• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (8)

Un exemplu de situatie cand ar fi necesar sa se furnizeze si astfel de lamuriri/explicatii suplimentare e cea in care se produce un seism perceptibil, eventual cu potential de efecte pagubitoare, intr-o zona in care lumea nu prea e obisnuita cu seismele. Au fost cazuri in care, de pilda, dupa seria de cutremure din Maramures din august-noiembrie 2001, fenomene consemnate discret in presa, lumea a ramas cu impresia ca au facut ucrainenii experiente nucleare subterane !! :harhar: :worthy: Cateva explicatii suplimentare s-ar fi putut da si cu ocazia seismului din Dobrogea de Nord din 3 octombrie 2004. Va imaginati ce va fi cu ocazia unui cutremur fagarasan mai puternic ? Toata lumea va crede diverse prostii, in absenta furnizarii unor precizari mai consistente, cat de cat. Mai ales daca va fi un cutremur ca cel din 1916.
Repet, sunt cazuri si cazuri in care doar simpla enuntare a datelor seismului nu e suficienta. Cu ocazia cutremurului din 25 aprilie, de exemplu, se putea preciza, frumos, ca se mai intampla ca Vrancea sa mai dea si cate 2-3 seisme de magnitudine 5 pe an, fara probleme. Nu am auzit pe nimeni sa precizeze acest lucru. Sigur, nu apar presa, as fi ultimul care sa apere televiziunile si ziarele. Am o parere extrem de proasta despre ziare si televiziuni. Imi e sila de jurnalele de stiri ale celor mai multe dintre televiziuni. Ieri, de exemplu, la una dintre televiziuni, prima stire de la ora 19 era ca \\"a fost despicata, transata si bucatile au fost dosite intr-o valiza\\"!!!! La aceeasi televiziune, acum 2-3 saptamani, prima stire de la rubrica de sport era cea despre biroul de europarlamentar al lui gigi becali !!!! Ce legatura o avea sportul cu biroul ciobanului, nu am idee... Eu as da afara toata redactia de sport a acelei televiziuni. :ack: Argumentul ca astfel de stiri fac cica \\"rating\\" nu se sustine, pentru ca in 1990 nu debutau jurnalele de stiri cu prostiile astea. Iar in Belgia si Olanda nu debuteaza jurnalele de stiri cu informatii sangeroase.
Sa revin la subiect. Mi se pare de un minim bun simt ca in unele cazuri sa se dea si explicatii suplimentare; fireste, nu formule matematice sau alte chestii savante, dar un minim de precizari cat de cat lamuritoare nu cred ca ar costa cine stie ce. Daca omul vrea sa stie ce e cu un anumit cutremur, cam la ce interval mediu de timp se poate repeta un seism de magnitudine medie, nu vad ce dificultate ar fi sa se dea si astfel de explicatii.

In vinerea cu pricina dupa cutremurul de 4,6 prezentatoarea anunta la antena 3 ca ultimul cutremur inregistrat in Vrancea anul acesta a fost cel din 25 aprilie.:ack: Te doare capu ce aberatii pot sa scoata din ei. Eu i-as desfiinta pur si simplu.:harhar: Asta nu se poate numi greseala, asta e prostie si ignoranta. Mai auzeam comentarii dupa emisiunea cu domnul profesor Marmureanu: \"Urmatorul cutremur va avea 7,5 grade\" A fost o intreaga isterie dupa acea emisiune ziarele infloreau tot felul de titluri de te durea capul.:worthy: Oare cum poti sa afirmi asa ceva??? Doar la OTV ma asteptam la asemenea aberatii nu mai vorbim de erori grave pe care le fac cei de la pupitru atunci cand tin sa ne reaminteasca de evenimente importante din trecut \'40, \'77, \'89. Este inadmisibil daca ne gandim ca tot ce au de facut este sa informeze corect populatia, tot ce stiu ei sa faca este sa isi ia acea postura serioasa de parca stirile din acest domeniu nu s-ar deosebi cu nimic de cele in care ne sunt prezentate sinucideri, omoruri, accidente si alte stiri inutile. Cred ca functioneaza pe principiul \"oare ce rost are sa acordam atentia unor date banale, oricum oamenii nu vor intelege nimic asa ca ne permitem sa spunem orice\".:ack: Este oare atat de greu sa te informezi inainte de a face publica o stire in fata unei tari intregi? Spui mass media si :ack:
 
Buna ziulica la toata lumeaaa :worthy:
Iar V-AM PRINS, VRAJITOAREELOR :harhar: Doar nu credeati ca scapati :worthy:
Da Wlad, televiziunile si ziarelee sunt jalnice, din pacate. Si ieri ProTv-ul e inceput cu batranul din Timisoara transat de 2 studenti !!! :harhar:
 
Cat priveste argumentul (chipurile) ca acele stiri fac rating, vin eu cu intrebarea: De unde stiti ? Ati facut referendum in populatie sa o intrebati daca vrea stiri cu batrani transati ??? Pentru televiziuni si ziare: :harhar: :harhar: :worthy:
 
Ok. M-am instalat in Sinaia intr-o vila draguta situata aproape de manastire, intr-o zona linistita si aerisita. :harhar: :harhar: Camera e draguta, are si frigider, si balcon, \"da\" spre munte, nu spre oras. Sunt multumit, pana acum.
 
Ok. De maine pana sambata viitoare voi pleca din nou, in al doilea sejur. Cred ca voi putea intra seara de acolo de unde merg. Nu in timpul zilei, doar seara, dupa ora 9. Asa ca nu scapati de mine :harhar: :harhar: :worthy: :worthy:
Pentru Anda: :ack: :ack: :ack: :ack: :ack:

odihneste-te, ca te asteapta un sezon de groaza :) :ack:
 
Cateva imagini interesante cu epicentrele cutremurelor din Vrancea intre 2007 si 2009
 
Odihna placuta GeoX, astazi am ajuns si eu de la Sinaia, tot pe langa manastire am stat :harhar: , hotelul Silvia. Foarte frumos a fost, vremea buna cu mici exceptii bineinteles, furtuni de vara. Am colindat mult pana pe la Sighisoara si chiar aproape de Medias. Intre cele 2 zone se afla \'\'Domeniul Dracul Danes\'\'. Daca ai timp sa ajungi si pe acolo iti garantez ca nu o sa fii dezamagit , este superb.
 
Geoicssssssss!!!
zi=ne de la stetoscop...l=ai luat?? cand ti-am zis....
apropos, pacificu pe relatzia japonia=indonzia azi se scutura mai adinc, deci raspunse mexicu ca=i mai semsibilos mai crapacios ......da daca se isca si vrancean=n vorba?!?, ma rog...o sinaie... :harhar:
pst! ia macar cutiile cu berica si fii pregatit ca tzandarica la concert, pe furnica mai scoboara si martinei!!
 
Harta seismelor cu magnitudinea MGR=5,5+ in perioada 1902-2009 si harta seismelor din primul etaj (70-110 km) in perioada 2007-2009.

GeoX ai grija ca am auzit ca la munte berea este mai rece:D.
 
stie cineva cum se calculeaza indicele de confort termic, cit mai simplu?
 
Se pare ca nu se poate simplu...Cred ca au nomograme sau un soft cu efect de cutie neagra. Eu am gasit date detaliate despre;
- aparate care ofera acest indice direct pentru...bebelusi, se vand pe net !!!
- tabele cu valori pentru....cresterea industriala a pasarilor !!! Toate pleaca de pe la 60...70 si ajung la 80 plus, deci si pasarile tot ca omu !!!

Oamenii simpli primesc aceste comunicate de la ANM asa cum ne da INFP magnitudinile, ce acolo calculam noi ceva ??? desi formule exista in orice carte !

De fapt chiar fara acest anunt daca ne simtim prost stim ca din atmosfera ni se trage...

Dar poate daca stii ca este 79,99 si nu 80,09 te simti inca bine!
 
stie cineva cum se calculeaza indicele de confort termic, cit mai simplu?

Din ce am citit si din ce stiam deja ar fi definit de temperatura si de umiditatea relativa a aerului. Nu stiu daca exista exact o formula, cred ca exista niste table cu acest indice stabilit in functie de temperatura si umiditate. Am dat peste cateva pdf-uri cu formule de calcul dar contineau multe alte variabile pe langa temperatura si umiditate. Daca ar fi sa fie temperatura/umiditate ar insemna ca atunci cand creste umiditatea relativa a aerului acest indice sa scada deci nu se calculeaza dupa o formula de acest gen. In caz ca nu stiai de pagina si te intereseaza in mod special valoarea indicelui: http://vremea.meteoromania.ro/taxonomy/term/177
Daca afli totusi ceva in legatura cu modul de calcul sa ma anunti si pe mine pentru ca sunt curios :harhar:
 
Buna seara la toata lumea:)
Azi am urcat iar nitel pe munte, mai sus de cota asa, dar spre deosebire de anul trecut, nu am mai vazut ursi. :ack: :harhar: Se pare ca au mai mutat din ei. Anul trecut ieseau ursanii barosanii ziua in amiaza mare chiar langa Cota, si se aduna lumea ca la urs (la propriu) sa il admire pe Mosul Padurii :)
Da real32, am baut chiar acum si nitica bere rece :harhar: :ack: :ack: Iti fac cinste si tie cu una daca vad diagrama 3D cu hipocentrele tututor seismelor de la 5,5 in sus din perioada 1902-2009. Saau macar forma mai simpla, reprezentare 2D. Cu evidentierea etajelor de adancime. :ack: :ack: :ack: :worthy: :worthy:
 
soooooooooooooooooooooooooooooooo :harhar:
ce bine ca te distrezi. dar fara ursi??? :harhar:
 
Merci :harhar:
Pentru inceput am ramas la 2D si hatile epicentrelor. Cele 3D poate arata mai frumos dar sunt mai dificil de facut si cred ca nu sunt foarte relevante. Oricum m-am straduit putin la calibrarea hartii dar a iedit destul de bine. Cum ziceam pentru inceput am doua programele pentru cutremurele din perioada 2007-2009 si MGR5.5+ in perioada 1902-2009. Poti selecta adancimea +/- un interval, exista si un marker pentru fiecare cutremur din tabel. Eu zic ca e binisor si cred ca rezultatele sunt foarte interesante mai ales daca le analizezi impreuna. Merita studiate in detaliu. Am pus si niste imagini la o rezolutie ceva mai slaba rezultata in urma conversiei.

Am atasat programele, sper sa iti placa.
 
Multumesc real. :harhar: :harhar: Dau bereaaa :worthy:
 
de cate ori nu ne-am uitat peste seismograma de la mlr intrebandu-ne ce si cum, unde si la cat.
Evident mai sunt si zgomote, sau diferite chestii ce arata ca si cum ar fi fost o miscare.
Iata un exemplu de la mine de pe accelerograma, m-am uitat repede peste fisier, insa cand am vazut cum arata m-am dezuflat imediat, probabil ceva de la vreun santier din zona.
[attachment=4457:200908/post_490_1249411646_b8888d4e1e15a27ca5e4be58049617ee.attach]
 
real32, am incercat si eu ce ai transmis ca in afara de hartzi nu se vede nimic...ai taste pt control?
 
Back
Sus