• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (8)

Buna ziulica :ack: :harhar:
Am ajuns cu bine, m-am cazat la un hotel fain in centrul Eforie N., nu la alea prapadite de pe plaja. :harhar: :worthy:
Intr-adevar, cutremurul din Andaman, fiind localizat pe partea de est a placii Indiei, nu are treaba cu noi. Nu ne influenteaza negativ, in orice caz. Asa ca fiti cumintei :worthy:
 
Multumesc Anda :harhar: :harhar:
M-am acomodat, m-am pregatit de plaja, dar evident ca la ora asta nu e cazul sa ma expun la astrul zilei. Asa ca explorez prin zona, fizic si virtual :worthy: :worthy: Ganduri bune la toata lumea de aici de pe litoral. Aflu ca Radulian crede ca e posibil un alt cutremur pontic. Cum spuneam, nu cred ca vine un cutremur ca in 1901. Seismele pontice distrugatoare se repeta la intervale de 300-500 de ani, in medie. Iar de un cutremur de 5,5 grade nu e cazul sa ma sperii, e un fleac, o galma acolo :ack: :ack: :ack: :ack: :ack: :ack: :) :p
Intr-adevar, am observat si eu ca au fost putine replici, or cutremurele pontice de regula sunt polikinetice, dupa cum nota Ion Atanasiu in \"Cutremurele de pamant din Romania\". Totusi, in 1956 a fost un eveniment singular. Nu stiu ce fel de activitate post-soc a avut cutremurul din 30 iunie 1956, daca au fost replici mai multe si mai maricele asa, macar de 4-5 grade. Socul primar din 1956 a avut magnitudinea 5,5 grade si s-a produs la est de Shabla, la fel ca in 2009.
 
bine ai venit preasfinte :worthy: :harhar: :harhar: :worthy:
 
Geox, daca iesi cu laptopul pe plaja sa ii atasezi si un colac de salvare, ca nu se stie in ce directie bate tsunami de Shabla, oricum relax, pana la Eforie ajunge doar cu gradul 8, si are faleza inalta, daca stai in centru il potzi privi de sus, iar de din vale de Eforii tocmai este festival la Mangalia, putem culege impresiuni. Vezi desen anexat.
Eu am fost ieri pe la Eforie, dar am simtit niste vibratii, berea era calda... si am plecat, ca de Vrancea auzim numai de bine in aceste zile !!
Maine la ora 9 sunt la Antena 3 sa vad ce intrebari apar dupa interviul lui Radulian.
 
Salutari de pe litoral :harhar: :harhar:
Acum, la miezul zilei, m-am ascuns de razele fierbinti ale astrului zilei la un Internet-cafe, ca sa va salut si sa completez buletinele seismice zilnice :worthy: :worthy:
Pe aici vremea e buna, apa calda, nu am a ma plange. Azi am vazut o multime de pesti, bancuri de pesti foarte apropiate de tarm, la nici 10 metri. Si unii sunt maircei, au 15-20 cm lungime. Nu stiu ce specii or fi, lumea zicea ca ar fi guvizi, nu ma pricep :ack:

Gata, inchei aici ca sa trec la buletinul zilei.
 
Draga Geox, eu cred ca acestia fug dinspre Capul Shabla spre a ne avertiza.
Cauta care este seful bancului si intreaba-l care este magnitudinea estimata, dar nu uita sa ne spuna de ce tip este....
 
Si daca nu vrea sa spuna, pune-l la fript, mon cher, ca e bun :harhar:
 
Guvizi sunt, cauta tot felul de coji de seminte si alte prostii aruncate de roman in apa. Daca tremura, insa, sigur sunt guvizi seismici, imbolnaviti de vibratiile lui Istrate. Tu vreme buna si apa linistita sa ai!
 
Buna ziua
Pentru elenyka: ieri am fost la Internet cafe, incepusem sa scriu dar a picat netul acolo si nu puteam sa stau toata ziua acolo pana se remediaza defectiunea de la UPC (providerul lor). Deci oricum nu opream buletinele seismice. Nu a fost vina mea, ci a desteptilor de la UPC care sunt incapabili sa isi intretina infrastructura.
 
De acum inainte, mai bine zis cu incepere din toamna asta, voi scrie buletinele seismice zilnice doar seara, nu in timpul zilei. Nu e cazul sa ne impacientam pentru ca nu vine un cutremur mare acum, degeaba debiteaza unii aiureli cu zgomotul orasului, luna rosie si alte prostii de rasul curcilor. Daca sunt asa de redusi, nu am ce le face. In pofida seismelor mici si medii din Dobrogea si Marea Neagra, nu e cazul sa tremuram de groaza asa-zisului cutremur din septembrie, cutremur invocat de hartia igienica (sau oare nu ???) numita Libertatea. Asa-zisul mare cutremur din 2009 e doar o fantezie, asa ca nu e cazul decat sa radem de cei care iau in seama asa-zisi vizionari, clarvazatori, asa-zisi profeti.
Spuneam ca voi scrie buletinele seara, e mai logic sa fac centralizarea si editarea la sfarsitul zilei, pentru a avea o imagine completa a activitatii din ziua respectiva.
Inca o data, repet, nu a fost vina mea pentru ca ieri nu am putut completa buletinul. Incepusem sa scriu, dar din cauza ca a picat netul la Internet-cafe-ul unde eram, s-a pierdut tot ce scrisesem si a trebuit sa reiau de la capat azi... :harhar: :worthy: :harhar: :worthy:
 
Din moment ce admiti ideea ca un cutremur se poate produce oricand si ca nimeni nu stie ce se petrece sub pamant de ce poti afirma sigur ca nu vine nici un cutremur mare acum? Din punct de vedere logic si in urma afirmatiilor mai vechi, un cutremur mare s-ar putea produce chiar si in momentul de fata chiar daca nu ne dorim asta si indiferent de asa zisele \"predictii\" ale unor minti bolnave.
Asta nu am inteles, pe ce se bazeaza afirmatia ca nu vine un cutremur mare \"acum\" si ce inseamna acel \"acum\"? :harhar:
Am mai completat eu buletinul, sper sa nu fi incurcat treburile pe-acolo :harhar:
 
Din pacate nu prea am timp acum sa-ti enumar cateva elemente, dar sunt destule care duc la concluzia ca la ora actuala, dar si in viitorul apropiat nu exista sanse reale privind iminenta producerii unui seism de mare magnitudine in zona Vrancea. Daca vei citi diferitele subiecte de pe forum vei intelege despre ce este vorba.

Deasemenea zilele trecute, chiar Mircea Radulian a afirmat ca in urmatorii 5 ani nu se intrevede posibilitatea producerii unui seism de mare magnitudine in Vrancea.

Si ca o parere personala, desi este vorba despre oameni de stiinta, cei care afirma ca in orice moment este posibil sa se produca un seism de mare magnitudine in Vrancea, dau dovada de iresponsabilitate, mai ales ca nu-si argumenteaza afirmatiile, fie au alte interese .
 
Parerea mea este ca totusi ceva se intampla in Vrancea din moment ce activitatea este scazuta in comparatie cu anii trecuti, se observa lejer o diminuare semnificativa a numarului de seime cu magnitudini intre 3 si 4R, se poate observa o marire a numarului de microseisme crustale si subcrustale, la cele subcrustale de adancimi mai mari de 140 km se observa o tendinta de scadere a magnitudinii sub cea medie inregsitrata in mod normal pentru acel nivel. Se poate observa foarte usor de catre orcine daca ne uitam pe arhivele cutremurelor din Vrancea. Pentru aceste lucruri ce raspunsuri credeti ca se pot gasi? Credeti ca timp de 5 ani activitatea din Vrancea s-ar putea mentine in acelasi ritm cu cel actual? Din cate stiu argumentul legat de producerea unor seisme puternice in estul Turciei, Iran si Hindu-Kush nu este intotdeauna valabil, au existat exceptii in istorie :worthy: Nu vreau sa sustin nimic, inteleg ca acum sunt sanse mai reduse decat peste 5 ani dar nu cred ca pamantul din Vrancea poate sa \"doarma\" atat de mult. Mi se pare o afirmatie nefondata la fel cum pot parea si afirmatiile facute de mine. Insa nu inteleg cum poti fi SIGUR intr-un domeniu atat de NESIGUR si luand in calcul o zona seismica atipica asa cum este Vrancea, in care scenariile nu se aseamana prea des.
Domnul Marmureanu declara acum 2 luni ca totul este posibil incepand cu aceasta perioada si ca sunt sanse foarte scazute sa mai avem cutremure de magnitudine medie in Vrancea pana la viitorul mare cutremur. Daca am lua logic, dupa afirmatia domnului Marmureanu ar fi greu de crezut ca vor trece 5 ani fara sa intregistram cutremure de magnitudine medie in Vrancea. Inainte de cutremurul din 4 martie \'77 din cate stiu a existat o perioada de 5 luni in care nu s-au produs cutremure mai mari de 3R, despre cele mai mici nu avem informatii pentru ca am observat ca nu apar inregistrate in acea perioada. Dupa afirmatia legata de posibilitatea foarte mica de a mai avea cutremure medii in vrancea pana la viitorul cutremur major, dansul scoate o fraza de genul: \"indiferent cand va fi.. in 2080 in 2060 in 2020... \" :worthy: :harhar:
Dupa domnul Marmureanu, acum apare domul Radulian care afirma ca in urmatorii 5 ani nu se va produce niciun cutremur major in Vrancea. In concluzie, pentru profani, intelegeti ce vreti.:harhar:
http://www.cutremur.net/forum/thread-783-post-25730.html#pid25730
http://www.antena3.ro/emisiuni/zig-zag-cu-ion-cristoiu - 21.06.2009 -> a 2-a parte a emisiunii Zig-Zag cu Ion Cristoiu - invitat Gheorghe Marmureanu
 
si anul trecut a fost o perioada de genul asta, de vreo 4 luni. apoi activitatea a devenit normala
 
LA MULTI ANI MARIILOR, MARIANELOR, MARIANILOR SI MARINILOR!!! :ack::57::ack::harhar::40::harhar::38::worthy::38::worthy::ack::47::ack::47::ack:
 
si la multi ani si marinarilor :harhar:!
 
La multi ani sarbatoritilor ! :harhar: :harhar:

Wlad, pana cand nu vad semne de instabilitate prelungita si, cat de cat, mai consistente in zona de adancime 125-150 km, nu ma astept la un cutremur mare. Nu stiu ce se va intampla peste 3-4 ani, nu cred ca ne putem intinde pe mai mult de 3 ani, totusi, fara a creste imprecizia. Dar pe moment, nu se intrevede un cutremur mare in Vrancea anul asta si, probabil, nici la anul. Zona de jos, cea mai adanca, nu se rupe chiar instantaneu, chiar brusc. Trebuie sa apara o oarecare \"accelerare\".
Cat priveste hartia neigienica numita Libertatea, care o tine una si buna cu asa-zisul om-magnet si alte prostii demne de o creatura de la Libertatea, nu merita sa mai comentez.
 
La multi ani!
salve tuturor celor vechi si noi....Mai ales \"cutremuratilor\"....
 
Back
Sus