• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line :) (8)

Ok, mi-am aranjat si eu concediul. Zilele astea voi pleca la mare, aici chiar ma decuplez complet, nu voi avea net. Intre 6 si 10 august ajung pe la Sinaia, iar intre 12-17 august un nou sejur montan la Lepsa, Muntii Vrancei. :32: :32: :96: Voi ajunge, in sfarsit, in "miezul problemei" :96: :98: :) si voi face preumblari in Muntii Vrancei. Sper sa ajung si la Focul Viu de la Andreiasu de Jos:

Focul Viu de la Andreiasu de Jos

La Sinaia si la Lepsa voi avea net. :)
 
Maine plec la mare, pana vineri. La mare nu am net, asa ca ...ady, stii cum sa pui cutremurele din lume, ti-am explicat cum si de ce :96: Anda se va ocupa de buletine :32: :32:
 
Din ce pot eu acum sa..am ca reala perspectiva asupra intervalului "statistic" pt un seism vrancean major cu..seismul de azi din turcia este sa pun punct la acest interval..adica..2014-2025...luand in calcul, activitate seismica..globala, activitatea solara/versus cea seismica vranceana..dar asta..nu prea este..de vre-un folos! ce ar fi de folos..va trebui sa discutam..chiar si situatia in care..am realiza acel sistem de avertizare reala..si.."ideala" pt care..nici-unul din aceasta tara..nu este pregatit sa .."raspunda"..sa reactioneze..puneti-va singuri aceasta..problema..lasand la o parte..treaba..guvernamentala de a opri..tot! (centrala.."baraje", electrica, gaz, furnale...etc)
 
Dragilor, in perioada 27 noiembrie-1 decembrie voi fi plecat in tara. Merg la Venezia sa imi sustin o comunicare stiintifica, in cadrul conferintei ICCINS 2011:

Conferinta ICCINS2011, Venezia 28-30 noiembrie

Nu am asa emotii, dar trebuie sa admit ca e prima mea prezentare stiintifica in afara... :tongue: :(( :(( :popcorn:
Cred ca voi avea acces wireless la net la hotelul unde voi fi cazat.
Sa nu va puna sf. sisoie sa va dati hutza in lipsa mea, ca va halesc...:unsure: :worthy: :10:
 
Buona sera ! :(( :((

Am ajuns cu bine la destinatia italiana, dupa o zi destul de obositoare, cu 2 zboruri. Caracterul obositor a fost dat in special de faptul ca a trebuit sa astept cu bagajele "in brate" pe aeroportul din Roma pentru cursa de la ora 17:20 spre Venetia, cea de la ora 13:15 fiind anulata. Cum azi dimineata modificarea nu aparuse in sistem, am preferat sa nu risc ca bagajul sa imi ajunga cine stie unde, asa ca l-am marcat numai cu Roma, urmand ca aici sa decid in functie de ce aflu referitor la urmatoarea cursa spre Venetia, dupa cea anulata. De zburat am zburat bine, nu ma plang, atat de la Bucuresti la Roma (cu un Boeing 737-700, care a decolat in conditii meteo destul de bune la Bucuresti, fara ceata aia groaznica de acum cateva zile), cat si de la Roma la Venetia (cu un Boeing Douglas, daca am inteles bine). Avionul de la Roma spre Venetia era cam plin de participanti la conferinta, cred ca pestge 90% pentru asta veneau.
Viata e scumpa in Italia. Numai taxiul de la aeroportul Marco Polo pana la hotelul aflat la circa 10 km distanta m-a costat 30 de euro, ceea ce mi se pare mult !!! Stiu ca in acest oras, in special in zona cu maxim potential turistic, mancarea e foarte scumpa, si la un raport calitate/pret departe de a fi optimal, asa ca o sa ma rezum, pe langa micul dejun de la hotel si eventualul lunch de la conferinta, cu ceva fast-food-uri in oras, in orice caz nu la restaurante mari din zona veche.
Vremea pare a fi prea rea, o sa imi iau si un ghid al orasului sa vedem cum ajung la zona mai interesanta. Evident, maine incepe conferinta, sunt vreo 2 sesiuni care ma intereseaza in mod deosebit. Marti dimineata, intre orele 9-11 timp local (10-12 ora Romaniei), va fi o sectiune in cadrul careia voi prezenta si eu.
Cam atat pe moment. Va doresc tuturor buona notte ! :popcorn: Ciao lume ! :unsure: :tongue: Sa fiti cumintei, ca va halesc cand ma intorc :worthy: :10:
 
Multumesc L3thal. A venit ziua cea mare. Azi dau recital la conferinta :10: Peste 3 sferturi de ora incepe sesiunea la care voi sustine si eu lucrarea. Bine ca se tine la centrul de conferinte al hotelului.
Ieri am asistat la cateva sesiuni, iar seara, impreuna cu alti participanti, am plecat la plimbare si am ajuns in Venetia istorica, zona veche a orasului. Am admirat canalele, celebrele poduri si mai ales etalonul Venetiei, marea Piata San Marco, cu Palatul Dogilor. :(( Am facut poze, dar sunt nocturne. Maine voi vizita zona, dar in cursul zilei. Sper ca vremea sa ramana buna. Anda, daca esti cuminte iti aduc o masca :tongue: :(( :popcorn: :unsure: :worthy: E plin de masti aici, desi nu e sezon de carnaval.
Ok, revin diseara, acum cobor la centrul de conferinte.
 
sint cea mai cuminte. pe cuvint! :tongue:
 
A fost bine, mi s-au pus si intrebari, la obiect, foarte pertinente, pe problema tratata. Am vorbit cam 10 minute (expunere), si apoi inca vreo 5 minute am raspuns la intrebari.
Dupa-amiaza am fost iar in zona veche, pana la Palatul Dogilor, am trecut si peste podul Rialto, cel mai cunoscut pod din Venetia, as zice un simbol al Venetiei istorice. Ce imi place, si o sa vedeti in poze, ca pe aleile inguste care formeaza cai in labirintul ce duce in Piata San Marco, vezi sageti uneori bidirectionale, Per San Marco spre stanga, Per San Marco spre dreapta. Pe unde s-o apuci ??? :tongue: La fel in cazul Riali. Niste ulite asa de inguste pe alocuri, ca abia reusesti sa te strecori. Am vazut si celebrele gondole...
 
Intrucat temele de interes pentru mine s-au terminat de ieri, azi am petrecut cea mai mare parte a zilei pe insula, colindand pe aleile mai mult sau mai putin inguste care duc spre Piata San Marco. Am stat cateva ore si in acel loc, si in vecinatatea acestuia, admirand peisajele...Vremea a fost buna, soare si destul de cald, numai bine de plimbare. Lumea, de toate felurile, am mai dat si peste alti romani, nu doar cei veniti la conferinta. Oamenii par destinsi, nici nu ai zice ca Italia ar fi in pragul crahului, cum rezulta din presa.
Maine noapte revin in tara, destul de tarziu, asta e, nu am avut de ales.
 
N-am ajuns chiar pe insulitele respective, ar fi trebuit sa mai stau inca 2-3 zile. Am vazut insa sticle de Murano, am inteles ca ar fi originale, vase cu niste forme mai ciudate asa. Din pacate, nu am avut voie sa fac poze acolo. Am fost si cam limitat cu banii, totusi... Preturi cam mari, deh.
Mai sunt si alte lucruri pe care vroiam sa le vad, dar timpul si banii m-au presat. Si asa o sa ma coste taxiul la intoarcere, de la Otopeni pana acasa, de o sa ma usuce. La dus a fost ok, am comandat la Cobalcescu, a venit la fix si a mers vine, mi-a luat 38 de lei din Berceni pana la aeroport. Dar maine noapte...nu vreau sa ma gandesc acum cat o sa imi ia... :tongue: :((
 
Am ajuns in sfarsit acasa, cu o anumita intarziere, provocata de o defectiune tehnica a avionul care urma sa plece de la Venezia spre Roma. Acesta a plecat, in final, cu o intarziere de aproape o ora, suficienta pentru a rata legatura de la Roma cu Bucurestiul (de la ora 21:30 ora locala). Asa ca la Roma am mai stat la un hotel de langa aeroport, cazare si masa (cina plus mic dejun) suportate de Alitalia. Am plecat pana la urma a doua zi dimineata, adica azi, la ora 10:45 timp local.
Despre impresii si poze...revin maine, poimaine. Acum sunt mult prea obosit ca sa mai fiu prea coerent, mai ales la ora asta. Ma duc la culcare... :tongue:
 
La multi si fericiti ani adi1988! Sa cresti mare, sa ai noroc in toate, sa fii sanatos si cuminte...adica, la cat mai putine boacane... :32: :32: :40: :clapping:
 
Back
Sus