• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (6)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sa inteleg ca miscarile astea inreg pe seism. de la Buc sunt datorate unor miscari seismice continue in et. superior?
 
Eu nu prea ma uit pe seismograma BUC1. De regula ma uit pe VRI (cea de la statia Vrancioaia), pe MLR (Muntele Rosu), pe VOI (pentru zona Fagaras), pe BZS (pt. Banat), pe CVD (Cernavoda) pt. Dobrogea...
 
Cred ca e mai degraba \"zgomot\", semnal parazit,poate si din cauza traficului sau agitatii microseismice \"artificiale\", oricum. Repet: interesant e ce apare pe seismogramele de la VRI, MLR pentru Vrancea. Si acum nu se vede nimic sau aproape nimic, niste punctisoare minuscule care pot fi asa-numite \"ultramicrocutremure\" (M<1,0).
 
Oricum eu imi permit sa speculez ca ceva se intampla. si aici ridic 2 probl.:De ce inainte de 30 aug activ. era mult mai scazuta atat la Buc cat si la Iasi?
2.daca pe seism. de la Buc ar fi ceva zgomot de fond datorat traficului de ce apare tot timpul? Nu ar trebui sa apara mai mult ziua?
Oricum si seism. de pe vri vedem o usoara act.Inainte predomina izolinia perfecta:whistling:Si ar mai fi o probl :varfurile de pe seism. Buc1 sunt cam pronuntate si nu par det. de un zgomot de fond.Eu nu zic ca trebui sa intram in panica dar e interesant ce se intampla:harhar::ack:
 
Poate tropaie si tzopaie Stim-Noi-Cine ! :ack::harhar::crybaby::harhar::crybaby::harhar::harhar::harhar:
 
Dupa cum vedeti in buletinul seismic al zilei de 10 septembrie a.c, in cursul zilei de ieri s-a intensificat usor activitatea seismica in Dobrogea Centrala pe falia CAPIDAVA-OVIDIU. S-au inregistrat mai multe seisme minore la interval de cateva minute, seisme corelate cu activitatea tectonica a faliei CAPIDAVA-OVIDIU. Este una dintre cele 4 falii importante care traverseaza Dobrogea de la est catre vest. Cu cateva zile mai devreme avusese loc un cutremur mic pe falia PECEANAGA-CAMENA, situata la nord de falia CAPIDAVA-OVIDIU.
 
Dobrogea este traversata, de la Est la Vest, de 4 falii importante, care au jucat un rol important in evolutia geotectonica a regiunii.
In primul rand, este falia SFANTU GHEORGHE, care urmareste traseul canalului cu acelasi nume al Deltei Dunarii; aceasta falie separa orogenul predobrogean (si resturile fostilor Munti ai Dobrogei, munti care au facut parte din orogeneza hercinica, deci mai veche decat cea alpina din care fac parte si Carpatii) de zona Deltei Dunarii. Falia Sf. Gheorghe prezinta, in prezent, o activitate seismica pronuntata, aproape anual inregistrandu-se seisme crustale in zonele Tulcea, Mahmudia-Bestepe (focar al seismelor din 13 noiembrie 1981 cu M=5,2 si, respectiv, 3 octombrie 2004 cu M=5,4), Isaccea, s.a. Focarele nord-dobrogene se grupeaza la 3 nivele de adancime: 7-12 km, 18-22 km si 25-30 km.
Falia PECENEAGA-CAMENA si, respectiv, CAPIDAVA-OVIDIU, desi au, in prezent, activitate tectonica mai slaba decat falia din nordul Dobrogei (seismele locale generate de aceste falii nu au depasit, in ultimul secol, valori de magnitudine de 4,5-4,9 grade pe scara Richter), totusi sunt importante prin prisma rolului pe care acestea l-au jucat in trecutul geologic al regiunii. Cumva, ele sunt interesante prin faptul ca sunt fracturi situate in interiorul MICROPLACII MARII NEGRE !!!!! Practic, aceasta MICROPLACA A MARII NEGRE nu este foarte omogena, ca atare, ci este compartimentata in blocuri mai mici si are o evolutie foarte interesanta.
A 4-a falie e mai la sud, nu ii stiu numele pe moment, afecteaza pontica si e generatoare a marilor cutremure din zona Shabla-Cavarna (de exemplu, seismul de magnitudine 7,2 din 31 martie 1901, produs la 15 km adancime la est de capul Shabla, 25 km in largul marii). Se pare ca acesta falie din sudul Dobrogei ar fi, totusi, prelungirea FALIEI MAJORE INTRAMOESICE, din Campia Romana. Prelungirea acesteia in sectorul Dobrogei de Sud si pe teritoriul Bulgariei.
 
Vedeti ca Turcia are \"pojar\" (rujeola). :ack::harhar: Deocamdata sunt doar bubulitze, sa vedem cum evoulueaza...:crybaby::harhar::crybaby::harhar:
 
Soso, harta nu mai e accesibila. :ack::whistling::harhar:
Sau baietii lui M. au pus in functiune firewall-ul ??? :3::unsure::crybaby::crybaby:
 
Vrancea oricum se lasa cu greu impresionata de seismele mici din E Turciei si din restul zonelor care o pot influenta indirect.Probabil ii trebuie un 6+ ca sa produca si dansa ceva sesizabil.Dar pana atunci timpul trece si nu in favoarea noastra:whistling:.Si stim cu toti de ce ...
 
Intr-adevar, cu cat seismul intarzie, cu atat are sanse sa fie mai puternic, asta nu ca o spun eu, ci altii cu studii de specialitate au sustinut-o. Si e destul de logic.
 
Intr-adevar, cu cat seismul intarzie, cu atat are sanse sa fie mai puternic, asta nu ca o spun eu, ci altii cu studii de specialitate au sustinut-o. Si e destul de logic.

Bai nene, a secat de tot Vrancea asta... O sa dau faliment cu site cu tot!!!:ack:
 
Lasa Alex, ca atunci cand or sa inceapa sa se inmulteasca cutremurele, nu vom mai prididi, si se va agita lumea si pe aici...:crybaby::harhar::harhar::57::wink:
Pana una alta, avand in vedere faptul ca (pentru mine) ceasurili sunt inaintate deja, e cazul sa mai las computerul si netul deoparte, sa va zic la toti noapte buna si linistita:hypocrite::ack::crybaby: si sa inchei cu mereu acelasi: DACA MISCA, FITI PE FAZA !!!!!:3::harhar:
 
Soso, harta nu mai e accesibila. :ack::whistling::harhar:
Sau baietii lui M. au pus in functiune firewall-ul ??? :3::unsure::crybaby::crybaby:

cred ca-s probleme generale la lx.ro , unde am pus pagina.
caut alt host-free acum.
 
Bai nene, a secat de tot Vrancea asta... O sa dau faliment cu site cu tot!!!:crybaby:

Dar nu vad reclama pe site-ul tau, am impresia ca faci munca voluntara.

Ei lasa ca vine cutremurul ala mare. Istrate cica a visat ceva cum a visat inainte cu o saptamana inainte de cutremurul din 77.

Citez de la http://360.yahoo.com/ioanistrate1 :

\"MESAJ PRIMIT DE D-L ING.IOAN ISTRATE IERI 5 SEPTEMBRIE 2007\"AM AUZIT O ATENTIONARE PT. DATA,EVENIMENT DEOSEBIT SAU ORA SI CIFRA 16 DE GENUL CELEI PRIMITE CU O SAPTAMANA INAINTE DE CUTREMURUL DIN 4 MARTIE 1977 \"

Mesajul e scris cu litere mari si eu n-am facut decat copy si paste.
A mai alertat el de pomana lumea si alta data.
Eu nu cred ca Istrate e chiar excroc, viseaza el ceva, doar ca nu le plaseaza in timp cum trebuie. A nimerit-o cu multe in domeniul politic.

Anul asta cred ca mergea un site de seceta :ack::crybaby:
 
cred ca a cazut lx.ro. revine el. pina atunci:
80.96.129.10/bulletin

numai bine.
 
Nu am mai intrat de multisor pe site. Felicitari !!! Arata din ce in ce mai bine. De la voi eu, un profan, am aflat mai multe informatii folositoare decat de la multe institutii platite gras din bani publici pentru asta. Nu sunt vorbe mari, dar voi chiar v-ati asumat o misiune sociala si va felicit inca odata pentru asta ! La multi ani, fara mesaje in celula de criza, acestui site si celor care au muncit la el.
 
CuTremuratule :)ack::biggrin:), eu sunt cam reticent la istrate si altii ca el. E usor sa vii acum sa zici ca \"am zis, am visat, etc,etc\". Poate verifica cineva acest lucru ? Nu. Am vazut ca individul isi tot publica si reediteaza carti, probabil cand nu i-a iesit profetia cu a 250-a zi a anului 2001 pe care dansul o \"vedea\", in \"mesaje\", cu \"chenar negru si cutremur mare\", mai reactualizeaza datele, ca deh, ceva-ceva sa prinda omul...:crybaby::biggrin::crybaby:
E profitabil sa fii profet in Romania de azi, fie vorba intre noi...:harhar:
 
Spuneam ca e profitabil sa fii profet si vizionar in Romania ! :harhar: Mai publica omu\' o carte, o mai reediteaza, mai palavrageste pe la televiziuni, mai spune ce a visat, ce mesaje a mai primit...:3::ack: Ies marafetzii, nu gluma, curg garla...:57::crybaby::biggrin: O fi si pe la OTV ??? :crybaby::57::57:
 
Are si blog nenea Istrate, ne-am modernizat, deh...Sa fim in pas cu moda, nu-i asa ??? :crybaby::biggrin::crybaby::biggrin:
Nea Istrate ne anunta cutremur pentru 14 septembrie 2007 ! Ha, ha ! Hi, hi, hi ! :harhar::3: Pai poate ca o sa fie cutremur, un seism vrancean de 3-4 grade pe scara Richter. Si uite cum nea Istrate a profetit cutremuru\'...:57::wink::ack::hypocrite:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus