• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (6)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Explicati-mi si mie o chestie: de ce canadienii transmit in timp real, pe Internet, datele de monitorizare a zonei de subductie Cascadia (inclusiv in forma grafica, de diagrama), in timp ce ai nostri le pun in dorul lelii, ba se vad, ba nu se vad, cum o da serverul infp-ului sau alti factori misteriosi ??? :ack::harhar::crybaby::harhar::crybaby::harhar: In aceste conditii, cred ca nu e cazul sa ii mai luam in seama pe dansii, fiindca nu merita ! Ditamai institutie cica stiintifica, nu sunt in stare sa isi faca un site mai acatarii si sa il intretina ???!!! :harhar::ack: pe ce ia cineva 140 de milioane (cu sporuri cu tot) ????? Din taxele noastre, evident...:3:
Bravo canadienilor pentru modul transparent in care transmit informatii in timp real pentru zona lor de interes (Vancouver), prin Internet ! Rusine stim noi cui !!! :57:
 
Sa nu mai vorbim ca aproape intreg continutul site-ului e in limba engleza, fiindca el nu se adreseaza unei populatii pe care dumnealor o trateaza cu dispret si ii arunca, din cand in cand, idei cum ca ba vine un seism de 6,2 grade in urmatoarele cateva zile (cum a facut domnul M. in august 2002, cica asa ii indicau dansului precursorii electromagnetici ! :crybaby::harhar:), ba stati cuminti ca cel mare vine dupa 2010 ! Cucu ! Cu-cuuuuu ! :crybaby:
Da, o varianta in engleza, \"oglinda\" a celei in romana, e normal sa existe. Dar probabil ca in conceptia lor, populatia Romaniei nu exista si trebuie desconsiderata, tratata cu un dispret suveran. Dumnealor au preocupari superioare, studiaza, cerceteaza. Dar atunci de ce se lauda pe site ca ei publica (atentie, PUBLICA) periodic buletine seismice zilnice sau saptamanale ???? :harhar::ack::3::ack::57:
Sa ne intelegem. Ce inseamna A PUBLICA, oare ???? :ack::whistling:
 
Da, eu, cetatean platitor de taxe si impozite in Romania, vreau sa stiu ce cutremure au mai fost in tara, na ! E o crima, oare ???? :ack::ack::crybaby::ack::crybaby::ack::harhar: Am pretentia ca atunci cand accesez site-ul institutiei autorizate in acest domeniu sa gasesc informatii lamuritoare si concrete. Nu mecanismul de focar la cine stie ce microseism de magnitudine 0,39 grade, ci, de exemplu, o lista de cutremure, actualizata periodic, na ! Ce e asa mare filozofie ??? :3::ack::57: Se teme oare ca daca am vedea lista de seisme s-ar putea trage concluzii ??? Pai ce concluzii sa tragem ??? Ca doar dansii ne considera niste nestiutori care nu trebuie informati !
 
Ar merita un DoS cat ei de mari ! :ack::harhar::crybaby::harhar::crybaby: DoS e Denial of Service !!! :harhar::harhar::3::harhar:
Sistemele lor de comunicatii marete le pica tot timpul. De fapt, grozavele lor sisteme de avertizare se bazeaza pe o infrastructura de comunicatii a STS, care insa pica mereu, dupa cum s-a constatat in ultima vreme ! Asa ca pretentia lui Stim-Noi-Cine ca va avertiza cutremurul la nu stiu ce unitati critice e de rasul curcilor si al gainilor jumulite ! :57: Cineva era chiar disperat ca iar i-a picat sistemul de comunicatie care sustine grozavia aia cu avertizarea, si recunostea sincer ca la un cutremur de peste 6,0 sunt in pom, le cade tot sistemul de comunicatii !
 
Si ca sa nu mai tot insist pe exemplul cu canadienii, sa mergem un pic mai aproape, la italieni. Asadar, Italia, surata noastra de ginte latina, tara europeana, deh, in UE...:ack::harhar::crybaby:
Pe teletextul televiziunii italiene Rai Uno (pg. 731 cu mai multe subpagini) se pot gasi liste de cutremure, inclusiv lista celor mai importante cutremure produse in Italia in luna curenta, liste de cutremure mai importante produse in toata lumea in luna precedenta, etc. Ideea e ca directorul institutului seismologic italian nu merge pe ideea ca seismele sunt secret de stat, ci ca sunt lucruri despre care OPINIA PUBLICA TREBUIE SA AFLE !!!! Scurt ! De asta ce mai ziceti ??? :crybaby::harhar::harhar:
Q.E.D ! Q.E.D ! Q.E.D !!!!
 
Dupa cum vedeti, baba Vrancioaia scoate MICRO-VOCALIZE mai mult in partea de sus, fapt constatat de ceva vreme. Ce e drept, aceste \\"cotcodace\\" sunt destul de discrete si nu deranjeaza pe nimeni. :3::harhar::57::harhar:
Va dati seama ca o ascultam pe babetu\' cum pulseaza ??? :ack::hypocrite::harhar: Cum ii bate inimioara...:57:
Lasand gluma la o parte, ar fi interesant daca am putea pune pe o harta a Romaniei, sa zicem \\"aproape in timp real\\", ca la emsc, cu cerculetze de diferite culori (in functie de interval) si dimensiuni, aceste seisme din buletinele zilnice. O o idee care nu stiu daca o putem pune in practica, dar ar fi fost nice, zic eu. :crybaby::crybaby:

http://sosolici.jos.ro/
 
Foarte interesanta harta, soso ! Intr-adevar, stii ce se spune: vorbele si cuvintele sunt cum sunt, dar imaginea valoreaza mai mult decat 1000 de cuvinte ! :ack::hypocrite::crybaby: Ziceam ca o astfel de harta, actualizata periodic pe masura producerii evenimentelor, ar putea sa ne dea o imagine mai buna a activitatii seismice curente, nu numai prin criteriul distributiei geografice a activitatii respective.
Mereu ma intrebam de ce cei de la INFP nu pot face asa ceva ? Altii pot...in fine, sunt multe de zis, vom mai avea prilejul sa comentam...:crybaby:
 
Foarte interesanta harta, soso ! Intr-adevar, stii ce se spune: vorbele si cuvintele sunt cum sunt, dar imaginea valoreaza mai mult decat 1000 de cuvinte ! :ack::hypocrite::crybaby: Ziceam ca o astfel de harta, actualizata periodic pe masura producerii evenimentelor, ar putea sa ne dea o imagine mai buna a activitatii seismice curente, nu numai prin criteriul distributiei geografice a activitatii respective.
Mereu ma intrebam de ce cei de la INFP nu pot face asa ceva ? Altii pot...in fine, sunt multe de zis, vom mai avea prilejul sa comentam...:crybaby:

este online.
se genereaza la fiecare accesare sau refresh.
nu este foarte corecta. mai e de lucru.
2 ore mi-a luat si sigur am si gresit.

problema este ca la fiecare vizualizare se acceseaza site-ul infp
pt. actualizare date.

se cam incarca banda acolo la ei :harhar:
 
Soso, eu zic totusi ca e foarte buna si interesanta o astfel de harta, fiindca se poate vedea distributia activitatii seismice, care sunt zonele mai active si, oricum, confera un anumit dinamism. In orice caz, multumim mult si speram sa intri mai des pe aici. Chiar daca nu prea avem cutremure perceptibile, cat de cat, dar sunt multe lucruri demne de comentat. :ack::hypocrite::crybaby:
 
In orice caz, reiese mai clar (privind harta facuta de soso), distributia activitatii seismice din ultima perioada:

-Vrancea
-Carpatii Orientali (activitati seismice locale distribuite de-a lungul lantului carpatic)
-Dobrogea
-Estul Munteniei (Campia Romana)
-zona Fagarasului (NV) si ceva focare apropiate de Campulung Muscel si de Sinaia (focarul din Bucegi)
-zona de vest, Apuseni si nordul Banatului (Arad)
 
Ok, eu acum ma retrag, e tarziu pt mine :ack::hypocrite:...e cazul sa mai las computerul deoparte...:crybaby:
Va doresc la toti o noapte buna si cat mai linistita. Soso, ceilalti apar un pic mai tarziu, sorry ca te las singur...:harhar::crybaby:
 
Neatza. Aseara a mai fost un microseism in zona Cheia-Muntele Rosu (Ciucas), dar mai adanc, la peste 40 km adancime !
 
Pai raspunsul la intrebarea ta ca de ce ne trateaza cu dispret e simplu. Ne trateasa cu dispret pecum si guvernul acestei tari. Totul pleaca de acolo de sus. Daca acolo nu misca nimic, nici la \"baietii cutremurologi\" nu misca nimic. Poate ca ar trebui dati jos din posturi cativa de pe acolo ca sa inceapa sa le pese de populatie. Sau poate ca urmatorul cutremur catastrofal va produce asa haos (ceea ce e de asteptat) , incat in urma scandalurilor ce vor apare inevitabil cum ca nu s-au luat masuri atatia ani , vor incepe sa cada capete sau sa se arunce pisica moarta in gradina nu stiu cui. Asta e, vaide noi!!!
 
Foarte interesanta harta cu cutremure, soso.
Pe langa ea ar fi bun si un sistem de avertizare atunci cand este pericol de utremur, dar presupun ca acest lucru este destul de greu de facut. Mai usor este sa se construiasca cladiri cu structura specifica pentru tipul de cutremure de la noi din tara. Blocul in care avem noi apartamentul este de genul acesta. La ultimile cutremure mai puternice, s-a leganat bine de tot, a facut un zgomot infiorator, dar atat.
 
Am pus linkul la harta facuta de soso in sectiunea de Linkuri utile, pentru a iesi in evidenta. :ack::hypocrite:
 
Salutare andy ! :crybaby:
Dupa cum vezi, baba tace ! Doarme dusa acolo jos, si ne lasa sa fierbem in suc propriu ! :ack::harhar::crybaby::harhar:
 
Dupa cate obs activitatea seismica usor crescuta se mentine inca
Nu putem sti daca seism. de tipul celei de la Buc1 au mai fost si altadata.infp-ul stie de ce :ack::harhar::crybaby:
 
Pai eu ziceam ca e liniste. De vreo 2-3 zile nici macar microseisme, ceva...:ack::harhar::crybaby::harhar:
 
Gata, e timpul sa va zic noapte buna si sa mai imi vad si de altele. Nu cred sa miste cine stie ce peste noapte. Oricum, reiau apelul: DACA MISCA, FITI PE FAZA ! :ack::crybaby::harhar::crybaby::harhar::harhar:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus