• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (6)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
In al treilea rand, daca \"relatia\" dintre vrancea si sumatra ar fi atat de clara, atat de directa, incontestabila, de ce nu acelasi lucru se poate spune si despre \"relatia\" dintre vrancea si turcia, in speta falia nord-anatoliana ? Unele cutremure din vrancea au fost precedate de cutremure mari in turcia, dar nu toate. Si, de asemeni, nu orice cutremur din turcia a fost urmat de cutremure in vrancea ! Prin urmare, \"relatia\" dintre vrancea si turcia nu este foarte clara si este inca insuficient lamurita. Atunci de ce ar fi mai clara \"relatia\" vrancei cu sumatra, care e oricum mai departe, mult mai departe ?

Iata un al treilea (daca am numarat eu bine :crybaby::hypocrite::crybaby::hypocrite:) motiv pentru care nu cred ca este tocmai evident ca sumatra influenteaza vrancea. Nu avem suficiente cazuri la indemana pentru a trage o concluzie in acest sens. De fapt, ar fi chiar prea frumos si mult prea simplu sa spunem: da, sunt cutremure mari in sumatra, deci e sigur ca 12 ani de acum incolo vrancea va tacea complet ! :ack::harhar:

Am trecut in revista principalele motive pentru care, asa cum spuneam, sunt mai rezervat in ceea ce priveste evidenta relatiei zonei vrancea cu sumatra. :3:
 
Sa rezum unul dintre argumentele de mai sus:

daca Turcia, care e langa noi practic, nu reuseste sa influenteze INTOTDEAUNA Vrancea, pai cum ar putea sa o faca Sumatra, care se afla haaaat-departe, peste mari si tari, la mama-n., taman la antipozi ??? :ack::whistling::57::unsure::crybaby:

Nu cred ca e prea concludenta o \"relatie\" Vrancea-Sumatra, de vreme ce nici \"relatia\" Turcia-Vrancea nu \"functioneaza\" 100%, intotdeauna...Uneori da, alteori nu ! :crybaby: Problema e mult prea complexa...:harhar::hypocrite::3:
 
Astazi ar fi fost 2 cutremure in Romania, la 12h25min 11GMT si la 14
h44min30GMT. Deocamdata, datele nu sunt disponibile muritorilor de rand, fraierilor platitori de taxe si impozite din care si Stim-Noi-Cine isi ia simbria aia de 140 de milioane pe luna !!! :ack::ack::crybaby::ack::crybaby: De ce sa stim noi ce si unde mai misca ??? Faceti, nene, ca pe vremea lui ceasca cand seismele nu existau, era subiect tabu, si gata ! :harhar::ack:
 
Pe seismograma statiei VRI (Vrancioaia) se vede binisor seismul de la ora 14h44min30 GMT, deci a fost un seism minor aproape sigur in Vrancea, probabil de 2,5-3 grade. Dar vulgul nu trebuie sa stie, nu-i asa ???? :3::wink::ack::harhar: N-o a anunte nici cand se cutremura scaunul de sub...:crybaby::harhar::crybaby::harhar::harhar::harhar:
 
A zis cineva ca nu o sa avem act. in vrancea 10 ani .Cumva a aparut marmureanu la tv ??:ack::harhar::crybaby:
 
Andy, eu sunt cel care a zis ca nu va mai fi nici un cutremur nici chiar de 4-5 grade 12 ani de acum incolo !!!!! :ack::harhar::crybaby::harhar::crybaby::harhar::harhar::harhar::3::harhar:
 
Stai bine cu simtul umorului inseamna . Mai ne inveselesti si pe noi:harhar::ack:.Ca e normal ca asa ceva e imposibil.Eu am crezut ca a venit Mr.M la tv si a declarat ceva de genul asta. Oricum el nu ar fi glumit ar fi spus-o cu, convingere:harhar::crybaby::harhar:
 
Pai e bine sa mai facem poante, cum s-ar zice sa facem haz de necaz...:ack::harhar::crybaby::harhar::crybaby:
 
Da, cutremurul de la ora 14 si 44 min GMT tot nu e disponibil. E secret de stat. :crybaby: Ne baga seismele din Apuseni ca e vital sa stim ce se intampla in Apuseni ! :ack::harhar::crybaby:
 
Acum revenind la lucruri serioase de unde are marmureanu certitudinea ca un seism din zona indoneziei descarca zona Vrancea? Prob. se bazeaza pe faptul ca bl. indian luat separat fiind mai agresiv(doar a format cei mai inalti munti ) e cel care se descarca.Si daca se descarca pe partea opusa scapa zonele dinspre W.Insa ipoteza asta nu sta in picioare pt. pe langa contraargumentul mentionat de tine e unul si mai recent 9,4 in Sumatra apoi in oct 2005 7,6 in Pakistan.la mai putin de 1 an:whistling:
 
Pai asta ziceam si eu. In plus, sectorul australian a avut mereu o evolutie spre est, in Indonezia e o subductie intre sectorul australian al placii si placa Burma. In estul Indoneziei intervine si placa Pacifica, de cealalta parte. In schimb, dintotdeauna, placa indiana propriu-zisa (sectorul nordic) s-a miscat spre nord si a \"patruns\" in continent, ridicand Himalaya. Procesul continue, lent, si azi, dar la scara timpului geologic efectele sunt observabile (in formarea respectivului lant muntos).
 
Cat priveste cutremurul din Pakistan, un seism aproape identic cu cel din 2005 a fost si in anul 1935 ! Tot cam prin aceeasi zona, si de magnitudine 7,5 ! Dupa ce in anul 1934 avusese loc un seism in India de magnitudine 8,4 grade.
Oricum, pe multe harti tectonice, se vede cum acea placa indo-australiana e impartita in 2 sectoare, sectorul nordic este cel indian propriu-zis, iar sectorul sudic e cel australian. Fiecare dintre aceste sectoare poate avea dinamica un pic diferentiata. De asta spun ca e cam greu sa se coreleze 100% Sumatra (unde preseaza sectorul australian) cu Vrancea. E cam neconcludent, dupa parerea mea.
 
Pana la urma eu zic sa ne bazam tot pe centura mai ales pe zonele mai apropiate de noi E Turciei,Caucazul si zonele inconjuratoare.Daca acolo are loc ceva major gen 7+ atunci e cazul sa ne facem probl.Pana una alta eu zic sa nu intram in panica pt. ca bl. Indian nu apasa prea tare .Si asta se intampla inca din oct 2005 dupa seismul din Pakistan.+ca Baba doarme dusa:harhar::ack::harhar:
 
Stai bine cu simtul umorului inseamna . Mai ne inveselesti si pe noi:harhar::ack:.Ca e normal ca asa ceva e imposibil.Eu am crezut ca a venit Mr.M la tv si a declarat ceva de genul asta. Oricum el nu ar fi glumit ar fi spus-o cu, convingere:harhar::crybaby::harhar:

si s-a produs vreun seism important in perioada in care a zis ca nu exista riscul sa se produca ??? :crybaby: :harhar: :3: :57: :57:
 
Pai pana acum nu pt. ca nici nu se putea produce din motivele care le-am spus mai sus .Dar daca se va produce un seism de 7+ in E Turciei de ex si Mr.M va spune ca putem sta linistiti inca cativa ani buni atunci nu-l mai cred; cum la fel ca si Sorin nu cred ca un seism in Sumatra amana unul major in Vrancea.:ack::harhar::crybaby:
Pt. ca avem un contraargument clar:ce s-a intamplat inainte de seismul din 40:whistling:
 
ce s-a intamplat inainte de seismul din 1940 nu se aseamana deloc cu ce se intampla acum, asa ca e cam greu sa se faca o comparatie intre cazuri...

seismul din 1935 din Pakistan nu s-a produs in aceeasi zona cu cel din 2005

seismul din 1938 din Indonezia nu s-a produs in zona Sumatrei...

pana acum in estul Turciei nu s-a produs vreun seism important...

cu alte cuvinte in momentul de fata nu exista nici un element concret care sa indice iminenta producerii unui seism major in zona Vrancea in urmatorii ani... ca or fi 3-5-10-30-100 asta nu avem de unde sa stim...
 
Cat priveste cutremurul din Pakistan, un seism aproape identic cu cel din 2005 a fost si in anul 1935 ! Tot cam prin aceeasi zona, si de magnitudine 7,5 ! Dupa ce in anul 1934 avusese loc un seism in India de magnitudine 8,4 grade.
Oricum, pe multe harti tectonice, se vede cum acea placa indo-australiana e impartita in 2 sectoare, sectorul nordic este cel indian propriu-zis, iar sectorul sudic e cel australian. Fiecare dintre aceste sectoare poate avea dinamica un pic diferentiata. De asta spun ca e cam greu sa se coreleze 100% Sumatra (unde preseaza sectorul australian) cu Vrancea. E cam neconcludent, dupa parerea mea.

cert e ca la ora actuala activitatea seismica este forate concetrata incepand cu estul-sudestul Indiei si nu ca ar fi un lucru total neobisnuit, deoarece sunt zone cu activitate seismica foarte intensa... insa la prima vedere pare o activitate mai intensa decat in alte cazuri.

spre exemplu si placa Indiei influenteaza activitatea din zona Sumatrei daca o apuca spre E-SE (estul placii)... si astfel contribuie la amplificarea activitatii seismice din zona respectiva.

de aceea si cred ca atata timp cat in zonele adiacente placii Indiei, pe directia SE a placii, vor exista seisme mari (de genul celor care au fost in ultimii 2-3 ani) sunt slabe sanse ca in Vrancea sa se produca un seism foarte mare... nici n-ar avea cum, daca placa Indiei actioneaza in alte parti decat ne-ar interesa pe noi...
 
Pai eu ce spuneam... Cand se va intamla un ev. seismic major in E Turciei,zona Caucaz, etc atunci putem sa ne facem probl . pana atunci nu va fi nimic major la noi. Marmureanu a zis ca pana in 2010 nu va fi un seism major.Deocamdata are acoperire.Dar sa nu spuna aberatii gen : energia din Vrancea se descarca in Sumatra:harhar:
+ ca a facut el una mai mare spunand ca un seism care s-a produs intre pl. PACIFICA SI BL. EUROASIATIC DESCARCA VRANCEA!!!:ack::harhar::crybaby::harhar::crybaby:
 
Cat priveste cutremurul din Pakistan, un seism aproape identic cu cel din 2005 a fost si in anul 1935 ! Tot cam prin aceeasi zona, si de magnitudine 7,5 ! Dupa ce in anul 1934 avusese loc un seism in India de magnitudine 8,4 grade.
Oricum, pe multe harti tectonice, se vede cum acea placa indo-australiana e impartita in 2 sectoare, sectorul nordic este cel indian propriu-zis, iar sectorul sudic e cel australian. Fiecare dintre aceste sectoare poate avea dinamica un pic diferentiata. De asta spun ca e cam greu sa se coreleze 100% Sumatra (unde preseaza sectorul australian) cu Vrancea. E cam neconcludent, dupa parerea mea.

si in anul 2001 pe 26 ianuarie in vestul provinciei Gujarat s-a produs un seism cu magnitudinea de 7.9 grade pe scara Richter si la noi nu a urmat nimic important, nici macar pana in ziua de azi, deci nu orice seism din zona Indiei-Pakistanului-Turciei-Iranului au efecte directe asupra zonei Vrancea.
 
Pai eu ce spuneam... Cand se va intamla un ev. seismic major in E Turciei,zona Caucaz, etc atunci putem sa ne facem probl . pana atunci nu va fi nimic major la noi. Marmureanu a zis ca pana in 2010 nu va fi un seism major.Deocamdata are acoperire.Dar sa nu spuna aberatii gen : energia din Vrancea se descarca in Sumatra:harhar:
+ ca a facut el una mai mare spunand ca un seism care s-a produs intre pl. PACIFICA SI BL. EUROASIATIC DESCARCA VRANCEA!!!:crybaby::harhar::crybaby::harhar::harhar:

unele mai sunt si doar declaratii pentru presa... :3: :57: :57:

dar pana la ora actuala chiar si aceste declaratii doar pentru presa s-au dovedit benefice. :ack:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus