• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
se zguduie incet dar sigur mediterana....si a fost unul chiar adanc .
deci se misca incet si placile adanci....
 
A fost probabil la contactul cu subplaca egeica, care e miscata de placa africana dar si de partea vestica a subplacii anatoliene. Pe acolo au mai fost cutremure si mai adanci chiar. In Mediterana mai apar cutremure adanci. De exemplu, pe 8 ianuarie 2006 a fost un cutremur de 6,5-6,7 la 70 km adancime in Marea Ionica, resimtit din Italia pana in Egipt. Cele mai adanci cutremure din Marea Mediterana au fost pe la 300-400 km !!!!
 
Faza mai serioasa e ca Vrancea s-a \"blocat\" pentru seisme de magnitudine 5 si ceva de 1 an si jumatate. E un fapt obiectiv acela ca aceasta \"pauza\" pentru seisme de magnitudine Ms mai mare sau egala cu 5,0 este cea mai lunga de dupa 1990. :unsure::worthy::unsure:
In al doilea rand, desi o sa ziceti ca sunt cinic, eu preferam un cutremur de 6,9 grade acum, decat unul de 7,4-7,5 grade peste 5-6 ani !!! :wink::ack: Pana si Marmureanu a zis ca seismul care se pregateste va fi cu atat mai puternic cu cat intarzie mai mult ! A spus-o in mai multe randuri, si inca in public ! Intr-un fel, e o anumita logica. Daca seismul intarzie, presiunea creste foarte mult, comprimarea va afecta un volum mai mare si pana la urma se va produce un cutremur chiar major (M > 7,0) !!! :wink: Parerea mea e ca nu e bine ca intarzie...:wink:
Marmureanu spunea ca se asteapta la un cutremur de marimea celui din 1940. La prima vedere, ne-am putea intreba precum personajul lui Marin Preda: \"Pe ce te bazezi?\"...:whistling: O posibila explicatie ar fi aceea ca ei ar fi putut aprecia/estima dimensiunea pe verticala si pe orizontala a zonei de anomalie seimica, si aceasta zona de anomalie din adancime (deci zona in care activitatea nu mai e normala) ar avea o anumita extensie spatiala, pe verticala si pe orizontala. Si aceasta extensie spatiala a anomaliei seismice ar sugera un seism de magnitudinea celui din 10 noiembrie 1940. :sad:
 
Daca bubuie sub mediterana ceva mare.....poate se mai varsa energie si scapam..
 
Acolo e placa africana, care nu mai \"conteaza\" cine stie ce pentru noi. Un cutremur generat de presiunea placii africane oricum nu poate fi prea mare (maxim 6,4-6,5 pe scara Richter, care nu e catastrofal).
 
ce mai faci? ce mai zici? Pentru tine am o parte a monografiei despre bisericile din Bucuresti, stii tu aceea despre care ti-am spus c-o cautam acu\' ceva timp...
 
Salutare Alty
Pai poate ne mai vedem intr-o zi...:whistling::rolleyes: Pana joia viitoare nu pot, ca pregatesc o dizertatie in fata unor personalitati, asa ca sunt super-full...:wink::unsure::wink: Dupa 15 iunie, cel mai bine...:sad::wink::unsure:
 
salutareeee...:unsure::biggrin::unsure::whistling:
ce mai faci ? :sad:
 
printre alte multe alte \"fapte\" mai scriu, mai citesc, mai arunc cate un ochi p\'a\'aci, scoala...d\'astea casnice:whistling:
 
eu muncesc de zor, citesc, pregatesc dizertatia de saptamana viitoare in fata unor oaspeti. am ceva trac...:whistling::whistling::unsure::sad::unsure::wink:
 
Mai problematica e Vrancea, care dupa seria de cutremure din 2005, concentrate la 145 km +/-3 km a intrat in \"blocaj\" pentru seismele de magnitudine 5-5+. Asta e un lucru care da de gandit foarte serios...:unsure::whistling::unsure:
 
Mai problematica e Vrancea, care dupa seria de cutremure din 2005, concentrate la 145 km +/-3 km a intrat in \\"blocaj\\" pentru seismele de magnitudine 5-5+. Asta e un lucru care da de gandit foarte serios...:sad::whistling::unsure:
Doaaaaaa... ia uite-te in jur ce ii doare undeva pe majoritatea...:unsure:
 
Treaba perfida e ca lumea se obisnuieste asa, liniste si pace :unsure::worthy: Si uita...:sad::whistling: Si cand va veni, iar se va spune ca \"uitasem\", ca \"ne-a luat pe neasteptate\", \"nu credeam ca mai vine\", \"credeam ca am scapat\", bla-bla-bla...:wink::ack: Ca ne va lua \"ca din oala\", asta e cumva logic...dar a crede ca \"am scapat\" numai fiindca nu a fost cutremurul in 2006, e o imensa greseala...:unsure::unsure:
 
Vrancioaia e foarte perfida...ne lasa un timp sa dormim, sa motzaim, in liniste si pace...:whistling::hypocrite::unsure: Ceea ce e remarcabil e ca seismele alea mari de tot (peste 7,0) nu apar, de regula, chiar la inceput, ci mai incolo, la cativa ani dupa ce intram sub influenta \"asiatica\". Sigur, e constatare bazata mai mult pe ce s-a intamplat in ultimii 200 de ani. Ideea e ca daca nu apare ceva semnificativ la inceput (la vreo 6,7-6,8) , inseamna ca seismul care se pregateste e unul major (peste 7,0). Nu absolutizam treaba asta, dar totusi cred ca are logica. Si e confirmata de ce s-a intamplat in ultimele 2 secole.
 
Am introdus publicitate in paginile site-ului. Este un test, vom vedea daca functioneaza corect.
 
Succes, si eu sunt curios daca apar probleme la forum...ca-n rest este de dorit sa mentii costurile in limite suportabile
 
As baga in \"ecuatie\" si Iranul ! Si asta pentru ca Iranul se afla la convergenta intre mai multe placi si subplaci care sunt de interes si pentru noi. Pe de o parte, in partea de sud-est a Iranului impinge \"celebra\" placa Indiana !!! :unsure::harhar::unsure: Pe de alta parte, sunt contacte intre subplaca Iraniana, subplaca Arabica si subplaca Anatoliana, iar la randul lor toate aceste subplaci influenteaza microplaca Marii Negre ! Este un \"puzzle\", un mozaic tectonic destul de complicat, si foarte interesant, zic eu...:whistling::rolleyes: Si cele spuse mai sus cred ca justifica de ce trebuie bagat in \"ecuatie\" si Iranul ! Interesant e ca seismul vrancean din 27 octombrie 2004 (M=6,0) a fost precedat de un seism in sud-estul Iranului, in zona Bam, la 26 decembrie 2003 (M=6,3), deci la un interval mai mic de 1 an !!! Si se pare ca din 2003 in Iran nu s-a mai produs alt cutremur important. De aceea cred ca pe masura ce presiunea placii Indiene va creste treptat (deci progresiv), vor incepe sa apara ceva cutremure in Iran, de magnitudini 6-7 si poate chiar peste 7,0. Apoi ar trebui sa urmeze un cutremur semnificativ fie in Turcia, fie undeva in zona caucaziana. Si abia dupa aceste evenimente, e de asteptat sa se produca si un cutremur vrancean puternic, probabil cu magnitudine intre 7,0-7,5. As zice ca aceste fenomene se vor semnala in urmatorii 3-5 ani, deci intervalul cel mai probabil pentru un cutremur vrancean cu adevarat puternic, deci unul major (magnitudine 7) ar trebui sa fie 2010-2014, asa, \"ochiometric\"...:wink:
Sa nu ziceti ca il imit pe domnul Marmureanu...:sad:
 
In sfarsit, mai vine lume noua...:unsure: Salutare, max, bine ai venit si aici. Cei de dincolo, de pe gfx, suntem si pe aici, in mare...:unsure: ]
Sunt multe topicuri interesante de parcurs...:whistling::rolleyes:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus