• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
E bine asa. In jur de 1 ajung acolo. :whistling::hypocrite::unsure:
 
Ok. Eu acum plec, mai am niste drumuri prin oras, si pe la 1 ajung in zona la tine. :whistling::rolleyes: Ciao..:unsure:
 
Multzam fain, Alty...:unsure::hypocrite::sad::hypocrite:
Foarte interesant, intr-adevar. Vezi ca pusesem mai demult un link la articolul celor 2 japonezi (plus Radulian); in conformitate cu acest nou model, cutremurul major asteptat in urmatorii cativa ani ar urma sa se produca la o adancime in jur de 145 km. Am mai comentat pe tema asta. Sigur, e mai bine ca e mai adanc, dar asta nu inseamna ca ne vom simti chiar bine la un seism de magnitudine 7.
Oricum, ramane de vazut in ce masura se va confirma aceasta ipoteza...:whistling::whistling::unsure:
 
Multzam fain, Alty...:sad::hypocrite::wink::hypocrite:
Foarte interesant, intr-adevar. Vezi ca pusesem mai demult un link la articolul celor 2 japonezi (plus Radulian); in conformitate cu acest nou model, cutremurul major asteptat in urmatorii cativa ani ar urma sa se produca la o adancime in jur de 145 km. Am mai comentat pe tema asta. Sigur, e mai bine ca e mai adanc, dar asta nu inseamna ca ne vom simti chiar bine la un seism de magnitudine 7.
Oricum, ramane de vazut in ce masura se va confirma aceasta ipoteza...:whistling::whistling::unsure:

si ce este trecut in CD este acelasi lucru cu link-ul transmis de tine?:unsure:
 
Unul dintre articole e al celor 2 japonezi. Eu pusesem un link la un articol al lor, cu Radulian, de asemeni. Articolul de pe CD e totusi mai complet. Oricum, in mare ideea e cam aceeasi. Cel mare care va veni ar trebui sa fie mai adanc. Si perioada e data la fel, 2007-2013.
Dar foarte interesante sunt si celelalte. Inca nu le-am citit pe toate. Acum le parcurg...:whistling::wink::unsure:
 
Ideea de baza ar fi aceea ca in fiecare secol exista o migratie ascendenta a zonelor focale pentru cutremurele vrancene puternice (de magnitudine Ms mai mare sau egala cu 6,8), astfel:
-primul cutremur din fiecare secol (ce apare, de regula, in primii 10-15 ani ai unui secol) se produce in partea cea mai profunda a volumului litosferic, la 140-160 km adancime. Cutremurele din 1802 si 1908 ar fi fost de acest tip;
-al doilea cutremur puternic dintr-un secol se produce intre 110-140 km adancime. Cutremurul din 10 noiembrie 1940 s-ar fi produs la o adancime de 124 km !!!!!!!:unsure::angel::whistling: Acel seism a avut un cutremur precursor pe 22 octombrie 1940, produs la o adancime de 126 km !!!!
-al treilea seism puternic din fiecare secol se produce la 80-110 km adancime, asa cum a fost cutremurul din 4 martie 1977 (adancime 101 km). In secolul 20 a mai aparut un cutremur semnificativ in anul 1986, la o adancime de 133-136 km, deci din nou in zona rupta in 1940.
Celelalte seisme vrancene (cu magnitudini Ms de pana la 6,5-6,7) nu prezinta importanta, efectele lor nefiind severe. Cutremurul din 30 mai 1990 (Ms=6,7) s-a produs la o adancime de numai 85 km.
Asadar, in zona de adancime 140-160 km nu a mai aparut un cutremur important din anul 1908. In consecinta, acesta ar fi gapul seismic si deci sursa viitorului cutremur vrancean puternic, asteptat sa se produca in intervalul 2007-2013.
In baza unor considerente de ordin statistic, se apreciaza ca aceasta migratie ascendenta a activitatii seismice se repeta cu regularitate in fiecare secol. Viitoarele seisme vrancene puternice sunt anticipate in felul urmator:
2007+/-6 ani, M=7,3+/-0,4, adancime=145+/-11 km
2041+/-4 ani, M=7,4+/-0,2, adancime=132+/-16 km
2082+/-9 ani, M=7,3+/-0,2, adancime=104+/-5 km


Desigur, e o veste mai \"buna\", in principiu, aceea ca viitorul cutremur vrancean va fi unul foarte adanc. Totusi, sa nu uitam efectele distructive ale marelui seism din 26 octombrie 1802 !!!!
In orice caz, eu as zice ca acest cutremur ar fi, in mare parte, deja \"pregatit\" din punct de vedere al acumularii energiei. Ar lipsi ceva de genul \"picatura care umple paharul\", sau o crestere in timp relativ scurt a stressului, pana la un nivel critic. :unsure::unsure:
 
Avand in vedere faptul ca maine voi fi la munte aproape toata ziua, iar de miercuri pana la finele saptamanii merg la Mangalia la o conferinta, va urez tuturor petrecere frumoasa, distractii pe masura si sa va bucurati de primavara ...:whistling::hypocrite::unsure::unsure:
Pana la inceputul saptamanii viitoare e putin probabil sa ne mai \"auzim\", asa ca va spun La buna revedere, Good Bye, Au revoire...:wink::sad::biggrin:
 
Noi dam petrecere pe gfxworld :17:in cinstea plecarii tale pe coclauri:harhar:
 
A fost un tam-tam destul de puternic pe tema acestor \"predictii\". Ok, am inteles (din parcurgerea articolului in cauza) ca se dorea demontarea unui alt sistem statistic de predictie, desi as prefera termenul de hazard.
 
l-am anuntat si pe mos martin de seismul de astazi:whistling:
sa vedem rectificarile..ca e cam adanc...
ca fapt divers pe 2 mai e luna plina...adica la noapte....
 
l-am anuntat si pe mos martin de seismul de astazi:whistling:
sa vedem rectificarile..ca e cam adanc...
ca fapt divers pe 2 mai e luna plina...adica la noapte....

este de bine:whistling::whistling:
 
sosolino va ureaza salutari de la Mangalia...unde spune el ca era soare:unsure:
 
HELLO, HELLO, HELLO, HELLOOOO...
Bine v-am regasit.... In fine, ajunsei si eu acasa, dupa 3 zile de conferinta si alte alea, alea, mai mult sau mai putin \"colaterale\"...:unsure::biggrin::unsure::sad:
Ce sa zic, desi am fost la conferinta, nu a lipsit nici distractia, ca asa e bine si frumos.
Dar sa o luam cu inceputul. Dupa cum puteti citi la www.emmit2007.net, intre 3 si 5 mai s-a desfasurat la Mangalia a 3-a editie a unei conferinte internationale de telemedicina si informatica medicala. Grupul nostru face parte (mai bine zis a facut parte) din comitetul de organizare, asa ca a trebuit si eu sa fiu \"mobilizat\". Chiar s-au prezentat si lucruri din proiectul nostru TELMES, asa ca am fost nu doar figuranti, ci si participanti activi. Eu am fost omul \"din culise\", responsabil si cu buna aranjare a posterelor si prezentarilor pentru \"ai nostri\". Nu eu am luat cuvantul din partea noastra, dar se pare ca in toamna, la Cluj, as putea prezenta un paper cu securitatea datelor medicale. Mai vedem.
Sesiunile propriu-zise ale conferintei s-au tinut la Casa de Cultura din Mangalia, langa hotelul Prezident (acolo unde am fost si cazati). Ieri seara, a avut loc un Dineu de gala, in onoarea oaspetilor romani si straini (somitati europene in materie de telemedicina si informatica medicala, diversi profesori universitari, medici, informaticieni, etc.). Si la acest Dineu, mai multe formatii de copii in porturi populare au incantat asistenta prin dansuri specifice zonei. Am facut si poze, le veti vedea maine. Am cedat si am intrat si eu in hora mare, seful m-a pozat (ce e drept, poza nu e f. clara, eram in miscare), dar o sa vedeti maine pe gfx...:wink::whistling::hypocrite:
Astazi ar fi trebuit sa ajung si prin Delta, din pacate eu am renuntat fiindca am niste lucruri urgente de facut aici in Bucuresti, iar al meu sef are si el treaba cu depunerea unor proiecte, chestii, asa ca ne-am intors de azi. Oaspetii straini au fost dusi intr-o excursie in Delta.
Revenind la hotelul Prezident, o sa vedeti si niste resturi de ziduri din perioada anticului Callatis, cred, chiar in zona hotelului, si la subsol. O sa vedeti pozele (voi posta linkul).
Ce sa zic...Am imbinat utilul cu placutul. Utilul, prin ceva contacte internationale utile importante pentru proiectele noastre actuale si viitoare. Placutul s-a referit nu doar la Dineul de aseara, cat si la plimbari pe malul marii, pe faleza (o sa vedeti in poze maine, nu am \"tragerea\" sa le descarc azi).
Deocamdata atat, ca mi-e foame si sunt cam obosit, dar maine o sa va povestesc mai mult.
Va doresc la toti o seara buna si distractie placuta. Pa si pupici la toata lumea...
 
Pe 31 mai avem iar Luna Plina. :whistling::sad: Sa vedem cand si unde se va mai misca...:unsure::whistling::unsure::whistling:
 
Avem mai devreme luna noua, mi se pare pe 15-16 mai. Din punct de vedere maree e acelasi lucru dar luna plina se vede bine si ne \"sperie\" mai rau.
 
nu stiu eu prea bine cesi cum...dar am observat ca e luna plina pe emisfera sudica sau nordica.
conteaza oare cumva?:whistling:
 
Nu cred. In orice caz, e greu de cuantificat. Cand a fost cate un numar mai mare de cutremure in astfel de perioade, au fost si in cea sudica si in cea nordica. De fapt, nu am vazut statistici mai exacte, dar la prima vedere nu am remarcat sa fi fost mai multe cutremure intr-o parte decat in alta.
 
Ma gandeam ca luna plina pe emisf sudica poate influenteaza o parte a globului sau cumva...
 
Oricum, Luna se vede de oriunde e noapte...:whistling::whistling:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus