• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (5)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Se vede ceva la suprafata? Cam care este viteza medie de deplasare relativa? Nu ma astept sa se vada deplasarea cu ochiul liber dar, in cativa ani se observa ceva?
 
seascarf, falia respectiva nu se vede la suprafata. E adevarat, unele falii mari se pot evidentia la suprafata prin anumite modificari, devieri ale cursurilor raurilor, garduri deplasate etc. Dar nu toate faliile sunt asa. Unele sunt \"ascunse\". Si, repet, ceea ce se elibereaza, ca energie, in lungul acestei falii importante constituie doar \"resturi\" fata de grosul tensiunilor care sunt concentrate in profunzime in zona Vrancea. De aceea cutremurele din Campia Romana au magnitudini mici sau cel mult moderate (5-5,4 pe scara Richter).
 
Desi nu a zis nimic nou, totusi ca sa fim la \"curent\" cu \"noutatile\" din Vrancea, la ProTV, la stirile de la ora 19:00 Marmureanu, a tinut sa reaminteasca faptul ca pana in 2010 nu sunt motive de ingrijorare pt un seism important in Romania.
 
El s-a referit la cutremur \"catastrofal\". Ca mereu zicea ca numai de astea discuta. Prin cutremur \"catastrofal\" se intelege ceva peste 7,0. Ca 6 si ceva nu e acelasi lucru, totusi. E o diferenta uriasa intre 7,4 si 6,5...:whistling::whistling::unsure:
Acum, fireste, ramane de vazut cum vor evolua lucrurile. Apropos de cutremurele de mai mica magnitudine (6-6,5), tot dumnealui spunea ca pe ei nu ii intereseaza cutremurele vrancene de magnitudine 6,5 ! Sigur, se stie ca astea nu sunt catastrofale, sunt evenimente de marime medie, e clar. :unsure:
 
Chestia cu \"nu il intereseaza cutremurele de magnitudine 6\" a zis-o mai demult, si a repetat-o de mai multe ori. Este foarte adevarat ca acest gen de cutremure nu sunt catastrofale. Din pacate, ele nici nu ne scapa de unul catastrofal. Mai ales daca nu se produc la adancimea \"care trebuie\"...:whistling::whistling::unsure::rolleyes:
In fine. Mai vedem ce o mai fi. Urmarim Estul, EarthQuake, so pe el !! :unsure::harhar::sad::harhar:
 
Cu siguranta ca atunci cand a spus de un seism important s-a referit la unul de peste 7 grade, de multe ori si eu l-am auzit spunand ca pt Vrancea doar cele peste 7 grade sunt catastrofale, si pe buna dreptate.

Cele mai mici de 7 grade produc in mare parte, panica si pagube minore. Poate doar cele mai subrede constructii sa se prabuseasca sau doar sa sufere avarii majore.
 
Culmea e ca la seismul din octombrie 2004 (cu directivitate spre Muntenia !!!) nu a picat nimic nici macar pe Lipscani ! A, poate o caramida-doua...:whistling::whistling::unsure:
 
Saptamana viitoare, intre 2 si 5 mai, voi fi absent de pe \"interval\", mai pe sleau spus, voi fi offline. Are loc o conferinta internationala la Mangalia, pe probleme de informatica medicala si telemedicina, si noi suntem coorganizatori. Sunt implicat in treaba asta, asa ca voi face si eu deplasarea la Mangalia. De aceea voi fi absent aici, asa ca sa nu imi puneti \"nemotivata\"...:whistling::biggrin::unsure::wink::wink::unsure::harhar::sad:
 
Astazi s-a derulat prima zi a Simpozionului International cu subiectul Reducerea Riscului Seismic. Sincere felicitari organizatorilor...Detalii mai tarziu.
 
Alty, asteptam amanunte...please...:whistling::sad::wink::unsure::hypocrite::unsure:
 
Nici nu stiu de unde sa incep...Simpozionul are o anvergura destul de mare, se desfasoara sub girul Academiei Romane. Materialele (inclusiv postere) sunt stranse intr-o cartulie destul de mare, tiparita pe un suport de calitate. Sunt cca 64 de prezentari (din Ro, Franta, Japonia, Belgia, Polonia)...Am sa-ti fac o copie a CD-ului care contine TOTUL despre acest Simpozion. Felicitari prof Alexandru Aldea, UTCB, INCERC si Academiei Romane. Si multumiri JICA.
 
Ok, pai atunci vedem cum facem...Cand ne mai intalnim...:whistling::sad::unsure: Eu saptamana viitoare sunt super-full, de miercuri pana sambata sunt cu treaba la Mangalia, plus ca ma agit acum cu trimis materialul pentru propunerea la FP7, asa ca sunt destul de incarcat...:wink::wink::unsure::whistling:
 
Who\'s Online
Username Time Location
sorinsov 10:22 AM Viewing Who\'s Online
Alty 10:17 AM Replying to Thread Chat on-line :wink: (5)
tjkl 10:13 AM Reading Thread Informatii despre cladiri
:whistling::biggrin::unsure:
Neatza Alty...:wink: Te-am prinsss...:unsure::harhar::sad:
 
Salve Sorin,
Am un CD cu toate materialele prezentate la Simpozion, are cam 171 de MB....Tu ai sa-ti dai seama ce este pentru tine ..Cat despre restul!!! S-a vorbit mult despre solutiile constructive, despre istoria geologica a zonei Ro, despre teorii seismologice...:whistling:
 
Pai cum facem sa ne vedem ? Poti azi sau maine ? :whistling::whistling::unsure::unsure::rolleyes:
 
E bine daca apar pe la 1 \"tot acolo\" ?? (unde ne-am mai intalnit)? :whistling::whistling::unsure::rolleyes:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus