• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (6)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
ok, sunt in Bucuresti mai tot timpul (parca prin octombrie o sa ma duc pe la Suceava, sau cine stie unde in alta parte), asa ca atunci cand ai drum prin Centru...cartile le am la servici, deci oricand cu placere...
Am citit -parca pe un scroll TV-ca \"unii\" au impins probabilitatea aparitiei unui seism pana in 2010? asta ce gaselnita mai este?
 
Saptamana viitoare, doar miercuri nu pot, ca trebuie sa fiu acasa intre 5 si 7, vin baietii de la upc cu stb-ul ! :crybaby::hypocrite::crybaby:

Da, pai stim noi cine zice ca nu vine cel mare pana in 2010. Ramane de vazut ce si cum. Oricum, ca un seism foarte mare nu apare chiar \"din senin\", trebuie (in principiu) sa aiba ceva precursori, asta da. Dar nu stiu in ce masura se poate garanta pentru ce se va intampla, sa zice, in 2008-2009 ! :ack::harhar:
 
Marti 28 august e bine ? Pe la 4 jumate asa...:ack: Si tot acolo...:crybaby:
 
Excelent ! :ack::crybaby::biggrin::harhar::crybaby:
 
Ati vazut ce interesant, in ultimele zile s-au produs mai multe cutremure de magnitudine 4-5 in Polonia (marginea vestica a Paltformei Est-Europene), in Azerbaidjean (la marginea microplacii Caspice), in Turcia (centru si est) si in Iran (de asemeni 2 cutremure). Subplacile se freaca usurel intre ele. Deocamdata cu discretie, sa nu deranjeze prea tare ! :ack:
Asteptam sa \"cante\" discret si baba ! Babo, hey, ce faci acolo ? Iti canta \"vecinele\", mata\' dormi dusa ??? :crybaby::harhar: Sunt curios la ce adancime va fi. Ceva de 4,0-5,0 trebuie sa fie, fiindca un astfel de cutremur nu a mai fost in Vrancea de mai mult de 3 luni, si in plus se apropie cu pasi repezi perioada \"propice\". EarthQuake, toamna se numara bobocii ! :crybaby::harhar::harhar:
 
Asadar, de cateva zile \"centura\" prezinta o usoara fibrilatie ! :ack::harhar: Ma refer, evident, la centura Turcia-Iran-Caucaz-Hindu Kush-Pamir ! Cu putin timp in urma s-a produs un seism usor si in Muntii Hindu-Kush, dupa ce in ultimele zile s-au produs cutremure de 4,5-5 grade pe scara Richter in Azerbaidjean, Turcia, Iran dar chiar si in Carpatii nordici polonezi (pe marginea vestica a Paltformei Est-Europene). Nu cred ca trebuie sa ne ingrijoram pe termen scurt deocamdata. Cand vedem ca se misca mai tare, atuncea da, putem intra la banuieli ! :crybaby::unsure: Insa eu cred ca in urmatoarele saptamani, maxim 1-2 luni trebuie sa \"cante\" nitel si baba Vrancioaia. Este de asteptat ca baba sa scoata niste vocalize discrete de 4-5 grade ! :harhar:
Spuneam mai demult ca trebuie sa urmarim cu atentie nu numai ce se intampla in Vrancea, ci si ce se intampla la est si sud-est de Romania, pe \"centura\" TURCIA-IRAN-CAUCAZ-ASIA CENTRALA (HINDU KUSH-PAMIR). Aceasta \"centura\" este importanta pentru ca, de fapt, si Vrancea face parte din ea, practic Vrancea se afla la captul vestic al \"centurii\". Si ce se intampla pe \"centura\" se pare ca dicteaza, intr-un fel sau altul, si evolutia Vrancioaiei. Deocamdata, nu sunt cutremure foarte mari pe \"centura\", dar nu se stie ce va fi in urmatorii ani. Nu e exclus ca la anul, de pilda, sa inceapa sa apara si cutremure mai importante. Asadar, atentie nu doar la Vrancioaia, ci si la \"centura\" ! Urmariti \"centura\", fratilor ! :crybaby::harhar:
 
Si frumos ar fi sa apara mult asteptatul seism de 5 grade din Vrancea tot pe la 85-100km, cat sa mai adanceasca misterul... :ack: :crybaby: :crybaby:


Legat de eclipsa totala de luna, pacat ca la noi e aproape de 11 ziua, deoarece pe cea din martie am ratat-o din cauza vremii.
 
Ar fi chiar culmea...:ack::whistling::crybaby::crybaby:
 
Mai spectaculoase sunt cele de Soare. :crybaby::ack: Eu consider eclipsele de Luna niste \"banalitati\"...:crybaby::harhar::harhar::harhar::3:
 
Salutare Alty. Te-am vazuuut ! :crybaby::harhar::ack:
Deci maine pe la 4 si jumatate, tot acolo in fata la Springtime Pta Victoriei...:crybaby:
 
Salutare andy...:crybaby::ack:
Dupa cum vezi, desi in jur se misca mai mult sau mai putin discret, baba V. tace ca o Regina Maiestuoasa...:crybaby: Isi pastreaza demnitatea si nu se lasa provocata cu una, cu doua, de carcotasi asa ca mine...:harhar:
Maine avem, asadar, eclipsa totala de Luna. Din pacate, nu o putem vedea, fiindca va avea loc in cursul diminetii, dupa ora 10 timp local in Romania.
 
Felicitari pentru ca ai avut curajul sa postezi :harhar: :ack: Am vazut ca te-ai inregistrat mai demult, dar abia acum ai scris primul mesaj :crybaby: In orice caz ne bucuram ca esti printre noi si ca te-ai hotarat sa participi la discutie! :crybaby:
 
Sa vedem poate baba reactioneaza usor cu o oarecare intarziere:harhar:Dar prob. va fi ceva de 4-5 gr cu toate ca ar fi mai interesant daca ar veni mult asteptatul sesm de 5+:ack:
 
Andy, vezi ca am scris la un alt topic de ce in Vrancea un eventual seism de cel putin 5,5 grade nu ar trebui sa se produca mai devreme de luna octombrie ! :ack::harhar::crybaby::harhar::crybaby::harhar::harhar:
 
Atentie: e vorba de cutremure cu magnitudinea Ms de la 5,5 in sus, cu toate ca astfel de anomalii ar putea aparea, pe un termen mai scurt, de ordinul saptamanilor, si inaintea unor seisme de magnitudine sa zicem 5,0-5,3.
 
Am gasit solutia... daca tot ne amana baba, nu ne ramane decat sa ne facem firma importatoare de seisme... :ack: :crybaby: :crybaby:

Pe Alex il punem sef, pe Dodo o punem contabil (orice firma trebuie sa aiba asa ceva), Sorin le incarca-descarca, iar eu le transport... iar cu privire la ceilalti membri ai forumului decide sefu\' ce atributiuni le da...

Ce ziceti... vi se pare oK ? :harhar: :3: :57: :57: :57:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus