternic va avea probabil o importanta contributie STIINTIFICA ...la intelegerea dinamicii acestui fenomen. Fiindca sunt inca multe necunoscute, factori declansatori sau factori care intarzie declansarea seismului major, factori precursori pe termen scurt, corelatii intre diferite tipuri de activitati seismice locale din perioada care preceda cutremurul, scheme de migratie/progresie hipocentrala, etc. Voi reveni cu detalii in topicul Viitorul cutremur vrancean puternic, o sa il creez mai tarziu, aveti putintica rabdare, vorba lui nenea Iancu :harhar::harhar:
 
Avem un nou user si \"maestrul de ceremonii\" Dodo ii ureaza BUN VENIT printre noi:32: lui bnp_filip:32:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus