• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (3)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
EMSC a facut din 2 seisme peste 4 unul de 3R!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????
Magnitude MD 3.0
Region ROMANIA
Date time 2006-08-18 at 22:23:06.5 UTC
Location 45.6 N ; 26.69 E
Depth 125 km
Distances 40 km W Focsani (pop 105,112 ; local time 01:23)
36 km NE Nehoiu (pop 11,350 ; local time 01:23)
3 km W Vintileasca (pop 2,155 ; local time 01:23)
 
Problema nu asta e, Dodo ! De fapt, nu se pune problema DACA va fi un cutremur important. Ci CAND si CAT DE MARE ? Fara un cutremur de peste 6,7 grade nu avem cum sa scapam ! Asta e parerea mea, in pofida asigurarilor (suspect de) linistitoare ale lui dom\' Marmureanu ! Dansul spune multe, dar nu tot ce spune e chiar real. Exemplele sunt deja cam multe. In 1999, domnul Marmureanu spunea, dragutul de el, ca daca undeva pe \"linia\" Turcia-Caucaz-Hindu-Kush are loc un cutremur de cel putin 7,5 grade pe scara Richter, atunci cam e de asteptat ca si in Vrancea sa se produca un cutremur semnificativ, la un anumit interval, poate si in jur de 1 an plus sau minus cateva luni, si cu o magnitudine mai mare sau mai mica, in functie de marimea volumului in care s-au acumulat tensiuni !!!! Acum vine si imi zice cu seninatate cu totul altceva !!! De fapt, nu e prima data cand dansul se contrazice flagrant pe el insusi !!! :biggrin::harhar: Sincer sa fiu, as zice ca mai bine ar angaja un purtator de cuvant care sa fie capabil sa dea declaratii mult mai sobre, mai coerente si, pe cat posibil, mai putin contradictorii. Laconice dar sa nu se mai bata cap in cap in halul asta !!! :harhar: Asta e adevarata problema, Dodo, nu ca au dat niste valori preliminare (determinari \"automate\") pe care ulterior le-au revizuit. Desi nu exclud totusi sa fi fost si reale, dar sa le fi scos din anumite motive...Cutremurul dinspre Fagaras, tot la 200 km adancime, nu l-au scos, desi si acela era bizar !!!!
Repet, cred ca ar trebui mai degraba sa plecam de la premisa ca un cutremur semnificativ tot vine pana la urma, nu ne putem ascunde dupa deget. EarthQuake, in articolul din Revue Romain de Geophisique scrie negru pe alb despre probabilitatea unui cutremur MAI MARE de 6,7 grade in intervalul 2006-2008, si autorii explica ca se bazeaza pe date de ordin statistic, corelatii cu fenomene geofizice globale si elemente de seismotectonica a regiunii Vrancea. Asa ca garantiile oficiale ale domnului Marmureanu, sincer sa fiu, nu prea ma impresioneaza. Japonezii si americanii NU DAU GARANTII DE NICI UN FEL, desi e clar ca resursele lor umane, financiare si tehnice sunt incomparabil superioare !!! :harhar::biggrin: Ai nostri n-au macar pe cineva care sa le faca un website cat de cat decent, fiindca site-ul actual al lor e sub orice critica, e slab rau de tot !!! :17: Si, nu in ultimul rand, nu cred ca Radulian se bazeaza doar pe ochiometru cand afirma ca seria de cutremure incepand cu cel din 27 octombrie 2004 reprezinta o forma de activitate precursoare pentru un viitor cutremur semnificativ. Radulian e, oricum, fizician, si dansul are acces la mult mai multe informatii, inregistrari, determinari ale mecanismelor de focar, tensori, stress, orientari ale planelor de faliere, relocalizari ale epicentrelor si hipocentrelor etc,etc,etc. Asa ca dansul nu vorbeste chiar in dodii.
 
Ti-am zis, Dodo, e posibil sa fie niste erori de localizare. Determinarile \"automate\", spre deosebire de cele \"manuale\", pot fi afectate de anumite erori, deoarece folosesc putine inregistrari si sunt rapide. Dar nu asta conteaza acum. Ci faptul ca la un moment dat o sa avem un cutremur mai important. Vad ca Marmureanu nu mai apre la TV, tace malc, cred ca si pe mnealui il cam nedumereste ce se intampla si poate ca nu ii vine sa creada ca Mama Natura se pregateste sa il contrazica usturator !!! :biggrin::harhar::biggrin::harhar::harhar:
 
Sorin sunt de acord cu tine. Sincer ma intreb daca nu cumva infp i-a rugat sau i-a obligat pe EMSC sa dea afara datele despre cele 2 seisme. e greu de crezut dar nu imposibil.
Ce m-a frapat a fost ca eu nu am simtit nimic desi unul de 4.8 era greu de crezut sa nu il simtim macar unul din 4 care orbecaiau pe net la acea ora:ack:
Au simtit parintii tai unul mai mic si din 4 chiar nici unul nu a simtit un 4.8???
Ok, sunt de acord ca o masina greseste dar chiar in halul asta? A gresit tot!!!!!!!!!!!!
Se mira bietul Earthquake ca migreaza spre granite si o sa plece pe la vecini dar chiar toate datele sa fie gresite???????????
Ma mir ca au localizat tara!!!!
Or fi avut date de la vreun Hacker sau de la Emil caci altfel nu pricep ce s-a intamplat:ack:
 
Dodo, e posibil sa fi fost o eroare. E la fel de posibil insa ca datele sa fi fost si reale si sa fi fost scoase ! In lumea asta se intampla orice ! :harhar::ack::harhar: Oricum un cutremur produs la 200 km adancime are slabe sanse sa il simti daca e de 4 grade ! Mai e ceva interesant. Cele 2 ipotetice epicentre erau localizate cam pe limita microplacii Marii Negre, iar falia majora Moesica din Campia Romana este foarte profunda, si in lungul acelei limite dintre microplaci s-au semnalat, de-a lungul timpului, chiar si CUTREMURE INTERMEDIARE !!!! Deci producerea unui eventual cutremur intermediar, subcrustal, de magnitudine relativ mica, intr-o zona din Estul Munteniei, nu ar fi chiar ceva nemaintalnit ! Adica ar fi totusi plauzibila. Iar daca cele 2 seisme au fost intr-adevar reale si au fost scoase eventual pentru revizuirea parametrilor, atunci asta e...Trebuie sa mai spun insa ca la o zi numai dupa cutremurul din 13 decembrie 2005, pe neasteptate mai aparea un alt cutremur pe 14 decembrie 2005, 10h35min GMT, Vrancea, 5,0 magnitudine, adancime 130 km !!!! L-au scos dupa cateva ore !!! Deci chestia asta nu e prima data cand se intampla !!! :17::ack::17:
Pe mine nu aceste neconcordante ma preocupa, neaparat. Ci ma intereseaza mai mult ce ne pregateste, de fapt, Vrancioaia, draga Dodo !!! Stii vorba aia, RACNETUL CARPATILOR :biggrin::harhar::biggrin: Ceva se pregateste, eu nu mai am indoieli. Ce anume, vom trai si vom vedea ! Sper doar sa nu fie prea grav ! :harhar: Din pacate, nimeni nu poate da nici o garantie in acest sens. Mai ales Marmureanu, care nu e prima data cand se contrazice ! Cand le-am zis unor amici din Arges ca ditamai directorul general al INFP sustine ca in 1998 a fost cutremur de 5,6-5,7 in Fagaras, s-au crucit !!!!!!!! Pai, daca ditamai directorul general al INFP sustine asa o bazaconie, inseamna ca nu stie ce se intampla pe acolo, de fapt, si e jale !!! E jale rau daca ditamai directorul INFP poate emite cu seninatate o asemenea...nu-i spun ce !!!!!!! Sigur, dumnealui e liber sa sustina orice, dar si eu sunt liber sa ii privesc cu reticenta alegatiile ! In 1999 spunea ceva total diferit fata de \"placa\" pe care ne-o baga astazi !!! Dar TOTAL DIFERIT ! Ma refer la legatura dintre cutremurele asiatice majore si cele vrancene !!!
Inca o precizare. Stiam ca, in general, institutiile de acest gen din alte tari au si un departament de relatii cu presa, sau ma rog, un purtator de cuvant care sa transmita informatii sobre, coerente cat de cat catre opinia publica !!! La noi, INFPul nu are nici macar pe cineva care sa le faca un site cat de cat mai acatarii, si cu toate astea ni se dau garantii ca nu vine nimic, lucru care le-ar lua piuitul pana si japonezilor si americanilor, stiut fiind ca acestia dispun oricum de resurse umane, tehnice si financiare uriase, si in aceste conditii ei nu isi permit SA GARANTEZE !!!!!!!! Dar ce sa mai zic, suntem in Romania si trebuie sa ne multumim cu ce avem ! Informatii cu lingurita si cat se poate de contradictorii ! Oare isi da seama dansul ca in acest fel nu face decat sa amplifice confuzia si neincrederea ? Si sa dea apa la moara zvonurilor de tot felul ?? Nu am oricum pretentia sa ne arunce bomba si sa ne spuna cand vine cutremurul, fiindca nici dansul nu stie acest lucru si nu are unealta magica ce i-ar permita sa vada ce e la 100-150 km adancime in Carpatii de Curbura !!! Dar la mai multa coerenta aveam pretentia ! Si sa nu se mai contrazica in halul asta. Da, ii monitorizez de mult declaratiile, si am numarat deja atatea contradictii ca ma iau cu mainile de cap ! Asta e...
 
Mai sorinel nu vreau sa ii iau apararea lui pietricica dar ma gandesc la o chestie. M-ai ametit cu acel seism din Arges asa ca bat si eu campii cu un scenariu: Cineva doreste un test subteran dar secret. Cum sa il faca fara sa sperie oamenii? Isi ia o masura de prevedere. Il baga in fata pe Marmureanu in caz de nevoie sau ca a simtit vreun ametit vibratia exploziei. Infp se face ca a fost seism si de fapt a tras cineva aghioase subterane.
Problema mea este alta. Ok, gresesti datele unui seism...hai le faci pe toate salata dar este vorba de 2 cutremure!!!!!!!!!!!!!!!!
Ambele gresite total si in final ni se arunca o maslina de 3R ca sa nu facem galagie:ack:
Asta e problema mea si nu pricep ce s-a intamplat.
Nu va imaginati ca m-a dus mintea sa inventez 2 seisme asa de amorul artei plus ca am dat link-ul atunci si altora.
 
stai linistita dodo, ca n-ai inventat nimic. si eu am accesat cele 2 seisme de 4.1 respectiv 4.8, sa vad detaliile, seisme care se pare ca s-au evaporat in noapte. :biggrin:

oricum nu cred sa fi fost reale pt ca si la 200km adacime cat a avut cel din dobrogea tot s-ar fi simtit ceva in zona epicentrala. ori nu am auzit d asa ceva pe la tv.

pe undeva si mie mi s-ar parea exagerata, dar nu imposibila dubla greseala, insa in acelasi timp nici nu ar fi sters emsc-ul seismele doar ca sa nu ne agitam noi, romanii ca daca vine ceva mai mare. eu unul exclud teoria conspiratiei :biggrin:
 
Ele apareau ca \"determinare/localizare automata\", deci una rapida, in care se folosesc putine date. Or, vrand-nevrand, mai apar erori. Determinarile \"manuale\", un pic mai lente, dar care folosesc mai multe inregistrari, sunt mai precise.
 
O sa fac aici o afirmatie oarecum socanta, aparent in discordanta cu cele spuse in mesaje anterioare, si la care astept sa reactionati. Pe scurt: EU NICI NU VREAU SA STIU CAND VA FI UN CUTREMUR MAI IMPORTANT ! :harhar::harhar::harhar: Ia sa vedem ce ziceti de asta...:biggrin::biggrin::biggrin::harhar::harhar::17:
 
ne dai si o explicatie pentru optiunea asta a ta?
sincer eu as vrea sa stiu doar in masura in care ar putea exista o predictie cat de cat exacta (zile), pentru ca decat sa stiu ca acum ca va fi candva in urmatoarele luni si sa nu pot face nimic (decat sa nu dorm si sa-mi sara inima la fiecare zgomot)...mai bine sa nu stiu nimic. Da, as fi preferat sa mintiti toti ca in stilul Marmureanu ca in urmatorii 10 ani nu va fi nici un cutremur important.
 
Salutare!

Lichefierea solului in prezenta undelor avand anumite frecvente este unul dintre fenomenele destul de putin luate in considerare atunci cand se pune problema interactiunii dintre fundatie si sol. Fundatia transmite totusi incarcarea provenita din suprastructura.
 
sorinas la seismul de la izmit din 17.08.1999 nu a fost numai solul cauza prabusirilor ci si structurile de rezistenta extrem de proaste ale cladirilor.

plus ca seismul a fost si foarte puternic si de suprafata si in aceste conditii gradul de distrugere a fost concentrat pe o arie nu foarte intinsa.

practic daca peste tot in lume s-ar renunta la ocaua mica si s-ar face numai constructii solide cu simtul raspunderii nu s-ar mai produce asemenea dezastre la marile seisme, dar se pare ca pana acolo mai avem de asteptat.
 
Pai, cck, e clar ca o predictie pe termen scurt, de ordinul zilelor, nu poate sa existe, sau, chiar daca se emite, se aduce doar la cunostinta, eventual, autoritatilor, atat. Si apoi, la fel ca si tine, nu vreau sa ma isterizez, sa ma sui pe pereti sau sa fug in padure ori pe camp...:biggrin::harhar: Nu sunt totusi salbatic...:harhar::harhar: Prefer sa incerc sa fiu calm atunci cand ii va sosi sorocul, sa nu recurg la gesturi necugetate si sa incerc sa ii ajut, cat pot, si pe cei din jur. Asta mi se pare mai important decat sa stiu CAND !!!
A, ca ma intereseaza fenomenul ca atare, ca intotdeauna mi-am dorit sa stiu mai mult, am colectionat carti, reviste, chestii, etc,etc...:harhar::32:...asta-i altceva. :biggrin::biggrin:
 
sorinas, daca doar fenomenul de lichefiere a solului afost vinovat pentru prabusirea cladirilor in Izmit, pai atunci cum se face ca in poza ta una dintre cladiri a cazut, iar alta s-a daramat, nu-mi spune ca la diferenta de 5 metrii e alt sol.

sorin, zau si ca si eu as vrea sa nu ma isterizez, doar ca e cam greu cand stai intr-un bloc din \'77 la etajul 9, cand ai prins cateva cutremure in casa, cand mai afli si ca in zona (iancului) in care locuiesti solul nu e foarte bun, ba dimpotriva, contribuie la amplificarea undelor si, de fapt cel mai important, cand nu vrei sa mori zdrobita de propria casa, ci vrei sa traiesti mult si bine
 
cck, cel mai bine e sa nu te gandesti cand o sa fie si sa tremuri tot timpul de groaza. Gandeste-te ca nu e obligatoriu sa fie si foarte mare, iar la 6,8 nu se intampla nimic. Sigur ca e greu sa nu te sperii cand se misca totul in jur, cand auzi acel zgomot infernal, dar totusi panica e mai periculoasa decat cutremurul propriu-zis !!! Repet: CAND si CE o sa fie, nici cei de la INFP nu stiu prea bine, sunt presupuneri doar. Iar previziunile pe termen lung si mediu oricum nu ajuta cine stie ce. Poate doar comunitatea stiintifica :biggrin::harhar:
 
Vedeti ca am updatat postul la Regiuni seismice..., la enumerare, completand cu unele informatii la ALTE ZONE EPICENTRALE...:harhar::51::harhar::harhar::17::17::10::biggrin::32::biggrin:
 
Foarte frumos dar momentan abia am timp sa dorm desi incerc sa fac fata provocarilor pe ambele site-uri.
Lasa ca revine Dodo in forta si va trebuie sa te ascunzi sub o \"frunza de brusture\" ca sa nu te ia vijelia pe sus:harhar:
 
Lasa ca revine Dodo in forta si va trebuie sa te ascunzi sub o \\"frunza de brusture\\" ca sa nu te ia vijelia pe sus:harhar:
Pai stiam ca doar Dodo e inaripata....:biggrin::harhar::biggrin::harhar::harhar:
 
Are fulgi de otel si cioc de diamant asa ca..fugiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:harhar:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus